Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
19 вересня 2025 року № 520/9657/25
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабаєва А.І. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в м.Харкові справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просив суд:
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка полягає у не зазначенні в довідці про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 від 25.11.2024 №ФХ-119471, яка складена на виконання постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2024 по справі №520/9352/24, відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, обчислених із перерахованих розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, а саме: надбавки за особливості проходження служби - у розмірі 65% від посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; премії - у розмірі 140% від посадового окладу; доплати за науковий ступінь кандидат наук - у розмірі 15% від посадового окладу; доплати за вчене звання професор - у розмірі 33% від посадового окладу;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за нормами чинними станом на 01.01.2023, з урахуванням постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2024 по справі №520/9352/24, із зазначенням відомостей про розміри: посадового окладу - 12880,00 грн.; окладу за військовим званням - 2250,00 грн.; надбавки за вислугу років (50% від посадового окладу та окладу за військове звання) - 7565,00 грн.; надбавки за особливості проходження служби (65% від посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років) - 14751,75 грн.; надбавки за таємність (15% від посадового окладу) - 1932,0 грн.; доплати за науковий ступінь кандидата наук (15% від посадового окладу) - 1932,00 грн.; доплати за вчене звання (33% від посадового окладу) - 4250,40 грн.; премії (140% від посадового окладу) - 18032,00 грн., всього - 63593,15 грн., для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2023 основного розміру його пенсії.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідачем, на думку позивача, допущено протиправну бездіяльність, яка полягає у не зазначенні в довідці про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 від 25.11.2024 №ФХ-119471, яка складена на виконання постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2024 по справі №520/9352/24, відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, обчислених із перерахованих розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, а саме: надбавки за особливості проходження служби - у розмірі 65% від посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; премії - у розмірі 140% від посадового окладу; доплати за науковий ступінь кандидат наук - у розмірі 15% від посадового окладу; доплати за вчене звання професор - у розмірі 33% від посадового окладу.
ІНФОРМАЦІЯ_2 подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що відповідач у спірних правовідносинах діяв згідно чинного законодавства.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2024 року по справі №520/9352/24 зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за нормами чинними станом на 01.01.2023 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України «Про державний бюджет України на 2023 рік», на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704, із зазначенням відомостей про надбавку за вислугу років та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії).
На виконання зазначеного рішення суду відповідач виготовив оновлену довідку від 25.11.2024 №ФХ-119471 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023.
Зазначена довідка містить відомості: про розмір посадового окладу - 12880,00 грн., окладу за спеціальним званням полковник - 2250,00 грн., надбавки за вислугу років (50%) - 7565,00 грн., надбавки за особливості проходження служби (у середніх розмірах, що фактично виплачуються за відповідною посадою) - 9691,50 грн., надбавки за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 1932,00 грн., надбавки за кваліфікацію (0%) - 0,00 грн., надбавки за безперервний стаж на шифрувальній роботі - 0,00 грн., доплати за науковий ступінь кандидата або доктора наук (5%) - 644,00 грн., доплати за вчене звання (10%) - 1288,00 грн., надбавки за почесне звання - 0,00 грн., премії (у середніх розмірах, що фактично виплачуються за відповідною посадою) - 11844,00 грн. Всього грошове забезпечення для обчислення пенсії - 48094,50 грн.
Не погоджуючись з бездіяльністю відповідача, яка полягає у не зазначенні в довідці про розмір грошового забезпечення на 01.01.2023 від 25.11.2024 №ФХ-119471, відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, обчислених із перерахованих розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, а саме: надбавки за особливості проходження служби - у розмірі 65% від посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; премії - у розмірі 140% від посадового окладу; доплати за науковий ступінь кандидат наук - у розмірі 15% від посадового окладу; доплати за вчене звання професор - у розмірі 33% від посадового окладу, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ).
Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців, є положення частини третьої статті 43 та частини четвертої статті 63 Закону №2262-XII.
Згідно із ч. 3 ст. 43 Закону №2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII, визначений Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45), пунктом 1 якого передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704, якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років.
