Подільський районний суд міста Києва
Справа № 758/13804/25
08 вересня 2025 року м. Київ
Подільський районний суд м. Києва у складі слідчого судді ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , підозрюваного ОСОБА_4 , захисників ОСОБА_5 , ОСОБА_6 розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання прокурора Подільської окружної прокуратури міста Києва ОСОБА_3 про продовження запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту в певний час доби відносно ОСОБА_4 у кримінальному провадженні № 12024100070001536 відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 04.07.2024, за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України,
Прокурор Подільської окружної прокуратури міста Києва ОСОБА_3 , звернувся до суду з клопотанням про продовження запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту в певний час доби у кримінальному провадженні № 12024100070001536 від 04.07.2024 за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.
В обґрунтування клопотання зазначає, що в провадженні слідчого відділу Подільського УП ГУ НП в м. Києві знаходяться матеріали кримінального провадження №12024100070001536, відомості щодо якого внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 04.07.2024 року за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 367, ч. 5 ст. 191 КК України, процесуальне керівництво у якому здійснює Подільська окружна прокуратура м. Києва.
Органом досудового розслідування 10.07.2025, повідомлено про підозру:
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Чорнорудка, Ружинського району, Житомирської обл., українця, громадянина України, працюючого на посаді начальника відокремленого підрозділу служби колії КП «Київпастранс», зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , раніше не судимого - у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України за наступних обставин.
Відповідно до Статуту КП «Київпастранс», який затверджений розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 24 жовтня 2001 року № 2276 ( у редакції розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 27 серпня 2021 року № 1826).
КП «Київпастранс» засноване на комунальній власності територіальної громади міста Києва, віднесене до сфери управління виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та підпорядковане Департаменту транспортної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).
Засновником та власником КП «Київпастранс» є територіальна громада міста Києва від імені якої виступає Київська міська рада (далі - власник).
До складу підприємства входять відокремлені підрозділи, зокрема «Служба колії». Місцезнаходження Підприємства: 04070, м. Київ, Набережне Шосе, 2.
КП «Київпастранс» у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, постановами Верховної Ради України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, рішеннями Київської міської ради, розпорядженням Київського міського голови та виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), іншими нормативно-правовими актами, наказами директора Департаменту транспортної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), іншими нормативно-правовими актами та Статутом.
КП «Київпастранс» має відокремлене майно, самостійний баланс, рахунки в установах банків, органах державної казначейської служби та може мати печатки, штампи, бланки, а також торговельну марку, яка реєструється відповідно до законодавства України.
КП «Київпастранс» створено з метою утримання прибутку від провадження господарської діяльності, спрямованої на задоволення суспільних потреб у наданні послуг з перевезення пасажирів наземним автомобільним та електротранспортом (тролейбус, трамвай, фунікулер ), перевезення пасажирів та багажу залізничним транспортом внутрішнього сполучення (міські залізничні перевезення), річковим транспортом, підвищення якості транспортних послуг, забезпечення належного функціонування міського наземного транспорту загального користування, річкового транспорту та створення сприятливих умов для його розвитку.
Предметом діяльності КП «Київпастранс» є : надання послуг з перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом відповідно до видів робіт, визначених Законом України «Про автомобільний транспорт»; перевезення пасажирів трамваями, тролейбусами, автобусами, таксі , легковими автомобілями на замовлення та фунікулером; надання послуг, організація та забезпечення перевезень пасажирів і багажу залізничним транспортом внутрішнього сполучення ( міські залізничні перевезення ); надання послуг з перевезення пасажирів річковим транспортом ; технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів; професійно-технічна освіта ; надання в оренду нерухомого майна; ремонт і технічне обслуговування інших транспортних засобів ; будівництво житлових і нежитлових будівель; підтримання у робочому стані , виконання капітальних і поточних ремонтів рухомого складу та його агрегатів, шляхового і колійного господарства, контактної мережі, енергетичного господарства в цілому тощо; збір виручки від перевезення пасажирів та багажу міським наземним транспортом, здійснення контролю за своєчасною та повною оплатою транспортних послуг, стягнення штрафів за безквитковий проїзд пасажирів та неоплачене провезення багажу в міському пасажирському транспорті у встановленому законодавством порядку; забезпечення філій та відокремлених підрозділів КП «Київпастранс» рухомим складом, агрегатами, запасними частинами, технологічним устаткуванням, матеріалами, енергетичним ресурсами та пально-мастильними матеріалами, автотранспортними засобами , механізмами тощо; проведення у встановленому порядку процедур із закупівлі товарів, робіт та послуг; забезпечення філій та відокремлених підрозділів КП «Київпастранс» єдиною нормативно-технологічною документацією, нормативами часу й розцінками на ремонт та обслуговування рухомого складу транспорту загального користування; здійснення функцій замовника будівництва та реконструкції трамвайних і тролейбусних ліній, виробничих потужностей, будівель та споруд, об?