Постанова від 19.09.2025 по справі 766/13434/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа №766/13434/25

Пров. №3/766/4641/25

19.09.2025

Суддя Херсонського міського суду Херсонської області Бугрименко В.В., за участю секретаря судового засідання Кошевої А.П., прокурора Слідзюка В.В., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , захисника Червоної Т.М., розглянувши матеріали, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Херсонській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 , працюючого в.о. директора ДП ДГ Дніпро ІЗК НААН України, РНОКПП НОМЕР_1 ,

за ч.1 ст.172-6 КУпАП,

встановив:

ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді директора Генічеської дослідної станції ДУ Інституту зернових культур НААН України з 11.12.2018, являючись посадовою особою юридичної особи публічного права, будучи суб'єктом декларування, згідно п.п. «а» п. 2 ч. 1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», на якого поширюється дія вказаного Закону, в супереч вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» та п. 2-7 Прикінцевих положень зазначеного Закону, без поважних причин, своєчасно, до 23:59 год. 31.01.2024 року, не подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік.

Таким чином, ОСОБА_1 вчинив правопорушення, передбачене ч.1 ст. 172-6 КУпАП, а саме, несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави.

Крім того, ОСОБА_1 , будучи звільненим 03.10.2022 з посади директора Генічеської дослідної станції ДУ Інституту зернових культур НААН України, таким чином припинив діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави, являючись суб'єктом декларування та відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», в супереч вимог абз. 3 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», п. 2-7 Прикінцевих положень зазначеного Закону, без поважних причин, своєчасно, у період до 23.59 год. 31.01.2024 року, не подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік (після звільнення).

Таким чином, ОСОБА_1 вчинив правопорушення, передбачене ч.1 ст. 172-6 КУпАП, а саме, несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави.

В судовому засіданні ОСОБА_1 дав пояснення, що дійсно не подав вчасно декларації за 2021 та 2022 рік після звільнення, про те умислу на їх неподання не мав. В 2022 році він перебував на тимчасово окупованій території, звідки подавав декларацію за 2021 рік, але не перевірив чи відправив її у реєстр, зв'язок був нестабільним. Декларацію за 2022 рік направив до НАЗК також з порушенням строку подання, оскільки не був обізнаний про необхідність вчинення таких дій.

Захисник просила врахувати, що дії ОСОБА_1 не носили умисний характер, строк порушення є незначним, його діями шкоди не завдано, у зв'язку з чим, вважала можливим закрити справу на підставі ст.22 КУпАП. Крім того, зазначила, що наявні підстави для закриття справи з підстав передбачених п.7 ст.247 КУпАП, оскільки про неподання декларацій ОСОБА_1 , особа, яка мала право складати протокол про адміністративне правопорушення за цим фактом, знала 10.03.2025, а отже, на день розгляду справи, визначений законом 6 місячний строк, протягом якого може бути накладено стягнення, закінчився.

Прокурор в судовому засіданні вважав протоколи обґрунтованими, а клопотання захисника безпідставними. Просив притягнути ОСОБА_1 до відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Заслухавши особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, доводи захисника та прокурора, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, дійшов висновку, що вина ОСОБА_1 у порушенні вимог фінансового контролю доведена та, крім його пояснень даних в судовому засіданні, підтверджується сукупністю доказів зібраних у справі, зокрема:

- протоколом про адміністративне правопорушення №114/2025, відповідно до якого, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді директора Генічеської дослідної станції ДУ Інституту зернових культур НААН України, без поважних причин, своєчасно, до 23:59 год. 31.01.2024 року, не подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік;

- протоколом про адміністративне правопорушення №115/2025, відповідно до якого, ОСОБА_1 , будучи звільненим 03.10.2022 з посади директора Генічеської дослідної станції ДУ Інституту зернових культур НААН України наказом НААН України від 21.09.2022 року №243-К «Про звільнення ОСОБА_1 » за угодою сторін (п.1 ст. 36 КЗпП), таким чином припинив діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави, без поважних причин, своєчасно, у період до 23.59 год. 31.01.2024 року, не подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (після звільнення), за 2022 рік.

