Ухвала від 19.09.2025 по справі 560/3766/19

Справа № 560/3766/19

ОКРЕМА УХВАЛА

19 вересня 2025 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 24 січня 2020 суд зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію із збільшенням її розміру на 1% заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років згідно з ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Ухвалою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 30.03.2020 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повернуто, відтак рішення суду набрало законної сили 30.03.2020.

04 серпня 2020 суд задоволив заяву позивача про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, подану в порядку ст. 383 КАС України, встановив судовий контроль за виконанням рішення.

Від Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області надійшов звіт про виконання рішення суду від 24 січня 2020. Суд призначив звіт до розгляду в порядку письмового провадження. Ухвалою від 04 серпня 2020 суд визнав протиправним рішення Головного управління від 16.04.2020 та встановив судовий контроль. Відповідач оскаржив ухвалу в апеляційному порядку. 12 листопада 2020 апеляційну скаргу Головного управління залишено без задоволення, а ухвалу від 04 серпня 2020 - без змін.

Надалі Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області проведений інший перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 вересня 2019 року.

29 березня 2021 суд визнав поданий Головним управлінням звіт №2200-0803-7/38325 від 01.09.2020 таким, що не підтверджує повне виконання рішення суду та встановив новий строк для подачі звіту.

Від Головного управління надійшов наступний звіт про виконання рішення суду, який ухвалою від 15.07.2021 суд прийняв.

У подальшому до суду надійшла заява ОСОБА_1 , в якій він просить визнати протиправною бездіяльність Головного управління щодо нездійснення перерахунку та виплати його пенсії з урахуванням положень ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням розміру пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, починаючи з 01.09.2019, в редакції, чинній до 01.10.2017 а саме без застосування ч.2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (двоскладової формули при її обчисленні), з врахуванням фактичного середньомісячного заробітку для обчислення пенсії та фактичного страхового стажу ОСОБА_1 станом на 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025 та з врахуванням ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Головним управлінням Пенсійного фонду України подані пояснення, в яких зазначається про те, що за матеріалами електронної пенсійної справи ОСОБА_1 проведено умовні перерахунки пенсії з 01.03.2024 та з 01.03.2025 відповідно до постанов Кабінету Міністрів України без врахування змісту судового рішення від 24.01.2020. Також за документами пенсійної справи позивача проведений умовний розрахунок пенсії ОСОБА_1 за двоскладовою формулою відповідно до пункту 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та з врахуванням норм ч. 2 статті 27 Закону №1058, що відповідач вважає обґрунтованим. Розмір пенсії позивача з 01.05.2025 міг становити 2361 грн., відтак такий перерахунок не доцільно було проводити.

Відповідно до ч. 1 ст. 383 КАС України, особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.

Як вбачається з пояснень пенсійного органу, при наступному перерахунку пенсії позивача ним знову було застосовано двоскладову формулу перерахунку, чому суд вже раніше надавав правову оцінку.

Так, у рішенні зазначається, що "суд оцінює критично доводи відповідача про неможливість застосування до позивача ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у попередній редакції з посиланням на умову, яка пов'язується з призначенням особі пенсії на умовах частини 2 статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (так звана двоскладова формула). Суд звертає увагу на те, що пенсія позивачу була призначена до внесення до закону змін, які передбачили цю умову (тобто до 03.10.2017 року), відтак попередня редакція цієї статті передбачала пільгове обчислення понаднормативного стажу без умови призначення пенсії саме на підставі ч. 2 статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Зазначені зміни (після 03.10.2017 року) стосуються лише тих пенсій, які були призначені вперше та виключно після внесення цих змін. Тому, оскільки пенсія позивачу не призначається вперше, а підлягала перерахунку, на нього не поширюється вказана умова".

Натомість, відповідач при перерахунку пенсії застосував вказаний механізм перерахунку, що призвело не до очікуваного підвищення пенсії, а до зменшення її розміру.

Водночас, що стосується решти вимог позивача, які стосуються зобов'язання перерахувати його пенсію з урахуванням різних видів підвищень та коефіцієнтів, які застосовуються або повинні були застосовуватись вже після набрання рішенням законної сили і на підставі інших нормативних актів, суд виходить з того, що в межах процедури судового контролю суд не може надавати оцінку вказаним обставинам, так як вони взагалі не були предметом дослідження та розгляду у цій справі.

Приписи ч. 1, 4 та 5 ст. 249 КАС України передбачають, що суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.

Судом встановлено, що відповідачем порушені вимоги ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції, яка діяла до 03 жовтня 2017, попри висновки, зроблені судом у рішенні. Зазначене дає підстави для прийняття стосовно відповідача Окремої ухвали.

Керуючись статтями 248, 254, 383 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

заяву позивача - задоволити частково.

Прийняти Окрему ухвалу, якою вказати на порушення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області вимог Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції, яка діяла до 03 жовтня 2017, попри висновки, зроблені судом у рішенні від 24 січня 2020.

Скерувати Окрему ухвалу до Пенсійного фонду України для вирішення питання притягнення винних посадових осіб Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області до відповідальності та вжиття заходів з метою недопущення подальшого порушення пенсійних прав громадянина України.

Направити Окрему ухвалу Головному управлінню Пенсійного фонду України в Хмельницькій області для усунення порушень вимог закону та зобов'язати інформувати суд про усунення порушень протягом 30 календарних днів з дня прийняття Окремої ухвали.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.

Головуючий суддя І.С. Козачок