єктів соціально- культурного призначення і транспортної інфраструктури, створення та облаштування місць паркування автотранспортних засобів на території міста , облаштування зупинок громадського транспорту; діяльність з виробництва трамвайних вагонів та автотранспортних засобів; підготовка водіїв транспортних засобів категорії В , С , Д, Е , трамвая, тролейбуса, підготовка, перепідготовка та підвищення кваліфікації робітників, фахівців та керівників; утримання і експлуатація житлового фонду та об'єктів соціально-культурного призначення, що перебувають на балансі КП «Київпастранс»; надання побутових послуг юридичним та фізичним особам ; виконання капітальних ремонтів основних засобів (автобусів, маршрутних таксі , трамваїв і тролейбусів, трамвайних колій , колій контактної мережі, тягових підстанцій, кабельного господарства, машин , механізмів , обладнання, будівель, споруд та інших ); надання послуг у сферах оздоровлення та відпочинку; надання готельних послуг; удосконалення організації управління, форм, методів господарювання, розвиток ринкових відносин, що забезпечують задоволення інтересів споживачів і територіальної громади міста Києва; провадження науково-технічної діяльності; розвиток нових форм і методів взаємовигідних зовнішньоекономічних зв?язків, науково- економічного і науково-технічного співробітництва з іноземними фірмами; залучення інвестицій до фінансування проєктування, будівництва та реконструкції будівель і споруд транспортної інфраструктури та об'єктів соціально-побутової сфери КІ «Київпастранс » в установленому порядку; здійснення перевезень пасажирів автотранспортом загального користування у міському, приміському, міжміському та міжнародному сполученнях; забезпечення обслуговування пасажирів на автостанціях, діяльність автостанцій; надання комунальних послуг у будинках, що перебувають у господарському відання КП «Київпастранс»; забезпечення сталої роботи транспорту загального користування; надання непрофільних платних послуг юридичним та фізичним особам, виготовлення та реалізація товарів, продукції, робіт ( послуг ) для інших підприємств та громадян, рекламна діяльність, виконання робіт протипожежного призначення; забезпечення безпеки руху, охорони праці, цивільного захисту, мобілізаційної готовності і охорони навколишнього середовища; надання послуг юридичним та фізичним особам (перевезення вантажів , транспортне обслуговування, ремонт та обслуговування автотранспорту, складські послуги, послуги зі зберігання майна та інше); облаштування зупинок наземного міського пасажирського транспорту загального користування павільйонами очікування, зупинковими комплексами; надання послуг телефонного зв 'язку; туроператорська та турагентська діяльність; медична практика.
КП « Київпастранс » має право виключно за згодою Власника або уповноваженого ним органу : відчужувати закріплене за ним майно , надавати в оренду, передавати в заставу нерухоме майно , обладнання, інвентар та інші цінності, а також списувати з балансу основні засоби в установленому порядку.
Управління КП «Київпастранс » здійснює генеральний директор відповідно до Статуту.
Генерального директора КП «Київпастранс» призначає на посаду Київський міський голова шляхом укладання з ним контракту за результатами конкурсу в установленому порядку.
Встановлено, що ОСОБА_4 призначено на посаду начальника відокремленого підрозділу КП «Київпастранс» Служба колії.
Як передбачено ч. 3 ст. 18 КК України службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
Згідно Пленуму Верховного суду від 26 квітня 2002 року № 5, організаційно-розпорядчі обов'язки - це обов'язки по здійсненню керівництва галуззю промисловості, трудовим колективом, ділянкою роботи, виробничою діяльністю окремих працівників на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форми власності. Такі функції виконують, зокрема, керівники міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, державних, колективних чи приватних підприємств, установ і організацій, їх заступники, керівники структурних підрозділів (начальники цехів, завідуючі відділами, лабораторіями, кафедрами), їх заступники, особи, які керують ділянками робіт (майстри, виконроби, бригадири тощо).
Адміністративно-господарські обов'язки - це обов'язки по управлінню або розпорядженню державним, колективним чи приватним майном (установлення порядку його зберігання, переробки, реалізації, забезпечення контролю за цими операціями тощо). Такі повноваження в тому чи іншому обсязі є у начальників планово-господарських, постачальних, фінансових відділів і служб, завідуючих складами, магазинами, майстернями, ательє, їх заступників, керівників відділів підприємств, відомчих ревізорів та контролерів тощо.
