1 УХВАЛА ІМЕНЕМ УКРАЇНИСправа № 335/3724/25 1-кс/335/3222/2025
19 вересня 2025 року м. Запоріжжя
Слідчий суддя Вознесенівського районного суду міста Запоріжжя ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши клопотання заступника начальника СВ ВП № 4 Пологівського РВП ГУНП в Запорізькій області майора поліції ОСОБА_3 , про тимчасовий доступ до речей та документів у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР за № 42025082080000003 від 25.02.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 358, ч. 2 ст. 15 ч. 5 ст. 190 КК України,
Слідчий звернувся з клопотанням, погодженим прокурором Пологівської окружної прокуратури Запорізької області ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей та документів у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР за № 42025082080000003 від 25.02.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 358, ч. 2 ст. 15 ч. 5 ст. 190 КПК України, а саме до документів в електронному вигляді, які містяться в єдиній державній інформаційно-комунікаційній системі - Державному реєстрі майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, адміністратором якого є Державне підприємство « ІНФОРМАЦІЯ_1 » а саме:
- інформаційне повідомлення № ІП-03.01.2024-217153 від 03.01.2024 з доданими фотознімками, подане ОСОБА_5 (РНОКПП НОМЕР_1 );
- заява про надання компенсації № ЗВ-08.08.2024-123716 від 08.08.2024 з доданими фотознімками, подана ОСОБА_5 (РНОКПП НОМЕР_1 );
- інформації про ір-адреси та інформацію про пристрої, з яких в період з 03.01.2024 по 08.08.2024 здійснено вхід до Єдиний державний веб-портал електронних послуг " ІНФОРМАЦІЯ_1 " ОСОБА_5 (РНОКПП НОМЕР_1 );
- інформація про способи, засоби та результати аутентифікації ОСОБА_5 (РНОКПП НОМЕР_1 ) під час входу до Єдиного державного веб-порталу електронних послуг " ІНФОРМАЦІЯ_1 " в період з 03.01.2024 по 08.08.2024, -
шляхом зняття копії зазначеної інформації та документів в електронному вигляді, що міститься в даній електронній інформаційній системі, в роздрукованому вигляді та запису її на диски для лазерних систем зчитування.
Клопотання обґрунтоване посиланням на таке.
Досудовим розслідуванням встановлено, що в результаті обстрілу військами Російської Федерації орієнтовно 19.04.2023 знищено житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1 .
У подальшому, від імені власниці цього будинку ОСОБА_5 через Інтернет - портал « ІНФОРМАЦІЯ_1 » 03.01.2024 подано повідомлення про знищене майно, а саме житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1 , яке внесено до реєстру пошкодженого та знищеного майна № ІП-03.01.2024-21715, до якого додано фотознімки знищеного нерухомого майна.
Згідно із відомостями, які містились у Державному реєстрі прав на нерухоме майно, станом на час подання вищевказаної заяви (03.01.2024), площа будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 становила 69 квадратних метрів.
Далі, 17.02.2024 (тобто вже після подання заяви про знищення об'єкту та підтверджуючих фотознімків) ФОП ОСОБА_6 виготовлено технічний паспорт на житловий будинок садибного типу, що перебуває у приватній власності ОСОБА_5 та знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , при цьому площа вказаного житлового будинку зазначена у цьому технічному паспорті скалала 210 квадратних метрів.
З урахуванням вищевказаного технічного паспорту державним реєстратором ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_7 05.08.2024 зареєстровано за ОСОБА_5 право власності на житловий будинок АДРЕСА_1 , загальною площею 210 кв.м.
Після чого, від імені ОСОБА_5 засобами Інтернет-порталу « ІНФОРМАЦІЯ_1 » подано заяву № ЗВ-08.08.2024-123716 від 08.08.2024 щодо надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна, розташований за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 210 кв.м. (тип компенсації: грошова).
На підставі п.15 Порядку надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2023 № 600 рішенням комісії від 12.08.2024 розгляд вищезгаданої заяви ОСОБА_5 про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна зупинено до дати завершення активних та можливих бойових дій на відповідній території, тобто з причин, що не залежали від волі заявниці.
