19 вересня 2025 року м. Рівне №460/14701/24
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Зозулі Д.П., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, адміністративну справу за позовом
Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
доГоловного управління ДПС у Рівненській області
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Рівненській області (далі - відповідач), в якому просить суд: визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Рівненській області від 01.10.2024 № 014428090116.
Позов обґрунтований тим, що висновки акту фактичної перевірки, на підставі якого прийняте оспорюване рішення, є безпідставними та необґрунтованими. Вважає, що оспорюване рішення прийняте з порушенням норм чинного законодавства України та підлягає скасуванню. Просив позов задовольнити повністю.
Відповідачем до суду подано відзив на позовну заяву та з урахуванням додаткових пояснень, останній заперечив проти заявлених позовних вимог. Зокрема вказав, що податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Рівненській області від 01.10.2024 № 014428090116 прийняте не на підставі фактичної перевірки, а на підставі матеріалів слідчого управління ГУ Національної поліції в Рівненській області, що надійшли листом від 11.09.2024 року №21980/5/17-00, про що зазначено безпосередньо у податковому повідомленні-рішенні по факту виявленого порушення - реалізація рідин, що використовуються в сигаретах у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру місць зберігання. Вважає, що спірне рішення прийняте на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Просить у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Позивач подав відповідь на відзив в якій наводить тотожні за змістом позову доводи та аргументи. Також зазначив, що станом на час прийняття спірного рішення порушено кримінальне провадження і судове рішення відсутнє, тому відповідачем в порушення норм податкового законодавства протиправно винесено таке податкове повідомлення-рішення, оскільки останнє приймається протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем отримання відповідного судового рішення, що набрало законної сили.
Інших заяв по суті справи на адресу суду не надходило.
Ухвалою суду від 09.12.2024 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Ухвалою суду від 15.09.2025 прийнято адміністративну справу №460/7767/25 до провадження судді Зозулі Д.П.
Враховуючи, що розгляд справи здійснюється у порядку письмового провадження, то відповідно до ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши позовну заяву, відзив на позов, повно та всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими доказами, суд дійшов до наступних висновків.
11.09.2024 року (вх. № 21980/5/17-00) на адресу Головного управління ДПС у Рівненській області надійшли матеріали Головного управління Національної поліції в Рівненській області (вих. № 6736-2024 від 10.09.2024 року) щодо порушення фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 вимог ст.17 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».
В ході досудового розслідування встановлено, що суб'єктом господарювання ФОП ОСОБА_1 здійснювалося зберігання та реалізація рідин, що використовуються в електронних сигаретах у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру місць зберігання - магазинах « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за адресами, зокрема, АДРЕСА_1 .
Так, із матеріалів Головного управління Національної поліції в Рівненській області вбачається, що слідчим управлінням Головного управління Національної поліції в Рівненській області проводиться досудове розслідування кримінального провадження № 42024180000000006 внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 22.01.2024 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 199, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 204 КК України.
ГУ Національної поліції в Рівненській області 22.05.2024 під час обшуку торгового місця, магазину «Pods», що розташований на земельній ділянці з кадастровим номером 5625410100:01:025:0033, за адресою АДРЕСА_2 , яка перебуває у власності ОСОБА_2 та користуванні ОСОБА_3 , ОСОБА_1 , серед іншого виявлено та вилучено: 56 електронних цигарок різних найменувань, наповнених рідинами, що використовують в них, без марок акцизного податку, які згідно висновків не відповідають ДСТУ 9128:2021 та не придатні до реалізації на території України.
Крім цього, того ж дня, під час обшуку в торгово-офісному центрі по АДРЕСА_1 , який перебуває у власності ОСОБА_4 та користуванні ОСОБА_3 , ОСОБА_1 , серед іншого виявлено та вилучено: 27 електронних цигарок різних найменувань, наповнених рідинами, що використовують в них, без марок акцизного податку, які згідно висновків не відповідають ДСТУ 9128:2021 та не придатні до реалізації на території України.
В ході досудового розслідування встановлено, що фізична особа-підприємець ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , перебуває за основним місцем обліку у Головному управлінні ДПС у Рівненській області (Сарненська ДПІ) з 26.12.2022 року.
З 01.01.2024 року перебуває на загальній системі оподаткування та отримував відповідні ліцензії.