Таким чином, ОСОБА_4 , перебуваючи на посаді начальника відокремленого підрозділу КП «Київпастранс» Служба колії, обіймав посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, тобто являється службовою особою, який вчинив розтрату чужого майна за наступними обставинами.
У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який в подальшому неодноразово продовжено та діє до теперішнього часу.
Так, п. 6 ч. 1 ст. 7 Бюджетного кодексу України закріплено принцип ефективності та результативності, а саме при складанні та виконанні бюджетів усі учасники бюджетного процесу мають прагнути досягнення цілей, запланованих на основі національної системи цінностей і завдань інноваційного розвитку економіки, шляхом забезпечення якісного надання публічних послуг при залученні мінімального обсягу бюджетних коштів та досягнення максимального результату при використанні визначеного бюджетом обсягу коштів.
Також, п. 3 ч. 1 ст. 26 Бюджетного кодексу України передбачено, що контроль за дотриманням бюджетного законодавства спрямований на забезпечення ефективного і результативного управління бюджетними коштами та здійснюється на всіх стадіях бюджетного процесу його учасниками відповідно до цього Кодексу та іншого законодавства, а також забезпечує в тому числі досягнення економії бюджетних коштів, їх цільового використання, ефективності і результативності в діяльності розпорядників бюджетних коштів шляхом прийняття обґрунтованих управлінських рішень.
Відповідно до ч. 4 ст. 4 Закону України «Про публічні закупівлі», для планування закупівель та підготовки до проведення закупівель замовники можуть проводити попередні ринкові консультації з метою аналізу ринку, у тому числі запитувати й отримувати рекомендації та інформацію від суб'єктів господарювання. Такі рекомендації та інформація можуть використовуватися замовником під час підготовки до проведення закупівлі. Консультації з ринком можуть проводитися через електронну систему закупівель шляхом надсилання запитань замовником та отримання відповідей від суб'єктів господарювання або шляхом організації відкритих зустрічей з потенційними учасниками. Проведення попередніх ринкових консультацій замовником не вважається участю суб'єктів господарювання у підготовці вимог до тендерної документації.
Статтею 5 зазначеного Закону закріплено Принципи здійснення публічних закупівель, зокрема: максимальна економія, ефективність та пропорційність; відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; об'єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі; запобігання корупційним діям і зловживанням.
Відповідно до пункту 3 розділу 2 наказу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 18.02.2020 № 275 «Про затвердження примірної методики визначення очікуваної вартості предмета закупівлі», при аналізу ринку доцільно використовувати як загальнодоступну інформацію щодо цін та асортименту товарів, робіт і послуг, яка міститься у відкритих джерелах (у тому числі на сайтах виробників та/або постачальників відповідної продукції, спеціалізованих торгівельних майданчиках, в електронних каталогах, рекламі, прайс-листах, в електронній системі закупівель «Prozorro» та на аналогічних торгівельних електронних майданчиках, дані спеціалізованих інформаційно-аналітичних видань, офіційних статистичних видань, в тому числі іноземних, тощо), так і інформацію, отриману шляхом проведення ринкових консультацій. Використання такого інструменту, як ринкові консультації, дозволяє визначити структуру ринку, ступінь конкуренції та можливі варіанти предмету закупівлі з урахуванням інновацій та нових технічних рішень.
Під час проведення ринкових консультацій замовники можуть направляти учасникам ринку повідомлення (анкети, запити, запрошення до обговорення тощо) з описом необхідних та бажаних вимог до предмета закупівлі, в яких, крім іншого, слід зазначати, що надсилання таких повідомлень (анкет, запитів, запрошень) не тягне за собою виникнення зобов'язань з боку замовника щодо надання переваг учасникам ринку, що брали участь в ринкових консультаціях. Зацікавлені учасники ринку надсилають свої пропозиції із зазначенням можливих варіантів, замовники опрацьовують та аналізують отримані пропозиції. За потреби замовники можуть організовувати зустрічі з зацікавленими постачальниками/підрядниками для консультацій та обговорення. Отримана замовниками під час ринкових консультацій інформація дозволить визначити оптимальні вимоги до предмета закупівлі з урахуванням актуальних пропозицій ринку та визначити обґрунтовану очікувану вартість.
