Справа № 601/2669/25
Провадження № 1-кс/601/646/2025
11 вересня 2025 року місто Кременець
Слідчий суддя Кременецького районного суду Тернопільської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , заступника прокурора Кременецької окружної прокуратури ОСОБА_3 ,
розглянувши у судовому засіданні в залі суду в м. Кременці клопотання заступника начальника СВ Кременецького РВП ГУНП в Тернопільській області капітана поліції ОСОБА_4 , яке погоджене заступником керівника прокуратури Кременецької окружної прокуратури ОСОБА_3 , у рамках кримінального провадження № 42025212030000014 від 30.05.2025, про дозвіл на затримання з метою приводу ОСОБА_5 ,-
підозрюваної у вчиненні кримінальних правопорушеннях, передбачених ч. 3 ст. 358, ч. 4 ст. 358, ч. 1 ст. 332 КК України,-
Заступник начальника СВ Кременецького РВП ГУНП в Тернопільській області капітана поліції ОСОБА_4 звернулася до суду із клопотанням, яке погоджене заступником керівника прокуратури Кременецької окружної прокуратури ОСОБА_3 , про дозвіл на затримання з метою приводу для участі в розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою щодо ОСОБА_5 ..
Клопотання мотивовано тим, що СВ Кременецьким РВП ГУНП в Тернопільській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42025212030000014 від 30.05.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 332, ч. 3 ст. 358, ч. 4 ст. 358 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що в жовтні 2023 року, більш точний час не встановлено, у ОСОБА_5 , яка перебувала у невстановленому досудовим розслідуванням місці виник злочинний умисел спрямований на виготовлення підробленого висновку про наявність порушень функцій організму через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватись та самообслуговуватись і потребують соціальної послуги з догляду на не професійній основі, не спеціалізованим способом та не підприємством, яке повинно здійснювати виготовлення та видачу таких висновків, шляхом надання нею особистих даних, з метою подальшого використання зазначеного підробленого висновку для усунення перешкоду при перетинні державного кордону України її військовозобовязаним сином ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ..
Реалізуючи свій протиправний умисел, ОСОБА_5 , в жовтні 2023 року, більш точного часу та місця досудовим розслідуванням не встановлено, за попередньою домовленістю із невстановленою особою, домовилась про виготовлення висновоку про наявність порушень функцій організму через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватись та самообслуговуватись і потребують соціальної послуги з догляду на не професійній основі, без проходження лікарсько консультативної комісії, порядок і обовязковість проходження якої, передбачено Наказом міністерства охорони здоровя України №407 від 09 березня 2021 року «Про затвердження форм первинної облікової документації та інструкцій щодо їх заповнення, що використовуються у закладах охорони здоров'я» та за відсутності умов які б надавали їй можливість отримати такий висновок на законих підставах.
В подальшому ОСОБА_5 надала невстановленій особі свої анкетні дані, яка використала їх під час виготовлення підробленого висновку про наявність порушень функцій організму через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватись та самообслуговуватись і потребують соціальної послуги з догляду на не професійній основі №516 від 26.10.2023 року на ім'я ОСОБА_5 .
Згодом ОСОБА_5 від невстановленої особи в невстановлений спосіб отримала вказаний підроблений офіційний документ висновок №516 від 26.10.2023, таким чином отримала реальну можливість його використовувати у своїй злочинній діяльності спрямованій на досягнення єдиного злочинного умислу.
Отже, ОСОБА_5 , обґрунтовано підозрюється у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 358 КК України - підробленні офіційного документа, яке видається та посвідчується установою, яка має право видавати та посвідчувати такий документ, і яке надає права, з метою використання його іншою особою за попередньою змовою групою осіб.