Враховуючи вищевикладене, на виконання вимог п. 2 ст. 23 Закону України «Про поліцію», ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», Постанови Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 р. № 790 «Про затвердження Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» Головне управління Національної поліції в Рівненській області звернулося до контролюючого органу з матеріалами для прийняття рішення, зокрема, про застосування до ФОП ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 фінансових санкцій.
На підставі матеріалів слідчого управління ГУ Національної поліції в Рівненській області, що надійшли листом від 11.09.2024 року № 21980/5/17-00, про що зазначено безпосередньо у податковому повідомленні-рішенні по факту виявленого порушення - реалізація рідин, що використовуються в сигаретах у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру місць зберігання, відповідачем 01.10.2024 прийнято податкове повідомлення-рішення № 014428090116, яким застосовано до позивача штрафні (фінансові) санкції (штраф) в сумі 21300грн.
Не погоджуючись з такими рішеннями контролюючого органу, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, які виникли між сторонами, суд зазначає таке.
Відповідно до підпункту 14.1.56-3. пункту 14.1 статті 14 ПК України, електронна сигарета - виріб, який може бути використаний для споживання (вдихання) парів, що утворюються внаслідок нагрівання компонентами такого виробу рідин, що містять або не містять нікотин.
Електронні сигарети можуть бути одноразовими або багаторазовими Рідини, що використовуються в електронних сигаретах, - рідкі суміші хімічних речовин, що містять або не містять нікотин, використовуються для створення пари в електронних сигаретах та містяться, зокрема, в картриджах, заправних контейнерах та інших ємностях (підпункт 14.1.56-4 пункту 14.1 статті 14 ПК України).
За правилами підпункту 14.1.109 пункту 14.1 статті 14 ПК України, маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, - наклеювання марки акцизного податку на пляшку (упаковку) алкогольного напою, пачку (упаковку) тютюнового виробу чи ємність (упаковку) з рідиною, що використовується в електронних сигаретах, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України щодо виробництва, зберігання та продажу марок акцизного податку.
Відповідно до пункту 215.1 статті 215 ПК України, до підакцизних товарів належать, зокрема, рідини, що використовуються в електронних сигаретах.
За приписами пункту 226.1 статті 226 ПК України, у разі виробництва на митній території України алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, чи ввезення таких товарів на митну територію України платники податку зобов'язані забезпечити їх маркування марками встановленого зразка у такий спосіб, щоб марка акцизного податку розривалася під час відкупорювання (розкривання) товару.
Наявність наклеєної в установленому порядку марки акцизного податку встановленого зразка на пляшці (упаковці) алкогольного напою, пачці (упаковці) тютюнового виробу чи ємності (упаковці) з рідиною, що використовується в електронних сигаретах, є однією з умов для ввезення на митну територію України і продажу таких товарів споживачам, а також підтвердженням сплати податку та легальності ввезення товарів (пункт 226.2 статті 226 ПК України).
Відповідно до пункту 23 Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 №1251, на тютюнові вироби, тютюновмісні вироби для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою підігрівача з електронним управлінням і рідини, що використовуються в електронних сигаретах, марки наклеюються:- на пачки сигарет та цигарок серійного виробництва, сигар, сигарил, тютюновмісних виробів для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою підігрівача з електронним управлінням, а також цигарок, упакованих у сувенірні коробки (незалежно від їх розміру), - у такій спосіб, щоб марки обов'язково розривалися під час відкривання;- на тютюнові вироби в упаковці, що підлягає обгортанню у поліпропіленову плівку, - під плівку;- на ємності (упаковки) з рідиною, що використовуються в електронних сигаретах, - у такий спосіб, щоб марки обов'язково розривалися під час відкривання.
Отже, рідини, що використовуються в електронних сигаретах, підлягають маркуванню марками акцизного податку, яке здійснюється з урахуванням вимог статті 226 ПК України та Положення №125, відповідно підакцизна група товарів повинна зберігатись виключно в місцях зберігання, внесених до Єдиного реєстру місць зберігання.
Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 19.12.1995 р. №481/95 ВР (надалі - Закон № 481) визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, спиртовими дистилятами, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та пальним, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального на території України.