Вказані обставини також підтверджуються:

- наказом НААН України від 21.09.2022 року №243-К «Про звільнення ОСОБА_1 » за угодою сторін (п.1 ст. 36 КЗпП);

-відомостями з сайту Єдиного державного реєстру декларацій, відповідно до якого, декларацію за 2021, 2022 р. ОСОБА_1 подав лише 28.03.2024;

- письмовими поясненнями особи, яка притягується до відповідальності від 10.09.2025, зі змісту яких вбачається, що він не був обізнаним про необхідність опадання декларацій, оскільки вважав їх поданими, а також, що з 2023 року він перебуває на підконтрольній Україні території.

Зазначені докази, які є належними, допустимими, узгоджуються між собою та в своїй сукупності доводять винуватість ОСОБА_1 ..

Зі змісту статті 45 Закону вбачається, що особи, зазначені у?пункті 1,?підпунктах "а",?"в"-"ґ"?пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства?декларацію?особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування?(далі - декларація), за минулий рік.

Особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Згідно з п.2-7 Прикінцевих положень Закону, особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до?статті 45?цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності?Законом України?«Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.

Закон України?«Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» набрав чинності 12.10.2023 року.

Таким чином, декларації за 2021 рік, після звільнення (за 2022 рік) ОСОБА_1 повинен був подати не пізніше 31 січня 2024 року.

Статтею 68 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Доводи особи, яка притягується до відповідальності, про відсутність в його діях складу адміністративного правопорушення, а саме умислу, є безпідставними.

Статтею 9 КУпАП визначено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна чи необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за які законом передбачено адміністративну відповідальність.

Зі змісту диспозиції частини першої статті 172-6 КУпАП вбачається, що відповідальність за вказаною нормою настає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави. Отже, склад вказаного адміністративного правопорушення є формальним і вважається закінченим з моменту вчинення самого діяння.

Доводи ОСОБА_1 щодо поважності причини несвоєчасного подання декларацій особи уповноваженої на виконання функцій держави, не знайшли свого підтвердження під час судового розгляду.

Особа, яка притягується до відповідальності, не заперечує факту, що на день відновлення декларування в умовах воєнного стану, він перебував на території підконтрольній Україні. Матеріали справи не містять доказів, що у ОСОБА_1 були об'єктивні причини, які перешкоджали йому своєчасно подати декларації.

Оскільки, ОСОБА_1 не подав своєчасно вказані декларації, він вчинив правопорушення, передбачені ч.1 ст. 172-6 КУпАП, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави.

Разом з цим, частиною 4 ст. 38 КУпАП передбачено, що адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

Днем виявлення правопорушення слід вважати день, коли до уповноваженого органу, який має право на складання протоколу про адміністративне правопорушення, надійшли будь-які відомості про можливе вчинення адміністративного правопорушення.

Відповідно до положень статті 255 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ст.172-6 КУпАП, (за винятком правопорушень, вчинених службовими особами, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище), складають уповноважені на те службові особи органів Національної поліції.

Враховуючи, що ОСОБА_1 не є службовою особою, яка займає відповідальне або особливо відповідальне становище, Департамент стратегічних розслідувань Національної поліції України є належним органом, який має право на складання відносно нього протоколу про адміністративне правопорушення.

10.03.2025 року посадовою особою управління стратегічних розслідувань в Херсонській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України Сутулою К. відібрано пояснення у ОСОБА_1 , за фактом несвоєчасного подання ним декларацій особи уповноваженої на виконання функцій держави за 2021, 2022 роки.

Тобто, станом на 10.03.2025 уповноваженій службовій особі органу Національної поліції були відомі відомості про можливе вчинення адміністративного правопорушення ОСОБА_1 , а отже, днем виявлення правопорушення слід вважати 10.03.2025 року.

Пунктом 7 статті 247 КУпАП визначено, що провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.

Оскільки на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення, яке було виявлене 10.03.2025, визначений ч.4 ст.38 КУпАП строк накладення адміністративного стягнення закінчився, провадження у справі про адміністративне порушення підлягає закриттю на підставі п.7 ст. 247 КУпАП.

Керуючись ст.ст. ст.172-6, 283-285 КУпАП,

постановив:

Справу про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП, відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , закрити на підставі п.7 ст. 247 КУпАП, у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Херсонського апеляційного суду через Херсонський міський суд Херсонської області.

СуддяВ. В. Бугрименко