19 вересня 2025 року Суми Справа №640/22917/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Сидорука А.І. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії.
Суть спору. Заяви сторін. Процесуальні дії суду.
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить суд: визнати протиправною відмову відповідача у призначенні позивачу пенсії за віком із зниженням пенсійного віку на підставі ст. 55 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"; зобов'язати відповідача призначити позивачу пенсію за віком із зниженням пенсійного віку на підставі вказаного закону.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач має статус учасника ліквідації наслідків аварії наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Проте Головним управлінням ПФУ в м. Києві було вiдмовлено позивачу в призначеннi дострокової пенсiї за віком, а саме у зв'язку з відсутністю документів, що підтверджують право призначення пенсії із зниженням пенсійного віку. Позивач стверджує, що до заяви про призначення пенсії було долучено копії всіх необхідних документів. Тому така відмова відповідача є протиправною.
26.11.2019 Окружним адміністративним судом м. Києва було постановлено ухвалу про відкриття провадження у справі. Дана справа не була прийнята до провадження Київським ОАС та в подальшому була передана на розгляд до Сумського окружного адміністративного суду. Протоколом автоматизованого розподілу справи від 12.03.2025 справа розподілена на суддю Сидорука А.І.
Судом 14.03.2025 було постановлено ухвалу про відкриття провадження у справі, вирішено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Також вказаною ухвалою зобов'язано відповідача надати до суду заяву позивача про призначення пенсії від 10.10.2018 з доданими до неї всіма документами, а також рішення, прийняте за результатами розгляду цієї заяви. До суду від відповідача надійшли копії заяви позивача з доданими до неї документами, а також рішення відповідача від 08.02.2019 про відмову позивачу у призначенні пенсії.
Крім того, відповідач надав до суду відзив на позовну заяву, в якому проти задоволення позовних вимог заперечує.
Відзив відповідач мотивує тим, що спірне рішення про відмову в призначенні позивачу пенсії за віком із зниженням пенсійного віку на підставі ст. 55 зазначеного Закону прийнято правомірно, у зв'язку з тим, що позивач не надав копію довідки про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за необхідною формою.
Фактичні обставини справи.
Позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 у 1987 році, що підтверджується копією дубліката посвідчення від 14.10.2011 серії НОМЕР_1 (а.с.66).
10.10.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-XII та доданими до неї документами (а.с. 73, 74).
За результатами розгляду заяви позивача 08.02.2018 відповідачем було прийнято рішення, яким відмовлено у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку як ліквідатору аварії на ЧАЕС відповідно до вказаного Закону, а також Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи". Відповідач зазначивши про відсутність законних підстав (а.с. 83).
Позивач стверджує, що йому протиправно відмовлено у призначенні пенсії. Тому позивач звернувся до суду з даним позовом.
Висновки суду та їх мотиви.
Згідно з ст. 55 Закону № 796-XII особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу.
Статтею 14 Закону №796-XII передбачено, що для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи: учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали: у зоні відчуження з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - від 1 до 5 календарних днів; у зоні відчуження в 1987 році - від 1 до 14 календарних днів; у зоні відчуження в 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів; на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві - не менше 14 календарних днів у 1986 році.
Частиною 2 статті 15 Закону №796-XII передбачено, що підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.
Відповідно до абзацу 1 статті 55 Закону № 796 особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону № 1058, за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу: учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів на 10 років; які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів на 8 років; які працювали з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року у зоні відчуження від 1 до 5 календарних днів, у 1987 році - від 10 до 14 календарних днів, у 1988 році - не менше 30 календарних днів, на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві - не менше 14 календарних днів у 1986 році - на 5 років.
Відповідно до підпункту 5 пункту 2.1 Розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, документи, які засвідчують особливий статус особи, зокрема є посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").
З матеріалів справи вбачається, що 14.10.2011 позивачу видано дублікат посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році серії НОМЕР_1 (а.с. 66).
Відповідно до записів у трудовій книжці серії НОМЕР_2 від 04.08.1980 позивач у період з 01.02.1985 по 11.04.1988 працював на різних посадах у Київському обласному виробничому об'єднанні "Битрадіотехніка".