Статтею 1 Закону № 481 визначено основні поняття: місце зберігання - місце, яке використовується для зберігання спирту етилового, біоетанолу та спиртових дистилятів, або приміщення, яке використовується для зберігання алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, відомості про місцезнаходження якого внесені до Єдиного державного реєстру місць зберігання;
Єдиний державний реєстр місць зберігання (Єдиний реєстр) - перелік місць зберігання, який ведеться податковими органами і містить визначені цим Законом відомості про місцезнаходження місць зберігання та відомості про заявників;
Єдиний реєстр ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, у порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України, та розміщується у вільному доступі;
Єдиний реєстр ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, містить відомості про:
- ліцензіатів (для юридичних осіб - найменування, код ЄДРПОУ, для фізичних осіб- суб'єктів господарювання (у тому числі іноземних суб'єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва);
- прізвище, ім'я, по батькові, номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки та повідомили про це відповідний податковий орган і мають відмітку в паспорті), для спільної діяльності без створення юридичної особи найменування, код ЄДРПОУ особи, відповідальної за ведення обліку спільної діяльності, для іноземного суб'єкта господарювання;
- найменування постійного представництва, реєстраційний номер постійного представництва;- місця виробництва та/або оптової торгівлі спиртом етиловим, спиртовими дистилятами, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, місця роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах (адреси).
Стаття 2 Закону № 481 визначає основні засади організації виробництва спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, і пального.
Стаття 3 цього ж Закону передбачає порядок видачі, анулювання ліцензій на виробництво спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, і пального
Відповідно до ч. 8 ст. 2 Закону №481 виробництво алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюється суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) незалежно від форм власності за наявності відповідної ліцензії.
Наказом Державної податкової адміністрації України від 28.05.2002 № 251 «Про затвердження Порядку ведення Єдиного державного реєстру місць зберігання та форми довідки про внесення місця зберігання до Єдиного державного реєстру» затверджено Порядок ведення Єдиного державного реєстру місць зберігання (далі Порядок № 251).
Пунктом 1.1 розділу 1.1 Порядку №251 наведене таке саме визначення поняття «Єдиний держаний реєстр місць зберігання» - це перелік місць, що використовуються для зберігання спирту, та приміщень, що використовуються для зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів (далі - місце зберігання), який містить відомості про місцезнаходження місць зберігання та відомості про заявників.
Разом з цим, п. 1.4. розділу 1 наведеного Порядку №251 визначає, що «У разі зберігання спирту, або алкогольних напоїв, або тютюнових виробів у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції у порядку, установленому чинним законодавством».
Пунктами 2.1 та 2.2. розділу 2 Порядку ведення Єдиного реєстру та ч. 10 ст. 2 Закону № 481/95-ВР передбачено, що внесення даних до Єдиного реєстру проводиться на підставі заяви суб'єкта підприємницької діяльності з обов'язковим зазначенням місцезнаходження місця зберігання, а також відомостей про заявника: для юридичних осіб - найменування, місцезнаходження, коду Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
При цьому, пунктом 4.3 статті 4 Порядку ведення Єдиного реєстру визначено, що у разі зміни відомостей про заявника місця зберігання (найменування або місцезнаходження юридичної особи, прізвища або місця проживання фізичної особи суб'єкта підприємницької діяльності) або характеристик місця зберігання орган державної податкової служби, який вносив місце зберігання до Єдиного реєстру, на підставі заяви суб'єкта підприємницької діяльності протягом семи календарних днів вносить зміни до Єдиного реєстру та видає суб'єкту підприємницької діяльності довідку, оформлену на новому бланку з урахуванням змін.
Відповідно до ч.1 стаття 16 Закону № 481 контроль за дотриманням норм цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної законами України. Контроль за дотриманням вимог відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства до малих виробництв виноробної продукції та малих виробництв дистилятів здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів.
З 27.07.2024 набрав чинності Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 18.06.2024 року № 3817-IX (далі Закон № 3817).
Цей Закон визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, ввезення на митну територію України, вивезення за межі митної території України, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, спиртовими дистилятами, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, тютюновою сировиною, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та пальним, а також посилення боротьби з їх незаконним виробництвом та обігом на території України.
Відповідно до п.2 розділу VII Закону № 3817, Закон України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" і Постанова Верховної Ради України "Про порядок введення в дію Закону України "Про державне регулювання виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами", втрачають чинність з 1 січня 2025 року, крім статті 8 Закону, яка діє до дня набрання чинності та введення в дію статті 33 цього Закону; положення Закону до дня втрати ним чинності застосовуються в частині, що не суперечить положенням цього Закону.
