Справа № 560/9058/25
іменем України
19 вересня 2025 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Салюка П.І. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Регіонального сервісного центру Головного сервісного центру МВС в Хмельницькій області , Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Хмельницькій, Тернопільській та Чернівецькій областях (філія ГСЦ МВС) про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,
До Хмельницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Регіонального сервісного центру Головного сервісного центру Міністерства внутрішніх справ в Хмельницькій області (філія ГСЦ МВС) (далі - відповідач-1) та Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Хмельницькій, Тернопільській та Чернівецькій областях (філія ГСЦ МВС) (далі - відповідач-2) про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії, в якому просить:
- визнати протиправною відмову Регіонального сервісного центру Головного сервісного центру Міністерства внутрішніх справ в Хмельницькій області щодо підготовки та надання до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 із визначенням у ній премії у розмірі 250 % від сум посадового окладу визначеного з урахуванням розміру прожиткового мінімуму станом на 01.01.2023;
- зобов'язати Регіональний сервісний центр Головного сервісного центру Міністерства внутрішніх справ в Хмельницькій області підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 із зазначенням у ній посадового окладу і окладу за військовим званням, обчислених шляхом множення розміру, прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023 на відповідний тарифний коефіцієнт та із обов'язковим зазначенням інших щомісячних видів грошового забезпечення в розмірах у відсотках, встановлених, для відповідної категорії військовослужбовців за відповідною посадою станом на 01.01.2023 та премії у розмірі- 250 % від сум посадового окладу, визначеного з урахуванням розміру прожиткового мінімуму станом на 01.01.2023.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 10.03.2025 по справі № 560/1926/25 відповідачем видано довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 для проведення перерахунку з 01.03.2023 основного розміру пенсії від 08.04.2025 № 128. У вказаній довідці відповідач протиправно зазначив відсотковий розмір премії - 64,6894% від посадового окладу, який не відповідає розміру премії, яка виплачувалась за посадою старшого інструктора (з водіння) відділення вогневої підтримки патрульного взводу спеціального призначення патрульної роти в/ч НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (або прирівняною до неї за тарифним розрядом) станом на 01.01.2023. На переконання позивача, відповідач повинен був застосувати розміри премії з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від ЗО серпня 2017 року №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», наказу МВС від 15.03.2018 № 200 “Про затвердження Інструкції про порядок “виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні військовослужбовцям Національної гвардії України та іншим особам» та розпорядження командувача Національної гвардії України від 01.03.2022 №Р-12 "“Про грошове забезпечення військовослужбовців Національної гвардії України».
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 29.05.2025 відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 21.07.2025 залучено до участі у справі № 560/9058/25 як другого відповідача Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в Хмельницькій, Тернопільській та Чернівецькій областях (філія ГСЦ МВС).
Відповідач-1 подав відзив на позов, у якому просив у задоволенні позову відмовити, оскільки у виготовленій довідці розмір грошового забезпечення “Усього» відповідає розміру грошового забезпечення діючого військовослужбовця Національної гвардії України станом на 01.01.2023 за відповідною посадою, військовим званням, вислугою років (8 тарифний).
Відповідач-2 скористався правом на подання відзиву, у якому просить у задоволенні позову відмовити, оскільки у виготовленій довідці розмір грошового забезпечення “Усього» відповідає розміру грошового забезпечення діючого військовослужбовця Національної гвардії України станом на 01.01.2023 року за відповідною посадою, військовим званням, вислугою років (8 тарифний). Окрім того, зазначив, що пенсії обчислюються з 01 січня 2011 року, з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Єдиний внесок було сплачено з суми грошового забезпечення діючого військовослужбовця 16557,65 грн.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає таке.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію відповідно до Закону України “Пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідачем-1 08.04.2025 складено довідку №128 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, в якій зазначено відсотковий розмір премії - 64,6894%.
На запит позивача про надання публічної інформації Військова частина НОМЕР_1 Національної гвардії України надала відповідь від 15.05.2025 № 50/53/13-М-17 надала відповідь, в якій зазначено, що станом на 01.01.2023, військовослужбовцю військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України, який перебував на посаді за 8 тарифним розрядом, встановлювалися: надбавка за особливості проходження служби - у розмірі до 50 % посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років; щомісячна премія - у розмірі до 250 % посадового окладу.
