про застосування заходів процесуального примусу
19 вересня 2025 року справа № 320/16916/25
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнової А.О., за участю секретаря судового засідання Франковської А.Р., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії,
До Київського окружного адміністративного суду через підсистему "Електронний суд" звернувся ОСОБА_1 з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому позивач просить суд:
- визнати протиправними та незаконними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 (Код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ) щодо внесення відомостей про порушення правил військового обліку з боку ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ; паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 , Ватутінським РУ ГУ МВС в м. Києві від 05.08.1999; РНОКПП: НОМЕР_3 ; адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ) до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
- визнати протиправними та незаконними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 (Код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ) щодо направлення звернення до органів Національної поліції України для здійснення адміністративного затримання та доставлення ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ; паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 , Ватутінським РУ ГУ МВС в м. Києві від 05.08.1999 року; РНОКПП: НОМЕР_3 ; адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_3 ;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 (Код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ) виключити відомості про порушення правил військового обліку з боку ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ; паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 , Ватутінським РУ ГУ МВС в м. Києві від 05.08.1999; РНОКПП: НОМЕР_3 ; адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ) з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 (Код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ) повідомити органи Національної поліції України про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ; паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 , Ватутінським РУ ГУ МВС в м. Києві від 05.08.1999 року; РНОКПП: НОМЕР_3 ; адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 08.05.2025 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Призначено судове засідання у справі на 26.06.2025. Витребувано докази від відповідача.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 26.06.2025 повторно витребувано докази у справі від відповідача та відкладено судове засідання у справі на 29.07.2025. Визнано явку представника відповідача у судове засідання 29.07.2025 обов'язковою.
18.07.2025 канцелярією суду зареєстровано клопотання представника позивача Прилипка Дмитра Сергійовича про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції, враховуючи складну безпекову ситуацію, спричинену регулярними повітряними тривогами, функціонуванням блокпостів та введенням в Україні воєнного стану.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 24.07.2025 клопотання представника позивача, подане через підсистему "Електронний Суд" 18.07.2025, про проведення судового засідання в режимі відеоконференції, призначеного на 29.07.2025 у справі №320/16916/25, повернуто без розгляду.
28.07.2025 канцелярією суду зареєстровано клопотання представника позивача Прилипка Дмитра Сергійовича про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції, подане через підсистему "Електронний суд" 25.07.2025.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 29.07.2025 клопотання представника позивача, подане через підсистему "Електронний Суд" 25.07.2025, про проведення судового засідання в режимі відеоконференції, призначеного на 29.07.2025 у справі №320/16916/25, повернуто без розгляду.
Протокольною ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 29.07.2025 судове засідання відкладено у зв'язку з неявкою сторін на 02.09.2025.
02.09.2025 судове засідання знято з розгляду у зв'язку із оголошенням сигналу повітряної тривоги у м. Києві. Призначено наступне судове засідання на 19.09.2025.
У судове засідання, призначене на 19.09.2025, сторони у справі не з'явились, про дату, час та місце проведення судового засідання були повідомлені належним чином та своєчасно. Причини неявки суд не повідомили.
Суд зазначає, що ухвалою від 26.06.2025 було повторно витребувано докази від відповідача.
Станом на 19.09.2025 ІНФОРМАЦІЯ_4 вимоги ухвал суду щодо витребування доказів не виконав, про причини ненадання суду витребуваних доказів не повідомив. Клопотань про продовження строку на подання доказів не направляв. Явку свого представника у судове засідання на 19.09.2025 не забезпечив.
Ухвала суду про повторне витребування доказів від 26.06.2025 отримана відповідачем засобами електронного зв'язку на офіційну електронну адресу (desna_rvk@post.mil.gov.ua) 25.07.2025 о 15:12 год. Отже відповідач мав достатньо часу для її виконання станом на 19.09.2025 або для повідомлення суду про причини неможливості виконати таку ухвалу у відповідній частині, однак відповідних дій не вчинив та не повідомив про причини невиконання вимог ухвали суду.
Враховуючи викладене, суд вважає необхідним відреагувати на ігнорування ІНФОРМАЦІЯ_1 вимог суду, яке полягає у ненаданні витребуваних ухвалами суду від 08.05.2025, від 26.06.2025 у справі доказів, необхідних для розгляду справи.
Відповідно до частини третьої статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.
Статтею 129 Конституції України обов'язковість рішень суду (до яких належать і ухвали) визначена як одна з основних засад судочинства.
Відповідно до статті 13 Закону України “Про судоустрій і статус суддів» судові рішення, що набрали законної сили є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом. Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.
Згідно з частинами другою та третьою статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до частини першої-третьої статті 144 Кодексу адміністративного судочинства України заходами процесуального примусу є процесуальні дії, що вчиняються судом у визначених цим Кодексом випадках з метою спонукання відповідних осіб до виконання встановлених в суді правил, добросовісного виконання процесуальних обов'язків, припинення зловживання правами та запобігання створенню протиправних перешкод у здійсненні судочинства.
Заходи процесуального примусу застосовуються судом, як правило, негайно після вчинення порушення.
Про застосування заходів процесуального примусу суд постановляє ухвалу.
Відповідно до частин першої-третьої статті 145 Кодексу адміністративного судочинства України заходами процесуального примусу є: 1) попередження; 2) видалення із залу судового засідання; 3) тимчасове вилучення доказів для дослідження судом; 4) привід; 5) штраф.