Пунктом 7 зазначеного розділу передбачено, що Кабінет Міністрів України зобов'язано протягом шести місяців з дня набрання чинності цим Законом: привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом; забезпечити розроблення та затвердження нормативно-правових актів, передбачених цим Законом.
У відповідності до п. 35.ч. 2 ст. 73 Закону № 3817 до суб'єктів господарювання за вчинені правопорушення застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу в таких розмірах, а саме за зберігання спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру місць зберігання, - 100 відсотків вартості товарів (продукції), наявних у такому місці зберігання, але не менше 3 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року.
Згідно із вимогами ч. 3 ст. 73 Закону № 3718 податкові органи застосовують та стягують фінансові санкції у вигляді штрафів, передбачені частиною другою (крім пунктів 3, 6, 24) цієї статті, у порядку, визначеному Податковим кодексом України.
Згідно п. 5 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 року № 790 (далі Порядок № 790), зі змінами визначено, що підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є, зокрема, матеріали правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади щодо недотримання суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального.
За змістом п. 6 Порядку № 790 рішення про застосування фінансових санкцій, передбачених пунктом 2 цього Порядку, приймаються керівником, а у разі його відсутності - заступником керівника органу, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та пальним (ДПС та її територіальні органи), чи керівником (його заступником) органів МВС, МОЗ, Держстату, Держпродспоживслужби відповідно до їх компетенції, визначеної законодавством.
Порядок і строки розгляду матеріалів, які є підставою для застосування фінансових санкцій, та прийняття рішення щодо їх застосування встановлюються зазначеними органами відповідно до їх компетенції.
Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування у разі виявлення порушень у сфері виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального зобов'язані повідомити про ці порушення орган, який видав ліцензію на провадження зазначеного виду діяльності (п. 7 Порядку № 790).
Матеріалами справи стверджується, що податкове повідомлення-рішення № 014428090116 від 01.10.2024 прийнято відповідачем на підставі матеріалів слідчого управління ГУ Національної поліції в Рівненській області, що надійшли листом від 11.09.2024 року № 21980/5/17-00, про що зазначено безпосередньо у цьому податковому повідомленні-рішенні.
За наведеного, посилання позивача на акт фактичної перевірки контролюючого органу від 20.09.2024 є безпідставними та необґрунтованими.
Крім того, 22.05.2024 під час обшуку торгового місця, магазину «Pods», що розташований на земельній ділянці з кадастровим номером 5625410100:01:025:0033, за адресою вул. Широка, 22Б в м. Сарни Рівненської області, яка перебуває у власності ОСОБА_2 та користуванні ОСОБА_3 , ОСОБА_1 , серед іншого виявлено та вилучено: 56 електронних цигарок різних найменувань, наповнених рідинами, що використовують в них, без марок акцизного податку, які згідно висновків не відповідають ДСТУ 9128:2021 та не придатні до реалізації на території України.
Крім цього, того ж дня, під час обшуку в торгово-офісному центрі по АДРЕСА_1 , який перебуває у власності ОСОБА_4 та користуванні ОСОБА_3 , ОСОБА_1 , серед іншого виявлено та вилучено: 27 електронних цигарок різних найменувань, наповнених рідинами, що використовують в них, без марок акцизного податку, які згідно висновків не відповідають ДСТУ 9128:2021 та не придатні до реалізації на території України.
Також в ході контрольної закупки 17.04.2024 року продавець магазину «PODS», що розташований за адресою: АДРЕСА_1 ОСОБА_5 , діючи умисно з корисливих мотивів за попередньою змовою з ОСОБА_3 , ОСОБА_1 та ОСОБА_6 , перебуваючи у вищевказаному магазині збула для ОСОБА_7 1 (одну) одноразову електронну сигарету з маркуванням «Elfbar ВC5000 ultra», наповненою рідиною, що використовують в ній, що не відповідає вимогам ДСТУ ГОСТ 3935:2004 «Сигарети. Загальні технічні умови» та Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах та пального».
Згідно п. 1, 2 Висновку експерта Рівненського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру від 25.04.2024 № СЕ-19/118-24/4988-ТВ, надані на експертизу дві одноразові електронні сигарети «Elfbar CR5000» не відповідають вимогам ДСТУ ГОСТ 3935:2004 «Сигарети. Загальнітехнічні умови» у частині маркувальних позначень. Надані на експертизу дві одноразові електронні сигарети «Elfbar CR5000» не відповідають вимогам Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» та не придатні до реалізації на території України.