Крім того, відповідно до пункту 2 розділу 3 наказу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 18.02.2020 № 275 «Про затвердження примірної методики визначення очікуваної вартості предмета закупівлі», способи, що рекомендуються для отримання інформації про ціну товарів та послуг: здійснити пошук, збір та аналіз загальнодоступної інформації про ціну, до якої відноситься в тому числі: інформація про ціни товарів та послуг, що міститься в мережі Інтернет у відкритому доступі, в тому числі на сайтах виробників та/або постачальників відповідної продукції, спеціалізованих торгівельних майданчиках, в електронних каталогах, рекламі, прайс-листах, в електронній системі закупівель "Prozorro" та на аналогічних торгівельних електронних майданчиках; довідкові ціни на товари та послуги, що публікуються в спеціалізованих виданнях, які випускаються в друкованій та електронній формі або розміщуються в мережі Інтернет (у разі їх наявності); біржові котирування світових, регіональних, місцевих та профільних бірж (в разі біржового товару); дані спеціалізованих інформаційно-аналітичних видань; дані офіційних статистичних видань, в тому числі іноземних.
Під час збору інформації про ціну слід враховувати, що умови запланованих закупівель (обсяги закупівлі, умови оплати та поставки тощо) мають бути співставні з умовами закупівель, інформація про які міститься у відкритих джерелах та може бути використана для розрахунку очікуваної вартості. Крім того, слід враховувати інші можливі чинники, що впливають на ціну товарів та послуг, як, наприклад, сезонні коливання цін на певні предмети закупівлі; направити не менше 3-х письмових запитів цінових пропозицій (електронною поштою) виробникам, офіційним представникам та дилерам, постачальникам конкретного товару, надавачам послуг.
Одночасно з тим, під час досудового розслідування встановлено, що у невстановлені досудовим розслідуванням час та місці, однак не пізніше 03.03.2023 року, у ОСОБА_4 , якому достовірно відомі вимоги вищезазначеного законодавства та нормативно-правових актів, виник злочинний умисел на розтрату чужого майна - грошових коштів бюджету міста Києва на користь третіх осіб, зловживаючи своїм службовим становищем, в умовах дії воєнного стану та в особливо великих розмірах, шляхом укладення та виконання договору про закупівлю товару, а саме: залізничного обладнання, вартість якого вища за ринкову.
Реалізуючи вказаний злочинний умисел, начальник відокремленого підрозділу КП «Київпастранс» Служба колії ОСОБА_4 умисно, протиправно, з корисливих мотивів, зловживаючи своїм службовим становищем, в умовах воєнного стану, достовірно знаючи, що вартість залізничного обладнання фактично значно менша ніж встановлено в тендерній документації та запропоновано ТОВ «МС ТРЕЙД Україна» (код ЄДРПОУ 41470176), діючи в інтересах останнього, 03.03.2023 року у денний час доби, перебуваючи за місцем розташування КП «Київпастранс» за адресою: м. Київ, Набережне Шосе, 2, діючи на підставі довіреності від 27.02.2023 № 06-5/68, уклав - підписав, як покупець, від імені КП «Київпастранс» з ТОВ «МС ТРЕЙД Україна» в особі директора ОСОБА_7 , договір № 52.23-55 про закупівлю (поставку) товару згідно ЄЗС ДК 021:2015 - 34940000-8 «Залізничне обладнання» (рейки залізничні і трамвайні, спецчастини для трамвайних колій, шпали залізобетонні, бруси дерев'яні для стрілочних переводів, колійні скріплення та механізований інструмент і обладнання) на загальну суму 109 037 500, 00 грн. без ПДВ., який скріплено печаткою КП «Київпастранс» (код ЄДРПОУ 31725604), тим самим надано договору офіційного змісту.
Відповідно до п. 1.1. Договору № 52.23-55 від 03.03.2023, Постачальник зобов'язується поставити та передати у власність Покупцю товар, а Покупець сплатити за Товар, визначений в асортименті, кількості та за цінами , які зазначені у Специфікації (Додаток № 1), що додається до цього Договору та є його невід'ємною частиною.
Специфікацією, підписаною сторонами договору, у тому числі ОСОБА_4 , та яка є невід'ємним Додатком № 1 до договору № 52.23-55 від 03.03.2023 передбачено, що предметом закупівлі - 34940000-8 «Залізничне обладнання» зокрема є: підкладка Д65 у кількості 5,769 т.; тяги колійні О24 у кількості 2000 шт.
Крім того, Додатком № 3 до договору № 52.23-55 від 03.03.2023 (порядок приймання-передачі Товару) передбачено наступне:
1.1. Датою поставки Товару за Договором вважається відповідна дата підписання Сторонами накладної на фактично поставлений Товар.
1.2. Товар поставляється згідно з письмовою заявкою Покупця із зазначенням необхідних найменувань та кількості Товару в межах специфікації.
