Вирок від 19.09.2025 по справі 543/548/25

543/548/25

1-кп/543/86/25

ВИРОК
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19.09.25 селище Оржиця

Оржицький районний суд Полтавської області у складі:

головуючого - судді ОСОБА_1 ,

за участю: секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,

прокурора ОСОБА_3 ,

захисника ОСОБА_4

обвинуваченого ОСОБА_5 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в селищі Оржиця Полтавської області кримінальне провадження №42024172040000105 від 13.12.2024 за обвинуваченням

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець с. Воронинці, Оржицького району, Полтавської області, проживаючий за адресою: АДРЕСА_1 , громадянин України, українець, освіта вища, одружений, не є особою з інвалідністю, депутат Новооржицької селищної ради Лубенського району Полтавської області восьмого скликання, має на утриманні малолітнього сина ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , раніше не судимий,

у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 3662 КК України,

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до рішення першої сесії Новооржицької селищної ради Лубенського району Полтавської області восьмого скликання від 02.12.2020 №1 «Про початок повноважень депутатів Новооржицької селищної ради Лубенського району Полтавської області», ОСОБА_5 набув повноважень депутата Новооржицької селищної ради Лубенського району Полтавської області VIII скликання по семи округах.

Відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_5 є суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону.

Згідно з ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені, зокрема, у п. 1 ч. 1 ст. 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 23.07.2021 №448/21 затверджено Порядок формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яким затверджено форму декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до якої:

- згідно із ч. 1 Розділу II «Формування та ведення Реєстру» до Реєстру включаються такі електронні документи (далі - документи): декларації, у тому числі виправлені декларації, що подаються відповідно до Закону; повідомлення про відкриття суб'єктом декларування або членом його сім'ї валютного рахунка в установі банку-нерезидента, передбачені Законом; повідомлення про суттєві зміни в майновому стані суб'єкта декларування, передбачені Законом;

- згідно із ч. 2 Розділу II «Формування та ведення Реєстру» суб'єкти декларування подають до Реєстру зазначені в пункті 1 цього розділу документи шляхом заповнення електронних форм відповідних документів. Суб'єкти декларування подають зазначені документи через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті після реєстрації в Реєстрі;

- згідно із ч. 3 Розділу II «Формування та ведення Реєстру» суб'єкт декларування повинен зареєструватися у Реєстрі з використанням особистого ключа та кваліфікованого сертифіката відкритого ключа. Під час реєстрації у Реєстрі суб'єкт декларування повинен зазначити адресу особистої електронної пошти, що використовуватиметься для надсилання йому повідомлень, та контактний номер телефону;

- згідно із ч. 4 Розділу II «Формування та ведення Реєстру» зареєстровані в Реєстрі суб'єкти декларування мають право: доступу до персонального електронного кабінету після автентифікації із використанням особистого ключа та кваліфікованого сертифіката відкритого ключа; у разі потреби подавати з використанням програмних засобів Реєстру заявки на зміну особистого ключа для доступу до персонального електронного кабінету (заявки розглядаються адміністраторами системи Реєстру не пізніше наступного робочого дня після їх отримання); змінювати адресу особистої електронної пошти та контактний номер телефону в персональному електронному кабінеті; створювати, змінювати, зберігати та видаляти чернетки документів у персональному електронному кабінеті; подавати документи у разі їх відповідності технічним вимогам до форми і проходження контролю щодо правильності заповнення, переглядати подані ними документи; подавати виправлені документи у строки та в порядку, визначені Законом; отримувати в персональному електронному кабінеті та на адресу особистої електронної пошти, зазначену в персональному електронному кабінеті, електронні повідомлення про підтвердження подання документів, попередження про необхідність подання документів до Реєстру, інші повідомлення;

- згідно із ч. 5 Розділу II «Формування та ведення Реєстру» після заповнення усіх необхідних полів форми документа суб'єкт декларування підписує документ шляхом накладання на нього особистого кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису відповідно до вимог законодавства. Інші повідомлення, які суб'єкт декларування направляє за допомогою персонального електронного кабінету, також підписуються шляхом накладання на них особистого кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису відповідно до вимог законодавства;

- згідно із ч. 6 Розділу II «Формування та ведення Реєстру» кожному поданому документу Реєстр автоматично надає унікальний ідентифікатор документа та накладає на нього електронну печатку Реєстру, що унеможливлює внесення несанкціонованих змін до поданого документа (забезпечує цілісність документа).