Вказаний період роботи був зарахований відповідачем до загального страхового стажу позивача, що підтверджується відповідною формою розрахунку стажу (а.с. 85).
Згідно з довідкою від 24.06.97. № 03/34, виданою Київською обласною виробничо-комерційною фірмою "Київоблпобутрадіотехніка", позивач працював у Київському обласному виробничому об'єднанні "Битрадіотехніка" на посаді радіомонтера антенного цеха та приймав участь в проведенні капітальних ремонтів СКПТ м. Чорнобиль: з 05.01.87 по 31.01.87 (Наказ № 02 від 04.01.1987) з 01.02.87 по 28.02.87 (Наказ № 15 від 02.02.87), з 09.03.87 по 14.03.87 (Наказ № 24 від 02.03.87), з 23.03.87 по 31.03.87, з 04.05.87 по 16.05.87 (Наказ № 43 від 04.05.87), з 03.09.87 по 18.09.87 (Наказ № 75 від 31.08.87), м. Припять з 17.08.87 по 31.08.87 (Наказ № 69 від 03.08.87) (а.с.67, 68-72).
Отже, довідкою від 24.06.97 № 03/34 та зазначеними в ній наказами підтверджується факт роботи позивача у зоні відчуження.
Щодо викладеної в листі ГУ ПФУ в м. Києві від 13.02.2019 (а.с.17-18) рекомендації позивачу звернутися до правонаступника Київською обласної виробничо-комерційної фірми "Київоблпобутрадіотехніка" для отримання довідки ф.122, то суд вважає за необхідне наголосити на тому, що витребування та перевірка додаткових документів і довідок є правом пенсійного органу. Неможливість пенсійного органу скористатись правом на перевірку таких документів не може бути підставою для обмеження права пенсіонера на соціальний захист та пенсійне забезпечення.
Разом з тим, суд звертає увагу, що єдиним документом, що підтверджує статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи, учасника ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС та надає право користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи". Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом в постановах від 27 лютого 2018 року у справі № 344/9789/17, від 31 липня 2018 року у справі № 751/2050/17, від 31.10.2018 у справі № 212/12245/13-а.
Як вже зазначалось, позивач звернувся до відповідача із заявою від 10.10.2018 про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону № 796.
Проте 08.02.2018 відповідачем було прийнято рішення, яким відмовлено у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку як ліквідатору аварії на ЧАЕС, пославшись на відсутність законних підстав (а.с. 83).
Однак вказане рішення відповідача не містить належних обгрунтувань відсутності законних підстав для призначення позивачу пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону № 796.
Отже, рішення відповідача від 08.02.2018 є протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки воно не відповідає критеріям правомірності, встановленим нормою ч. 2 ст. 2 КАС України, в тому числі щодо обґрунтованості.
Водночас суд відмовляє у задоволенні вимог позивача про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у призначенні пенсії, оскільки позивачу відмовлено у призначенні пенсії саме вищезазначеним рішенням, яке скасовується у судовому порядку.
Однак суд звертає увагу, що врахування суб'єктом владних повноважень правової оцінки спірного питання є обов'язком такого суб'єкта при вирішенні питання, з якого звернувся позивач.
Отже, суд, з урахуванням норми ч. 2 ст. 9 КАС України,виходить за межі позовних вимог, окрім визнання протиправним та скасування вказаного рішення, суд зобов'язує відповідача розглянути заяву позивача від 10.10.2018 про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону № 796 та прийняти рішення з урахуванням висновків суду.
Тому суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Судові витрати.
Враховуючи, що позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п. 10 ч.1 ст.5 ЗУ "Про судовий збір", то питання щодо розподілу судового збору судом не вирішується.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд
1. Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії - задовольнити частково.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 08.02.2019 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (вул. Бульварно- Кудрявська, 16, м. Київ, 42098368 код ЄДРПОУ 42098368) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) від 10.10.2018 про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та прийняти рішення з урахуванням висновків суду.
4. У задоволенні іншої частини позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві - відмовити.
5. Рішення може бути оскаржено безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
6. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
7. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду складено та підписано суддею 19.09.2025.
Суддя А.І. Сидорук