19 вересня 2025 рокуСправа №160/12330/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Серьогіної О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у м. Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "АТЛАС АВТО ТРАНС АГ" до Державної служби України з безпеки на транспорті, Відділу державного нагляду (контролю) у Дніпропетровській області про визнання протиправною та скасування постанови, -
30.04.2025 року представник Товариства з обмеженою відповідальністю "АТЛАС АВТО ТРАНС АГ" - адвокат Казаренко Софія Вікторівна звернулася через підсистему "Електронний суд" до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті, Відділу державного нагляду (контролю) у Дніпропетровській області, в якому просить суд визнати протиправною та скасувати постанову Відділу державного нагляду (контролю) в Дніпропетровській області Державної служби України з безпеки на транспорті №078295 від 09.04.2025 року про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю “АТЛАС АВТО ТРАНС АГ» адміністративно-господарського штрафу у розмірі 51000 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 13.03.2025 року посадовими особами Відділу державного нагляду (контролю) у Дніпропетровській області Державної служби України з безпеки на транспорті проведено рейдову перевірку транспортного засобу позивача марки MAN номерний знак НОМЕР_1 , під керуванням водія ОСОБА_1 на предмет додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт. В ході рейдової перевірки працівниками відповідача здійснено габаритно-ваговий контроль транспортного засобу, який оформлено довідкою про результати здійснення габаритно-вагового контролю №032136 від 13.03.2025 року, актом про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №000459 від 13.03.2025 року та рішенням про супроводження автомобільного транспортного засобу від 13.03.2025 року. За результатами перевірки складено акт від 13.03.2025 року за №064653, в якому зазначено порушення п.22.5 Правил дорожнього руху України, а саме перевищення навантаження на строєну вісь транспортного засобу на 51% а саме 27,300 тон. 09.04.2025 року за результатами розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт на підставі акту №064653 Відділом державного нагляду (контролю) у Дніпропетровській області Державної служби України з безпеки на транспорті прийнято: постанову №078295 про застосування до ТОВ «АТЛАС АВТО ТРАНС АГ» адміністративно-господарського штрафу у розмірі 51000,00 грн. за порушення абз. 17 ч. 1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме: за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 30% при перевезенні подільного вантажу (далі - Постанова №078295). Із вказаною постановою №078295 позивач не погоджується в повному обсязі, вважає таку протиправною, тому просить суд задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.05.2025 року відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду в порядку спрощеного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами з 02.06.2025 року.
Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи Дніпропетровським окружним адміністративним судом, що підтверджується доказами, що містяться в матеріалах справи.
14.05.2025 року на адресу суду через підсистему «Електронний суд» від Державної служби України з безпеки на транспорті надійшов письмовий відзив на позов, в якому відповідач заперечує проти адміністративного позову в повному обсязі, вважає позовні вимоги необґрунтованими, та надає наступні пояснення по справі. 13.03.2025 року посадовою особою Укртрансбезпеки на підставі направлення на рейдову перевірку №001545 від 06.03.2025 року у Дніпропетровській області було здійснено рейдову перевірку, в тому числі і габаритно-ваговий контроль транспортного засобу марки MAN, номерний знак НОМЕР_2 , водій - ОСОБА_1 , який здійснював перевезення вантажу, згідно ТТН № 28368 від 13.03.2025 року. За наслідками перевірки було складено акт №064653 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, в якому зазначено, що під час перевірки виявлено порушення: ст. 34 Закону України «Про автомобільний транспорт», перевізник не забезпечив безпеку дорожнього руху, а саме: перевищення встановлених законодавством вагових норм на здвоєну вісь склало 51 %, а саме 27300 кг, чим порушено вимоги п.22.5 ПКМУ № 1306 від 10.10.2001 року. У тому числі порушення відповідальність за яке передбачена вимогами статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт»: ч. 1 абз. 17 перевищення встановлених законодавством вагових норм понад 30 % при перевезенні подільного вантажу. Пояснення водія: не надав. Акт водій підписав. Пунктом 18 Порядку № 879, визначено, що за результатами точного габаритно- вагового контролю водієві транспортного засобу видається довідка результатів здійснення контролю із зазначенням часу і місця його проведення. Така довідка про результати здійснення габаритно-вагового контролю додана до матеріалів справи, довідка № 032136 від 13.03.2025 року, п. 6 результати вагового контролю, навантаження на осі, тонн: 1) 6,290; 2) 7,310; 3.) 