Рішення від 18.09.2025 по справі 140/5428/25

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 вересня 2025 року ЛуцькСправа № 140/5428/25

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Смокович В. І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач) про визнання протиправними дій ГУ ПФУ у Волинській області щодо відмови провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 по 31.03.2019 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 14.04.2025 №ХА15241 за станом на 01.03.2018, виходячи із розміру 74 проценти відповідних сум грошового забезпечення та щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.02.2023 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 14.04.2025 №ХА15241 за станом на 01.02.2023, виходячи із розміру 74 проценти відповідних сум грошового забезпечення; зобов'язати ГУ ПФУ у Волинській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 по 31.03.2019 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 14.04.2025 №ХА15241 за станом на 01.03.2018 виходячи із розміру 74 проценти, виходячи з суми підвищення пенсії без врахування розстрочки, передбаченої постановою КМУ «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21.02.2018, та здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.02.2023 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 14.04.2025 №ХА15241 за станом на 01.02.2023, виходячи із розміру 74 проценти відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 є пенсіонером та отримує пенсію, яка призначена відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ).

На виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 25.02.2025 у справі №140/15094/25 ІНФОРМАЦІЯ_2 надано довідки до ГУ ПФУ в Волинський області від 14.04.2025 №ХА15241 станом на 01.03.2018, та від 14.04.2025 №ХА15241 станом на 01.02.2023 для перерахунку пенсії позивача.

Щодо довідки станом на 01.03.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою від 28.04.2025 про здійснення перерахунку пенсії на підставі даної довідки, яка надана на виконання судового рішення, однак листом від 12.05.2025 відповідач відмовив у такому перерахунку.

Щодо довідки наданої ІНФОРМАЦІЯ_2 на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 25.02.2025 у справі №140/15094/25 станом на 01.02.2023 у зв'язку із зростанням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, позивач звернувся до відповідача із заявою від 19.04.2025 про здійснення перерахунку пенсії на підставі даної довідки, яка надана на виконання судового рішення. Листом від 01.05.2025 відповідач відмовив у здійсненні такого перерахунку.

Переконаний, що відповідач був зобов'язаний провести перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.01.2018 по 31.03.2019 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 14.04.2025 №ХА15241 за станом на 01.03.2018 виходячи із розміру 74 проценти, виходячи з суми підвищення пенсії без врахування розстрочки, передбаченої постановою КМУ «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21.02.2018, та здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.02.2023 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 14.04.2025 №ХА15241 за станом на 01.02.2023, виходячи із розміру 74 проценти відповідних сум грошового забезпечення з урахуванням індексації пенсії з 01.03.2023 згідно постанови КМУ від 24.02.2023 №168, з 01.03.2024 згідно постанови КМУ від 23.02.2024 №185, з 01.03.2025 згідно постанови КМУ від 25.02.2025 №209 без обмеження пенсії максимальним розміром, а тому просить адміністративний позов задовольнити (арк. спр. 1-10).

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 26.05.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) (арк. спр. 25).

У відзиві на позовну заяву від 18.08.2025 №0300-0802-7/53223 представник відповідача позов не визнала та просила відмовити у його задоволенні, у зв'язку із тим, що довідка ІНФОРМАЦІЯ_1 від 14.04.2025 №ХА15241, надана на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 25.02.2025 у справі №140/15094/25, станом на 01.03.2018 про розмір грошового забезпечення, то вона була виготовлена всупереч положенням Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008, а тому не створює жодних правових підстав для проведення перерахунку пенсії.

Враховуючи вищезазначене, підстав для перерахунку пенсії позивачу на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 14.04.2025 №ХА15241 станом на 01.03.2018 про розмір грошового забезпечення, немає.

Статтею 13 Закону №2262 встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Таким чином, позов є безпідставним та необґрунтованим, а дії Відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії на підставі вище вказаної довідки про розмір грошового забезпечення, не можна вважати неправомірними, оскільки він діяв виключно в межах, визначених нормами чинного законодавства.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії починаючи з 01.02.2023, у розмірі відповідних сум грошового забезпечення зазначеного у довідці від 14.04.2025 №ХА15241 про розмір грошового забезпечення, встановленого за відповідною посадою, виготовленої ІНФОРМАЦІЯ_2 , виходячи із розміру 74 проценти відповідних сум грошового забезпечення з урахуванням підвищення пенсії (індексації), установленого згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168, з постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» та підвищення пенсії (індексації), установленого згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році», з урахуванням раніше виплачених сум, без застосування обмеження моєї пенсії максимальним розміром, є передчасними, оскільки стосуються розміру пенсійних виплат, який ще не обрахований суб'єктом владних повноважень, який наділений такою дискрецією, наслідки якої можуть бути предметом перевірки судом на відповідність критеріям, визначеним у статті 2 КАС України, а отже така вимога спрямована на майбутнє, через, що не підлягає задоволенню з огляду на те, що судовому захисту підлягає тільки порушене право, а тому просить у задоволенні позову відмовити (арк. спр. 41-47).

