Рішення від 18.09.2025 по справі 380/3585/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 вересня 2025 рокусправа № 380/3585/25

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Лунь З.І. розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування рішення, стягнення моральної шкоди.

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 в інтересах сина ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ) звернулася до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), в якому просить суд:

-визнати протиправним та скасувати рішення про відмову в перетинанні державного кордону громадянину України, від 02 січня 2025 року, прийняте інспектором прикордонної служби 1 категорії 3 групи іспекторів прикордонного контролю відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (тип А) відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (тип Б) штаб-сержантом ОСОБА_3 .

-стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_3 моральну шкоду на користь Фоменко Надії Миколаївни, яка діє в інтересах ОСОБА_1 на підставі рішення Івано-Франківського міського суду від 19.02.2024 у справі № 344/13680/21, в розмірі 50000,00грн;

-стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_3 матеріальну шкоду на користь Фоменко Надії Миколаївни, яка діє в інтересах ОСОБА_1 на підставі рішення Івано-Франківського міського суду від 19.02.2024 у справі № 344/13680/21, в розмірі 4262,00грн.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивачка зазначила, що її син, в інтересах якого вона звернулася до суду, ОСОБА_1 , є інвалідом І «А» групи. 02.01.2025, ОСОБА_2 супроводжувала сина у поїздці до РП, і при здійсненні прикордонного контролю інспектор ОСОБА_3 вимагав у ОСОБА_1 військово-обліковий документ. Зазначає, що у її сина військово-облікового докумнента не було, хоча раніше він вже перетинав кордон без наявності такого. Позивачка вважає, що інспектор ОСОБА_3 допустив протиправну дію, обмеживши її сина, інваліда І «А» групи у свободі пересування. Просить позов задовольнити.

Ухвалою суду від 19.03.2025 відкрито провадження у справі та вирішено проводити розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін та встановлено відповідачу строк на подання відзиву на позовну заяву.

Від представника відповідача, ІНФОРМАЦІЯ_3 , надійшов відзив на позовну заяву, у якій він проти позову заперечив з тих підстав, що наявність у подорожуючого за кордон чоловіка віком від 18-60 років наявність військово-облікового документа є необхідною. Просить у позові відмовити.

Інших заяв по суті справи до суду не надходило.

Суд встановив таке.

ОСОБА_1 , в інтересах якого до суду звернулася його мати, ОСОБА_2 , є інвалідом І «А» групи.

02.01.2025 під час перетинання державного кордону інспектор прикордонної служби ОСОБА_3 відмовив ОСОБА_1 у перетинанні кордону через відсутність у нього військово-облікового документа. Про це було прийнято рішення від 02.01.2025, з яким позивачка не погодилася, як з таким, що порушує права її сина, а відтак звернулася до суд з цим позовом.

Надаючи оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає таке.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 33 Конституції України передбачено, що кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.

Конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень (стаття 64 Основного Закону).

Правові основи здійснення прикордонного контролю, порядок його здійснення, умови перетинання державного кордону України визначені Закон України «Про прикордонний контроль» від 05.11.2009 №1710-VI (далі - Закон №1710-VI).

Відповідно до ч. ч. 1 і 2 ст. 2 Закону №1710-VI прикордонний контроль - державний контроль, що здійснюється Державною прикордонною службою України, який включає комплекс дій і систему заходів, спрямованих на встановлення законних підстав для перетинання державного кордону особами, транспортними засобами і переміщення через нього вантажів.

Прикордонний контроль здійснюється з метою протидії незаконному переміщенню осіб через державний кордон, незаконній міграції, торгівлі людьми, а також незаконному переміщенню зброї, наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, боєприпасів, вибухових речовин, матеріалів і предметів, заборонених до переміщення через державний кордон.

Згідно з ч. 3 ст. 6 Закону №1710-VI пропуск осіб через державний кордон здійснюється уповноваженими службовими особами Державної прикордонної служби України за дійсними паспортними документами, а у передбачених законодавством України випадках також за іншими документами. Пропуск транспортних засобів, вантажів через державний кордон здійснюється після проходження всіх передбачених законом видів контролю на державному кордоні.

Частиною 1 ст. 14 Закону № 1710-VI визначено порядок відмови у перетині державного кордону, зокрема (…), а також громадянину України, якому відмовлено у пропуску через державний кордон при виїзді з України у зв'язку з відсутністю документів, необхідних для в'їзду до держави прямування, (…)відмовляється у перетинанні державного кордону лише за обґрунтованим рішенням уповноваженої службової особи підрозділу охорони державного кордону із зазначенням причин відмови.

Таке рішення набирає чинності невідкладно.