13,010; 4.) 14,290. Повна маса транспортного засобу: 40 тонн. Також під час проведення габаритно-вагового контролю був складений акт №000459 від 13.03.2025 року про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, в якому визначено повну масу тонн, нормативно-допустиму: 38; фактичну: 40. Також зазначає, що перевіркою 13.03.2025 року транспортного засобу MAN, номерний знак НОМЕР_2 зафіксовано, що перевищення вагових обмежень на здвоєну вісь склало - 27,3 т, що на 51 % перевищує нормативно визначені пунктом 22.5 Правил дорожнього руху. Такі вагові перевантаження транспортного засобу є недопустимими, оскільки спричиняють значну шкоду суспільству, руйнують дороги України. Позивач, як перевізник, не мав правових підстав для перевезення вантажу дорогою державного значення, перевантаженого понад 30 % від дозволеного нормативу. Розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт по акту №064653 було призначено на 09.04.2025 року. Позивачу 25.03.2025 року було направлено повідомлення про розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт № 26769/25/24-25 від 25.03.2025 року. 09.04.2025 року в.о. начальника Відділу державного нагляду (контролю) у Дніпропетровській області було винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №078295 до ТОВ «АТЛАС АВТО ТРАНС АГ» як до автомобільного перевізника відповідно до абзацу 17 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" як до автомобільного перевізника за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 30 відсотків при перевезенні подільного вантажу. Вважає постанову Відділу державного нагляду (контролю) в Дніпропетровській області Державної служби України з безпеки на транспорті №078295 від 09.04.2025 року такою, що винесена на підставі та у відповідності до чинного законодавства України, тому просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог.
20.05.2025 року на адресу суду через підсистему «Електронний суд» від представника позивача надійшла письмова відповідь на відзив, в якій він не погоджується із доводами відповідача, з огляду на наступне. Відповідач зазначає, що перевіркою 13.03.2025 року транспортного засобу MAN, номерний знак НОМЕР_2 зафіксовано, що перевищення вагових обмежень на здвоєну вісь склало - 27,3 т, що на 51 % перевищує нормативно визначені пунктом 22.5 Правил дорожнього руху. Вважає, що посадовими особами відповідача неправомірно встановлено та не зафіксовано належним чином відстань між осями, що прямо впливає на визначення їх виду та нормативно допустимих осьових навантажень. А отже і відсоткове визначення перевищень у розмірі 51 % є необґрунтованим належним чином адже посадовими особами не встановлено в прядку визначеному законодавством вид осей транспортного засобу. До того ж довідка №032136 не відповідає формі довідки, що передбачена Порядком №1007/1207, тому така довідка не може бути прийнята судом в якості належного, допустимого та достовірного доказу перевищення вагових параметрів транспортного засобу позивача під час здійснення габаритно-вагового контролю в рамках рейдової перевірки, що зумовлює протиправність складеного акту №064653 від 13.03.2025 року та постанови №078295 від 09.04.2025 року. Отже, враховуючи вищевикладене та доводи, просить суд задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.06.2025 року продовжено строк розгляду адміністративної справи на 30 днів.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.09.2025 року продовжено строк розгляду адміністративної справи до 19.09.2025 року.
Згідно з ч. ч. 5, 8 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 13.03.2025 року посадовою особою Укртрансбезпеки на підставі направлення на рейдову перевірку №001545 від 06.03.2025 року у Дніпропетровській області було здійснено рейдову перевірку, в тому числі і габаритно-ваговий контроль транспортного засобу марки MAN, номерний знак НОМЕР_2 , водій - ОСОБА_1 , який здійснював перевезення вантажу, згідно ТТН № 28368 від 13.03.2025 року.
За наслідками перевірки було складено акт від 13.03.2025 року №064653 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, в якому зазначено, що під час перевірки виявлено порушення: ст. 34 Закону України «Про автомобільний транспорт», перевізник не забезпечив безпеку дорожнього руху, а саме: перевищення встановлених законодавством вагових норм на здвоєну вісь склало 51 %, а саме 27300 кг, чим порушено вимоги п.22.5 ПКМУ № 1306 від 10.10.2001 року. У тому числі порушення відповідальність за яке передбачена вимогами статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт»: ч. 1 абз. 17 перевищення встановлених законодавством вагових норм понад 30 % при перевезенні подільного вантажу. Пояснення водія: не надав. Акт водій підписав.
