Рішення від 18.09.2025 по справі 400/4451/25

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 вересня 2025 р. № 400/4451/25

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бульби Н.О. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2 ,

доМіністерства освіти і науки України, просп. Берестейський, 10, м. Київ, 01135, пр-т Перемоги, 10, м.Київ, 01135,

треті особиДержавне підприємство "ІНФОРЕСУРС", вул. Довженка Олександра, 3, м. Київ, 03057,

провизнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом до Міністерства освіти і науки України, у якому просив:

- визнати протиправним рішення щодо відображення у довідці з Єдиної державної електронної бази з питань освіти № 195690 від 19.08.2024 інформації про порушення послідовності здобуття освіти;

- зобов'язати відповідачів внести зміни до даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо відсутність порушення позивачем черговості здобуття освіти, визначеної ст. 10 Закону України “Про освіту.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачем було виявлено невірне тлумачення з боку МОН норм чинного законодавства, яке призведе до невірного висновку щодо послідовності здобуття рівня освіти і, як наслідок, до неможливості реалізації права на відстрочку особами, які мають таке право згідно із Законом. Так, позивач як здобувач освіти у 2018 році вступив у НЗ для здобуття ОС бакалавра та був відрахований у 2020 році. У 2024 році повторно вступив (був зарахований) для здобуття ОС бакалавра до Херсонського державного аграрно-економічного університету на денній формі навчання. Отримав довідку № 195690 від 19.08.2024 про здобувача освіти, в якій зазначено, що на підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти “Ні, порушує» послідовність, визначену ст. 10 Закону України “Про освіту». Вважає дії відповідача протиправними.

Ухвалою суд від 07.05.2025 відкрито провадження та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідач - Міністерство освіти і науки України заперечує проти задоволення позову. Зазначає, що згідно з інформацією, яка міститься в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, ОСОБА_1 у 2018 році був зарахований 15.08.2018 для здобуття освітнього ступеня бакалавра (НРК 6) до Чорноморського національного університету імені Петра Могили та був відрахований з цього закладу освіти 22.10.2020. У 2024 році був повторно зарахований для продовження здобуття освітнього ступеня бакалавра (НРК 6) Херсонського державного аграрно-економічного університету. Таким чином, позивач здобув освіту в непослідовному порядку.

Третя особа пояснень не надіслала.

Розглянувши заяву по суті справи, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини адміністративної справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 у 2018 році був зарахований Чорноморського національного університету імені Петра Могили для здобуття освіти за освітньо-кваліфікаційним рівнем бакалавр.

У 2020 році був відрахований з навчального закладу.

У 2024 році був зарахований до Херсонського державного аграрно-економічного університету за освітньо-кваліфікаційним рівнем бакалавр.

Відповідно до довідки про здобувача освіти за даними ЄДЕБО № 195690 від 19.08.2024 визначено, що на підставі даних поточне здобуття освіти порушує послідовність, визначену ч. 2 ст. 10 Закону України "Про освіту".

03.02.2025 позивач звернувся до Міністерства освіти і науки України із заявою про вжиття заходів щодо внесення змін до ЄДЕБО про відсутність порушень послідовності здобуття освіти, визначеної частиною другою статті 10 Закону України “Про освіту» стосовно нього.

У листі від 07.02.2025 Міністерство освіти і науки України зазначає, що підстави для внесення змін до ЄДЕБО відсутні.

Не погоджуючись із відмовою Міністерства освіти і науки України, позивач звернувся до суду з цим позовом.

На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 3 Закону України “Про освіту» від 05.09.2017 №2145-VIIІ (далі - Закон №2145-VIIІ) кожен має право на якісну та доступну освіту. Право на освіту включає право здобувати освіту впродовж усього життя, право на доступність освіти, право на безоплатну освіту у випадках і порядку, визначених Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 10 Закону №2145-VIIІ рівнями освіти є: дошкільна освіта; початкова освіта; базова середня освіта; профільна середня освіта; перший (початковий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; другий (базовий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; третій (вищий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; фахова передвища освіта; початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти; перший (бакалаврський) рівень вищої освіти; другий (магістерський) рівень вищої освіти; третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень вищої освіти.

Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 1 Закону України “Про вищу освіту» вища освіта - сукупність систематизованих знань, умінь і практичних навичок, способів мислення, професійних, світоглядних і громадянських якостей, морально-етичних цінностей, інших компетентностей, здобутих у закладі вищої освіти (науковій установі) у відповідній галузі знань за певною кваліфікацією на рівнях вищої освіти, що за складністю є вищими, ніж рівень повної загальної середньої освіти.

Отже, у разі повторного вступу для здобуття освіти за тим самим освітнім ступенем, здобуття вищої освіти відбуватиметься в непослідовному порядку.

Відповідно до пункту 1 частини 3 статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.93 №3543-XII призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України “Про освіту», а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури.

Згідно з матеріалами справи позивач у 2018 році був зарахований на навчання до Чорноморського національного університету імені Петра Могили за освітньо-кваліфікаційним рівнем бакалавр. Наказом від 21.10.2020 № 731-с з 21.10.2020 відрахований з університету за академічну неуспішність. У 2024 році був зарахований на навчання до Херсонського державного аграрно-економічного університету за освітньо-кваліфікаційним рівнем бакалавр.

У довідці про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти щодо ОСОБА_1 зазначено, що поточне здобуття освіти, “Ні, порушує» послідовність освіти. В цьому випадку саме у разі повторного вступу для здобуття освіти за тим самим освітнім ступенем, здобуття вищої освіти відбуватиметься в непослідовному порядку.

Так, відповідно до Положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 08.06.2018 № 620, зареєстрованого в Міністерстві юстиції 05.10.2018 за № 1132/32584 (із змінами) (далі - Положення) інформація вноситься до ЄДЕБО за допомогою спеціалізованого програмного забезпечення ЄДЕБО або спеціалізованого програмного забезпечення, що використовується уповноваженими суб'єктами, узгодженого з технічним адміністратором ЄДЕБО.

Згідно із цим Положенням, технічний адміністратор ЄДЕБО забезпечує оброблення в ЄДЕБО інформації про прийом, відрахування, переривання навчання, поновлення і переведення здобувачів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої та освіти дорослих, в тому числі післядипломної освіти.

Відповідно до Положення, суб'єкти освітньої діяльності та їх територіально відокремлені структурні підрозділи (відокремлені підрозділи), що надають освітні послуги у сфері дошкільної, загальної середньої, позашкільної освіти, засновники яких не мають органів управління освітою (суб'єкти освітньої діяльності приватної форми власності), а також професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, освіти дорослих, в тому числі післядипломної освіти вносять до ЄДЕБО та підтримують в повному, актуальному та достовірному стані інформацію за переліком, визначеним у пунктах 6-9 розділу III цього Положення (крім інформації про сертифікати зовнішнього незалежного оцінювання, результати зовнішнього незалежного оцінювання, участь у вступних кампаніях до закладів освіти (коли, до яких закладів освіти, на які професії, спеціальності, спеціалізації, рівні, форми навчання особа подавала заяви в електронній формі) та інформації, зазначеної в підпункті 6 пункту 6) для таких суб'єктів освітньої діяльності. Інформація вноситься до ЄДЕБО користувачами ЄДЕБО протягом п'яти робочих днів з моменту її створення або отримання, якщо інший строк не встановлений законодавством.

Отже, питання внесення інформації про здобувача освіти до ЄДЕБО, а також надання довідки, яка формується за даними ЄДЕБО і має підтверджувати статус здобувача вищої освіти, належить до компетенції суб'єктів освітньої діяльності. Тобто в даному випадку Херсонський державний аграрно-економічний університет.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що Міністерство освіти і науки України листом правомірно відмовило позивачу у внесенні змін до відомостей, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо нього.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Оскільки позивачу відмовлено у задоволенні позову, відсутні підстави для вирішення питання розподілу судових витрат відповідно до статті 139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Міністерства освіти і науки України (просп. Берестейський, 10, м. Київ, 01135, код ЄДРПОУ 38621185) відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дата складення повного судового рішення 18.09.2025.

Суддя Н.О. Бульба