Позивач у відповіді на відзив від 21.08.2025 підтримав позицію, викладену у позові та просив адміністративний позов задовольнити з врахуванням сталої практики Верховного Суду (арк. спр. 51-57).

Інших заяв по суті справи чи клопотань на адресу суду від учасників справи не надходило.

Суд, перевіривши доводи позивача та відповідача у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази на предмет належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатності і взаємозв'язку доказів у їхній сукупності, встановив такі обставини.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області за вислугу років, відповідно до Закону №2262-ХІІ, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 та перерахунком пенсії по пенсійній справі №ХА15241 - Міноборони (арк. спр. 48).

ІНФОРМАЦІЯ_2 підготував та направив до ГУ ПФУ у Волинській області нові довідку про розмір грошового забезпечення:

від 14.04.2025 №ХА15241 станом на 01.03.2018 за посадою, відповідною (аналогічною) його останній штатній посаді, яка становить: посадовий оклад - 3 260,00 грн, оклад за військове звання - 1 020,00 грн, надбавка за вислугу років (50%) - 2 140,00 грн, надбавка за особливості проходження служби (10%) - 642,00 грн та премія (58,30%) - 1 900,58 грн, всього - 8 962,58 грн (арк. спр. 14);

від 14.04.2025 №ХА15241 станом на 01.01.2023 за посадою, відповідною (аналогічною) його останній штатній посаді, яка становить: посадовий оклад - 4 970,00 грн, оклад за військове звання - 1 560,00 грн, надбавка за вислугу років (50%) - 3 265,00 грн, надбавка за особливості проходження служби (65%) - 6 366,75 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 745,50 грн та премія (486%) - 24 154,20 грн, всього - 41 061,45 грн (арк. спр. 19).

ОСОБА_1 28.04.2025 звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою у якій просив здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.04.2018 по 31.03.2019 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 від 14.04.2025 №ХА15241 станом на 01.03.2018 в розмірі 74% сум грошового забезпечення, з урахування раніше виплачених сум (арк. спр. 15).

Відповідач листом від 12.05.2025 №6212-5589/М-02/8-0300/25 повідомив, що для проведення перерахунку пенсії за довідкою про розмір грошового забезпечення 14.04.2025 №ХА15241, виданої ІНФОРМАЦІЯ_2 , на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 25.02.2025 у справі №140/15094, правові підставі відсутні. Також зазначено, що статтею 13 Закону №2262-ХІІ встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (арк. спр. 16-17).

Разом із тим ОСОБА_1 19.04.2025 надіслав заяву до відповідача, у якій просив здійснити перерахунок пенсії з 01.02.2023 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 від 14.04.2025 №ХА15241 станом на 01.01.2023 в розмірі 74% сум грошового забезпечення, з урахування індексації пенсії з 01.03.2022, згідно постанови КМУ від 16.02.2022 №118, з 01.03.2023 згідно постанови КМУ від 24.02.2023 №168, з 01.03.2024 згідно постанови КМУ від 23.02.2024 №185, з 01.03.2025 згідно постанови КМУ від 25.02.2025 №209, з урахування щомісячної доплати в сумі 2000,00 грн, згідно постанови КМУ від 14.07.2021 №713, без обмеження пенсії максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум (арк. спр. 20).

Відповідач листом від 01.05.2025 №5671-5247/М-02/8-0300/25 повідомив, що станом на дату звернення Кабінетом Міністрів України не приймалось відповідних рішень щодо проведення перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям та деяким іншим категоріям громадян, тому підстави для формування списків щодо видачі відповідних довідок та для проведення перерахунку пенсії згідно із вказаною довідкою відсутні, а нормами статте 13 і 43 Закону №2262-ХІІ встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення та десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність (арк. спр. 21-22).