Згідно з довідкою про результати здійснення габаритно-вагового контролю № 032136 від 13.03.2025 року, п. 6 результати вагового контролю, навантаження на осі, тонн: 1) 6,290; 2) 7,310; 3.) 13,010; 4.) 14,290. Повна маса транспортного засобу: 40 тонн.
Також під час проведення габаритно-вагового контролю був складений акт №000459 від 13.03.2025 року про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, в якому визначено повну масу тонн, нормативно-допустиму: 38; фактичну: 40.
Розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт по акту №064653 було призначено на 09.04.2025 року.
Позивачу 25.03.2025 року було направлено повідомлення про розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт № 26769/25/24-25 від 25.03.2025 року.
09.04.2025 року в.о. начальника Відділу державного нагляду (контролю) у Дніпропетровській області було винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №078295 до ТОВ «АТЛАС АВТО ТРАНС АГ» як до автомобільного перевізника відповідно до абзацу 17 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 30 відсотків при перевезенні подільного вантажу.
Не погоджуючись із постановою №078295 від 09.04.2025 року про застосування до адміністративно-господарського штрафу у розмірі 51000 грн., позивач звернувся до суду із цим позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає таке.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначені Законом України від 05.04.2001 року № 2344-III «Про автомобільний транспорт» (далі - Закону №2344-ІІІ).
Частиною 7 статті 6 Закону № 2344-III передбачено, що центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, здійснює, зокрема державний нагляд і контроль за дотриманням автомобільними перевізниками вимог законодавства, норм на автомобільному транспорті.
Згідно з частинами 14, 17 статті 6 Закону № 2344-III, державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі). Рейдові перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом здійснюються шляхом зупинки транспортного засобу або без такої зупинки посадовими особами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та його територіальних органів, які мають право зупиняти транспортний засіб у форменому одязі за допомогою сигнального диска (жезла) відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
За визначеннями, наведеними в абзацах 18, 58 частини 1 статті 1 Закону № 2344-III автомобільний перевізник фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами; рейдова перевірка (перевірка на дорозі) перевірка транспортних засобів автомобільних перевізників на всіх видах автомобільних доріг на маршруті руху в будь-який час з урахуванням інфраструктури (автовокзали, автостанції, автобусні зупинки, місця посадки та висадки пасажирів, стоянки таксі і транспортних засобів, місця навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, зони габаритно-вагового контролю, інші об'єкти, що використовуються автомобільними перевізниками для забезпечення діяльності автомобільного транспорту) щодо дотримання автомобільними перевізниками вимог законодавства про автомобільний транспорт.
Відповідно до статті 33 Закону № 2344-III автомобільним перевізником, що здійснює перевезення вантажів на договірних умовах, є суб'єкт господарювання, який відповідно до законодавства надає послугу згідно з договором про перевезення вантажу транспортним засобом, що використовується на законних підставах. Для виконання перевезень небезпечних вантажів автомобільний перевізник повинен одержати відповідну ліцензію.
В силу статті 34 Закону № 2344-III автомобільний перевізник повинен, зокрема виконувати вимоги цього Закону та інших законодавчих і нормативно-правових актів України у сфері перевезення пасажирів та/чи вантажів.
Відповідно до частини 4 статті 48 Закону № 2344-III у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п'яти відсотків.
Згідно з абзацом 14 частини 1 статті 60 Закону № 2344-III за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за перевезення пасажирів та вантажів за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5 відсотків до 10 відсотків включно при перевезенні неподільного вантажу без відповідного дозволу або подільного вантажу штраф у розмірі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Водночас, згідно з частиною 2 статті 29 Закону України від 30.06.1993 року № 3353-XII «Про дорожній рух», з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Статтею 33 Закону України від 08.09.2005 року № 2862-IV «Про автомобільні дороги» передбачено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пунктів 2, 4 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 року № 1567 (далі - Порядок № 1567; в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин), рейдовим перевіркам (перевіркам на дорозі) підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних автомобільних перевізників (далі - транспортні засоби), що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України. Рейдові перевірки (перевірки на дорозі) на автомобільному транспорті проводяться посадовими особами Укртрансбезпеки та її територіальних органів (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на рейдову перевірку (перевірку на дорозі) згідно з додатком 1-1, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку.