1.3. Постачальник зобов'язаний підтвердити отримання письмової заявки від Покупця. Підтвердженням отримання письмової заявки Постачальником від Покупця може бути оригінальний підпис уповноваженої особи Постачальника на заявці, обмін листами між Сторонами договору, повідомлення факсимільного, електронного або іншого засобу зв'язку.
1.4. Передача-приймання Товару відбувається на складі Покупця за адресою: 02105, м . Київ, вул. Павла Усенка , 7/9.
1.4.1 Уповноважені представники обох Сторін перевіряють відповідність Товару вимогам Договору. За результатами перевірки уповноважені представники Сторін підписують накладну на Товар.
1.4.2. У разі виявлення невідповідності Товару вимогам Договору, накладна на Товар Покупцем не підписується, при цьому Покупець зобов'язаний в присутності та за підписом уповноваженого представника Постачальника, скласти Акт про невідповідність у двох примірниках, а один з примірників обов?язково надати Постачальнику. Цей Акт є підставою для усунення дефектів та проведення повторного приймання неприйнятого (згідно з Актом про невідповідність) Товару. Постачальник зобов'язаний усунути всі знайдені дефекти протягом 5 (п'яти) календарних днів з дати підписання Акту про невідповідність. При цьому строк (термін) поставки Товару не продовжується,
1.5. Право власності Товару від Постачальника до Покупця переходить після передачі Товару та підписання Сторонами накладної на фактично поставлений Товар.
1.6. Ризики випадкової загибелі, втрати або пошкодження Товару переходять до Покупця з моменту передачі Товару Покупцю та підписання Сторонами накладної на фактично поставлений Товар.
1.7 Транспортування Товару проводиться, зі складу Постачальника, що знаходиться за адресою: Дніпропетровська обл., смт. Партизанське, вул. Заводська, 14 а.
1.8. Упаковка повинна забезпечувати збереження Товару під час перевезення з врахуванням можливих перевантажень при належному та звичайному поводженні.
1.9. Товар поставляється з такими документами: видаткова накладна на Товар: товарно-транспортна накладна на Товар: оригінал або копія офіційних документів, які засвідчують якісні , конструктивні, технічні характеристики товару, його походження (копії технічних умов ( в тому числі креслення); сертифікатів відповідності; паспортів якості (заводських посвідчень): технічних паспортів (етикеток ) з відміткою приймання ВТК (відділом технічного контролю), санітарно-епідеміологічних та гігієнічних висновків, декларацій про відповідність, свідоцтва про визнання та / або інших відповідних документів передбачених законодавством для товарів даного виду).
Після цього, на підтвердження виконання Договору № 52.23-55 від 03.03.2023 про закупівлю товару, у тому числі, складено видаткову накладну № 9 від 08.03.2023, яку підписано директором ТОВ «МС ТРЕЙД Україна» ОСОБА_7 , згідно якої останнім поставлено до відокремленого підрозділу КП «Київпастранс» Служба колії наступні товари на загальну суму 5 091 126,06, з яких 848 521,01 сума ПДВ, а саме: підкладка Д65 у кількості 5,769 т. на суму 450 605, 05 грн. без ПДВ; тяги колійні О24 у кількості 2000 шт. на суму 3 792 000 грн. без ПДВ.
В подальшому, ОСОБА_4 , продовжуючи свої злочинні дії, спрямовані на розтрату чужого майна, зловживаючи своїм службовим становищем, в умовах воєнного стану, на підставі вказаної видаткової накладної № 9 від 08.03.2023, яка підтверджує факт виконання договору № 52.23-55 від 03.03.2023 про закупівлю товару, а саме: підкладки Д65, тяги колійні О24, у денний час доби, перебуваючи у невстановленому досудовим розслідуванням місці, у період з 08.03.2023 по 10.03.2023 забезпечив здійснення перерахування посадовими особами відокремленого підрозділу КП «Київпастранс» Служби колії на рахунок ТОВ «МС ТРЕЙД Україна» № UA363073500000026008000369101 грошових коштів на загальну суму 5 091 126, 06 грн. відповідно до рахунку на оплату № 8 від 08.03.2023 та платіжних інструкцій від 10.03.2023.
