Рішення від 19.09.2025 по справі 420/24060/25

Справа № 420/24060/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 вересня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Юхтенко Л.Р.,

розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄРПОУ 20987385, місце знаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду 21 липня 2025 року надійшла позовна заява ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місце знаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83), в якій позивач просить:

визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у перерахунку та виплати пенсії з 01.02.2024 на підставі наданої довідки Адміністрацією Державної прикордонної служби України про розмір грошового забезпечення № 11/20642-суд від 24.07.2024 року.

зобов'язати відповідача провести з 01.02.2024 року перерахунок та виплату пенсії позивачу на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України про розмір грошового забезпечення № 11/20642-суд від 24.07.2024 року станом на 01.01.2024 року у відповідності до вимог ст..43 і 63 Закону України №2262-ХІІ та положень ПКМУ №704 з розрахунку 74% від суми грошового забезпечення, з урахуванням раніше проведених виплат без її обмеження максимальним розміром та здійснити виплату різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром з 01.02.2024 року по день проведення перерахунку.

Ухвалою від 24 липня 2025 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) сторін у порядку ч. 5 ст. 262 КАС України.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на пенсійному обліку Головного управління ПФУ в Одеській області.

У зв'язку з набранням законної сили 29.01.2020 постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 року у справі № 826/6453/18, якою п. 6 постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 року визнано протиправним та скасовано, що стало підставою для відновлення попередньої редакції п. 4 постанови КМУ № 704, яка діяла на час прийняття зазначеної постанови, у позивача виникло право на перерахунок та виплату пенсії з урахуванням розміру посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року на відповідний тарифний коефіцієнт.

Позивач зазначив, що Адміністрацією Державної прикордонної служби України, на виконання рішення суду, було надіслано Головному управлінню ПФУ в Одеській області оновлені довідки про розмір грошового забезпечення позивача з урахуванням оновленого розміру посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня відповідного року на відповідний тарифний коефіцієнт.

Позивач через свого представника звернувся до відповідача із заявою з проханням здійснити перерахунок пенсії на підставі поданих оновлених довідок про розмір грошового забезпечення. Проте позивачу відмовлено у зв'язку з відсутністю правових підстав.

На думку позивача, зазначені дії Головного управління є протиправними, оскільки позивач має право на перерахунок пенсії в силу приписів ст. 51 і ст. 63 Закону № 2262-ХІІ.

Крім того, представник зазначив, що рішенням по справі № 420/17825/22 визначено безумовне право позивача на розмір грошового забезпечення 74%, який повинен бути застосовний при здійснення вказаного перерахунку пенсії.

А також, представник зазначив, що обмеження пенсії встановленої Законом №2262 максимальним розміром є протиправним.

Через Електронний суд 07.08.2025 року від Головного управління надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач позовні вимоги не визнав та просив відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що перерахунок пенсії позивача було проведено на виконання постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21.02.2018 року, на підставі довідки про розмір грошового забезпечення.

Також відповідач зазначив, що до Головного управління від Адміністрації державної прикордонної служби України надійшла оновлена довідка про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2024.

Проте, відповідач зазначив, що після скасування пунктів постанови КМУ № 103 рішення про зміну розміру грошового забезпечення та проведення перерахунку не приймалося, тому, на думку відповідача, положення Порядку не були дотримані.

Окрім того, представник відповідача зазначає, що позивачем пропущено строк звернення до суду, оскільки пенсія є щомісячним періодичним платежем, а тому у будь-якому разі позивач мав знати її розмір.

Через канцелярію суду 07.08.2025 року від Головного управління надійшли матеріали пенсійної справи позивача.

Вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, судом встановлено таке.

Судом встановлено та сторонами не заперечується, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Одеській області та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону № 2262-ХІІ з основним розміром 74% грошового забезпечення, що підтверджено протоколом за пенсійною справою №1510004037 від 19.11.2008.

Сторони не заперечують, що Фінансово-економічним управлінням Адміністрації Державної прикордонної служби України на виконання рішення суду по справі № 420/7097/24 було направлено до Головного управління ПФУ в Одеській області довідку від 24.07.2024 року № 11/20642-суд про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2024 року для проведення перерахунку пенсії з 01.02.2024 року, виходячи із розрахункової величини прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2024 року, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для перерахунку із 01 лютого 2024 року основного розміру пенсії.

Позивач через свого представника звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії на підставі виданої довідки, але листом від 12.06.2025 року ГУПФУ в Одеській області відмовило позивачу у здійсненні перерахунку пенсії, оскільки відповідні повідомлення про підстави для проведенні перерахунку пенсії до Головного управління не надходили.

Не погодившись з відмовою у проведенні перерахунку, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Проаналізувавши положення чинного законодавства, обставини справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належать задоволенню частково, з огляду на таке.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.3 ст. 51 Закону України № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-XII) перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Згідно з ч.1, 2, 4 ст. 63 Закону № 2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Згідно з абзацами другим, четвертим та п'ятим пункту 2.6 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31.12.2014 №937, на обласні військові комісаріати покладаються: оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби; визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей» (зі змінами) та Порядку № 45 і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок № 3-1). У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою.

30.08.2017 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою збільшено розмір грошового забезпечення військовослужбовців (далі - Постанова КМУ №704).

Постановою КМУ № 704 затверджено, зокрема тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1; схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14.

Пунктом 4 Постанови КМУ № 704 в редакції, чинній на момент прийняття постанови, визначено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначалися шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Згідно з п. 6 Постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 року, внесено зміни до постанов Кабінету Міністрів України, що додаються.

Так, до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 були внесені зміни, внаслідок яких пункт 4 Постанови КМУ № 704 викладено у новій редакції, а саме: "4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14".