З огляду на викладене, твердження позивача про те, що ним не вчинялись порушення чинного законодавства про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального, є безпідставними та спростовуються матеріалами справи.
Щодо тверджень позивача про те, що відповідачем в порушення норм податкового законодавства, в межах кримінального провадження, протиправно винесено податкове повідомлення-рішення, оскільки останнє приймається протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем отримання відповідного судового рішення за наслідками розгляду кримінального провадження, що набрало законної сили, то суд зважає на таке.
Відповідно до п. 36 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні Положення» ПК України, у разі якщо судом за результатами розгляду кримінального провадження про кримінальне правопорушення, яке було розпочато до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо зменшення податкового тиску на платників податків" і предметом якого є податки, збори, винесено обвинувальний вирок, що набрав законної сили, в якому встановлена несплата податкових зобов'язань або винесена ухвала про закриття кримінального провадження за нереабілітуючими підставами з цього питання, податкове повідомлення-рішення за результатами такої перевірки приймається контролюючим органом протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем отримання цим контролюючим органом відповідного судового рішення (обвинувальний вирок, ухвала про закриття кримінального провадження за нереабілітуючими підставами), що набрало законної сили.
Із наведеної норми права слідує, що податкове повідомлення-рішення приймається контролюючим органом протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем отримання цим контролюючим органом відповідного судового рішення (обвинувальний вирок, ухвала про закриття кримінального провадження за нереабілітуючими підставами), що набрало законної сили за результатами розгляду кримінального провадження про кримінальне правопорушення, предметом якого є податки, збори та за наслідками якого встановлено несплату податкових зобов'язань.
Як наведено вище по тексту рішення, слідчим управлінням Головного управління Національної поліції в Рівненській області проводиться досудове розслідування кримінального провадження № 42024180000000006 внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 22.01.2024 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 199, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 204 КК України.
Предметом кримінального правопорушення за ст. 199 КК України, є виготовлення, зберігання, придбання, перевезення, пересилання, ввезення в Україну з метою використання при продажу товарів, збуту або збут підроблених грошей, державних цінних паперів, що існують у паперовій формі, білетів державної лотереї, марок акцизного податку чи голографічних захисних елементів.
Предметом кримінального правопорушення за ст. 204 КК України, є незаконне виготовлення, зберігання, збут або транспортування з метою збуту підакцизних товарів.
Таким чином кримінальне провадження № 42024180000000006, що проводиться Головним управлінням Національної поліції в Рівненській області, жодним чином не пов'язане із податками та зборами, позаяк кримінальне правопорушення предметом якого є ухилення від сплати податків, зборів (обов'язкових платежів) та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, передбачене ст. 212, 212-1 КК України.
Зважаючи на викладене, наведені вище твердження позивача є безпідставними та необґрунтованими.
Також слід зазначити, що податковим повідомленням-рішенням від 01.10.2024 № 014428090116 визначено штрафні санкції за порушення вимог Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», а не сплату податків чи зборів згідно Податкового кодексу України.
Підсумовуючи вищенаведене, суд уважає, що податкове повідомлення-рішення від 01.10.2024 № 014428090116 про застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) в сумі 21300 грн., прийняте відповідачем в порядку та у спосіб, що визначені чинним законодавством, в межах наданих йому повноважень, обґрунтовано і правомірно.
Частиною 1 статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про те, що позивач, всупереч вимогам статті 77 КАС України, не довів ті обставини, на яких ґрунтуються його позовні вимоги, в той час як відповідачем правомірність прийнятого рішення підтверджено належними та допустимими доказами, тому позовні вимоги задоволенню не належать.
Підстави для застосування положень ст. 139 КАС України щодо розподілу судових витрат у суду відсутні.
Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позову Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Рівненській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 01.10.2024 № 014428090116, відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складений 19 вересня 2025 року
Учасники справи:
Позивач - Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_1 )
Відповідач - Головне управління ДПС у Рівненській області (вул. Відінська, буд. 12,м. Рівне,Рівненська обл.,33023, ЄДРПОУ/РНОКПП 44070166)
Суддя Д.П. Зозуля