Опрацюванням відомостей, розміщених у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно встановлено, що підставами для реєстрації права власності на вищевказане нерухоме майно за ОСОБА_5 саме площею 210 квадратних метрів стали договір купівлі-продажу № 1064 від 12.04.2002 та рішення ІНФОРМАЦІЯ_3 № 535 від 25.11.2010, яким, серед іншого, начебто узаконено за ОСОБА_5 самовільно збудовані будівлі та споруди загальною площею 141 кв.м. на закріпленій домоволодінням земельній ділянці в АДРЕСА_2 . Рішення № 535 від 25.11.2010 начебто підписано ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_8 .
Водночас, згідно із архівними даним ІНФОРМАЦІЯ_5 25.11.2010 засідань ІНФОРМАЦІЯ_6 не відбувалось, що підтверджується описом справ постійного зберігання за 2008-2010 роки, які передані до ІНФОРМАЦІЯ_7 . Рішення ІНФОРМАЦІЯ_6 за порядковими номерами 491-560 приймались 20 серпня 2010 року, а не 25 листопада 2010 року.
Окрім того, долучене до реєстраційної справи № 2983685123100 рішення ІНФОРМАЦІЯ_3 про узаконення самовільного будівництва від 25.11.2010 не містить підпису уповноваженої особи, зокрема міського голови, та замість відтиску печатки, має лише її ксерокопію. Більш того, у рішенні зазначено прізвище та ініціали міського голови - « ОСОБА_8 », проте станом на 25.11.2010 посаду ІНФОРМАЦІЯ_8 займав ОСОБА_9 .
Таким чином, внаслідок проведення державної реєстрації права власності на нерухоме майно на підставі підробленого документу, первинна площа житлового будинку АДРЕСА_1 збільшилась з 69 кв.м до 210 кв.м., тобто на 131 квадратний метр. Без надання можливості вилучення вищевказаної інформації існує реальна загроза неможливості встановлення всіх обставин скоєного кримінального правопорушення та всіх осіб причетних до нього.
У зв'язку з вищевикладеним, з метою встановлення всіх обставин, які мають значення для проведення досудового розслідування, зокрема, з метою встановлення розміру завданих збитків, факту повідомлення неправдивих відомостей щодо площі пошкодженого нерухомого майна, у досудового слідства виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до документів в електронному вигляді, які містяться в електронній інформаційній системі - Державному реєстрі майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 624 від 13.06.2023 «Деякі питання забезпечення функціонування Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України», адміністратором реєстру є Державне підприємство “ ІНФОРМАЦІЯ_1 », що належить до сфери управління Мінцифри.
Іншим способом, окрім отримання тимчасового доступу шляхом зняття копії інформації, що міститься у вказаній електронній інформаційній системі, довести обставини вчинення кримінального правопорушення не надається можливим, оскільки у вказаних документах містяться відомості які потребують вивчення та встановлення кола осіб, причетних до вказаного злочину, а також проведення відповідних експертиз.
На підставі зазначеного, з метою повного та всебічного проведення досудового розслідування, орган досудового розслідування вважає за необхідне провести тимчасовий доступ до вказаних документів.
В судове засідання слідчий не з'явився, подавши заяву про розгляд клопотання без його участі. Одночасно слідчий просив розглянути клопотання без участі представників та повідомлення власників зазначених документів в порядку ч. 2 ст. 163 КПК України.
Представники ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » в судове засідання не викликався відповідно до ч. 2 ст. 163 КПК України, оскільки слідчий суддя визнав обґрунтованим ствердження слідчого щодо того, що це необхідно з метою недопущення розголошення таємниці досудового слідства та проведення повного, всебічного та неупередженого розслідування кримінального провадження.
Фіксування судового процесу технічними засобами не здійснювалось в порядку ч. 4 ст. 107 КПК України.
Розглянувши матеріали клопотання та його доводи, слідчий суддя вважає, що воно підлягає задоволенню, з огляду на таке.
За змістом вказаних загальних та спеціальних норм, тимчасовий доступ до речей і документів може бути застосований, якщо:
1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування тимчасового доступу до речей і документів;
2) запитувані речі і документи самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні;
3) запитувані речі або документи не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, або ж якщо вони її містять, сторона кримінального провадження має довести можливість використання наявних у них відомостей в якості доказів, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів;
4) за допомогою такого заходу забезпечення може бути виконане завдання, для виконання якого сторона звертається із відповідним клопотанням;
5) запитувані речі або документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної чи юридичної особи;
6) запитувані речі і документи неможливо отримати без застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження;
7) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні;
У випадку встановлення відсутності хоча б однієї з вказаних обставин, слідчий суддя, керуючись положеннями ст. 132 та ст. 163 КПК України, має відмовити у задоволенні відповідного клопотання.