До однієї особи не може бути застосовано кілька заходів процесуального примусу за одне й те саме порушення.
Застосування до особи заходів процесуального примусу не звільняє її від виконання обов'язків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з частиною першою статті 149 Кодексу адміністративного судочинства України суд може постановити ухвалу про стягнення в дохід Державного бюджету України з відповідної особи штрафу у сумі від 0,3 до трьох розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб у випадках:
1) невиконання процесуальних обов'язків, зокрема ухилення від вчинення дій, покладених судом на учасника судового процесу;
2) зловживання процесуальними правами, вчинення дій або допущення бездіяльності з метою перешкоджання судочинству;
3) неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, або неподання таких доказів без поважних причин суб'єктом владних повноважень;
4) використання під час процедури врегулювання спору за участю судді портативних, аудіотехнічних пристроїв, а також здійснення фото- і кінозйомки, відео-, звукозапису.
Частиною другою цієї норми визначено, що суд може постановити ухвалу про стягнення в дохід Державного бюджету України з відповідної особи штрафу у сумі від одного до десяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб у випадках:
1) повторного чи систематичного невиконання процесуальних обов'язків;
2) неодноразового зловживання процесуальними правами;
3) повторного чи систематичного неподання витребуваних судом доказів без поважних причин або без їх повідомлення;
4) невиконання ухвали про забезпечення позову або доказів.
Відповідно до статті 7 Закону України "Про Державний бюджет на 2025 рік" установлено у 2025 році прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня - 3028 гривень.
Отже, враховуючи ненадання відповідачем витребуваних судом ухвалами суду від 08.05.2025, від 26.06.2025 доказів, необхідних для розгляду справи; незабезпечення явки у судове засідання свого представника, незважаючи на те, що така явка була визнана судом обов'язковою, суд вважає за необхідне накласти штраф на ІНФОРМАЦІЯ_4 у розмірі одного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб 3028,00 грн за неповідомлення суду про неможливість подати витребовувані докази або неподання таких доказів без поважних причин.
Відповідно до частини п'ятої статті 149 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала про стягнення штрафу є виконавчим документом та має відповідати вимогам до виконавчого документа, встановленим законом. Стягувачем за таким виконавчим документом є Державна судова адміністрація України.
Частиною шостою цієї ж статті визначено, що суд може скасувати постановлену ним ухвалу про стягнення штрафу, якщо особа, щодо якої її постановлено, виправила допущене порушення та (або) надала докази поважності причин невиконання відповідних вимог суду чи своїх процесуальних обов'язків.
Згідно з частиною першою статті 3 Закону України "Про виконавче провадження" відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів: ухвал, постанов судів у цивільних, господарських, адміністративних справах, справах про адміністративні правопорушення, кримінальних провадженнях у випадках, передбачених законом (п.2).
Згідно з абзацом другим частини четвертої статті 15 Закону України "Про виконавче провадження" за рішеннями про стягнення судового збору, про накладення штрафу (як засобу процесуального примусу) стягувачем є Державна судова адміністрація України.
Відтак, ухвала суду про стягнення з ІНФОРМАЦІЯ_1 штрафу в дохід Державного бюджету України є виконавчим документом, оригінал даної ухвали підлягає направленню до Державної судової адміністрації України для здійснення примусового виконання.
Також суд вважає за необхідне звернути увагу відповідача на те, що застосування штрафу не звільняє його від виконання обов'язків, встановлених цим Кодексом, щодо надання витребуваних доказів.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 9, 80, 149, 241, 243 КАС України, суд
1. Застосувати до ІНФОРМАЦІЯ_1 захід процесуального примусу шляхом накладення штрафу в порядку частини першої статті 149 КАС України.
2. Стягнути в дохід Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 штраф у розмірі 3028,00 грн (три тисячі двадцять вісім грн 00 коп.) на рахунок Державної судової адміністрації України (01601, м. Київ, вул. Липська, 18/5, код ЄДРПОУ 26255795).
3. Строк пред'явлення даної ухвали суду до виконання - протягом трьох місяців з наступного дня після набрання ухвалою законної сили.
4. Стягувачем (за даною ухвалою, яка є виконавчим документом) є Державна судова адміністрація України (ідентифікаційний код 26255795, місцезнаходження: 01601, м.Київ, вул.Липська, 18/5).
5. Боржником (за даною ухвалою, яка є виконавчим документом) є ІНФОРМАЦІЯ_4 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , місцезнаходження: АДРЕСА_2 ).
6. Попередити ІНФОРМАЦІЯ_4 , що відповідно до частини шостої статті 149 КАС України суд може скасувати постановлену ним ухвалу про стягнення штрафу, якщо особа, щодо якої її постановлено, виправила допущене порушення та (або) надала докази поважності причин невиконання відповідних вимог суду чи своїх процесуальних обов'язків.
Попередити ІНФОРМАЦІЯ_4 , що відповідно до ч. 3 ст. 145 КАС України застосування до особи заходів процесуального примусу не звільняє її від виконання обов'язків, встановлених цим Кодексом.
7. Оригінал ухвали направити Державній судовій адміністрації України для примусового виконання, копію ухвали надіслати учасникам справи (їх представникам), зокрема, шляхом направлення тексту ухвали електронною поштою, факсимільним повідомленням (факсом, телефаксом), телефонограмою.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.
Суддя Кушнова А.О.