Окрім цього, 15.11.2023 у ОСОБА_5 , яка мала із собою завідомо підроблений висновок про наявність порушень функцій організму через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватись та самообслуговуватись і потребують соціальної послуги з догляду на не професійній основі №516 від 26.10.2023 року на своє ім'я, яка перебувала на державному кордоні України в пункті пропуску «Красноїльськ» Чернівецької області виник злочинний умисел направлений на використання завідомо підробленого документа.
Так, реалізуючи свій злочинний умисел, спрямований на досягнення єдиної злочинної мети, ОСОБА_5 , 15.11.2023 року о 19:00 год, перебуваючи на державному кордоні України в пункті пропуску «Красноїльськ» Чернівецької області, усвідомлюючи протиправний характер свого діяння пред'явила працівникам ДПС України завідомо підроблений висновок про наявність порушень функцій організму через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватись та самообслуговуватись і потребують соціальної послуги з догляду на не професійній основі №516 від 26.10.2023 року на своє ім'я, як підставу для усунення перешкоди при перетині державного кордону України її військовозобов'язаним сином ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Внаслідок вище зазначених дій ОСОБА_5 здійснила умисне використання завідомо підробленого офіційного документа.
Таким чином, ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст. 358 КК України, тобто використання завідомо підробленого документа.
Окрім цього, згідно ст. 33 Конституції України кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом. Громадянин України не може бути позбавлений права в будь-який час повернутися в Україну.
Верховною Радою України 24.02.2022 прийнято Закон України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні»» № 3684-IX від 08.05.2024 року, яким затверджено Указ Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», відповідно до якого в Україні продовжено воєнний стан на 90 діб із 05 години 30 хвилин 14.05.2024 року до 05 години 30 хвилин 12.08.2024 року, який триває до теперішнього часу та скасований не був.
Крім цього, відповідно до Указу Президента України №65/2022 від 24.02.2022 «Про загальну мобілізацію» у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань оголошено загальну мобілізацію на території України.
Згідно з ч.3 Указу Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені статтями 30-34, 38, 39, 41-44, 53 Конституції України, а також вводяться тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, які передбачені частиною першою статті 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015 (надалі - Закон України).
Відповідно до п. 6 ч.1 ст. 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні або в окремих її місцевостях, де введено воєнний стан, військове командування разом із військовими адміністраціями (у разі їх утворення) можуть самостійно або із залученням органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати в межах тимчасових обмежень конституційних прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб, передбачених указом Президента України про введення воєнного стану, такі заходи правового режиму воєнного стану: встановлювати у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, особливий режим в'їзду і виїзду, обмежувати свободу пересування громадян, іноземців та осіб без громадянства, а також рух транспортних засобів.
Згідно з ч.8 «Порядку встановлення особливого режиму в'їзду і виїзду, обмеження свободи пересування громадян, іноземців та осіб без громадянства, а також руху транспортних засобів в Україні або в окремих її місцевостях, де введено воєнний стан» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2021 №1455, перетинання державного кордону в пунктах пропуску через державний кордон та пунктах контролю на території, де введено воєнний стан, здійснюється з урахуванням обмежень, встановлених законодавством.
У зв'язку із введенням в Україні воєнного стану, тимчасово, заборонено виїзд за межі України громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 років на період правового режиму воєнного стану. В той же час, законодавством встановлено винятки для окремих категорій чоловіків щодо обмеження виїзду за межі України на період правового режиму воєнного стану.