В той же час, відповідно до висновку експерта за результатами проведення судової товарознавчої експертизи встановлено, що середня ринкова вартість товарно-матеріальних цінностей (відповідно до технічних характеристик), які поставлені на користь КП «Київпастранс» Служба колії згідно договору 52.23-55 від 03.03.2023, укладеного з ТОВ «МС ТРЕЙД Україна», станом на дату укладення договору, тобто станом на 03.03.2023, а саме: вартість підкладки Д65, за одну одиницю товарно-матеріальних цінностей (тонна), становила 59 101, 72 грн. без ПДВ та 70 922, 06 грн. з ПДВ, що свідчить про наявність різниці вартості предмета закупівлі із його ринковою вартістю у сумі 131 576 грн. 70 коп.; вартість тяги колійної О24, за одну одиницю товарно-матеріальних цінностей (штука), становила 1 459,92 грн. без ПДВ та 1 751, 90 грн. з ПДВ., що свідчить про наявність різниці вартості предмета закупівлі із його ринковою вартістю у сумі 1 046 600 грн. 00 коп.
Отже, ОСОБА_4 , внаслідок реалізації свого злочинного умислу на розтрату чужого майна в інтересах ТОВ «МС ТРЕЙД Україна», шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчиненого в умовах дії воєнного стану, діючи умисно, протиправно, з корисливих мотивів, усвідомлюючи, що вартість товарів, а саме: підкладки Д65 та тяги колійної О24, які поставлені ТОВ «МС ТРЕЙД Україна» фактично значно менша ніж визначено умовами договору про закупівлю товару та додатків до нього, у період часу з 03.03.2023 по 10.03.2023, перебуваючи у невстановленому досудовим розслідуванням місці, за результатами укладення з ТОВ «МС ТРЕЙД Україна» договору про закупівлю товару № 52.23-55 від 03.03.2023 та його виконання, діючи у порушення вимог ст. ст. 4, 5 Закону України «Про публічні закупівлі», п. 6 ч. 1 ст. 7, п. 3 ч. 1 ст. 26 Бюджетного кодексу України, примірної методики визначення очікуваної вартості предмета закупівлі», вчинив розтрату чужого майна - грошових коштів бюджету міста Києва на суму 1 178 176, 70 грн. з урахуванням ПДВ, яка в шістсот і більше разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян та становить особливо великі розміри, внаслідок чого завдано майнової шкоди територіальній громаді міста Києва у вказаному розмірі.
Таким чином, ОСОБА_4 , підозрюється у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, а саме - у розтраті чужого майна, шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчиненого в умовах воєнного стану та в особливо великих розмірах.
Обґрунтованість підозри ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України підтверджується наступними доказами: Аудиторський звіт від 01.03.2024 №070-3-1-04/8; Договір №52.23-55 від 03.03.2023 з додатками; Рахунки на оплату та видаткові накладні по договору №52.23-55; Товаро-транспортні накладні до договору №52.23-55; Висновок експерта за результатами проведення судово товарознавчої експертизи від 01.05.2025 №9746/24-53; іншими доказами зібраними під час досудового розслідування у їх сукупності.
Ухвалою Подільського районного суду міста Києва від 12 липня 2025 року відносно ОСОБА_4 було застосовано запобіжний захід у вигляді домашнього арешту в певний час доби, з забороною залишати з 22:00 по 06:00 місце свого проживання.
Відповідно до ст. 178 КПК України при вирішенні питання про продовження запобіжного заходу, крім наявності ризиків, зазначених у статті 177 цього Кодексу, слідчий суддя, суд на підставі наданих сторонами кримінального провадження матеріалів зобов'язаний оцінити в сукупності всі обставини, у тому числі: вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваним кримінального правопорушення - докази у даному кримінальному провадженні, які вказують на причетність підозрюваного ОСОБА_4 повністю перераховані у даному клопотанні та є достатніми для обґрунтованості повідомленої підозри; тяжкість покарання, що загрожує підозрюваному ОСОБА_4 у разі визнання його винуватим у кримінальному правопорушенні, у вчиненні якого він підозрюється - санкція ч. 5 ст. 191 КК України, передбачає позбавлення волі на строк до дванадцяти років та відповідно до ст. 12 КК України є особливо тяжким злочином.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 3 КПК України досудове розслідування - стадія кримінального провадження, яка починається з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань і закінчується закриттям кримінального провадження або направленням до суду обвинувального акта, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотання про звільнення особи від кримінальної відповідальності.
Відповідно до положень ч. 3 ст. 219 КПК України строк із дня винесення постанови про зупинення кримінального провадження до винесення постанови про відновлення кримінального провадження, а також строк ознайомлення з матеріалами досудового розслідування сторонами кримінального провадження в порядку, передбаченому статтею 290 цього Кодексу, не включається у строки, передбачені цією статтею.
