Справа № 484/5220/25
Провадження №1-кс/484/802/25
Кримінальне провадження №42025152050000029
19.09.2025 року слідчий суддя Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання дізнавача у кримінальному провадженні - заступника начальника СД Первомайського РВП ГУНП в Миколаївській області капітана поліції ОСОБА_2 , погоджене із прокурором Первомайської окружної прокуратури ОСОБА_3 , про тимчасовий доступ до речей і документів, у кримінальному провадженні №42025152050000029 від 02.09.2025 року,
Дізнавач СД Первомайського РВП ГУНП в Миколаївській області капітана поліції ОСОБА_2 звернувся до слідчого судді із клопотанням, погодженим із прокурором Первомайської окружної прокуратури ОСОБА_3 , про тимчасовий доступ до документів, які перебувають у володінні державного реєстратора ІНФОРМАЦІЯ_1 (юридична адреса: АДРЕСА_1 ), з можливістю ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити виїмку) у паперовій та/або електронній формі.
02 вересня 2025 року Первомайською окружною прокуратурою Миколаївської області розпочато досудове розслідування (дізнання) кримінального проступку, передбаченого ч. 1 ст. 190 КК України (шахрайство), відомості про який внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42025152050000029.
Клопотання обґрунтовано тим, що 02 вересня 2025 року Первомайською окружною прокуратурою Миколаївської області розпочато досудове розслідування (дізнання) кримінального проступку, передбаченого ч. 1 ст. 190 КК України (шахрайство), відомості про який внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42025152050000029.
В результаті проведення досудового розслідування (дізнання) встановлено, що 27 березня 2025 року ІНФОРМАЦІЯ_2 розглянуто кримінальне провадження №62024000000000375 від 08.05.2024 за обвинуваченням у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 367 КК України (службова недбалість) відносно колишнього начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_4 .
В ході даного судового розгляду (справа № 489/4259/24) встановлено, що ОСОБА_4 , виконуючи обов'язки начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 , не вжив достатніх заходів для виявлення та перевірки відомостей щодо раніше використаного ОСОБА_5 права на безоплатну приватизацію земельної ділянки з кадастровим номером 4825480800:05:000:0197 з цільовим призначенням «для ведення особистого селянського господарства», 13.12.2017 за відсутності будь-яких правових підстав підписав наказ Головного управління № 7143/0/14-18-СГ про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_5 . У подальшому вказана земельна ділянка, після здійснення державної реєстрації права власності на неї за ОСОБА_5 03.05.2019 вибула із власності держави та незаконно перейшла у приватну власність останнього.
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 116 Земельного кодексу України передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених Земельним кодексом України, проводиться один раз по кожному виду використання.
Згідно ч. 1 ст. 121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства.
06 лютого 2018 року відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» право власності на земельну ділянку площею 2 га, для ведення особистого селянського господарства за кадастровим номером 4825486300:05:000:0652 розташовану межах території Синюхино-Брідської сільської ради Первомайського району Миколаївської області зареєстровано за ОСОБА_5 . Дана реєстрація права власності на нерухоме майно (земельну ділянку) здійснена державним реєстратором ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_6 (індексний номер рішення: 39624968).
Таким чином, ОСОБА_5 використав своє право на безоплатну передачу йому земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства.
Крім того, наказом ІНФОРМАЦІЯ_3 № 7143/0/14-18-СГ від 17 жовтня 2018 року затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства та ОСОБА_5 надано у власність земельну ділянку площею 2 га, з кадастровим номером 4825480800:05:000:0197 із земель сільськогосподарського призначення державної власності без зміни цільового призначення для ведення особистого селянського господарства, розташовану в межах території Грушівської сільської ради Первомайського району Миколаївської області.
03 травня 2019 року відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» право власності на земельну ділянку площею 2 га, з кадастровим номером 4825480800:05:000:0197 із земель сільськогосподарського призначення державної власності без зміни цільового призначення для ведення особистого селянського господарства, розташовану межах території Грушівської сільської ради Первомайського району Миколаївської області зареєстровано за ОСОБА_5 . Дана реєстрація права власності на нерухоме майно (земельну ділянку) здійснена державним реєстратором ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_7 (індексний номер рішення: 46744007).