Позивач 16.05.2025 звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою у якій просив здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2018 по 31.03.2019 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 від 14.04.2025 №ХА15241 станом на 01.03.2018 в розмірі 74% сум грошового забезпечення, з урахування раніше виплачених сум (арк. спр. 18).

ГУ ПФУ у Волинській області листом від 18.06.2025 №7968/6820/М-02/8-0300/25 повідомлено, що для проведення перерахунку пенсії за період з 01.01.2018 по 31.03.2019 з урахування довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 про розмір грошового забезпечення від 14.04.2025 №ХА15241 та виходячи із 100 відсотків суми її підвищення підстави відсутні (арк. спр. 38-39).

Уважаючи такі дії відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії за оновленими довідками протиправними, позивач звернувся до суду із цим позовом.

При вирішенні спору суд керується такими нормативно-правовими актами.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частина перша статті 9 Закону №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон №2011-ХІІ) визначає, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Відповідно до частини другої статті 9 Закону №2011-ХІІ, до складу грошового забезпечення входять: - посадовий оклад, оклад за військовим званням; - щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); - одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності (частина четверта статті 9 Закону №2011-ХІІ).

Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців, є положення четвертої статті 63 Закону № 2262-XII.

Так, відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-XII, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

01.03.2018 набрала чинності Постанова № 704, якою затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1. Згідно з пунктом 2 цієї постанови грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Водночас, 21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 103, пунктом 1 якої встановив перерахувати з 01.01.2018 пенсії, призначені згідно із Законом №2262-XII до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до Постанови №704.

Також пунктом 2 Постанови №103 передбачено виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Отже, цим нормативним документом Уряд визначив порядок та умови перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-XII.

Згідно із пунктом 1 Порядку №45, перерахунок раніше призначених згідно із Законом №2262-XII пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Абзацом 1 пункту 5 Порядку №45, у редакції Постанови №103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Разом з тим, Додаток 2 до Порядку №45 передбачає форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою №103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Уряду №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

Вирішуючи спір у справі, що розглядається, судом апеляційної інстанції враховано, що юридична природа соціальних виплат, у тому числі пенсій, розглядається не лише з позицій права власності, але й пов'язує з ними принцип захисту «законних очікувань» (reasonable expectations) та принцип правової визначеності (legal certainty), що є невід'ємними елементами принципу правової держави та верховенства права.

Відповідно до статті 7 КАС України, суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України. У разі невідповідності правового акту Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.

Верховний Суд неодноразово наголошував, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, тобто згідно з правовою позицією Верховного Суду такі правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12.03.2019 у справі №913/204/18, від 10.03.2020 у справі №160/1088/19).

Отже, з урахуванням вимог статті 7 КАС України, а також того, що Верховний Суд постановою від 12 листопада 2019 року у справі №826/3858/18 встановив, що пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку №45 є протиправними й такими, що не відповідають правовим актам вищої юридичної сили, суди у період чинності цих норм постанови Кабінету Міністрів України повинні застосовувати Закон № 2262-XII (безвідносно до того, чи скасовані ці норми судом), хоч ці норми й не були скасовані на момент спірних правовідносин».

Така правова позиція була підтримана Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 09.06.2022 у справі №520/2098/19.

Крім того, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 30.01.2019 у справі №755/10947/17 зазначила, що незалежно від того, чи перераховані усі постанови, у яких викладена правова позиція, від якої відступила Велика Палата Верховного Суду, суди під час вирішення тотожних спорів мають враховувати саме останню правову позицію Великої Палати Верховного Суду.

Вирішуючи питання, з якої дати позивач набув право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення військовослужбовцям на підставі Постанови №704, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.

Згідно частин другої та третьої статті 51 Закону №2262-ХІІ, перерахунок пенсій, призначених особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Підвищення грошового забезпечення військовослужбовців на підставі Постанови №704 відбулося з 01.03.2018.

Таким чином, з врахуванням наведених вище положень частини другої статті 51 Закону №2262-ХІІ, позивач набув право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення військовослужбовців на підставі Закону №2262-XII та Постанови №704 з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, тобто з 1 квітня 2018 року.

Вказана позиція суду повністю узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною в постанові від 11.08.2023 у справі №380/103/22, в якій Верховний Суд дійшов висновку, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи.

Така ж правова позиція підтверджена Верховним Судом в ухвалі від 11.03.2024 у справі №200/7474/23.