На заяву позивача, відповідач-2 надав відповідь від 20.05.2025 № 31/34/М-16ог17, у якій зазначив, що у виготовленій довідці розмір грошового забезпечення “Всього» відповідає розміру грошового забезпечення діючого військовослужбовця станом на 01.01.2023 року в сумі 16557,65 грн., що досягнуто корегуванням відсотку премії.
Вважаючи таку відповідь відповідача протиправною, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Досліджуючи надані сторонами докази, наявні в матеріалах справи, оцінюючи їх в сукупності, суд дійшов таких висновків.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини п'ятої статті 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон №2262-ХІІ. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців, є положення частини третьої статті 43 та частини четвертої статті 63 Закону №2262-XII.
Так, згідно з частиною третьою статті 43 Закону №2262-XII пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частин першої, другої, четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Згідно з частинами першою, другою статті 51 Закону №2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, визначений Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, згідно із пунктом 1 якого пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Аналіз наведених вище норм права в системному взаємозв'язку вказує, що підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію за нормами Закону №2262-ХІІ, є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, проведені на підставі рішення Кабінету Міністрів України, оскільки саме цьому органу законодавчо надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів грошового забезпечення для такого перерахунку. Перерахунок пенсії здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду після надходження від уповноваженого органу відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.
Частиною четвертою статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі Закон №2011-XII) передбачено, що грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», якою збільшено розмір грошового забезпечення військовослужбовців (далі - Постанова №704).
Відповідно до пункту 10 Постанови №704 ця постанова набирає чинності з 01 січня 2018 року.
Згідно з пунктом 3 Постанови №704 установлено виплату грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснювати в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством фінансів, Міністерством інфраструктури, Міністерством юстиції, Службою безпеки, Управлінням державної охорони, Службою зовнішньої розвідки, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації (далі - державні органи).
Пунктом 5 Постанови №704 керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання надано право установлювати, зокрема надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, а також здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
На виконання цієї постанови наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 №260 затверджено Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам (далі - Порядок №260), який застосовується з дня набрання чинності Постановою №704.
Згідно з пунктами 1, 2, 3 розділу ХVІ Порядку №260 командири (начальники) військових частин, військових навчальних закладів, установ та організацій Збройних Сил України мають право щомісяця здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби) відповідно до їх особистого внеску в загальні результати служби.
Розмір щомісячної премії, але не менше 10 відсотків посадового окладу, встановлює Міністр оборони України для відповідних категорій військовослужбовців виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, та особливостей проходження військової служби.
Виплата щомісячної премії військовослужбовцям здійснюється на підставі наказу командира військової частини, який видається до 05 числа місяця, наступного за місяцем преміювання, з урахуванням військової дисципліни, наявності дисциплінарних стягнень, показників виконання службових обов'язків.
Спірні правовідносини виникли з приводу протиправного, на думку позивача, зазначення у виданій відповідачем-1 станом на 01.01.2023 довідці про грошове забезпечення для перерахунку пенсії (на виконання рішення суду) премії у розмірі 64,6894% відсотків від посадового окладу.
Оцінюючи обґрунтованість вимог позивача, суд зазначає, що внаслідок визнання нечинними змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45), рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, з 05 березня 2019 року діє редакція пункту 5 Порядку №45, що була чинною до внесення таких змін постановою Кабінету Міністрів України від 01 лютого 2018 року №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».
Відповідно до пункту 5 Порядку №45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: ... щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Аналіз приписів пункту 5 Порядку №45 дає підстави для висновку, що для перерахунку пенсії щомісячні надбавки (якщо їх конкретні розміри за відповідними посадами (категоріями) не установлені Кабінетом Міністрів України), премія враховуються у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Отже, зазначених приписів пункту 5 Порядку №45 щодо визначення розміру надбавки за особливості проходження служби та премії мав дотримуватися і відповідач, виготовляючи довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 для перерахунку пенсії позивача.
Суд зазначає, що премія, не є складовою грошового забезпечення військовослужбовця, конкретний розмір яких установлений Кабінетом Міністрів України.
У той же час підпункт 2 пункту 5 Постанови № 704, яким надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків (для військовослужбовців розвідувальних органів - не менш як 30 відсотків) посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Пунктом 2 розділу XVI Порядку № 260 визначено, що розмір щомісячної премії, але не менше 10 відсотків посадового окладу, встановлює Міністр оборони України для відповідних категорій військовослужбовців виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, та особливостей проходження військової служби.
