Ухвала від 18.09.2025 по справі 924/502/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29607, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1, e-mail: inbox@km.arbitr.gov.ua, тел.(0382)71-81-84

УХВАЛА

"18" вересня 2025 р.Справа № 924/502/25

м. Хмельницький

Господарський суд Хмельницької області у складі судді Виноградової В.В., розглянувши матеріали заяви Головного управління ДПС у Хмельницькій області про грошові вимоги кредитора до боржника у справі

за заявою ОСОБА_1

про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність

за участю :

від боржника представник не з'явився

від ДПС у Хмельницькій області :Заєць І О.

арбітражного керуючого Ведмедєва С.С.

ТОВ "Смартівей Юкрейн" Шкромида В.В.

Ухвала постановляється 18.09.2025, оскільки попереднє засідання 21.08.2025 відкладалось.

В судовому засідання оголошено скорочену (вступну та резолютивну частини) ухвалу.

встановив: ухвалою Господарського суду Хмельницької області від 23.06.2025, зокрема, відкрито провадження у справі №924/502/25 про неплатоспроможність фізичної особи ОСОБА_1 ; введено мораторій на задоволення вимог кредиторів; введено процедуру реструктуризації боргів боржника; призначено керуючим реструктуризацією у справі №924/502/25 арбітражного керуючого Ведмедєва Сергія Сергійовича; призначено попереднє засідання на 29.07.2025, яке відкладалось на 21.08.2025, 18.09.2025.

23.06.2025 оприлюднено повідомлення про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність ОСОБА_1 .

22.07.2025 на адресу суду надійшла заява Головного управління ДПС в Хмельницькій області з грошовими вимогами кредитора до боржника (від 22.07.2025), в якій просить визнати грошові вимоги кредитора - Головного управління ДПС в Хмельницькій області до боржника в сумі 54207,87 грн та внести їх до реєстру вимог кредиторів.

Ухвалою суду від 25.07.2025 вказану заяву залишено без руху, надавши заявнику строк у п'ять днів з дня вручення цієї ухвали для усунення недоліків заяви.

01.08.2025 на адресу суду від ГУ ДПС у Хмельницькій області надійшло клопотання про продовження строку на усунення недоліків, в якому заявник просив суд продовжити строк для усунення недоліків заяви у справі №924/502/25 у зв'язку з тим, що ДПС не є розпорядником коштів, а є органом, який утримується за рахунок Державного бюджету, і для сплати судового збору необхідне звернення до Управління Державної казначейської служби України, що й було зроблено заявником, однак станом на час подання заяви Головне управління Державної казначейської служби у Хмельницькій області направлену платіжну інструкцію не виконало.

Ухвалою суду від 12.08.2025 прийнято заяву Головного управління ДПС в Хмельницькій області про грошові вимоги кредитора до боржника (від 22.07.2025) до розгляду в попередньому засіданні суду, яке призначене на 21.08.2025 та в подальшому відкладено на 18.09.2025.

Арбітражним керуючим було спрямоване Головному управлінню ДПС у Хмельницькій області письмове повідомлення (від 16.09.2025) про результати розгляду грошових вимог.

У письмових відомостях про результати розгляду вимог кредиторів (від 16.09.2025) керуючий реструктуризацією - арбітражний керуючий Ведмедєв С.С. повідомив, що за результатами розгляду заяви ГУ ДПС у Хмельницькій області та долучених до неї документів, ним визнаються заявлені кредиторські вимоги.

Представник ГУ ДПС у Хмельницькій області в засіданні підтримав заяву із грошовими вимогами, просить її задоволити.

Арбітражний керуючий у засіданні підтримав свою позицію викладену у письмовому повідомленні.

Боржник представника для участі в судовому засіданні не направив, будь-яких пояснень щодо заявлених грошовим вимог та клопотань до суду не подав.

Розглянувши матеріали заяви Головного управління Державної податкової служби у Хмельницькій області про визнання грошових вимог, судом встановлено та враховується таке.

Відповідно до частини 1 ст. 2 Кодексу України з процедур банкрутства (далі - КУзПБ) провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України.

За змістом статті 1 КУзПБ грошовим зобов'язанням є зобов'язання боржника сплатити кредитору певну грошову суму відповідно до цивільно-правового правочину (договору) та на інших підставах, передбачених законодавством України, зокрема до грошових зобов'язань належать зобов'язання щодо сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування.

Кредитор це юридична або фізична особа, а також контролюючий орган, уповноважений відповідно до Податкового кодексу України здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у межах своїх повноважень, та інші державні органи, які мають вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника; конкурсні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, що виникли до відкриття провадження у справі про банкрутство і виконання яких не забезпечено заставою майна боржника (стаття 1 КУзПБ).