Пунктом 2 постанови №704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Додатком 1 до постанови №704 визначено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.
Пунктом 4 постанови №704 (в первинній редакції на дату прийняття) встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №103, якою внесені зміни до пункту 5 Порядку №45, де зазначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Також цією постановою змінено форму довідки про розмір грошового забезпечення, наведену у додатку №2 до Порядку №45, а саме - виключено відомості про додаткові складові грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Крім того, пунктом 6 постанови №103 внесено зміни до постанови №704, пункт 4 якої викладено в такій редакції: "4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14".
Однак рішенням окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі №826/6453/18 визнано протиправним та скасовано пункт 6 постанови №103.
На виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 15.05.2024 року по справі № 520/4661/24 відповідач виготовив оновлену довідку № 22-691/4.1/4.1.4/8-24 від 28.05.2024 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023. Проте, розмір додаткових складових грошового забезпечення надбавки за особливості проходження служби та премії визначено виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого станом на 01.01.2018, у розмірі 1762,00 грн.
Згідно висновків Верховного Суд у постанові від 02.08.2022 у справі №440/6017/21:
(1) з 01.01.2020 положення пункту 4 постанови №704 в частині визначення розрахунковою величиною для обчислення посадових окладів, розрахованих згідно з постановою №704, прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений на відповідний рік, у тому числі, як розрахункова велична для обчислення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів;
(2) через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема, згідно із Законом №1082-IX, у осіб з числа військовослужбовців виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку №45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 постанови №704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).
У постанові від 02.08.2022 по справі №440/6017/21 Верховний Суд зазначив, що через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема згідно із Законом України про Державний бюджет на відповідний рік виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-XII, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.
Пунктом 5 Постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати, зокрема: надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років; здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків (для військовослужбовців розвідувальних органів - не менш як 30 відсотків) посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Отже, розмір надбавки за особливості проходження служби прямо залежить та визначається від розміру посадового окладу, окладу за військове звання та відсоткової надбавки за вислугу років, а розмір премії - від посадового окладу за місяць, в якому виникло право на перерахунок.
Таким чином, додаткові складові грошового забезпечення, зокрема, надбавка за особливості проходження служби та премія станом на 01.01.2023 мають бути обчислені виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого станом на 01.01.2023, у розмірі 2684,00 грн.
ІНФОРМАЦІЯ_1 листом №ФХ-119471/5442/с від 17.04.2025 на звернення представника позивача повідомив, що відповідно до постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2024 по справі № 520/9352/24, постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», рішення Міністра оборони України від 01 лютого 2023 року № 2683/з та листів Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України від 13.10.2023 №423/6682 щодо обчислення додаткових видів грошового забезпечення та від 14.11.2023 №220/13/7642 стосовно порядку виконання листа від 13.10.2023 №423/6682 та з урахуванням індивідуальних показників конкретного військовослужбовця (посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років та інших показників додаткових видів грошового забезпечення) ІНФОРМАЦІЯ_2 складається довідки про розмір грошового забезпечення військовослужбовця за відповідними посадами у Збройних Силах України. Вказано, що відповідно до ст. 43 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 09.04.1992 №2262-ХІІ грошове забезпечення для обчислення пенсії не може бути більше ніж грошове забезпечення діючих військовослужбовців. Зазначено, що враховуючи зазначене у довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 р включено надбавку за особливості проходження служби у середніх розмірах, що фактично виплачується за відповідною посадою, яку займав ОСОБА_1 , з посадового окладу за 48 тарифним розрядом, окладом за військовим званням (полковник), надбавки за вислугу років (50% від ОВЗ та ПО) та виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2018 у розмірі 1762,00 грн., що складає - 9691,50 грн.; премія за відповідною посадою за 48 тарифним розрядом у середніх розмірах, що фактично виплачується за відповідною посадою - 140% від ПО виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2018 у розмірі 1762,00 грн., що складає - 11844,00 грн.