Суд зазначає, що у період з 01.01.2018 по 01.03.2018 грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб визначалося Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова №1294), яка набрала чинності 01.01.2008.

30.08.2017 прийнято Постанову №704, якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років для військовослужбовців і яка, як зазначалося вище, набрала чинності з 01.03.2018. Отож, фактичне підвищення посадових окладів за постановою №704 військовослужбовців відбулося з 01.03.2018.

Відтак, грошове забезпечення позивача: - у період з 01.01.2018 по 01.03.2018 визначалося з урахуванням схеми та розміру грошового забезпечення, визначеного Постановою №1294; - у період з 01.03.2018 по даний час визначається за нормами Постанови №704.

Із змісту позовних вимог слідує, що предметом спору є вимога щодо перерахунку та виплати позивачу пенсії з 01.01.2018 по 31.03.2019 відповідно до довідки від 14.04.2025 №ХА15241 про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018, що враховується для перерахунку пенсій із врахуванням раніше виплачених сум.

Судом установлено, що вказана довідка сформована станом на 01.03.2018 з урахуванням нових норм грошового забезпечення, запроваджених з 01.03.2018 Постановою №704.

Однак, як встановлено судом, у період з 01.01.2018 по 28.02.2018, розмір грошового забезпечення з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення, визначався за нормами Постанови №1294.

Відтак, не підлягає до застосування грошове забезпечення визначене у довідці станом на 01.03.2018, для перерахунку пенсії позивача за період з 01.01.2018 по 31.03.2018.

Отож, сформована на підставі Постанови №704 довідка є такою, що відображає розмір відповідного грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача, починаючи з моменту набуття чинності Постановою №704 по дату заявлену позивачем в адміністративному позові (31.03.2019).

Наведене дає підстави вважати, що позивач помилково уважає про наявність правових підстав для зобов'язання відповідача здійснити перерахунок і виплату пенсії позивачу за період з 01.01.2018 по 31.03.2018 відповідно до довідки виданої ІНФОРМАЦІЯ_2 від 14.04.2025 №ХА15241 про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018.

Суд вважає за необхідне також наголосити, що відмовляючи позивачу в перерахунку пенсії, пенсійний орган покликався виключно на те, що після визнання протиправними та скасування пунктів 1, 2 Постанови №103 рішень Уряду про умови та порядок перерахунку пенсії не приймалося.

Виходячи з предмету спору, суд повинен оцінити законність дій (бездіяльності) відповідача як суб'єкта владних повноважень виключно в межах прийнятого рішення щодо відмови в перерахунку пенсії, а не обґрунтовувати правомірність дій відповідача іншими обставинами.

Відтак, суд дійшов до висновку, що відповідач, відмовляючи у здійсненні перерахунку та виплати пенсії позивачу відповідно до довідки виданої ІНФОРМАЦІЯ_2 про розмір грошового забезпечення за період з 01.04.2018 по 31.03.2019, діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена позиція узгоджується із постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 31.07.2025 у справі №260/6924/24.

Крім того, з цих самих підстав (невідповідності пункту 2 Постанови №103 правовим актам вищої юридичної сили, через що підлягає застосовуванню Закон №2262-ХІІ в силу статті 7 КАС України) позивач має право на отримання перерахованої пенсії з 01.04.2018 на підставі Закону №2262-ХІІ з урахуванням 100 відсотків підвищення пенсії.

Вказане відповідає правовій позиції Верховного Суду, викладеній в постанові від 22.03.2023 у справі №280/2771/22.

Разом із тим, щодо перерахунку пенсії на підставі довідки, виданої ІНФОРМАЦІЯ_2 від 14.04.2025 №ХА15241 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 суд зазначає наступне.

Згідно з пунктом другим статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон №2011-ХІІ) до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (пункт третій статті 9 Закону №2011-ХІІ).

Частиною третьою статті 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Кабінет Міністрів України 30.08.2017 прийняв Постанову №704 (набрала чинності 01.03.2018), якою затвердив тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу. Пунктом 2 цієї Постанови установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Частина вісімнадцята статті 43 Закону №2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

За приписами частин першої, другої та четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-XII Кабінет Міністрів України 21.02.2018 прийняв Постанову №103, пунктом 1 якої встановив перерахувати з 1 січня 2018 року пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до Постанови №704.

Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45), передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

З 05.03.2019 - з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі №826/3858/18 - виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ. Однак до моменту отримання належної довідки у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача. Водночас відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

Вказані висновки щодо застосування норм права викладені у рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 17.12.2019 та постанові Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 у зразковій справі №160/8324/19 та відповідно до приписів частини п'ятої статті 242 КАС України враховуються при вирішенні цієї справи.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1, що зареєстрована в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за №135/13402 (далі - Порядок №3-1).

Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку №45.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України.

Суд звертає увагу на те, що позивач має право на перерахунок пенсії, а передумовою для його проведення є оновлена довідка про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, видана Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України.

За висновком Верховного Суду у постанові від 20.11.2018 у справі №328/4303/16-а органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках.

Враховуючи наведені положення нормативно-правових актів, встановлені обставини у справі, суд дійшов висновку про наявність у позивача права на здійснення перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до виданої ІНФОРМАЦІЯ_2 довідку 14.04.2025 №ХА15241 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2023 з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення.

Разом з тим, з матеріалів справи слідує, що пенсія ОСОБА_1 призначена та виплачується у розмірі 74% від сум грошового забезпечення, про що свідчить перерахунок пенсії позивача від 01.03.2025 (арк. спр. 48).

При вирішенні спору суд враховує правову позицію, викладену в постанові Великої Палати Верховного Суду від 16.10.2019 у зразковій справі №240/5401/18, про те, що відсоткове співвідношення, установлене статтею 13 Закону №2262-XII, уже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії, тому застосування пенсійним органом відсоткового показника 70% відповідних сум грошового забезпечення, визначеного даною статтею у редакції Закону, яка діє з 01.01.2014, при перерахунку пенсії є протиправним, позаяк стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених.

Таким чином, позивач має право на визначення розміру його пенсійної виплати, виходячи з 74% відповідних сум грошового забезпечення, відтак позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

Отже, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню шляхом прийняття рішення про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови ОСОБА_1 здійснити перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки виданої ІНФОРМАЦІЯ_2 від 14.04.2025 №ХА15241 про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018 та зобов'язати ГУ ПФУ у Волинській області здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки виданої ІНФОРМАЦІЯ_2 від 14.04.2025 №ХА15241 про розмір грошового забезпечення з урахуванням окладу за посадою, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення з 01.04.2018 по 31.03.2019, виходячи з 100 відсотків підвищення пенсії та із розміру 74 проценти відповідних сум грошового забезпечення (з урахуванням раніше виплачених сум); визнання протиправними дій відповідача щодо відмови ОСОБА_1 здійснити перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки виданої ІНФОРМАЦІЯ_2 від 14.04.2025 №ХА15241 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з урахуванням грошового забезпечення визначеного в довідці, виданої ІНФОРМАЦІЯ_2 14.04.2025 №ХА15241 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 та здійснення позивачу перерахунку та виплати пенсії відповідно з 01.02.2023 виходячи із розміру 74 проценти відповідних сум грошового забезпечення (з урахуванням раніше виплачених сум). У задоволенні решти позовних вимог належить відмовити.

Відповідно до статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.

Відповідно до частин першої, третьої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відтак, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ у Волинській області необхідно стягнути судовий збір у розмірі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок).

Керуючись статтями 243-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43027, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, будинок 6, ідентифікаційний код юридичної особи 13358826) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо відмови ОСОБА_1 здійснити перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки, виданої ІНФОРМАЦІЯ_3 від 14 квітня 2025 року №ХА15241 про розмір грошового забезпечення станом на 01 березня 2018 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки, виданої ІНФОРМАЦІЯ_3 від 14 квітня 2025 року №ХА15241 про розмір грошового забезпечення, з урахуванням окладу за посадою, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення з 01 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року, виходячи з 100 відсотків підвищення пенсії без урахування розстрочки, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21 лютого 2018 року та із розміру 74 проценти відповідних сум грошового забезпечення (з урахуванням раніше виплачених сум).

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо відмови ОСОБА_1 здійснити перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки, виданої ІНФОРМАЦІЯ_3 від 14 квітня 2025 року №ХА15241 про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням грошового забезпечення, визначеного в довідці, виданої ІНФОРМАЦІЯ_3 від 14 квітня 2025 року №ХА15241 про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року, та здійснення ОСОБА_1 перерахунку та виплати пенсії відповідно з 01 лютого 2023 року, виходячи із розміру 74 проценти відповідних сум грошового забезпечення (з урахуванням раніше виплачених сум).

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області судовий збір в розмірі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.І. Смокович