Так згідно Постанови Кабінету Міністрів України №1044 від 10.09.2022 року про зміни що вносяться до Правил перетинання державного кордону громадянами України абзаці 8 п.2-1 «у разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану перетинати державний кордон мають право» викладений у наступній редакції: особи, які потребують постійного догляду, - у супроводі одного із членів сім'ї першого ступеня споріднення (у значенні, наведеному у підпункті 14.1.263 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України) за наявності документів, що підтверджують родинні зв'язки, та висновку лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я про потребу у постійному сторонньому догляді або у супроводі особи, яка здійснює постійний догляд за зазначеними особами, за наявності документів (посвідчення, довідки) про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або висновку лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я про потребу у постійному сторонньому догляді та акта встановлення факту здійснення догляду. Акт встановлення факту здійснення догляду за іншою особою, яка потребує постійного догляду, складається на підставі звернення особи, яка здійснює догляд, до районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу сільської, селищної, міської ради із заявою про здійснення особою такого догляду. У випадку, якщо особа, яка потребує постійного догляду, є взятою на облік внутрішньо переміщеною особою, звернення із заявою про здійснення догляду подається за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи. На підставі такого звернення особи, яка здійснює догляд, районною, районною у м. Києві та Севастополі держадміністрацією, виконавчим органом сільської, селищної, міської ради не пізніше ніж протягом п'яти робочих днів після надходження заяви складається акт встановлення факту здійснення догляду в довільній формі. Зазначений акт надсилається заявнику або видається особисто за його бажанням.
В ОСОБА_5 , яка знала про дію вказаних норм, у листопаді 2023 року (точної дати та обставин досудовим розслідуванням не встановлено) та яка усвідомлювала порядок та правила перетину державного кордону України зокрема положення вище вказаного абзацу 8 виник злочинний умисел направлений на незаконне переправлення осіб чоловічої статті віком від 18 до 60 років, через державний кордон України.
Так, в листопаді 2023 року (точної дати досудовим розслідуванням не встановлено) ОСОБА_5 , перебуваючи за місцем свого проживання у АДРЕСА_1 та реалізувала свій злочинний умисел на незаконне переправлення особи чоловічої статті віком від 18 до 60 років, через державний кордон України, а саме свого сина ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Так, остання завчасно підготувала та в подальшому використала завідомо підроблений висновок про наявність порушень функцій організму через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватись та самообслуговуватись і потребують соціальної послуги з догляду на не професійній основі №516 від 26.10.2023 року, на своє ім'я, з метою усунення перешкод в перетині державного кордону ОСОБА_6 , та 15.11.2023 року о 19:00 год., через пункт пропуску «Красноїльськ» Чернівецької області, на автомобілі «FORD», р.н. НОМЕР_1 здійснила незаконне переправлення через державний кордон свого сина ОСОБА_6 , усунувши перешкоду останньому в такому перетині шляхом пред'явлення підроблених документів та видуманих обставин із супроводу при здійсненні пропускного контролю працівниками ДПС України, внаслідок чого останній не законно та безпідставно перетнув державний кордон.
В подальшому, ОСОБА_5 , 11.08.2025 о 07:35 через пункт пропуску «Шегині» Львівської області повернулась на територію України на автомобілі «FORD» р.н. НОМЕР_2 , без будь якої сторонньої допомоги, однак ОСОБА_6 , по даний час на територію України не повернувся.
Таким чином, ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 358 КК України - підробленні офіційного документа, яке видається та посвідчується установою, яка має право видавати та посвідчувати такий документ, і яке надає права, з метою використання його іншою особою за попередньою змовою групою осіб, ч. 4 ст. 358 КК України - використання завідомо підробленого документа, ч. 1 ст. 332 КК України - незаконному переправленні осіб через державний кордон України, шляхом усунення перешкод.
05.09.2025 року ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.358, ч.4 ст.358, ч.1 ст.332 КК України.
Допитати як підозрювану ОСОБА_5 в ході досудового розслідування не представилось можливим, оскільки останній переховується від органів досудового розслідування.
В клопотанні ставиться питання про надання дозволу на затримання підозрюваної ОСОБА_5 , з метою приводу для участі в розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, оскільки остання по місцю свого постійного проживання відсутня та існують обґрунтовані ризики того, що підозрювана вчиняє дії з метою переховування від органів досудового розслідування та суду.
У судовому засіданні заступник керівника прокуратури Кременецької окружної прокуратури ОСОБА_3 , підтримав дане клопотання та просить його задовольнити.
