Постанова від 28.11.2024 по справі 757/32037/24-п

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/32037/24-п

П ОС Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 листопада 2024 року суддя Печерського районного суду м. Києва Шапутько С. В., розглянувши матеріали, що надійшли з Департаменту формування доброчесності політичних фінансів Національного агентства з питань запобігання корупції, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уповноваженої особи політичної партії «Національна платформа», зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 ,

- за ст. 212-21 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , будучи уповноваженою особою політичної партії «Національна платформа», всупереч вимогам ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні» (далі - Закон) не подав звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за І квартал 2024 року, про що свідчить Список, оприлюднений на офіційному веб-сайті НАЗК, чим вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 212-21 КУпАП.

Особа, що притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , повідомлений про місце, дату та час розгляду справи належним чином, в судове засідання не з?явився, причини неприбуття суду не повідомив.

Окрім того, суд звертає увагу, що судові засідання у даній справі призначались на 08.08.2024 та 02.10.2024, про кожне з яких ОСОБА_1 був повідомлений завчасно та належним чином, проте в судові засідання не з?явився, подавав на адресу суду клопотання про відкладення судового розгляду у зв?язку з наданням правової допомоги, а саме участі у слідчих/процесуальних діях за участю клієнта у ДУ «Київський слідчий ізолятор» (08.08.2024) та участі у інших судових засіданнях по справах, що розглядаються Васильківським районний судом Київської області та Вінницьким міським судом Київської області (02.10.2024).

Окрім того, з наявної в матеріалах справи розписки, ОСОБА_1 14.08.2024 ознайомився із матеріалами справи, що свідчить про те, що в особи було достатньо часу для надання пояснень по суті справи, проте останній вказаного не вчинив.

З урахуванням належного повідомлення особи, відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення, про місце, час та дату його розгляду, неповідомлення цією особою суд про причини неявки, суддя вважав можливим завершити розгляд справи у відсутність ОСОБА_1 .

Вказане узгоджується з рішенням Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 у справі «Смірнов проти України», відповідно до якого в силу вимог ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи, є порушенням ч. 1 ст. 6 даної Конвенції.

У своїх рішеннях Європейський суд також наголошує, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.

Вивчивши протокол про адміністративне правопорушення, дослідивши долучені до нього матеріали, суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови.

Згідно з ст. 212-21 КУпАП адміністративним правопорушення визнається порушення встановленого порядку або строків подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру або подання фінансового звіту, оформленого з порушенням встановлених вимог.

Стаття 212-21 КУпАП є бланкетною, тобто такою, що не називаючи конкретних ознак правопорушення або називаючи лише їх частину, відсилає для встановлення змісту ознак правопорушення до інших нормативних актів.

26 грудня 2023 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення державного фінансування та контролю за діяльністю політичних партій» від 23 серпня 2023 року № 3337-ІХ І далі - Закон № 3337-ХІ), який відновив звітування політичних партій та обов'язок Національного агентства перевіряти відповідні Звіти.

Положенням ч. 9 ст. 17 Закону «Про політичні партії в Україні» визначено, що політична партія щоквартально, не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов'язана подати до Національного агентства з питань запобігання корупції звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (у тому числі її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом його заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.

Згідно з п. 1, п. 2 розділу ІІ Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 19.02.2010 № 102/21 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.04.2021 за № 507/36129 (далі - Порядок), Звіт політичної партії є структурованими даними, містить інформацію, внесену керівником політичної партії та/або особами, яких уповноважено в установленому порядку на подання Звіту, до електронних форм, передбачених Реєстром, та підписаний шляхом накладання на нього кваліфікованого електронного підпису керівника (уповноваженої особи) політичної партії.

Поданню Звіту передує процес його формування, який полягає в заповненні електронних форм інформацією, передбаченою Реєстром відповідно до Закону.

Відповідно до п. 1.8 роз'яснення НАЗК щодо застосування та дотримання окремих положень Закону України «Про політичні партії в Україні» стосовно фінансування та подання звітності політичних партій - звіт подається до Національного агентства за підписом керівника політичної партії (уповноваженої особи політичної партії).

Як вбачається з Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Одарченко К. Ю. вказана як керівник політичної партії «Національна платформа».

Листом - зверненням від 13.03.2024 вх. №32431/0/07-24 Партія надала відомості до Національного агентства з питань запобігання корупції про ОСОБА_1 як уповноважену особу Партії та копії документів, які підтверджують його повноваження, а саме: копія Розпорядження голови Партії Одарченко К. від 12.03.2023 про уповноваження ОСОБА_1 , голову Рівненського обласного осередку Партії на підготовку, подання та підписання Звіту політичної партії «НАЦІОНАЛЬНА ПЛАТФОРМА» до Національного агентства для включення до Єдиного державного реєстру звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов?язання фінансового характеру.

Таким чином, викладене вище свідчить про те, що саме на ОСОБА_1 , як на уповноважену особу, покладено обов'язок заповнювати та своєчасно подавати до НАЗК звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру.

Згідно з п. 3 Розділу ІІІ Порядку політична партія подає до Національного агентства Звіт за І квартал - до 10 травня.

Відповідно до ч. 20 ст. 17 Закону, протягом 10 календарних днів з дня завершення строку на подання політичними партіями звітів про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру Національне агентство з питань запобігання корупції на своєму офіційному веб-сайті оприлюднює список політичних партій, які не подали свої звіти у визначений цим Законом строк, та забезпечує притягнення винних осіб до відповідальності, передбаченої законом.

Відповідно до списку, який оприлюднений на офіційному веб-сайті Національного агентства за посиланням: https://nazk.gov.ua/uk/novyny/ponad-180-politychnyh-partiy-ne-vykonaly-vymogy-zakonu-schodo-zvituvannya-do-nazk-za-i-kvartal-2024-roku/, політична партія «Національна платформа» зазначена як така, що не подала (у тому числі у визначений строк) Звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за I квартал 2024 року.

Таким чином, суддя доходить висновку, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки адміністративного правопорушення та кваліфікує його дії за ст. 212-21 КУпАП, як порушення встановленого порядку подання звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру.

Вина ОСОБА_1 , у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ст. 212-21 КУпАП підтверджується даними, які містяться у: протоколі про адміністративне правопорушення № 50-33/14 від 09.07.2024; витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань; розпорядженні Голови політичної партії «Національна платформа» Одарченко К. від 12.03.2023; роздруківці з веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції.

Поряд з тим, пунктом 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП імперативно встановлено, що провадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за обставин закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 цього Кодексу.

Згідно ч. 4 ст. 38 КУпАП, адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

Згідно даних, зазначених у протоколі, датою виявлення адміністративного правопорушення є 20.05.2024.

Таким чином, на день розгляду справи в суді сплинули строки накладення адміністративного стягнення, передбачені ст. 38 КУпАП, у зв'язку з чим провадження по справі слід закрити на підставі п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП.

Керуючись ст. ст. 212-21, 275-280, 283-287 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ :

Визнати ОСОБА_1 винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП.

Провадження по справі відносно ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, - закрити у зв'язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Печерський районний суд м. Києва особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом 10 днів з дня її винесення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подачу апеляційної скарги.

Суддя С. В. Шапутько