Отже, відповідачем у спірній довідці про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 здійснено розрахунок надбавки за особливості проходження служби та премії, виходячи з розміру 1762 гривні (прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 01.01.2018).
Таким чином, відповідачем допущено протиправну бездіяльність, яка полягає у не зазначенні в спірній довідці відомостей про розміри надбавки за особливості проходження служби та премії обчислених із перерахованих розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років визначених у довідці.
При цьому, з огляду на пояснення відповідача у листі №ФХ-119471/5442/с від 17.04.2025, останнім фактично визначено в довідці надбавку за особливості проходження служби - 65% з посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років та премію - 140% від посадового окладу, проте обраховано їх без урахування перерахованих розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років визначених у довідці.
За таких обставин, права позивача порушено не в частині визначення відсоткового значення надбавки за особливості проходження служби та премії, а під час визначення їх без урахування перерахованих розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років визначених у довідці.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги шляхом визнання протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка полягає у не зазначенні в довідці про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 від 25.11.2024 №ФХ-119471, яка складена на виконання постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2024 по справі №520/9352/24, відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, надбавки за особливості проходження служби та премії, обчислених із перерахованих розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років та зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за нормами чинними станом на 01.01.2023, із зазначенням відомостей щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, надбавки за особливості проходження служби та премії обчислених із перерахованих розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років визначених у довідці від 25.11.2024 №ФХ-119471, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2023 року основного розміру його пенсії.
Щодо позовних вимог в частині зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за нормами чинними станом на 01.01.2023, з урахуванням постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2024 по справі №520/9352/24, суд зазначає наступне.
Обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду.
Так, даним рішенням суду зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за нормами чинними станом на 01.01.2023, із зазначенням відомостей щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, надбавки за особливості проходження служби та премії обчислених із перерахованих розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років визначених у довідці від 25.11.2024 №ФХ-119471, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2023 року основного розміру його пенсії.
Тобто, права позивача було відновлено належним чином.
При цьому, наразі у суду відсутні підстави вважати, що відповідач не буде враховувати постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2024 по справі №520/9352/24.
Так, позовні вимоги у вказаній частині звернені на майбутнє, в даній частині позовних вимог права позивача не є порушеними.
Враховуючи викладене суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог у вищевказаній частині.
Щодо позовних вимог в частині визнання протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка полягає у не зазначенні в довідці про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 від 25.11.2024 №ФХ-119471, яка складена на виконання постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2024 по справі №520/9352/24, відомостей про розмір доплати за науковий ступінь кандидат наук - у розмірі 15% від посадового окладу; доплати за вчене звання професор - у розмірі 33% від посадового окладу та зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за нормами чинними станом на 01.01.2023, із зазначенням відомостей про розміри доплати за науковий ступінь кандидата наук (15% від посадового окладу) - 1932,00 грн.; доплати за вчене звання (33% від посадового окладу) - 4250,40 грн., суд зазначає наступне.
На виконання рішення суду відповідач виготовив оновлену довідку від 25.11.2024 №ФХ-119471 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023.
Зазначена довідка містить зокрема відомості про розмір доплати за науковий ступінь кандидата або доктора наук (5%), доплати за вчене звання (10%).
Так, Закон України "Про вищу освіту" № 1556 від 01.07.2014 (далі - Закон №1556), відповідно до його преамбули, встановлює основні правові, організаційні, фінансові засади функціонування системи вищої освіти, створює умови для посилення співпраці державних органів і бізнесу з закладами вищої освіти на принципах автономії закладів вищої освіти, поєднання освіти з наукою та виробництвом з метою підготовки конкурентоспроможного людського капіталу для високотехнологічного та інноваційного розвитку країни, самореалізації особистості, забезпечення потреб суспільства, ринку праці та держави у кваліфікованих фахівцях.
Згідно пункту 1 частини першої статті 11 Закону № 1556-VII систему вищої освіти становлять, зокрема, заклади вищої освіти всіх форм власності.