З урахуванням вказаного, дослідивши клопотання та додані до нього матеріали, заслухавши пояснення учасників судового засідання, застосовуючи стандарт доказування «достатньої підстави», слідчий суддя, надаючи відповіді на вказані питання, приходить до таких висновків.
Відповідно до ч.1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді.
Обставини, викладені у клопотанні, вказують на ознаки кримінального правопорушення, і підтверджуються матеріалами, доданими до клопотання.
Вищезазначені документи перебувають у володінні Державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (ЄДРПОУ НОМЕР_2 , юридична адреса: АДРЕСА_3 ).
Це підтверджується доданими до клопотання матеріалами.
Відтак, слідчий суддя приходить до висновку, що наявні достатні підстави вважати, що інформація, що міститься у електронній інформаційній системі ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » має суттєве значення для встановлення кола осіб, причетних до вказаного злочину та проведення відповідних експертиз.
Іншим способом отримати витребувані документи без ризику втрати інформації, яка має значення для досудового розслідування, є очевидно неможливим.
На підставі викладеного і керуючись ст. ст. 159, 163-165, 372, 376 КПК України, слідчий суддя
Клопотання заступника начальника СВ ВП № 4 Пологівського РВП ГУНП в Запорізькій області майора поліції ОСОБА_3 , про тимчасовий доступ до речей та документів у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР за № 42025082080000003 від 25.02.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 358, ч. 2 ст. 15 ч. 5 ст. 190 КК України, - задовольнити.
Надати заступнику начальника СВ Пологівського РВП ГУ НП в Запорізькій області майору поліції ОСОБА_10 , заступнику начальника СВ ВП № 4 Пологівського РВП ГУ НП в Запорізькій області майору поліції ОСОБА_3 , старшому слідчому СВ ВП № 3 Пологівського РВП ГУНП в Запорізькій області капітану поліції ОСОБА_11 , слідчому СВ Пологівського РВП ГУ НП в Запорізькій області лейтенанту поліції ОСОБА_12 , слідчому СВ ВП № 3 Пологівського РВП ГУ НП в Запорізькій області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_13 , слідчому СВ ВП № 3 Пологівського РВП ГУ НП в Запорізькій області лейтенанту поліції ОСОБА_14 , слідчому СВ ВП № 4 Пологівського РВП ГУ НП в Запорізькій області лейтенанту поліції ОСОБА_15 , старшому слідчому СВ Пологівського РВП ГУ НП в Запорізькій області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_16 , слідчому СВ ВП № 3 Пологівського РВП ГУ НП в Запорізькій області лейтенанту поліції ОСОБА_17 дозвіл на тимчасовий доступ до документів в електронному вигляді, які містяться в єдиній державній інформаційно-комунікаційній системі - Державному реєстрі майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, адміністратором якого є Державне підприємство « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (ЄДРПОУ НОМЕР_2 , юридична адреса: АДРЕСА_3 ), а саме:
- інформаційне повідомлення № ІП-03.01.2024-217153 від 03.01.2024 з доданими фотознімками, подане ОСОБА_5 (РНОКПП НОМЕР_1 );
- заява про надання компенсації № ЗВ-08.08.2024-123716 від 08.08.2024 з доданими фотознімками, подана ОСОБА_5 (РНОКПП НОМЕР_1 );
- інформації про ір-адреси та інформацію про пристрої, з яких в період з 03.01.2024 по 08.08.2024 здійснено вхід до Єдиний державний веб-портал електронних послуг " ІНФОРМАЦІЯ_1 " ОСОБА_5 (РНОКПП НОМЕР_1 );
- інформація про способи, засоби та результати аутентифікації ОСОБА_5 (РНОКПП НОМЕР_1 ) під час входу до Єдиного державного веб-порталу електронних послуг " ІНФОРМАЦІЯ_1 " в період з 03.01.2024 по 08.08.2024, -
шляхом зняття копії зазначеної інформації та документів в електронному вигляді, що міститься в даній електронній інформаційній системі, в роздрукованому вигляді та запису її на диски для лазерних систем зчитування.
Визначити строк дії ухвали тривалістю шістдесят днів, який обчислювати з дня постановлення ухвали слідчим суддею.
У разі невиконання цієї ухвали за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано доступ до речей і документів на підставі ухвали, слідчий суддя має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положенням КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1