Статтею 46 Закону України «Про запобігання корупції» визначено перелік відомостей, які зазначаються у декларації.

Зокрема п. 2 ч. 1 ст. 46 вказаного Закону передбачено, що у декларації зазначаються відомості про об'єкти нерухомості, що належать суб'єкту декларування та членам його сім'ї на праві приватної власності, включаючи спільну власність, або знаходяться у них в оренді чи на іншому праві користування, незалежно від форми укладення правочину, внаслідок якого набуте таке право.

Такі відомості включають: а) дані щодо виду, характеристики майна, місцезнаходження, дату набуття майна у власність, оренду або інше право користування, вартість майна на дату набуття його у власність, володіння або користування; б) у разі якщо нерухоме майно перебуває у спільній власності, про усіх співвласників такого майна вказуються відомості, зазначені у пункті 1 частини першої цієї статті, або найменування відповідної юридичної особи із зазначенням коду Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців. У разі якщо нерухоме майно перебуває в оренді або на іншому праві користування, про власника такого майна також вказуються відомості, зазначені у пункті 1 частини першої цієї статті, або найменування відповідної юридичної особи із зазначенням коду Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Згідно з абз. 3 ч. 2 цієї статті дані про об'єкт декларування, що перебував у володінні або користуванні суб'єкта декларування або членів його сім'ї, зазначаються у декларації, якщо такий об'єкт перебував у володінні або користуванні станом на останній день звітного періоду або протягом не менше половини днів протягом звітного періоду.

Таким чином, ОСОБА_5 , будучи депутатом Новооржицької селищної ради Лубенського району Полтавської області восьмого скликання, зобов'язаний щорічно подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями та вказувати у ній відомості, передбачені ст. 46 Закону України «Про запобігання корупції».

При цьому під час заповнення декларації суб'єкти декларування, в тому числі і ОСОБА_5 ознайомлюються із методичними настановами щодо заповнення декларації.

26.03.2024 о 09:11 год., з використанням пристрою, що працював за ІР - адресою НОМЕР_1 , більш точну адресу не встановлено, ОСОБА_5 , заповнивши на офіційному веб-сайті НАЗК за URL-адресою https://nazk.gov.ua затверджену НАЗК форму декларації, із застосуванням особистого кваліфікованого електронного підпису, подав до Єдиного державного реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік (унікальний ідентифікатор документу - f9feb142-e7dd-459b-a889-8c82fee26b95), до якої в порушення вимог п. 2 ч. 1 ст. 46 Закону України «Про запобігання корупції», діючи з прямим умислом, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер свого діяння, вніс завідомо недостовірні відомості.

Так, ОСОБА_5 не вніс до розділу 3 «Об'єкти нерухомості» вказаної декларації відомості про наступні об'єкти декларування:

- нежитлову будівлю площею 486,1 м2, яка розташована за адресою: вул. Козацька, 2-Г у м. Лубни Полтавської області, вартістю 852 912,37 грн, яка належить йому на праві власності відповідно до договору купівлі - продажу від 05.11.2021;

- земельну ділянку загальною площею 660 м2 з кадастровим номером 5310700000:05:017:0065, вартістю 396 547,80 грн, яка перебуває у користуванні відповідно до договору оренди від 26.02.2022, укладеного ОСОБА_5 із Лубенською міською радою Лубенського району Полтавської області;

- земельну ділянку загальною площею 13 500 м2 з кадастровим номером 5323680400:00:006:0175, вартістю 49 777,96 грн, яка перебуває у користуванні відповідно до договору оренди від 26.08.2020, укладеного ОСОБА_5 із ОСОБА_7 ;

- земельну ділянку загальною площею 37 500 м2 з кадастровим номером 5323680400:00:006:0036, вартістю 142 328, 09 грн, яка перебуває у користуванні відповідно до договору оренди від 01.03.2019, укладеного ОСОБА_5 із ОСОБА_8 ;

- земельну ділянку загальною площею 37 300 м2 з кадастровим номером 5323680400:00:006:0408, вартістю 142 328,09 грн, яка перебуває у користуванні відповідно до договору оренди від 06.02.2019, укладеного ОСОБА_5 із ОСОБА_9 ;

- земельну ділянку загальною площею 37 600 м2 з кадастровим номером 5323680400:00:005:0113, вартістю 118 606,74 грн., яка перебуває у користуванні відповідно до договору оренди від 01.10.2016, укладеного ОСОБА_5 із ОСОБА_10 ;

