печерський районний суд міста києва
Справа № 757/13518/25-п
24 червня 2025 року суддя Печерського районного суду м. Києва Шапутько С. В., розглянувши матеріали, що надійшли з Департаменту формування доброчесності політичних фінансів Національного агентства з питань запобігання корупції, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, голови комісії з припинення політичної партії «Незалежність», що зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ,
- за ст. 212-21 КУпАП,
ОСОБА_1 , будучи головою комісії з припинення політичної партії «Незалежність», всупереч вимогам статті 17 Закону України «Про політичні партії в Україні», не подав звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов?язання фінансового характеру за ІІІ квартал 2024 року, про що свідчить список, оприлюднений на офіційному веб-сайті НАЗК, чим вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачене статтею 212-21 КУпАП.
В судове засідання особа, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , його захисник не з'явились, будучи належним чином повідомленими про місце, дату та час розгляду справи.
Вирішуючи питання про розгляд справи у відсутність ОСОБА_1 , та його захисника, суддя виходить з наступного.
Протокол про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої статтею 212-21 КУпАП, надійшов на адресу суду 24.03.2025 та його розгляд було призначено на 15.05.2025, про що ОСОБА_1 повідомлено завчасно та належним чином.
15.05.2025 розгляд справи знято з розгляду до 24.06.2025, у зв'язку з перебуванням судді у нарадчій кімнаті по кримінальному провадженню № 757/68432/21-к.
19.05.2025 на адресу суду надійшло клопотання захисника ОСОБА_1 - адвоката Бівалькевича Б. В. про перенесення судового засідання, призначеного на 15.05.2025, з в якому також просив повідомити його про наступну дату засідання.
В судове засідання 24.06.2025 особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 і його захисник Бівалькевич Б. В.не з'явилися, причини неприбуття не повідомили, хоча про місце, дату та час розгляду повідомлені належним чином.
Виходячи із положень ст. 268 КУпАП участь особи, що притягається до адміністративної відповідальності за ст. 212-21 КУпАП, в розгляді протоколу не є обов'язковою.
ОСОБА_1 і його захиснику Бівалькевичу Б. В.надавалось достатньо часу та можливостей для можливості реалізувати своє право на захист, з'явлення до суду та висловлення своїх пояснень безпосередньо в ході розгляду справи. Доказів поважності причин неприбуття останніх в судове засідання матеріали справи не містять.
За таких обставин, суддя не знаходить підстав для подальшого відкладення розгляду, та вважає можливим розглянути справу у відсутність ОСОБА_1 і його захисника Бівалькевича Б. В.
Вказане узгоджується з рішенням Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 у справі «Смірнов проти України», відповідно до якого в силу вимог ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи, є порушенням ч. 1 ст. 6 даної Конвенції.
У своїх рішеннях Європейський суд також наголошує, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Вивчивши протокол про адміністративне правопорушення, дослідивши долучені до нього матеріали, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови.
Згідно з ст. 212-21 КУпАП адміністративним правопорушення визнається порушення встановленого порядку або строків подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру або подання фінансового звіту, оформленого з порушенням встановлених вимог.
Стаття 212-21 КУпАП є бланкетною, тобто такою, що не називаючи конкретних ознак правопорушення або називаючи лише їх частину, відсилає для встановлення змісту ознак правопорушення до інших нормативних актів.
26 грудня 2023 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення державного фінансування та контролю за діяльністю політичних партій» від 23 серпня 2023 року № 3337-ІХ І далі - Закон № 3337-ХІ), який відновив звітування політичних партій та обов'язок Національного агентства перевіряти відповідні Звіти.
Положенням ч. 9 ст. 17 Закону «Про політичні партії в Україні» (далі - Закон) визначено, що політична партія щоквартально, не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов'язана подати до Національного агентства з питань запобігання корупції звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (у тому числі її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом його заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.
Згідно з п. 1, п. 2 розділу ІІ Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 19.02.2010 № 102/21 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.04.2021 за № 507/36129 (далі - Порядок), Звіт політичної партії є структурованими даними, містить інформацію, внесену керівником політичної партії та/або особами, яких уповноважено в установленому порядку на подання Звіту, до електронних форм, передбачених Реєстром, та підписаний шляхом накладання на нього кваліфікованого електронного підпису керівника (уповноваженої особи) політичної партії.
Поданню Звіту передує процес його формування, який полягає в заповненні електронних форм інформацією, передбаченою Реєстром відповідно до Закону.