Відносно ОСОБА_4 необхідно продовжити запобіжний захід у вигляді домашнього арешту, оскільки існують ризики, передбачені ст. 177 КПК України, та які вказують на те, що підозрюваний буде: переховуватиметься від органів досудового розслідування та/або суду; вчиняти інші кримінальні правопорушення; впливати на свідків по кримінальному провадження. перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, а саме вживати заходи, спрямовані на недопущення зібрання та перевірки доказів по кримінальному провадженню, а також щодо штучного створення доказів.
На той факт, що підозрюваний буде переховуватись від органів досудового розслідування та суду вказує те, що, усвідомлюючи невідворотність реального покарання за вчинений злочин, підозрюваний намагатиметься уникнути кримінальної відповідальності шляхом зміни місця проживання, неявки на виклики слідчого, прокурора та суду.
Оцінюючи ризик переховування ОСОБА_4 з позиції практики Європейського суду з захисту прав людини, слід зазначити наступне.
У ОСОБА_4 , знаючи, що у провадженні СВ Подільського УП ГУНП у м. Києві перебуває кримінальне провадження за фактом розтрати державного бюджету в якому він підозрюється, усвідомлюючи високу ймовірність притягнення його до кримінальної відповідальності, як посадової особи, яка допустила розтрату бюджетних коштів у особливо великому розмірі може виникнути бажання уникнути відповідальності.
На той факт, що підозрюваний вчинятиме інші кримінальні правопорушення вказує наступне.
Характер інкримінованого злочинного діяння свідчить про деформований стан правосвідомості підозрюваного, який бажає збагатитися за рахунок державних коштів.
Обставини кримінального провадження свідчать про послідовний характер злочинних дій підозрюваного, продуманість його дій та дають підстави стверджувати про схильність до злочинної поведінки.
Необхідність запобігання ризику впливу на свідків, які в подальшому в ході досудового розслідування будуть допитані, а саме працівників відокремленого підрозділу КП «Київпастранс» Служба колії, деякі з яких знаходяться у прямому підпорядкуванні, є актуальною з огляду на те, що допити свідків є прямими доказами по кримінальному провадженні.
Враховуючи викладене, існує підстави вважати, що підозрюваний вживатиме заходи, спрямовані на вплив на даних осіб з метою зміни останніми показів.
На той факт, що підозрюваний може перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, а саме вживати заходи, спрямовані на недопущення зібрання та перевірки доказів по кримінальному провадженню, щодо штучного створення доказів, щодо уникнення кримінальної відповідальності можливими співучасниками, вказує наступне.
Існують підстави вважати, що з метою уникнення кримінальної відповідальності за вчинений злочин підозрюваний може підробити докази по справі з метою призначення повторної експертизи.
Більш м'які запобіжні заходи застосовані до підозрюваного ОСОБА_4 призведуть до продовження злочинної діяльності, нададуть змогу переховуватись від органів досудового розслідування та впливати на розслідування кримінального провадження.
В судовому засіданні прокурор клопотання підтримав з наведених підстав, просив його задовольнити.
Захисники ОСОБА_5 та ОСОБА_6 заперечували проти задоволення клопотання прокурора щодо тримання під вартою його підзахисного та просив застосувати більш м'який запобіжний захід.
Підозрюваний ОСОБА_4 підтримав думку своїх захисників.
Заслухавши доводи прокурора, сторони обвинувачення та захисту, дослідивши надані матеріали, слідчий суддя прийшов до такого.
За приписами ч. 2 ст. 177 КПК України підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті, тобто: 1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; 2) знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; 3) незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; 4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; 5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.
Перевіряючи обґрунтованість підозри, слідчий суддя виходить з практики Європейського суду з прав людини (рішення «Нечипорук і Йонкало проти України»), відповідно до якої «обґрунтована підозра» означає наявність фактів чи інформації, які могли б переконати стороннього об'єктивного спостерігача, що особа, можливо, вчинила злочин.
У розглядуваному клопотанні наведені дані, які вказують на підозру у вчиненні ОСОБА_4 кримінального правопорушення та які не викликають розумних сумнівів у цьому.
З матеріалів провадження вбачається, що ОСОБА_4 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, яке інкримінується йому органом досудового розслідування, оскільки в розпорядженні слідчого є зібрані у встановленому законом порядку достатні фактичні данні, які свідчать про наявність ознак кримінального правопорушення, що інкримінується йому органом досудового розслідування.
Зокрема у судовому засіданні встановлено, що підозра ОСОБА_4 у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, обґрунтовується наявними матеріалами кримінального провадження, а саме: Аудиторський звіт від 01.03.2024 №070-3-1-04/8; Договір №52.23-55 від 03.03.2023 з додатками; Рахунки на оплату та видаткові накладні по договору №52.23-55; Товаро-транспортні накладні до договору №52.23-55; Висновок експерта за результатами проведення судово товарознавчої експертизи від 01.05.2025 №9746/24-53; іншими доказами зібраними під час досудового розслідування у їх сукупності.
