Провадження № 3-в/582/6/25
Справа № 582/1212/24
копія
Недригайлівський районний суд Сумської області
18 вересня 2025 року
Суддя Недригайлівського районного суду Сумської області Яковенко Н.М., розглянувши заяву ОСОБА_1 про розстрочку виконання постанови суду від 27.02.2025 в частині сплати штрафу в справі про адміністративне правопорушення щодо
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 130 КУпАП,
Постановою Недригайлівського районного суду Сумської області від 27.02.2025 ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП та накладено на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік. Стягнуто з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 605, 60 грн.
За результатами апеляційного оскарження зазначеної постанови Недригайлівського районного суду Сумської області від 27.02.2025 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, постановою Сумського апеляційного суду від 01.08.2025 апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення, а постанову Недригайлівського районного суду Сумської області від 27.02.2025 залишено без змін.
16.09.2025 справа про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП надійшла до Недригайлівського районного суду із апеляційної інстанції.
15.08.2025 ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про відстрочку виконання вказаної постанови суду в частині сплати штрафу, оскільки він на цей час не має змоги оплатити штраф в повному обсязі в встановлений в законі строк, бо має скрутне матеріальне становище, оскільки втратив роботу, витрачає кошти на лікування.
У судовому засіданні ОСОБА_1 своє клопотання підтримав та просив його задовольнити.
Суддя, дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення ОСОБА_1 доходить наступного.
Відповідно до положень ст. ст. 298, 299 КУпАП постанова про накладення адміністративного стягнення є обов'язковою для виконання державними і громадськими органами, підприємствами, установами, організаціями посадовими особами і громадянами. Постанова про накладення адміністративного стягнення підлягає виконанню з моменту її винесення, якщо інше не встановлено цим Кодексом та іншими законами України. Постанова про накладення адміністративного стягнення звертається до виконання органом (посадовою особою), який виніс постанову.
Статтею 307 КУпАП визначено, що штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно до статті 304 КУпАП, питання, пов'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадою особою), який виніс постанову.
За змістом ст. 301 КУпАП, відстрочка виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу (за винятком стягнення штрафу на місці вчинення адміністративного правопорушення) здійснюється в порядку, встановленому законом.
Порядок виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) визначений Законом України «Про виконавче провадження». Зокрема, ст. 33 цього закону передбачено, що за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим (хвороба сторони виконавчого провадження, відрядження сторони виконавчого провадження, стихійне лихо тощо), сторони мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання рішення. Рішення про розстрочку виконується в частині та у строки, встановлені цим рішенням.
Судом встановлено, що постановою у справі №582/1212/24 від 27.02.2025 ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП та накладено на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 17 000 грн з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 рік. Постанова набрала законної сили 01.08.2025 за результатами апеляційного провадження, справа повернута до суду першої інстанції 16.09.2025.
З доданих до заяви доказів вбачається, що ОСОБА_1 13.06.2025 звільнений із роботи, має захворювання, інших доходів не має, у зв'язку з чим не має коштів на оплату штрафу у повному обсязі протягом встановленого законом строку. Крім того має ряд хронічних захворювань, у зязку з чим потребує лікування.
Крім того, суддя бере до уваги, що розмір штрафу, який призначений судом як адміністративне стягнення, є значним у в порівнянні із прожитковим мінімумом, ОСОБА_1 не має можливості сплатити штраф в розмірі 17000 грн в встановлений законом 15-денний строк одним платежем, а подвоєння штрафу у зв'язку з його несплатою протягом 15 днів становитиме для правопорушника надмірний тягар.
Враховуючи вищевикладене, суддя вважає за можливе подану заяву задовольнити та відстрочити ОСОБА_1 сплату штрафу на строк 10 місяців.
Згідно ст. 303 КУпАП у разі відстрочки виконання постанови відповідно до КУпАП перебіг строку давності зупиняється до закінчення строку відстрочки.
Керуючись ст. 33 Закону України «Про виконавче провадження», ст.ст.283,284,301,304, КУпАП, суддя
Заяву ОСОБА_1 про відстрочку виконання постанови суду в частині сплати штрафу у справі про адміністративне правопорушення №582/1212/24 задовольнити.
Відстрочити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , виплату суми штрафу у розмірі 17000 гривень на 10 місяців до 19 червня 2026 року.
Перебіг строку давності виконання постанови в частині адміністративного стягнення у виді штрафу зупинити до закінчення строку відстрочки.
Після закінчення строку встановленої відстрочки строк пред'явлення до примусового виконання постанови в частині накладання адміністративного стягнення в виді штрафу - протягом трьох місяців.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: підпис з оригіналом згідно
Суддя: Н. М. Яковенко