- земельну ділянку загальною площею 18 800 м2 з кадастровим номером 5323680400:00:005:0111, вартістю 59 303,39 грн, яка перебуває у користуванні відповідно до договору оренди від 01.10.2016, укладеного ОСОБА_5 із ОСОБА_10 ;

- земельну ділянку загальною площею 37 600 м2 з кадастровим номером 5323680400:00:005:01 16, вартістю 118 606, 74 грн, яка перебуває у користуванні відповідно до договору оренди від 01.10.2016, укладеного ОСОБА_5 із ОСОБА_10 ;

- земельну ділянку загальною площею 37 498 м2 з кадастровим номером 5323680400:00:006:0398, вартістю 118 606,74 грн, яка перебуває у користуванні відповідно до договору оренди від 01.11.2015, укладеного ОСОБА_5 із ОСОБА_11 ;

- земельну ділянку загальною площею 39 279 м2 з кадастровим номером 5323680400:00:009:0232, вартістю 118 606,74 грн, яка перебуває у користуванні відповідно до договору оренди від 02.03.2016, укладеного ОСОБА_5 із ОСОБА_12 ;

- земельну ділянку загальною площею 37 507 м2 з кадастровим номером 5323680400:00:006:0396, вартістю 118 606,74 грн, яка перебуває у користуванні відповідно до договору оренди від 01.10.2015, укладеного ОСОБА_5 із ОСОБА_13 ;

- земельну ділянку загальною площею 39 059 м2 з кадастровим номером 5323680400:00:009:0252, вартістю 118 606,74 грн, яка перебуває у користуванні відповідно до договору оренди від 01.10.2015, укладеного ОСОБА_5 із ОСОБА_14 ;

- земельну ділянку загальною площею 37 703 м2 з кадастровим номером 5323680400:00:006:0303, вартістю 1 18 606,74 грн, яка перебуває у користуванні відповідно до договору оренди від 01.10.2015, укладеного ОСОБА_5 із ОСОБА_15 ;

- земельну ділянку загальною площею 37 300 м2 з кадастровим номером 5323680400:00:005:0035, вартістю 149 529,14 грн, яка перебуває у користуванні відповідно до договору оренди від 26.02.2022, укладеного ОСОБА_5 із ОСОБА_16 ;

- земельну ділянку загальною площею 41 800 м2 з кадастровим номером 5323680400:00:008:0053, вартістю 118 606,74 грн, яка перебуває у користуванні відповідно до договору оренди від 01.10.2015, укладеного ОСОБА_5 із ОСОБА_17 ;

- земельну ділянку загальною площею 37 700 м2 з кадастровим номером 5323680400:00:005:0062, вартістю 1 18 606, 74 гри, яка перебуває у користуванні відповідно до договору оренди від 01.10.2015, укладеного ОСОБА_5 із ОСОБА_18 ;

- земельну ділянку загальною площею 37 500 м2 з кадастровим номером 5323680400:00:006:0389, вартістю 118 606,74 грн, яка перебуває у користуванні відповідно до договору оренди від 01.11.2015, укладеного ОСОБА_5 із ОСОБА_19 ;

- земельну ділянку загальною площею 24 700 м2 з кадастровим номером 5323680400:00:005:0015, вартістю 74 734, 35 грн, яка перебуває у користуванні відповідно до договору оренди від 01.10.2015, укладеного ОСОБА_5 із ОСОБА_20 ;

- земельну ділянку загальною площею 14 500 м2 з кадастровим номером 5323680400:00:006:0305, вартістю 43 872,39 грн, яка перебуває у користуванні відповідно до договору оренди від 01.10.2015, укладеного ОСОБА_5 із ОСОБА_20 ;

- земельну ділянку загальною площею 37 516 м2 з кадастровим номером 5323680400:00:006:0378, вартістю 118 606,74 грн, яка перебуває у користуванні відповідно до договору оренди від 01.10.2015, укладеного ОСОБА_5 із ОСОБА_21 ;

- земельну ділянку загальною площею 37 496 м2 з кадастровим номером 5323680400:00:006:0377, вартістю 118 606,74 грн, яка перебуває у користуванні відповідно до договору оренди від 01.10.2015, укладеного ОСОБА_5 із ОСОБА_21 ;

- земельну ділянку загальною площею 37 100 м2 з кадастровим номером 5323680400:00:003:0023, вартістю 1 18 606,74 грн, яка перебуває у користуванні відповідно до договору оренди від 01.10.2015, укладеного ОСОБА_5 із ОСОБА_22 .