Порядок звернення кредиторів із вимогами до боржника у справі про банкрутство та розгляду судом відповідних заяв регламентовані, зокрема, нормами статей 45, 46, 47, ч. 1. ст. 122 КУзПБ.

Відповідно до ч. 1 ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства (надалі КУзПБ) конкурсні кредитори за вимогами, що виникли до дня відкриття провадження у справі про банкрутство, зобов'язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують, протягом 30 днів з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство.

Згідно з ч. 6 ст. 45 КУзПБ заяви з вимогами конкурсних кредиторів або забезпечених кредиторів, подані в межах строку, визначеного частиною першою цієї статті, розглядаються господарським судом у попередньому засіданні суду. За результатами розгляду зазначених заяв господарський суд постановляє ухвалу про визнання чи відхилення (повністю або частково) вимог таких кредиторів.

Ухвала господарського суду є підставою для внесення відомостей про таких кредиторів до реєстру вимог кредиторів.

ГУ ДПС у Хмельницькій області в межах визначених положеннями ст. 45 КУзПБ подано заяву з грошовими вимогами до боржника.

З матеріалів заяви вбачається, що заборгованість, яка обліковується за боржником перед ГУ ДПС у Хмельницькій області становить 54207,87 грн та складається із 5858,72 грн штрафних санкцій, 48349,15 грн пені.

Рішенням №0305192412 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 06.12.2024 Красилівським відділом податків і зборів з фізичних осіб та проведення камеральних перевірок управління оподаткування фізичних осіб ГУ ДПС у Хмельницькій області на підставі ч. 10 та п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування застосовано до ОСОБА_1 штраф у розмірі 5858,72 грн за період з 10.02.2018 до 29.05.2023 та нараховано пеню у розмірі 48349,15 грн. Зазначене рішення було направлено на адресу боржника, однак повернуто з відміткою "за закінченням терміну зберігання".

У зв'язку з утворенням заборгованості, заявником було надіслано ОСОБА_1 вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 06.02.2025 на загальну суму 54207,87 грн, з яких 5858,72 грн штрафу та 48349,15 грн пені.

У зв'язку з несплатою боржником встановленої суми заборгованості ГУ ДПС у Хмельницькій області керуючись ст. 3 Закону України "Про виконавче провадження" та ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" звернулось до Старокостянтинівського відділу державної виконавчої служби у Хмельницькому районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) із заявою від 08.04.2025 про відкриття виконавчого провадження.

Постановою від 15.04.2025 старшим виконавцем Старокостянтинівського відділу державної виконавчої служби у Хмельницькому районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) відкрито виконавче провадження №77793077 з примусового виконання вимоги №Ф-1931-2201 У від 06.02.2025 Головного управління ДПС у Хмельницькій області про стягнення з ОСОБА_2 54207,87 грн. Доказів про сплату боргу суду не надано.

Отже, заборгованість боржника перед ГУ ДПС у Хмельницькій області підтверджується рішенням ГУ ДПС у Хмельницькій області №0305192412 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 06.12.2024; інформацією про наявність заборгованості зі сплати єдиного внеску станом на 17.07.2025; вимогою про сплату боргу (недоїмки) №Ф-1931-2201У від 06.02.2025; розрахунком суми кредиторських вимог; витягом з інтегрованої картки платника податків, що містяться в матеріалах справи.

Порядок виникнення грошових зобов'язань щодо сплати податків та зборів визначений Податковим кодексом України (далі - ПК України), положеннями пунктів 1.1. та 1.3 статті 1 якого унормовано, що цей Кодекс регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, проте питання погашення податкового боргу з осіб, на яких поширюються процедури, визначені Законом про банкрутство, регулюються цим Законом.

У відповідності до пп. 14.1.137 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, орган стягнення - державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.

Згідно з п.п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим кодексом та законами з питань митної справи (п. п. 16.1.4 п. 16.4 ст. 16 ПК України).

Виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк (п. 38.1 ст. 38 ПК України).

За змістом підпункту 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 ПК України податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) віднесено до переліку контролюючих органів, що здійснюють від імені держави функцію контролю дотримання законодавства з питань оподаткування (крім віднесених до компетенції митних органів підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.

Органами стягнення є виключно контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 цього пункту, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень (пункт 41.4 статті 41 ПК України).

Крім того, за змістом статті 20 ПК України податкові органи мають право, серед іншого, застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України, а також звертатися до суду, зокрема із заявами щодо порушення справ про банкрутство або щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг.