Таким чином, конкретний розмір премії залежить від складності та важливості виконуваних обов'язків та не може бути меншим ніж 10 відсотків посадового окладу, на що вказує підпункт 2 пункту 5 Постанови №704, пункт 2 розділу XVI Порядку №260.
Рішенням Міністра оборони України від 01.02.2023 №2683/з, з метою виконання завдань Президента України та Кабінету Міністрів України, направлених на забезпечення належного соціального захисту військовослужбовців Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту, організації виконання Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" і забезпечення виконання поставлених перед Міністерством оборони України завдань щодо своєчасної виплати військовослужбовцям і працівникам належних видів грошового забезпечення та заробітної плати та нагородження особового складу, керуючись вимогами пункту 17 розділу І Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 № 260, пунктом 1.2. іншим військовослужбовцям (крім військовослужбовців Сил спеціальних операцій Збройних Сил України) встановлено щомісячну премію з 01.01.2023 - у розмірах згідно з Додатком 1 до цього доручення.
Відповідно до Додатку 1 Рішення Міністра оборони України від 01.02.2023 №2683/з розмір премії за тарифним розрядом 8 для осіб з вислугою понад один рік становить - 229%.
Згідно з Додатком 2 розпорядження Головного управління Національної гвардії України від 01.03.2022 № Р-12 розмір щомісячного преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців, що перебувають на посадах льотного складу, окремих загонів спеціального призначення територіальних управлінь, військової частини НОМЕР_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 до спеціальних дій Міжнародного міжвідомчого багатопрофільного центру підготовки підрозділів та військовослужбовців строкової служби) для 8 тарифного розряду становить - до 250%.
Суд, аналізуючи наведене вище висновує, що відповідач-1 не уповноважений та не вправі установлювати розмір додаткових видів грошового забезпечення при формуванні довідки для перерахунку основного розміру пенсії позивача, а зобов'язаний сформувати довідку з урахуванням розміру додаткових видів грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців.
Перерахунок основних видів грошового забезпечення, виходячи з іншого розміру прожиткового мінімуму, не впливає на відсоткове значення додаткових видів грошового забезпечення, а також премії.
У свою чергу, судом встановлено, що відповідач-1 під час підготовки нової довідки довільно визначив розмір премії, що не відповідає наведеним нормам чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини.
Ці дії відповідача-1 не мають належного правового підґрунтя, вчинені не на підставі законодавства та порушують права і законні інтереси позивача.
За результатом розгляду справи №380/19324/23 як зразкової Верховний Суд у рішенні від 05.03.2024, яке набрало законної сили на підставі постанови Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2024, дійшов висновку, що підхід щодо зазначення у довідках про розмір грошового забезпечення різних відсоткових показників надбавки за особливості проходження служби та премії особам, які проходять службу (кадровим військовим) у розмірі фактично виплачених сум, та пенсіонерам з числа військовослужбовців, яким довідки видаються на виконання рішень судів, у гарантовано мінімальних розмірах, є протиправним та таким, що не ґрунтується на нормі закону.
Згідно з пунктом 6 Порядку №45 відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що відповідач-1 не довів дотримання ним вимог пункту 5 Порядку №45 при оформленні довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2023 та правильність визначення у цій довідці відсоткових розмірів премії (64,6894%).
У випадку позивача, розмір премії, відповідно до положень абзацу п'ятого пункту 5 Порядку №45 у редакції, чинній до внесення змін Постановою №103, повинен бути визначений у довідці про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, з якої його було звільнено на пенсію, установленому для 8 тарифного розряду.
Щодо визначення суб'єкта видачі довідки про розмір грошового забезпечення.
Наказом ГСЦ МВС від 29.04.2024 №77 "Про затвердження змін до деяких положень регіональних сервісних центрів ГСЦ МВС (філій ГСЦ МВС)" затверджені зміни до деяких положень про регіональні сервісні центри ГСЦ МВС (філії ГСЦ МВС). Наказом МВС від 21.06.2024 №432 "Про внесення змін до наказу Міністерства внутрішніх справ України від 22 квітня 2024 року №259" внесені зміни, якими на Головний сервісний центр МВС покладені функції видачі звільненим зі служби військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ за їх зверненнями довідок про розміри грошового забезпечення відповідно за березень 2018 і листопад 2019, а також здійснення відповідно до законодавства України розгляду звернень таких осіб про видачу довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій за інші періоди (з покладенням таких функцій на регіональні сервісні центри Центру).