Таким чином, суб'єкт декларування ОСОБА_5 у щорічній декларації за 2023 рік зазначив недостовірні відомості, які відрізняються від достовірних на загальну суму 3453221,20 гривень.

Отже, депутат Новооржицької селищної ради Лубенського району Полтавської області восьмого скликання ОСОБА_5 , будучи суб'єктом декларування, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», діючи умисно, усвідомлюючи небезпечний характер своїх дій та бажаючи настання їх наслідків, у порушення вимог ст. 45, ч. 1 ст. 46 Закону України «Про запобігання корупції», достовірно знаючи про обов'язок вказати усі передбачені згаданим Законом відомості в декларації, повну та достовірну інформацію в усіх її розділах, вніс завідомо недостовірні відомості до декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбаченої Законом України «Про запобігання корупції» за 2023 рік, не зазначивши наявність у нього нерухомого майна, що відрізняється від достовірних відомостей на загальну суму 3 453 221,20 гривень, що у 1 140 разів перевищує розмір прожиткових мінімумів для працездатних осіб, встановленого на 1 січня 2024 року.

Таким чином, ОСОБА_5 обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 3662 КК України, тобто в умисному внесенні суб'єктом декларування завідомо недостовірних відомостей до декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбаченої Законом України «Про запобігання корупції», якщо такі відомості відрізняються від достовірних на суму від 500 до 2000 прожиткових мінімумів для працездатних осіб.

У судове засідання прибули: прокурор ОСОБА_3 , захисник ОСОБА_4 та обвинувачений ОСОБА_5 .

Обвинувачений ОСОБА_5 визнав свою вину у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 3662 КК України та не оспорює фактичні обставини, пояснивши при цьому, що він правильно розуміє зміст пред'явленого йому обвинувачення та не заперечує щодо визнання недоцільним дослідження доказів, щодо тих обставин, які ніким не оспорюються, крім того, у суду не має сумнівів у добровільності та істинності його позиції, а тому суд, роз'яснивши обвинуваченому порядок та наслідки розгляду кримінального провадження в порядку передбаченому ч. 3 ст. 349 КПК України, переконавшись, що ніхто із учасників судового провадження не заперечує щодо такого порядку судового розгляду, визнав недоцільним досліджувати докази щодо тих обставин, які ніким не оспорюються.

Будучи допитаним в судовому засіданні, обвинувачений ОСОБА_5 свою вину у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 3662 КК України визнав у повному обсязі, щиро розкаявся та суду пояснив, що вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 3662 КК України, халатно віднісшись до заповнення декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбаченої Законом України «Про запобігання корупції». Він, як депутат селищної ради, знайомий з порядком заповнення декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, подавав вже відповідні декларації та йому відомо, яку інформацію слід у ній зазначати. Усвідомлює, що при подачі декларації за 2023 рік умисно вніс недостовірні відомості, не вказавши відомості про об'єкти декларування: житловий будинок, що є у його власності та земельні ділянки, які перебувають у його користуванні.

Відповідно до ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують Європейську конвенцію з прав людини та основоположних свобод і практику Європейського суду з прав людини як джерело права. У своїх рішеннях «Ірландія проти Сполученого Королівства» від 18.01.1978 року, «Коробов проти України» від 21.10.2011 року Європейський суд з прав людини повторює, що при оцінці доказів суд, як правило, застосовує критерій доведення «поза розумним сумнівом», така доведеність може випливати із співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків.

Оцінюючи зібрані докази в їх сукупності, суд приходить до висновку про те, що винуватість обвинуваченого ОСОБА_5 «поза розумним сумнівом» знайшла своє повне підтвердження в ході судового розгляду кримінального провадження.

Дії обвинуваченого ОСОБА_5 суд кваліфікує за ч. 1 ст. 3662 КК України, як умисне внесення суб'єктом декларування завідомо недостовірних відомостей до декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбаченої Законом України "Про запобігання корупції", якщо такі відомості відрізняються від достовірних на суму від 500 до 2000 прожиткових мінімумів для працездатних осіб.

Обставинами, що пом'якшують покарання обвинуваченого згідно ст. 66 КК України є щире каяття та активне сприяння розкриттю кримінального правопорушення.