Відповідно до пп. 191.1.45 п. 191.1 ст. 191 Податкового кодексу України, контролюючі органи звертаються до суду у випадках, передбачених законодавством.

Згідно п. 1.3. ст.1 Податкового кодексу України цей Кодекс не регулює питання погашення податкових зобов'язань або стягнення податкового боргу з осіб, на яких поширюються судові процедури, визначені Кодексом України з процедур банкрутства, з банків, на які поширюються норми Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", проведення комплексних перевірок з метою виявлення фінансових рахунків та погашення зобов'язань зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (крім особливостей функціонування єдиного рахунку, подання звітності щодо суми нарахованого єдиного внеску), зборів на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначені Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".

Пунктом 4 частини першої статті 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" визначено, що платниками єдиного внеску є фізичні особи підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систем оподаткування.

Платники єдиного внеску, зазначені у пункті 4 частини першої статті 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", зобов'язані були сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний рік, до 10 лютого наступного року, крім фізичних осіб підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, які сплачують єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.

Частиною 10 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" встановлено, що на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Згідно з п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" податковим органом за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Відповідно до даних інформаційно-комунікаційної системи ДПС України (далі ІКС ДПС) станом на 30.06.2025 відносно ОСОБА_1 сума грошових вимог, яка підлягає заявленню за кодом класифікації доходів бюджету 71040000 Єдиний внесок для фізичних осіб-підприємців, у тому числі які обрали спрощену систему оподаткування та осіб, які проводять незалежну професійну діяльність складає 54207,87 грн, до якої входить 5858,72 грн штрафу та 48349,15 грн пені.

Доказів, які б підтверджували сплату божником зазначеної заборгованості повністю або частково у добровільному чи примусовому порядку суду не надано.

Окрім того, відповідні вимоги також визнані керуючим реструктуризацією боргів боржника в повному обсязі.

Відповідно до ст.ст. 73, 74, ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

За положеннями ч. 2 ст. 133 КУзПБ витрати, пов'язані з провадженням у справі про неплатоспроможність (витрати на оплату судового збору, сплату винагороди і відшкодування витрат арбітражного керуючого, пов'язаних з виконанням ним своїх повноважень, оплату послуг спеціалістів для проведення оцінки майнових об'єктів, що підлягають продажу), відшкодовуються у повному обсязі до задоволення вимог кредиторів.

Згідно ч. 4 ст. 133 КУзПБ вимоги кредиторів, включені до реєстру вимог кредиторів, задовольняються у такій черговості:

1) у першу чергу задовольняються вимоги до боржника щодо виплати заборгованості із заробітної плати працівникам, які перебувають/перебували у трудових відносинах із боржником, сплати аліментів, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю фізичної особи, сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування;

2) у другу чергу задовольняються вимоги щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) та проводяться розрахунки з іншими кредиторами;

3) у третю чергу сплачуються неустойки (штраф, пеня), внесені до реєстру вимог кредиторів.

Враховуючи вищевикладене, заява Головного управління ДПС у Хмельницькій області про грошові вимоги кредитора до боржника (від 22.07.2025) в сумі 54207,87 грн є обґрунтованою, підтверджена належними доказами, а тому суд приходить до висновку, що її слід задоволити, визнавши грошові вимоги ГУ ДПС у Хмельницькій області до боржника в сумі 54207,87 грн (5858,72 грн штрафних санкцій, 48349,15 грн пені) - 3 черга задоволення вимог кредиторів, а також 4844,80 грн витрат по сплаті судового збору - позачергово.

Керуючись ст.ст. 9, 45, 47, 48, 64 Кодексу України з процедур банкрутства, ст.ст. 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

заяву Головного управління ДПС у Хмельницькій області про грошові вимоги кредитора до боржника (від 22.07.2025) задовольнити.

Визнати грошові вимоги Головного управління ДПС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17 м. Хмельницький, код 44070171) до боржника - фізичної особи ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) в сумі 54207,87 грн (5858,72 грн штрафних санкцій, 48349,15 грн пені) з віднесенням до третьої черги задоволення вимог кредиторів, та 4844,80 грн витрат по сплаті судового збору, які підлягають задоволенню позачергово.

Розпоряднику майна включити вимоги Головного управління ДПС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17 м. Хмельницький, код 44070171) до реєстру вимог кредиторів.

Ухвала набирає законної сили 18.09.2025 та може бути оскаржена в порядку та строки передбачені ст.ст. 255-257 ГПК України до Північно-західного апеляційного господарського суду.

Повний текст ухвали складено 19.09.2025.

Суддя Виноградова В.В.