19 вересня 2025 року м. Київ № 320/34869/25
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Головенко О.Д., розглянувши в порядку письмового провадження клопотання Державного підприємства «Державне Київське конструкторське бюро «Луч» про розгляд справи в закритому судовому засіданні у справі за позовом Державного підприємства «Державне Київське конструкторське бюро «Луч» до Київської митниці про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
До Київського окружного адміністративного суду звернулось Державне підприємство «Державне Київське конструкторське бюро «Луч» з позовом до Київської митниці про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 11.06.2025 №UA1000002025171.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 19.05.2023 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 08.08.2025 о 12:00 год.
У судовому засідання 22.08.2025 суд ухвалив закрити підготовче провадження та перейти до розгляду справи по суті на 12.09.2025 о 11:00.
12.09.2025 судове засідання знято з розгляду у зв'язку відрядженням судді та призначено наступне судове засідання на 19.09.2025.
19.09.2025 до суду надійшло клопотання про розгляд справи в закритому судовому засіданні.
В обґрунтування поданого клопотання зазначає, що розгляд справи у відкритому судовому засіданні призведе до публічного розголошення інформації внаслідок її відображення у рішенні, що буде оприлюднене у Єдиному державному реєстрі судових рішень. Це створює ризик використання такої інформації сторонніми суб'єктами для вчинення дій, спрямованих на зниження ефективності відповідних розробок та завдання шкоди обороноздатності України в цілому.
Розглянувши подане клопотання суд зазначає наступне.
Згідно із ч. 1 ст. 10 КАС України розгляд справ в адміністративних судах проводиться відкрито, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 8 - 9 ст. 10 КАС України розгляд справи у закритому судовому засіданні проводиться у випадках, коли відкритий судовий розгляд може мати наслідком розголошення таємної чи іншої інформації, що охороняється законом, необхідності захисту особистого та сімейного життя людини, а також в інших випадках, визначених законом.
Про розгляд справи у закритому судовому засіданні поставляється ухвала. Суд ухвалою може оголосити судове засідання закритим повністю або оголосити закритою його частину.
Частинами 10, 11 ст. 10 КАС України встановлено що розгляд справи та вчинення окремих процесуальних дій у закритому судовому засіданні проводиться з додержанням правил здійснення адміністративного судочинства. Під час такого розгляду можуть бути присутні лише учасники справи, а в разі необхідності - свідки, експерти, спеціалісти, перекладачі. Суд попереджає зазначених осіб про обов'язок не розголошувати інформацію, для забезпечення захисту якої розгляд справи або вчинення окремих процесуальних дій відбуваються в закритому судовому засіданні.
Використання систем відеоконференц-зв'язку та транслювання перебігу судового засідання в мережі Інтернет у закритому судовому засіданні не допускається.
У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 із 05 год. 30 хв. 24.02.2022 введено воєнний стан, який в подальшому було продовжено та діє на даний час.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 1 Закону України "Про інформацію" інформацією з обмеженим доступом є конфіденційна, таємна чи службова інформація.
Згідно із ч. 1, 2 ст. 6 Закону України "Про доступ до публічної інформації" інформацією з обмеженим доступом є: конфіденційна інформація; таємна інформація; службова інформація. Обмеження доступу до інформації здійснюється відповідно до закону при дотриманні сукупності таких вимог: виключно в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи кримінальним правопорушенням, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя; розголошення інформації може завдати істотної шкоди цим інтересам; шкода від оприлюднення такої інформації переважає суспільний інтерес в її отриманні.
Пунктом 2 ч. 1 ст. 9 Закону України "Про доступ до публічної інофрмації" визначено, що відповідно до вимог ч. 2 ст. 6 цього Закону до службової може належати така інформація, зокрема, зібрана в процесі оперативно-розшукової, контррозвідувальної діяльності, у сфері оборони країни, яку не віднесено до державної таємниці.
З огляду на те, що відкритий судовий розгляд цієї справи може мати наслідком заподіяння шкоди інтересам національної безпеки та оборони України внаслідок розголошення службової інформації з обмеженим доступом, зокрема, щодо військових об'єктів їх розташування та використання, контрагентів Державного підприємства «Державне Київське конструкторське бюро «Луч» та їх діяльності, суд дійшов висновку про необхідність здійснення подальшого розгляду справи по суті у закритому судовому засіданні.
Керуючись ст. 10, 248 КАС України, суд
1.Клопотання Державного підприємства «Державне Київське конструкторське бюро «Луч» про розгляд справи у закритому судовому засіданні задовольнити частково.
2.Здійснювати розгляд справи № 320/34869/25 по суті у закритому судовому засіданні.
3.Копію ухвали видати учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Головенко О.Д.