Порядок здійснення права громадян України на виїзд з України і в'їзд в Україну, порядок оформлення документів для зарубіжних поїздок, визначає випадки тимчасового обмеження права громадян на виїзд з України і встановлює порядок розв'язання спорів у цій сфері регулюється Законом України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» №3857-XII від 21.01.94 (далі - Закон №3857-XII).

Частиною 1 ст. 6 Закону №3857-XII встановлено підстави для тимчасового обмеження права громадян України на виїзд з України.

Суд зазначає, що підстави для тимчасового обмеження громадян у виїзді за межі території України, зазначені у вказаній нормі, функціонують за відсутності особливих правових режимів, які вводяться в дію указом Президента України та затверджуються Верховною Радою України.

Одним із таких правових режимів є правовий режим воєнного стану, який введено в Україні із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану».

Так, Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» № 64/2022 від 24 лютого 2022 року в Україні введений воєнний стан, який на підставі Указів Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжувався та станом на час розгляду справи триває.

Згідно пункту 3 Указу Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» постановлено, що у зв'язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені статтями 30, 34, 38, 39, 41, 44, 53 Конституції України, а також вводитися тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, які передбачені частиною першою статті 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану».

Отже, станом на час виникнення спірних правовідносин, в Україні діє воєнний стан та оголошено загальну мобілізацію, а тому конституційне право громадян України на вільне залишення території України обмежується законодавством, зокрема, на період дії правового режиму воєнного стану, виїзд за межі України заборонено громадянам України чоловічої статі віком від 18 до 60 років (за виключенням певних категорій при наданні відповідних підтверджуючих документів).

Водночас ч.4 ст. 20 Закону України «Про правовий режим оєнного стану» визначено, що у період дії воєнного стану громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років зобов'язані мати при собі військово обліковий документ разом з документом, що посвідчує особу, та пред'являти їх за вимогою уповноваженого представника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейського, а також представника Державної прикордонної служби України у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску через державний кордон України.

Відповідно до ч.5 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 16.05.2024 №560, якою затвердив Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі Порядок №560).

Відповідно до п.17 Порядку №560, керівники органів охорони державного кордону (крім авіаційної частини) або його структурних підрозділів з набранням чинності Указом Президента України про оголошення (продовження) мобілізації та/або з отриманням розпорядження про проведення заходів мобілізації відповідного голови (начальника) обласної, Київської та Севастопольської міської, районної держадміністрації (військової адміністрації): організовують проведення представниками органів охорони державного кордону або їх структурних підрозділів перевірок в осіб чоловічої статі віком від 18 до 60 років військово-облікового документа (військово-облікового документа в електронній формі) разом з документом, що посвідчує особу, у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску через державний кордон України; відмовляють у перетині державного кордону (на виїзд з України) на пунктах пропуску через державний кордон України особам чоловічої статі віком від 18 до 60 років, в тому числі у разі відсутності у таких осіб військово-облікового документа (військово-облікового документа в електронній формі).

Кабінет Міністрів України постановою від 16.05.2024 №559 затвердив Порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі Порядок №559).

Відповідно до п.1 Порядку №559, військово-обліковий документ є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку, який оформляється (створюється) та видається громадянину України, який є призовником, військовозобов'язаним або резервістом, у тому числі, якщо він був виключений з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до пунктів 3 і 4 частини шостої статті 37 Закону України Про військовий обов'язок і військову службу та не отримував такий документ до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559 Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа.

Військово-обліковий (замінюється): в документ оформляється (створюється) та видається електронній формі - засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста та/або Державного веб-порталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони та/або Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія), зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) (у разі технічної реалізації); у паперовій формі - на бланку, форма якого затверджується постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559.

Особа може мати на бланку лише один військово-обліковий документ (п.2 Порядку №559).

Як встановив суд, чого не заперечує і позивачка, при перетинанні державного кордону України на пункті пропуску через державний кордон України у її сина, ОСОБА_1 , був відсутній військово-обліковий документ, відсутні відомості в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Таким чином, відмова у перетиннанні державного кордону (на виїзд з України) від 02.01.2025, оформлена рішенням, оскаржуваним у цій справі, на пункті пропуску Рава-Руська, є правомірною.

Суд також зауважує, що військово-обліковий документ позивача із відміткою про те, що позивач є непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, що долучений до позовної заяви, № 090320239309480300574, виданий ІНФОРМАЦІЯ_4 02.02.2025, тоді як оскаржуване позивачем рішення стосовно позивача прийняте 02.01.2025.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову.

Судовий збір не розподіляється, оскільки позивач звільнений від його сплати.

Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 в інтересах сина ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) про визнання протиправним та скасування рішення, стягнення моральної шкоди відмовити повністю.

Судові витрати не розподіляються.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Лунь З.І.