Також суд встановив, що постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 року у справі № 826/6453/18, яка набрала законної сили 29.01.2020 року, визнано протиправним та скасовано п. 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».

Відповідно до частини другої статті 265 Кодексу адміністративного судочинства України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Таким чином, з 29.01.2020 року дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/6453/18 пункт 6 постанови КМ України № 103 втратив чинність та була відновлена дія п. 4 постанови КМ України № 704 у первинній редакції.

Водночас, пунктом 3 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 № 1774-VIII (далі - Закон № 1774), який набрав чинності 01.01.2017, визначено, що після набрання чинності цим Законом мінімальна заробітна плата не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат.

Тому, п.4 постанови № 704 з 29.01.2020 року має застосовуватись у наступній редакції: «Розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.».

У зв'язку з відновленням попередньої редакції п. 4 постанови КМУ № 704 у уповноважених органів на видачу довідок про розмір грошового забезпечення виник обов'язок у наданні таких довідок, у свою чергу, у пенсіонерів виникло право на отримання таких довідок.

Так, Верховний Суд у постанові по справі № 440/6017/21 від 02 серпня 2022 року дійшов висновку, що через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема, згідно із Законом № 1082-IX, у осіб з числа військовослужбовців виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку № 45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 постанови № 704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).

Матеріалами справи підтверджено, що Фінансово-економічним управлінням Адміністрації Державної прикордонної служби України на виконання рішення суду по справі № 420/7097/24 було направлено до Головного управління ПФУ в Одеській області довідку від 24.07.2024 року № 11/20642-суд про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2024 року для проведення перерахунку пенсії з 01.02.2024 року, виходячи із розрахункової величини прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2024 року, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для перерахунку із 01 лютого 2024 року основного розміру пенсії.

Позивач через свого представника звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії на підставі виданої довідки, але листом від 12.06.2025 року ГУПФУ в Одеській області відмовило позивачу у здійсненні перерахунку пенсії, оскільки відповідні повідомлення про підстави для проведенні перерахунку пенсії до Головного управління не надходили.

Суд вважає відмову відповідача протиправною, оскільки позивач має право на видачу довідки про розмір грошового забезпечення як за відповідними списками поданими пенсійним органом до уповноваженого органу так й за його заявою.

Матеріалами справи підтверджено, що довідка про розмір грошового забезпечення була виготовлена та направлена Адміністрацією Державної прикордонної служби України до Головного управління ПФУ в Одеській області на виконання рішення суду на підставі відповідної заяви позивача.

Таким чином, суд доходить висновку, що наявні правові підстави для проведення перерахунку пенсії на підставі довідки, яка видана на підставі рішення суду.

За результатами встановлених судом обставин, суд доходить висновку, що відповідачем протиправно відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії на підставі поданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України довідки про розмір грошового забезпечення, оскільки це суперечить положенням ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, яким передбачено право пенсіонера на перерахунок пенсії на підставі поданих документів.

Враховуючи наведені приписи чинного законодавства та встановлені обставини, з метою ефективного захисту прав позивача, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та правомірними та належать задоволенню шляхом визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо проведення позивачу перерахунку пенсії на підставі довідки, виданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України станом на 01.01.2024 року та зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити позивачу перерахунок та виплату з 01.02.2024 року на підставі цієї довідки, з урахуванням зазначених в ній основних та додаткових видів грошового забезпечення, з урахуванням раніше проведених виплат.

Також є обґрунтованими доводи позивача щодо перерахунку пенсії з розрахунку 74 % від грошового забезпечення, оскільки матеріалами справи підтверджено, що позивач отримує пенсію в основному розмірі 74 % грошового забезпечення.

Разом з цим не належать задоволенню позовні вимоги в частині зобов'язання провести з 01.02.2024 року виплату та обчислення пенсії без обмеження пенсії максимальним розміром, з огляду на таке.

Відповідно до пункту 4 частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Зі змісту наведеної норми вбачається, що захисту адміністративним судом підлягають порушені права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин. Отже, обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду.

Враховуючи, що до суду не надано доказів порушення Головним управлінням прав позивача, що стосуються обмеження розміру пенсії максимальним розміром починаючи з 01.02.2024 року, суд доходить висновку щодо відсутності підстав для задоволення вказаних вимог.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з ч.1 ст.6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до ч.1,3 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Таким чином, оцінюючи встановлені факти, суд дійшов висновку, що відповідач, заперечуючи проти позову частково не довів, з посиланням на відповідні докази правомірності своїх дій, а тому позовні вимоги належать задоволенню частково.

У зв'язку з тим, що позов задоволено частково, сплачений судовий збір підлягає поверненню на користь позивача пропорційно задоволеним позовним вимогам.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 6, 12, 72, 77,90, 139, 246, 255,295,297 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄРПОУ 20987385, місце знаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,- задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) з 01.02.2024 року на підставі довідки від 24.07.2024 року № 11/20642-суд про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2024 року, виданої Фінансово-економічним управлінням Адміністрації Державної прикордонної служби України з урахуванням зазначених в ній основних та додаткових видів грошового забезпечення.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) в розмірі 74 % грошового забезпечення з 01.02.2024 року на підставі довідки від 24.07.2024 року № 11/20642-суд про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2024 року, виданої Фінансово-економічним управлінням Адміністрації Державної прикордонної служби України з урахуванням зазначених в ній основних та додаткових видів грошового забезпечення, з урахуванням здійснених виплат.

В іншій частині позовних вимог, - відмовити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) судовий збір в розмірі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок).

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст. ст. 295,297 КАС України, з урахуванням п.п.15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Суддя Л.Р. Юхтенко