Відповідно до пунктів 16, 17 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 року № 1567 (далі Порядок № 1567), рейдова перевірка (перевірка на дорозі) може проводитися однією посадовою особою Укртрансбезпеки. Габаритно-ваговий контроль проводиться двома посадовими особами Укртрансбезпеки або однією посадовою особою Укртрансбезпеки у разі залучення посадових осіб відповідного підрозділу Національної поліції, Агентства відновлення, власника (балансоутримувача) пункту габаритно-вагового контролю. Під час проведення рейдової перевірки (перевірки на дорозі) можливе: …здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів; використання засобів фото- і відеофіксації процесу перевірки, у тому числі в автоматичному режимі,… здійснення опитування водія чи пасажирів про обставини вчинення адміністративного правопорушення, свідками якого вони були або могли бути. Рейдова перевірка (перевірка на дорозі) проводиться із зупиненням транспортних засобів або без їх зупинення.
Відповідно до пунктів 25, 26, 27 Порядку № 1567 справа про порушення розглядається в територіальному органі Укртрансбезпеки за місцезнаходженням автомобільного перевізника або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи автомобільного перевізника) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення. Справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи автомобільного перевізника. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа автомобільного перевізника повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням або надсиланням на офіційну електронну адресу (за наявності). У разі неявки уповноваженої особи автомобільного перевізника справа про порушення розглядається без її участі. За наявності підстав керівник територіального органу Укртрансбезпеки або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5.
Механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, що використовуються на автомобільних дорогах загального користування визначає, Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 року № 879 (далі Порядок № 879).
Згідно з підпунктом 2 пункту 2 Порядку № 879 вимірювання (зважування) процес визначення за допомогою вимірювального (зважувального) обладнання габаритно-вагових параметрів фактичної маси та навантаження на вісь (осі) транспортного засобу.
Пунктами 12, 13 Порядку № 879 передбачено, що вимірювальне і зважувальне обладнання для здійснення габаритно-вагового контролю повинне утримуватись у робочому стані; періодично проводиться повірка (метрологічна атестація) такого обладнання з подальшим клеймуванням (пломбуванням) та видачею відповідного свідоцтва спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології. Під час здійснення габаритно-вагового контролю не допускається використання вимірювального і зважувального обладнання, періодична повірка (метрологічна атестація) якого не проведена, а також обладнання, що перебуває у несправному стані.
Відповідно до пунктів 15, 16, 18, 20 Порядку № 879 контроль за наявністю у водіїв великовагових та великогабаритних транспортних засобів дозволу на рух здійснюють уповноважені підрозділи Національної поліції та територіальні органи Укртрансбезпеки, які здійснюють габаритно-ваговий контроль. Габаритно-ваговий контроль включає документальний та/або точний контроль. За результатами габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка про здійснення габаритно-вагового контролю із зазначенням часу і місця його здійснення.
Згідно з пунктом 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 року № 1306 (далі ПДР) за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів автомобільними дорогами державного значення у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м (для сільськогосподарської техніки, яка рухається за межами населених пунктів, дорогами сіл, селищ, міст районного значення, - 3,75 м), за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною: вантажного автомобіля- 12 м; автопоїзда - 22 м; автомобіля (тягача) з напівпричепом - 18,75 м; маршрутного транспортного засобу - 18,75 м, фактичну масу для двовісного автомобіля (тягача) з трьохвісним напівпричепом понад 40 т, навантаження на одиночну вісь 11,5 т, здвоєні осі , якщо відстань між осями: менш як 1 метр - 11,5 т; від 1 до 1,3 метра - 16 т; від 1,3 до 1,8 метра при неспарених колесах 18т; від 1,3 до 1,8 метра при спарених колесах, за умови, що навантаження на кожну вісь не перевищує 9,5 тонни- 19 т; від 1,3 до 1,8 метра чотирьохвісних автомобілів, ведучі вісі яких оснащені спареними колесами, за умови, що навантаження на кожну ведучу вісь не перевищує 11,5 тонни - 23 т; від 1,8 до 2,5 метра для причепів та напівпричепів 20 т; на строєні осі, в тому числі транспортних засобів спеціалізованого призначення (контейнеровозів), що здійснюють перевезення одного або більше контейнерів, якщо відстань між осями: 1,3 метра або менше- 21 т; понад 1,3 до 1,4 метра - 24 т.
Отже, осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м.