Відповідно до частини першої статті 28 Закону № 1556-VII в Україні діють заклади вищої освіти таких типів:
університет - багатогалузевий (класичний, технічний) або галузевий (профільний, технологічний, педагогічний, фізичного виховання і спорту, гуманітарний, богословський/теологічний, медичний, економічний, юридичний, фармацевтичний, аграрний, мистецький, культурологічний тощо) заклад вищої освіти, що провадить інноваційну освітню діяльність за різними ступенями вищої освіти (у тому числі доктора філософії), проводить фундаментальні та/або прикладні наукові дослідження, є провідним науковим і методичним центром, має розвинуту інфраструктуру навчальних, наукових і науково-виробничих підрозділів, сприяє поширенню наукових знань та провадить культурно-просвітницьку діяльність
академія, інститут - галузевий (профільний, технологічний, технічний, педагогічний, богословський/теологічний, медичний, економічний, юридичний, фармацевтичний, аграрний, мистецький, культурологічний тощо) заклад вищої освіти, що провадить інноваційну освітню діяльність, пов'язану з наданням вищої освіти на першому і другому рівнях за однією чи кількома галузями знань, може здійснювати підготовку на третьому і вищому науковому рівнях вищої освіти за певними спеціальностями, проводить фундаментальні та/або прикладні наукові дослідження, є провідним науковим і методичним центром, має розвинуту інфраструктуру навчальних, наукових і науково-виробничих підрозділів, сприяє поширенню наукових знань та провадить культурно-просвітницьку діяльність;
коледж - заклад вищої освіти або структурний підрозділ університету, академії чи інституту, що провадить освітню діяльність, пов'язану із здобуттям ступеня бакалавра та/або молодшого бакалавра, проводить прикладні наукові дослідження та/або творчу мистецьку діяльність.
Частиною другою статті 59 Закону № 1556-VII визначено, що науково-педагогічним, науковим і педагогічним працівникам закладів вищої освіти встановлюються доплати за науковий ступінь доктора філософії та доктора наук у розмірах відповідно 15 та 25 відсотків посадового окладу, а також за вчене звання доцент і старшого дослідника - 25 відсотків посадового окладу, професор - 33 відсотки від посадового окладу. Заклад вищої освіти може встановити більший розмір за рахунок власних надходжень.
Згідно з підпунктом 8 пункту 2 розділу XV Прикінцеві та перехідні положення Закону №1556-VII, після набрання чинності цим Законом науковий ступінь кандидата наук прирівнюється до наукового ступеня доктора філософії, а вчене звання старшого наукового співробітника - до вченого звання старшого дослідника.
З наведеного випливає, що приписи Закону № 1556-VII визначають правові засади організації, функціонування та розвитку системи вищої освіти в Україні; встановлюють стандарти якості освіти, порядок акредитації навчальних закладів, а також засади фінансування вищої освіти; регулюють виключно відносини у сфері надання освітніх послуг, створення і утримання навчальних закладів; визначають права та обов'язки учасників освітнього процесу і безпосередньо їх стосуються.
При цьому з метою стимулювання наукової діяльності та збереження кваліфікованих кадрів у сфері вищої освіти, частиною другою статті 59 Закону № 1556-VII передбачено, що до складу матеріального забезпечення науково-педагогічних, наукових і педагогічних працівників університетів, академій, інститутів та коледжів входять додаткові виплати у вигляді доплат за наукові ступені та вчені звання, у розмірах, встановлених частиною другою статті 59 Закону № 1556-VII.
При цьому, позивач є пенсіонером та отримує пенсію за вислугу років призначену відповідно до Закону № 2262-ХІІ, тому гарантії його соціального і правового захисту встановлюються саме Законом № 2262-ХІІ та іншими нормативно-правовими актами, прийнятими на його виконання, у тому числі постановою КМУ № 704, яка, у свою чергу, містить спеціальні правові норми щодо соціального захисту військовослужбовців.
