про заміну відповідача в адміністративній справі
18 вересня 2025 року ЛуцькСправа № 140/5285/25
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
судді Смокович В.І., розглянувши у порядку письмового провадження клопотання представника позивача про заміну відповідача в адміністративній справі за позовом керівника Ковельської окружної прокуратури Луцика Юрія Максимовича в інтересах держави до Ковельської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
Керівник Ковельської окружної прокуратури Луцик Юрій Максимович в інтересах держави (далі - Ковельська окружна прокуратура, позивач) звернувся з позовом до Ковельської міської ради про визнання протиправною бездіяльності Ковельської міської ради щодо вчинення дій, спрямованих на визнання споруди цивільного захисту - сховища №04119, за адресою: Волинська область, Ковельський район, місто Ковель, вулиця Грищенка, будинок 27, безхазяйним майном; зобов'язати Ковельську міську раду вчинити дії, спрямовані на визнання споруди цивільного захисту - сховища №04119, за адресою: Волинська область, Ковельський район, місто Ковель, вулиця Грищенка, будинок 27, безхазяйним майном, в тому числі шляхом звернення із заявою про взяття споруди цивільного захисту на облік до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, та розміщення оголошення про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік у друкованих засобах масової інформації.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 26.05.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
На адресу Волинського окружного адміністративного суду 27.08.2025 від представника Ковельської окружної прокуратури надійшло клопотання, в якому зазначено, що у межах кримінального провадження №42022032110000065 за ознаками злочину, передбаченого частиною першою статті 367 Кримінального кодексу України, за фактом службової недбалості в діях службових осіб органів місцевого самоврядування Ковельського району при приведенні в готовність та проведенні технічної інвентаризації захисних споруд цивільного захисту слідчим Ковельського РУП ГУНП у Волинській області за участі начальника відділу земельних ресурсів Ковельської міської ради Логвінова В. Г, керуючого справами Дубівської сільської ради Гущука В. В., начальника відділу з питань цивільного захисту і екологічної безпеки Ковельської міської ради Дідковського Ю. М., заступника начальника відділу цивільного захисту Ковельського районного управління ГУ ДСНС у Волинській області Милостивої М. А. 25.08.2025 проведено огляд місця події в ході якого оглянуто захисну споруду цивільного захисту №04119 та встановлено, що остання знаходиться на території Дубівської територіальної громади Ковельського району. Вищевказаний факт встановлено в присутності представників органів місцевого самоврядування, зокрема Дубівської та Ковельської територіальних громад.
У зв'язку із наведеним просить суд замінити у справі первісного (неналежного) відповідача Ковельську міську раду Ковельського району Волинської області на належного відповідача - Дубівську сільську раду Ковельського району Волинської області.
Відповідно до частини третьої статті 166 КАС України заяви, клопотання і заперечення подаються та розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом. У випадках, коли цим Кодексом такий порядок не встановлений, він встановлюється судом.
Аналізуючи аргументи, викладені в заявах по суті та у клопотанні представника позивача, суд приходить до висновку, що клопотання представника Ковельської окружної прокуратури про заміну неналежного відповідача - Ковельську міську раду Ковельського району Волинської області на Дубівську сільську раду Ковельського району Волинської області слід задовольнити з огляду на таке.
Відповідно до статті 327 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) у комунальній власності є майно, яке належить територіальній громаді. Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.
Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень регулює Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», який спрямований на забезпечення визнання та захисту державою таких прав.
За визначенням статті 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі - Закон) державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Реєстраційна дія - державна реєстрація прав, взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, а також інші дії, що здійснюються державним реєстратором у Державному реєстрі прав, крім надання інформації з цього реєстру.
Речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації (частина друга статті 3 Закону).
Взяття на облік безхазяйного нерухомого майна проводиться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (частина чотирнадцята статті 18 Закону).
Таким чином, процедура, передбачена статтею 335 ЦК України складається з декількох послідовних етапів, у зв'язку з чим для визнання судом безхазяйної нерухомої речі комунальною власністю орган місцевого самоврядування, на території якого розміщено відповідне майно, зобов'язаний вчинити для цього певні дії.
Окрім того, у постанові Верховного Суду від 19.09.2019 у справі № 904/9685/13 зроблено правовий висновок про те, що на орган місцевого самоврядування у випадку ліквідації суб'єкта господарювання, на балансі якого перебували захисні споруд цивільного захисту населення, а також за наявності безхазяйних захисних споруд, покладено прямий обов'язок щодо прийняття рішення про подальше використання таких захисних споруд цивільного захисту, в тому числі взяття їх на баланс та передачу у комунальну власність.
Представником Ковельської міської ради надано лист відділу земельних ресурсів виконавчого комітету Ковельської міської ради №5864/3.38/2-25 від 20.08.2025, відповідно до якого споруда цивільного захисту - сховище №04119 не знаходиться на території Ковельської територіальної громади.
В свою чергу позивачем, у межах кримінального провадження №42022032110000065, проведено огляд місця події в ході якого оглянуто захисну споруду цивільного захисту №04119 та встановлено, що остання знаходиться на території Дубівської територіальної громади Ковельського району, що підтверджується протоколом огляду приміщення від 25.08.2025.
Таким чином, саме Дубівської територіальної громади Ковельського району у даному випадку є уповноваженим органом місцевого самоврядування для вжиття заходів щодо взяття на баланс безхазяйного майна, в тому числі споруд цивільного захисту, розташованих на території громади, та подальшого оформлення права комунальної власності на них належним відповідачем в даній справі.
З огляду на зазначене, відповідно до частини третьої статті 48 КАС України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.
Відтак, первісного відповідача Ковельську міську раду замінити на належного відповідача - Дубівську сільську раду.
Керуючись статтями 48, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Клопотання представника позивача про заміну відповідача в адміністративній справі за позовом керівника Ковельської окружної прокуратури Луцика Юрія Максимовича в інтересах держави до Ковельської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, задовольнити.
Визнати Ковельську міську раду неналежним відповідачем.
Замінити неналежного відповідача - Ковельську міську раду на належного відповідача - Дубівську сільську раду (45031, Волинська область, Ковельський район, село Дубове, вулиця Ковельська, будинок 72, ЄДРПОУ: 04333939).
У зв'язку із заміною неналежного відповідача на належного судовий розгляд справи за позовом керівника Ковельської окружної прокуратури Луцика Юрія Максимовича в інтересах держави до Дубівської сільської ради про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії проводити спочатку та за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін у межах строку розгляду справи, передбаченого частиною першою статті 258 КАС України.
Надати Дубівській сільській раді строк для подання відзиву на позов п'ятнадцять днів з дня вручення копії ухвали про залучення співвідповідача у справі, який повинен відповідати вимогам частини другої статті 162 КАС України.
Роз'яснити Дубівській сільській раді, що відповідно до частини третьої статті 79 КАС України відповідач, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, повинні подати суду докази разом із поданням відзиву або письмових пояснень третьої особи.
Роз'яснити Дубівській сільській раді, що відповідно до вимог частини третьої статті 162 КАС України одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду, копія відзиву та доданих до нього документів повинна бути надіслана іншим учасникам справи. У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами (частина шоста статті 162 КАС України).
Роз'яснити сторонам, що письмові докази подаються безпосередньо до суду в оригіналі або належним чином засвідченій копії з дотриманням вимог статей 79, 94 КАС України, а якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством, зокрема учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
Копію ухвали направити особам, які беруть участь у справі, а Дубівській сільській раді, також копію позовної заяви з доданими до неї документами.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена окремо від рішення суду.
Суддя В.І. Смокович