Отже, Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в Хмельницькій області (філія ГСЦ МВС) з 01.05.2024 уповноважений видавати звільненим зі служби військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунків пенсій.
Посилання представника відповідача-1 на те, що повноваження щодо видачі довідки про розмір грошового забезпечення покладено на регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в Хмельницькій, Тернопільській та Чернівецькій областях (філія ГСЦ МВС) суд не бере до уваги, оскільки згідно з інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в Хмельницькій області (філія ГСЦ МВС) станом на 21.09.2025 є зареєстрованим як відокремлений підрозділ ГСЦ МВС та не є припиненим.
Крім того, в наказі Міністерства внутрішніх справ України від 12.02.2025 № 88 "Про організаційно-штатні зміни в Головному сервісному центрі МВС" та в наказі Головного сервісного центру МВС від 31.03.2025 № 69 "Про створення комісій" відсутня інформація про передачу повноважень щодо видачі довідок Регіональному сервісному центру ГСЦ МВС в Хмельницькій, Тернопільській та Чернівецькій областях (філія ГСЦ МВС).
Зважаючи на встановлені в ході розгляду фактичні обставини справи та враховуючи наведені вище норми законодавства, якими урегульовані спірні відносини, правові висновки Верховного Суду, суд дійшов висновку, що належним способом захисту прав позивача є прийняття судом рішення про визнання відмови відповідача-1 протиправною щодо видачі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 із зазначенням розміру премії з урахуванням вимог Постанови №45 та Порядку №260 (у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, з якої його було звільнено на пенсію, установленому для 8 тарифного розряду.); зобов'язання відповідача підготувати й надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023, в якій вказати розміри складових грошового забезпечення з урахуванням вимог Постанови №704 та Порядку №260 (враховуючи посадовий оклад і оклад за військовим званням, визначені шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт) із зазначенням премії у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, з якої його було звільнено на пенсію, тобто у розмірі, установленому для 8 тарифного розряду.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Відповідно до частини п'ятої статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Повно та всебічно дослідивши матеріали справи, проаналізувавши чинне законодавство України, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Регіонального сервісного центру Головного сервісного центру Міністерства внутрішніх справ в Хмельницькій області (філія ГСЦ МВС) (далі - відповідач-1) та Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Хмельницькій, Тернопільській та Чернівецькій областях (філія ГСЦ МВС) (далі - відповідач-2) про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії - частково задовольнити.
Визнати протиправною відмову Регіонального сервісного центру Головного сервісного центру Міністерства внутрішніх справ в Хмельницькій області (філія ГСЦ МВС) щодо підготовки та надання до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 із зазначенням розміру премії з урахуванням вимог Постанови №45 та Порядку №260 (у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, з якої його було звільнено на пенсію, установленому для 8 тарифного розряду.).
Зобов'язати Регіональний сервісний центр Головного сервісного центру Міністерства внутрішніх справ в Хмельницькій області (філія ГСЦ МВС) підготувати й надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023, в якій вказати розміри складових грошового забезпечення з урахуванням вимог Постанови №704 та Порядку №260 (враховуючи посадовий оклад і оклад за військовим званням, визначені шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт) із зазначенням премії у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, з якої було звільнено ОСОБА_1 на пенсію, установленому для 8 тарифного розряду.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять) 20 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Регіонального сервісного центру Головного сервісного центру Міністерства внутрішніх справ в Хмельницькій області (філія ГСЦ МВС).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_3 )
Відповідач:Регіональний сервісний центр Головного сервісного центру МВС в Хмельницькій області (вул. Західно-Окружна, 11/1,Хмельницький,Хмельницький р-н., Хмельницька обл.,29018 , код ЄДРПОУ - 43611928) Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в Хмельницькій, Тернопільській та Чернівецькій областях (філія ГСЦ МВС) (вул. Західно-Окружна, 11/1,м. Хмельницький,Хмельницький р-н, Хмельницька обл.,29016 , код ЄДРПОУ - 45805862)
Головуючий суддя П.І. Салюк