Обставин, що обтяжують покарання обвинуваченого згідно ст. 67 КК України не встановлено.

Захисник обвинуваченого адвокат ОСОБА_4 в судових дебатах просив суд при призначенні покарання врахувати інформацію яка характеризує обвинуваченого та, беручи до уваги наявність обставин, що пом'якшують покарання, призначити обвинуваченому ОСОБА_5 покарання, на підставі ст.69 КК України, нижче від найнижчої межі санкції, встановленої в ч.1 ст. 366-2 КК України.

Згідно з ч. 2 ст. 65 КК України особі, яка вчинила кримінальне правопорушення, має бути призначене покарання, необхідне й достатнє для її виправлення та попередження нових кримінальних правопорушень.

Суд враховує, що у зв'язку із набранням 17.07.2025 року чинності Законом України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального кодексу України, Кримінального процесуального кодексу України та інших законодавчих актів України щодо підвищення відповідальності за корупційні або пов'язані з корупцією правопорушення» від 17 червня 2025 року №4496-IX, посилено кримінальну відповідальність за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366-2 КК України. Зокрема, вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366-2 КК України, караються штрафом від чотирьох тисяч до шести тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами на строк від ста п'ятдесяти до двохсот сорока годин або обмеженням волі на строк до двох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Поряд з цим, відповідно до ч. 2 ст. 4 КК України, кримінальна протиправність і караність, а також інші кримінально-правові наслідки діяння визначаються законом про кримінальну відповідальність, що діяв на час вчинення цього діяння.

Згідно з ч. 2 ст. 5 КК України закон про кримінальну відповідальність, що встановлює кримінальну протиправність діяння, посилює кримінальну відповідальність або іншим чином погіршує становище особи, не має зворотної дії в часі.

Тому суд вважає, що у даному випадку підлягає застосуванню закон про кримінальну відповідальність, який діяв на час вчинення кримінальних правопорушень, оскільки він пом'якшує кримінальну відповідальність обвинуваченого.

Окрім цього, суд бере до уваги, що кримінальне правопорушення, вчинене ОСОБА_5 відповідно до примітки до ст. 45 КК України віднесено до кримінальних правопорушень, пов'язаних з корупцією. У зв'язку з цим, при визначенні виду та розміру покарання обвинуваченій, суд ураховує визначену у ч. 1 ст. 69 КК України заборону призначення більш м'якого покарання, ніж передбачено законом, за кримінальні правопорушення, пов'язані з корупцією.

При призначенні виду та міри покарання обвинуваченому ОСОБА_5 суд враховує ступінь тяжкості вчиненого ним кримінального правопорушення, особу обвинуваченого, який свою вину у вчиненні кримінального правопорушення, який йому інкриміновано визнав у повному обсязі та щиро розкаявся, на диспансерному обліку у лікаря-нарколога не перебуває, позитивно характеризується за місцем проживання, неодноразово нагороджений подяками, грамотами, дипломом, з вищою освітою, одружений, має на утриманні малолітню дитину, та приходить до висновку, що покарання ОСОБА_5 слід призначити за ч. 1 ст. 3662 КК України у вигляді штрафу з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю у межах санкції, передбаченої зазначеної норми.

Процесуальні витрати та речові докази відсутні.

Цивільний позов не заявлявся.

Запобіжний захід обвинуваченому не обирався.

Керуючись ст. 65, 66, 67 КК України, ст. 342-382 КПК України, суд

УХВАЛИВ:

ОСОБА_5 визнати винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 3662 КК України та призначити йому покарання у вигляді штрафу в розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в сумі 51000 (п'ятдесят одна тисяча) гривень, з позбавленням права обіймати посади, перебуваючи на яких він буде суб'єктом декларування, тобто особою, уповноваженою на виконання функцій місцевого самоврядування строком 1 (один) рік.

Вирок може бути оскаржений з підстав, передбачених ст. 394 КПК України до Полтавського апеляційного суду через Оржицький районний суд Полтавської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Вирок, якщо інше не передбачено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після прийняття рішення судом апеляційної інстанції.

Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку.

Обвинуваченому та прокурору копію вироку вручити негайно після його проголошення.

Учаснику судового провадження, який не був присутнім в судовому засіданні, копія судового рішення надсилається не пізніше наступного дня після ухвалення.

Суддя ОСОБА_1