Встановлено, що 05.09.2025 ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 358, ч. 4 ст. 358, ч. 1 ст. 332 КК України.
Згідно інформації, наданої адміністрацією державної прикордонної служби України від 08.09.2025 ОСОБА_7 перетнула кордон України в напрямку «Виїзд» 07.09.2025 03 годині 12 хвилин.
09.09.2025 року у зв'язку із переховуванням підозрюваної ОСОБА_5 від органів досудового розслідування, з метою уникнення від кримінальної відповідальності за скоєне, заступником начальника СВ Кременецького РВП ГУНП в Тернопільській області винесено постанову про оголошення підозрюваної в розшук.
В даний час підозрювана ОСОБА_5 переховується від органів досудового розслідування і її місцезнаходження невідоме.
Дане клопотання подано разом з клопотанням про застосування до ОСОБА_5 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.
Обставинами, які дають підстави підозрювати ОСОБА_5 у вчиненні вказаного кримінального правопорушення є докази, зібрані в ході досудового розслідування кримінального провадження №42025212030000014.
Враховуючи викладене, виникла необхідність у затриманні підозрюваної ОСОБА_5 з метою її приводу для участі у розгляданні клопотання про застосування до неї запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42025212030000014 від 30.05.2025 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 358, ч.4 ст. 358, ч.1 ст. 332 КК України.
Відповідно до статті 188 КПК України, прокурор, слідчий за погодженням з прокурором має право звернутися із клопотанням про дозвіл на затримання підозрюваного, обвинуваченого з метою його приводу для участі в розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.
Відповідно до статті 29 Конституції України, ніхто не може бути заарештований або триматися під вартою інакше як за вмотивованим рішенням суду і тільки на підставах та в порядку, встановлених законом.
Згідно вимог пункту частини 1 статті 5 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, ніхто не може бути позбавлений волі інакше, як згідно з процедурою, встановленою законом, а також якщо є розумні підстави вважати необхідним запобігти вчиненню особою правопорушення або втечу після його вчинення.
Відповідно до частини 1 статті 189 КПК України, слідчий суддя, суд не має права відмовити в розгляді клопотання про дозвіл на затримання з метою приводу підозрюваного, обвинуваченого, навіть якщо існують підстави для затримання без ухвали суду про затримання з метою приводу.
Оскільки під час розгляду клопотання слідчим суддею встановлено існування ризиків, зазначених у клопотанні, передбачених статтею 177 КПК України, в даному кримінальному провадженні існують обставини, які вказують на наявність підстав для тримання під вартою підозрюваного.
Крім того, слідчий суддя вважає доведеними зазначені прокурором обставини, визначені у пункті 1 частини 4 статті 189 КПК України, а саме те, що підозрювана ОСОБА_5 переховується від органів досудового розслідування.
Отже, слідчий суддя вважає необхідним надати дозвіл на затримання підозрюваної ОСОБА_5 з метою приводу до суду для розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу.
Згідно вимог частини 1 статті 191 КПК України, підозрюваного не пізніше тридцяти шести годин з моменту затримання необхідно доставити до слідчого судді для вирішення питання про застосування запобіжного заходу.
Враховуючи вищенаведене, клопотання підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 177, 188, 189, 190, 191, 309 КПК України, слідчий суддя,-
Клопотання задовольнити.
Дати дозвіл на затримання з метою приводу для участі в розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою підозрюваної ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженки та жительки АДРЕСА_1 , громадянки України, раніше не судимої.
В разі затримання уповноваженими службовими особами підозрюваної ОСОБА_5 необхідно невідкладно повідомити чергову частину Кременецького районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області (тел. 03546 2-22-45).
Ухвала про дозвіл на затримання з метою приводу втрачає законну силу з моменту приводу підозрюваної ОСОБА_5 до суду або закінчення шести місяців із дати постановлення ухвали.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали оголошено 15 вересня 2025 року о 16 годині.
Слідчий суддя ОСОБА_1