Відповідно до ч. 2 ст. 24 Закону визначено, що рішення суду про скасування реєстрації політичної партії тягне за собою припинення діяльності політичної партії, розпуск її керівних органів, обласних, міських, районних організацій і первинних осередків та інших статутних утворень, передбачених статутом партії, виключення з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відомостей про членів таких органів (крім керівника), припинення членства в політичній партії, а також прийняття центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань, та його територіальними органами рішень про припинення політичної партії та її структурних утворень відповідно.
Частиною 3 статті 24 Закону визначено, що у разі якщо в рішенні суду про скасування реєстрації політичної партії не призначена комісія з припинення (ліквідаційна комісія) політичної партії, її структурних утворень, які мають статус юридичної особи, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань, або його територіальні органи призначають голову, членів такої комісії або ліквідатора політичної партії, її структурних утворень в рішенні про їх припинення. Головою комісії з припинення (ліквідаційної комісії) або ліквідатором призначається, якщо інше не встановлено рішенням суду, керівник органу управління політичної партії або особа, яка згідно з відомостями, внесеними до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, має право вчиняти юридичні дії від імені юридичної особи без довіреності, а якщо такі керівник та особа відсутні або повідомили про відмову від виконання відповідних обов'язків у формі заяви, справжність підпису на якій нотаріально засвідчено, - інша особа, яка надала на це свою згоду у формі заяви, справжність підпису на якій нотаріально засвідчено.
Положенням ч. 4 ст. 105 ЦК України визначено, що до комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Голова комісії, її члени або ліквідатор юридичної особи представляють її у відносинах з третіми особами та виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється.
Відповідно до ч. 5 ст. 104 ЦК України юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Як вбачається з Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, ОСОБА_1 був керівником політичної партії «Незалежність»
Наразі політична партія «Незалежність» перебуває у процесі припинення, а ОСОБА_1 визначений як голова комісії з припинення політичної партії.
Окрім того, відповідно до протоколу № 1/24 VI позачергового з?їзду політичної партії «Незалежність» від 06.03.2024 вбачається, що ОСОБА_1 обрано головою ліквідаційної комісії політичної партії.
Таким чином, викладене вище свідчить про те, що саме на ОСОБА_1 , як на голову комісії з припинення політичної партії «Незалежність», покладено обов'язок представляти партію у відносинах в органах державної влади, заповнювати та своєчасно подавати до НАЗК звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, в той час поки партія перебуває у стані ліквідації/припинення.
Відповідно до п. 3 Розділу ІІІ Порядку політична партія подає до Національного агентства Звіт за ІІІ квартал - до 09 листопада.
Згідно з ч. 20 ст. 17 Закону, протягом 10 календарних днів з дня завершення строку на подання політичними партіями звітів про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру Національне агентство з питань запобігання корупції на своєму офіційному веб-сайті оприлюднює список політичних партій, які не подали свої звіти у визначений цим Законом строк, та забезпечує притягнення винних осіб до відповідальності, передбаченої законом.
Відповідно до списку, який оприлюднені на офіційному веб-сайті Національного агентства за посиланням: : https://nazk.gov.ua/uk/83178/, політична партія «Незалежність» зазначена як так, що не подала (у т.ч. у визначений строк) Звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за ІІI квартал 2024 року.
Таким чином, суддя доходить висновку, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки адміністративного правопорушення та кваліфікує його дії за ст. 212-21 КУпАП, як порушення встановленого порядку подання звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру.
Вина ОСОБА_2 , у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ст. 212-21 КУпАП підтверджується даними, які містяться у: протоколі про адміністративне правопорушення № 50-33/751 від 06.03.2025; витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань; роздруківці з веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції.
Поряд із тим, пунктом 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП імперативно встановлено, що провадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за обставин закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 цього Кодексу.
Згідно ч. 4 ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Згідно даних, зазначених у протоколі, датою виявлення адміністративного правопорушення є 20.11.2024.
Таким чином, на день розгляду справи в суді сплинули строки накладення адміністративного стягнення, передбачені ст. 38 КУпАП, у зв'язку з чим провадження по справі слід закрити на підставі п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
Керуючись ст. ст. 212-21, 275-280, 283-287 КУпАП, -
Визнати ОСОБА_1 винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП.
Провадження по справі відносно ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, - закрити у зв'язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Печерський районний суд м. Києва особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом 10 днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подачу апеляційної скарги.
Суддя С. В. Шапутько