Таким чином, з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Водночас, допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 ПДР на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.
У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п'яти відсотків.
Обов'язок отримати дозвіл на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, а також внести плату за проїзд такого великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу автомобільними дорогами загального користування покладається на перевізника.
За порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи.
Підставою для накладення на позивача штрафу слугувало не забезпечення перевізником безпеки дорожнього руху, а саме: перевищення встановлених законодавством вагових норм на здвоєну вісь склало 51 %, а саме 27300 кг, чим порушено вимоги п.22.5 ПКМУ № 1306 від 10.10.2001 року. У тому числі порушення відповідальність за яке передбачена вимогами статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт»: ч. 1 абз. 17 перевищення встановлених законодавством вагових норм понад 30 % при перевезенні подільного вантажу.
Суд встановив, що відомості про відповідні заміри відстаней між осями належного позивачу транспортного засобу відсутні. В акті від 17.05.2023 №356713 відсутня інформація чи проводились посадовими особами Укртрансбезпеки під час здійснення габаритно-вагового контролю заміри відстаней між осями.
У довідці про результати здійснення габаритно-вагового контролю № 032136 від 13.03.2025 року зазначено наступні навантаження на осі транспортного засобу: 1) 6,290; 2) 7,310; 3.) 13,010; 4.) 14,290. Повна маса транспортного засобу: 40 тонн.
За змістом пункту 22.5 ПДР осі транспортного засобу є строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м.
Отже, за відсутності замірів відстаней між осями не можливо встановити, що осі транспортного засобу є саме одиночними та як наслідок встановити факт перевантаження на вісь.
Аналогічний висновок сформував Верховний Суд у постанові від 28.04.2022 року у справі № 540/383/21.
Крім того, відповідно до пунктів 12, 13 Порядку №879 вимірювальне і зважувальне обладнання для здійснення габаритно-вагового контролю повинне утримуватись у робочому стані; періодично проводиться повірка (метрологічна атестація) такого обладнання з подальшим клеймуванням (пломбуванням) та видачею відповідного свідоцтва спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології. 13. Під час здійснення габаритно-вагового контролю не допускається використання вимірювального і зважувального обладнання, періодична повірка (метрологічна атестація) якого не проведена, а також обладнання, що перебуває у несправному стані.
Ні у довідці про результати здійснення габаритно-вагового контролю № 032136 від 13.03.2025 року, ні у акті про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 13.03.2025 року №064653 не вказаний технічний прилад, яким виявлено та зафіксовано порушення, що позбавляє суд можливості дати оцінку відповідності цього приладу параметрам та технічному стану.
Вказане узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, висловленою у постанові від 03.12.2019 року у справі №557/322/17.
За таких обставин, суд вважає, що відповідачем не було доведено факту вчинення позивачем порушення, за яке його притягнуто до відповідальності спірною постановою у вигляді штрафу, а тому наявні підстави для визнання такої постанови протиправною та її скасування.
Враховуючи встановлені судом обставини справи, суд доходить висновку, що оскаржувана постанова №078295 від 09.04.2025 року про застосування адміністративно-господарського штрафу у розмірі 51000 грн., що винесена відповідачем є протиправною та підлягає скасуванню.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на Відповідно до частини 1 статті 9 КАС України визначено, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно із частинами 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В силу ч.3 ст.90 КАС України, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
За таких обставин, суд вважає, що позовну заяву слід задовольнити з викладених вище підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи задоволення позовної заяви, за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті на користь позивача підлягає стягненню сума сплаченого ним судового збору у розмірі 3028,00 грн.
Відповідно до частини 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати постанову Відділу державного нагляду (контролю) в Дніпропетровській області Державної служби України з безпеки на транспорті №078295 від 09.04.2025 року про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю “АТЛАС АВТО ТРАНС АГ» адміністративно-господарського штрафу у розмірі 51000 грн.
Стягнути з Державної служби України з безпеки на транспорті (03150, м. Київ, вул. Антоновича, буд. 51, код ЄДРПОУ 39816845) за рахунок її бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "АТЛАС АВТО ТРАНС АГ" (53073, Дніпропетровська область, Криворізький район, с. Златоустівка, вул. Підстепна, буд. 65а, код ЄДРПОУ 37890581) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 3028,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду оскаржується шляхом подання апеляційної скарги до Третього апеляційного адміністративного суду.
Суддя О.В. Серьогіна