Сторона обвинувачення вважає, що з метою забезпечення нормальної процесуальної поведінки підозрюваного та виконання процесуальних рішень у справі, необхідно продовжити відносно ОСОБА_4 запобіжний захід у вигляді домашнього арешту в певний час доби, оскільки більш м'які запобіжні заходи не зможуть забезпечити виконання підозрюваним покладені на нього процесуальні обов'язки, а також не зможуть запобігти спробам: переховуватися від органів досудового розслідування та суду; незаконного впливу на свідків у кримінальному провадженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
Розглянувши доводи сторони обвинувачення щодо наявності ризиків, передбачених ч. 1 ст. 177 КПК слідчий суддя вважає наступне.
Слідчий суддя погоджується з доводами прокурора у тому, що органом досудового розслідування доведено наявність ризиків, передбачених ч. 1 ст. 177 КПК України. На думку слідчого судді, прокурором доведено наявність підстав вважати, що наявні ризики: переховуватися від органів досудового розслідування.
Решта зазначених у клопотанні ризиків прокурором належним чином не обґрунтована.
Перевіряючи доводи клопотання щодо продовження до підозрюваного запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту в певний час доби слідчий суддя дійшов наступних висновків.
Відповідно до ч. 1 ст. 176 КПК запобіжними заходами є: 1) особисте зобов'язання; 2) особиста порука; 3) застава; 4) домашній арешт; 5) тримання під вартою.
Як зазначалося вище, ОСОБА_4 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, який, відповідно до ст. 12 КК України, відноситься до категорії особливо тяжких злочинів санкція за вчинення якого передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк до дванадцяти років.
Однак, на думку слідчого судді, навіть обґрунтована підозра у вчиненні злочину в даному випадку не може бути єдиним виправданням продовження вказаного прокурором запобіжного заходу, а тому при вирішенні клопотання, крім наявності ризиків, передбачених п. 1, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, слідчий суддя на підставі наданих матеріалів, оцінює в сукупності всі обставини, зазначені у ч. 1 ст. 178 КПК України, в тому числі й те, що підозрюваний раніше не судимий, зареєстрований та має постійне місце проживання, офіційно працевлаштований, що в сукупності дає слідчому судді підстави вважати, що продовження до підозрюваного запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту в певний час доби не відповідатиме меті його застосування.
Оцінивши наявність заявлених прокурором ризиків, слідчий суддя відзначає, що характер кримінального правопорушення та дані щодо особи підозрюваного дають підстави вважати, що останній може намагатися переховуватися від органів досудового розслідування, проте, заявленому ризику можливо запобігти, шляхом застосування найменш суворого запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання з покладенням на підозрюваного окремих обов'язків, передбачених ст.194 КПК, а саме: прибувати до слідчого, прокурора, суду за кожним їх викликом та вимогою; не відлучатися із міста Києва без дозволу слідчого, прокурора або суду; повідомляти слідчого, прокурора або суд про зміну місця проживання та місця роботи; здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд за межі України.
Керуючись ст. ст. 177, 178, 181, 183, 194, 196, 196 - 197, 202, 205, 309, 331, 369-372, 395 КПК України, слідчий суддя,
Клопотання прокурора Подільської окружної прокуратури міста Києва ОСОБА_3 про продовження запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту в певний час доби відносно ОСОБА_4 у кримінальному провадженні № 12024100070001536 відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 04.07.2024, за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 367, ч. 5 ст. 191 КК України - залишити без задоволення.
Застосувати до ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Чорнорудка, Ружинського району, Житомирської області, українця, громадянина України, працюючого на посаді начальника відокремленого підрозділу служби колії КП «Київпастранс», зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , раніше не судимого, запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання, поклавши на нього строком до 10.10.2025 в межах строків досудового розслідування наступні обов'язки: прибувати до слідчого, прокурора, суду за кожним їх викликом та вимогою; не відлучатися із міста Києва без дозволу слідчого, прокурора або суду; повідомляти слідчого, прокурора або суд про зміну місця проживання та місця роботи; здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд за межі України.
Ознайомити та вручити підозрюваному під розписку копію ухвали про обрання запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання.
Роз'яснити підозрюваному, що в разі невиконання покладених обов'язків до нього може бути застосований більш жорсткий запобіжний захід і на нього може бути накладено грошове стягнення в розмірі від 0,25 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб до 2 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Контроль за виконанням ухвали покласти на прокурора.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її проголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1