Справа № 350/1320/25
Номер провадження 2/350/735/2025
16 вересня 2025 року селище Рожнятів
Суддя Рожнятівського районного суду Івано-Франківської області Сокирко Л.М., вивчивши матеріали цивільної справи за позовною заявою ОСОБА_1 до Перегінської селищної ради Калуського району Івано-Франківської області, Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача ОСОБА_2 про скасування рішення селищної ради № 653-38/2023 від 13 вересня 2023 року; визнання незаконними та скасування рішення селищної ради № 801-52/2024 від 26 червня 2024 року; визнання незаконними та скасування: протоколу засідання комісії містобудування, будівництва, земельних відносин, екології та охорони навколишнього середовища від 7 липня 2025 року, технічної документації із землеустрою із землеустрою щодо інвентаризації земель житлової та громадської забудови комунальної власності; зобов'язання вчинити певні дії,
Позивачка ОСОБА_1 12 вересня 2025 року звернулася до суду із позовом до Перегінської селищної ради Калуського району Івано-Франківської області, Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача ОСОБА_2 про скасування рішення селищної ради № 653-38/2023 від 13 вересня 2023 року; визнання незаконними та скасування рішення селищної ради № 801-52/2024 від 26 червня 2024 року; визнання незаконними та скасування: протоколу засідання комісії містобудування, будівництва, земельних відносин, екології та охорони навколишнього середовища від 7 липня 2025 року, технічної документації із землеустрою із землеустрою щодо інвентаризації земель житлової та громадської забудови комунальної власності; зобов'язання вчинити певні дії.
Ознайомившись із позовною заявою та долученими до неї матеріалами приходжу до наступних висновків.
Відповідно до позовних вимог позивачка просить: скасувати рішення Перегінської селищної ради від 13 вересня 2023 року № 653-38/2023 «Про проведення інвентаризації земельної ділянки комунальної власності несільськогосподарського призначення»; визнати незаконним та скасувати акт комісії в складі депутатів Перегінської селищної ради Пайша Ігоря Михайловича, Тринчія Дмитра Дмитровича, начальника відділу земельних ресурсів та екології селищної ради Сенич Оксани Богданівни, начальника відділу юридичної та кадрової роботи Марко Маріанни Ярославівни, начальника відділу будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Пліш Ольги Василівни, головного спеціаліста відділу земельних ресурсів та екології Федорак Тетяни Миколаївни, старости села Ясень Гулій Мирослави Василівни від 30 травня 2024 року, якою вирішено технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земельної ділянки площею 0,1290 га в АДРЕСА_1 , цільове призначення земельної ділянки загального користування, які використовуються як внутрішньоквартальні проїзди, пішохідні зони (КВЦПЗ 03.20) виготовити без підпису суміжних землекористувачів у відомостях про встановлені межові знаки; визнати незаконним та скасувати рішення Перегінської селищної ради «Про затвердження актів комісії» від 26 червня 2024 року № 801-52/2024; визнати незаконною та скасувати протокол засідання комісії містобудування, будівництва, земельних відносин,екології та охорони навколишнього середовища від 7 липня 2025 року; визнати незаконним та скасувати технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земель житлової та громадської забудови комунальної власності Перегінської селищної ради в с. Ясень, вул. Вагилевича Ясенський старостинський округ Перегінської селищної ради Калуського району Івано-Франківської області кадастровий номер ділянки 2624886701:01:006:0310, яка розроблена ФОП ОСОБА_3 ; зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Івано-Франківській області скасувати державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 2624886701:01:006:0310 площею 0,1290 га в АДРЕСА_1 цільове призначення земельної ділянки загального користування, які використовуються як внутрішньоквартальні проїзди, пішохідні зони (КВЦПЗ 03.20) шляхом виключення з Державного земельного кадастру відомостей про реєстрацію земельної ділянки та скасувати запис в Поземельній книзі запису щодо державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 2624886701:01:006:0310. Поземельну книгу закрити.
Згідно з частиною першою статті 19 Цивільного процесуального кодексу України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають із цивільних, земельних, трудових, сімейних, відносин; інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
З положень пункту 2 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України убачається, що публічно-правовий спір спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.
Згідно з правилами визначення юрисдикції адміністративних судів щодо вирішення адміністративних справ, закріпленими у статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до пункту 7 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України, суб'єкт владних повноважень орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, орган військового управління, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.
Відповідно до позовних вимог позивачка оспорює правомірність дій відповідних органів (законність прийнятих рішень) а саме: Перегінської селищної ради; комісії містобудування, будівництва, земельних відносин, екології та охорони навколишнього середовища; Головного управління Держгеокадастру у Івано-Франківській області.
Адміністративні суди розглядають спори, що мають в основі публічно-правовий характер, тобто випливають із владно-розпорядчих функцій або виконавчо-розпорядчої діяльності публічних органів.
Даний спір стосується земельної ділянки комунальної власності несільськогосподарського призначення (загального користування) Перегінської селищної ради та цей спір не має ознак приватно-правового характеру і підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 186 Цивільного процесуального Кодексу України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Враховуючи, що позовна заява ОСОБА_1 не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, вбачаються визначені законом підстави для відмови у відкритті провадження у справі.
Керуючись статтями 19, 186, 187 Цивільного процесуального кодексу України,
У відкритті провадження за позовною заявою ОСОБА_1 до Перегінської селищної ради Калуського району Івано-Франківської області, Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача ОСОБА_2 про скасування рішення селищної ради № 653-38/2023 від 13 вересня 2023 року; визнання незаконними та скасування рішення селищної ради № 801-52/2024 від 26 червня 2024 року; визнання незаконними та скасування: протоколу засідання комісії містобудування, будівництва, земельних відносин, екології та охорони навколишнього середовища від 7 липня 2025 року, технічної документації із землеустрою із землеустрою щодо інвентаризації земель житлової та громадської забудови комунальної власності; зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення шляхом подачі апеляційної скарги до Івано-Франківського апеляційного суду.
Суддя Сокирко Л.М.