Приписами пункту 6 постанови КМУ № 704 керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право виплачувати доплату за науковий ступінь доктора філософії (кандидата наук) або доктора наук з відповідної спеціальності, якщо діяльність за профілем відповідає науковому ступеню, військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу в розмірі відповідно 5 і 10 відсотків посадового окладу. За наявності двох наукових ступенів доплата встановлюється за одним (вищим) науковим ступенем; доплату за вчене звання військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, які обіймають посади, пов'язані з педагогічною або науковою діяльністю, і мають вчене звання доцента, старшого наукового співробітника або старшого дослідника, в розмірі 5 відсотків, професора - 10 відсотків посадового окладу. За наявності двох або більше вчених звань доплата встановлюється за одним (вищим) званням.
За таких обставин, відповідачем правомірно у спірній довідці визначено розмір доплати за науковий ступінь - 5% та доплати за вчене звання - 10%.
Враховуючи вищезазначене, посилання позивача на приписи Закону № 1556-VII, у тому числі на частину другу статті 59 останнього, є безпідставними і не свідчать про наявність суперечностей у правовому регулюванні, оскільки вказані нормативно-правові акти регулюють різні за своєю правовою природою (стимулюючі доплати до заробітної плати і складові грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії) та за суб'єктним складом (науково-педагогічні, наукові та педагогічні працівники і військовослужбовці) правовідносини.
Аналогічний правовий підхід до застосування вказаних норм права викладено Верховним Судом у постанові від 20.06.2024 по справі № 520/9891/23.
Згідно з ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Позивач посилався на те, що право позивача на зазначення у довідці про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії розміру доплати за науковий ступінь - 15% від посадового окладу та доплати за вчене звання - 33% від посадового окладу, відповідно до ч. 2 ст. 59 Закону України «Про вищу освіту» вже було встановлено рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 05.07.2024 по справі №520/10318/24.
Так, у справі №520/10318/24 розглядались спірні правовідносини щодо визнання протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 яка полягає у не зазначенні в довідці про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за нормами чинними станом на 05.03.2019 від 06.03.2024 №ФХ119471 відомостей про доплату за науковий ступінь кандидат наук у розмірі 15% (від посадового окладу) та доплату за вчене звання професор у розмірі 33% (від посадового окладу) відповідно до ч. 2 ст. 59 Закону України «Про вищу освіту».
При цьому, у даній справі розглядаються спірні правовідносини щодо визнання протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка полягає у не зазначенні в довідці про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 від 25.11.2024 №ФХ-119471, яка складена на виконання постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2024 по справі №520/9352/24, відомостей про розмір доплати за науковий ступінь кандидат наук - у розмірі 15% від посадового окладу; доплати за вчене звання професор - у розмірі 33% від посадового окладу.
Тобто, у справі №520/10318/24 розглядалась правомірність складових у довідці за нормами чинними станом на 05.03.2019 від 06.03.2024 №ФХ119471. Натомість у даній справі розглядаються спірні правовідносини щодо правомірності складових довідки станом на 01.01.2023 від 25.11.2024 №ФХ-119471.
За таких обставин, у вказаних справах розглядались відмінні спірні правовідносини, а тому вищевказані посилання позивача є необгрунтованими.
При цьому, виходячи з приписів ч.5 ст.242 КАС України суд має враховувати висновки Верховного Суду у постанові від 20.06.2024 по справі № 520/9891/23.
Таким чином, у вищевказаній частині позовних вимог, відповідачем не порушено прав позивача.
Враховуючи викладене суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог у вищевказаній частині.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.
Судовий збір підлягає розподілу відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст.255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка полягає у не зазначенні в довідці про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 від 25.11.2024 №ФХ-119471, яка складена на виконання постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2024 по справі №520/9352/24, відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, надбавки за особливості проходження служби та премії, обчислених із перерахованих розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за нормами чинними станом на 01.01.2023, із зазначенням відомостей щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, надбавки за особливості проходження служби та премії обчислених із перерахованих розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років визначених у довідці від 25.11.2024 №ФХ-119471, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2023 року основного розміру його пенсії.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_1 , АДРЕСА_3 ) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) сплачений судовий збір в сумі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) грн. 96 коп.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Бабаєв А.І.