Враховуючи, що на момент затвердження проекту землеустрою та набуття у власність земельної ділянки площею 2 га, з кадастровим номером 4825480800:05:000:0197 із земель сільськогосподарського призначення державної власності без зміни цільового призначення для ведення особистого селянського господарства, розташовану межах території Грушівської сільської ради Первомайського району Миколаївської області ОСОБА_5 раніше вже набув право власності на земельну ділянку площею 2 га, для ведення особистого селянського господарства за кадастровим номером 4825486300:05:000:0652 із земель сільськогосподарського призначення державної власності без зміни цільового призначення для ведення особистого селянського господарства, розташовану межах території Синюхино-Брідської сільської ради Первомайського району Миколаївської області, тому у діянні останнього вбачаються ознаки кримінального проступку, передбаченого ч. 1 ст. 190 КК України (шахрайство).
З метою виконання завдань кримінального провадження, передбачених статтею 2 КПК України, а також встановлення обставин, які підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, виникла необхідність в отриманні та дослідженні копій правових документів, що посвідчують виникнення та або перехід права власності на земельну ділянку, в тому числі на підставі яких 06 лютого 2018 року за ОСОБА_5 зареєстровано право власності на земельну ділянку площею 2 га, для ведення особистого селянського господарства за кадастровим номером 4825486300:05:000:0652 розташовану межах території Синюхино-Брідської сільської ради Первомайського району Миколаївської області, а також копій правових документів, що посвідчують виникнення та або перехід права власності на земельну ділянку, в тому числі на підставі яких 03 травня 2019 року за ОСОБА_5 зареєстровано право власності на земельну ділянку площею 2 га з кадастровим номером 4825480800:05:000:0197 із земель сільськогосподарського призначення державної власності розташовану межах території Грушівської сільської ради Первомайського району Миколаївської області.
Засвідчені належним чином скановані копії правових документів, що посвідчують виникнення та або перехід права власності на земельні ділянки, а також за наявності інші документи подані для реєстрації або переходу права власності, до яких необхідно отримати тимчасовий доступ (із можливістю вилучення), зберігаються у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, доступ до якого наявний у державного реєстратора ІНФОРМАЦІЯ_1 , що розташована за адресою: АДРЕСА_1 .
Відомості, що містяться у Державному реєстрі прав, повинні відповідати відомостям, що містяться в документах, на підставі яких проведені реєстраційні дії. У разі їх невідповідності пріоритет мають відомості, що містяться в документах, на підставі яких проведені реєстраційні дії.
Попередньо та достовірно з'ясовано, що на відміну від інших місцевих суб'єктів державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, державний реєстратор ІНФОРМАЦІЯ_1 має необмежений доступ до інформації стосовно реєстрації права власності на земельні ділянки як в межах Миколаївської області, так і в межах інших областей (регіонів) України.
Отже, з метою забезпечення ефективного виконання завдань кримінального провадження та уникнення зайвих витрат при проведенні досудового розслідування (дізнання), отримання тимчасового доступу до вищевказаної інформації та документів є найбільш доцільним саме у державного реєстратора ІНФОРМАЦІЯ_1 , що розташована за адресою: АДРЕСА_2 , якого визначено у даному клопотанні в якості володільця.
Дізнавач та прокурор у судове засідання не з'явилися, проте у клопотанні містяться заяви про розгляд даного клопотання без їх участі, подане клопотання підтримують та просять його задовольнити.
Крім того, дізнавач просить розглянути клопотання за відсутності володільця указаних документів, із причин наявності існуючої загрози щодо зміни або знищення речей чи документів, до яких необхідно отримати тимчасовий доступ.
У зв'язку з вищезазаченим державний реєстратор ІНФОРМАЦІЯ_1 у судове засідання не викликався.
Дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя приходить до наступного.
За змістом ст.131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження, різновидом яких є тимчасовий доступ до речей і документів, застосовуються із метою досягнення дієвості цього провадження.
Статтею 160 КПК України установлено, що сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися із ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв'язку здійснюється шляхом зняття копії інформації, що міститься у таких електронних інформаційних системах або їх частинах, мобільних терміналах систем зв'язку, без їх вилучення. Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Відповідно до ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав уважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або у сукупності із іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку із яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
У п. 2 ч. 1 ст. 162 КПК України визначено, що до охоронюваної законом таємниці, яка міститься у речах і документах, належать відомості, які можуть становити лікарську таємницю.
Відтак, відомості про тимчасовий доступ до яких клопоче дізнавач, належать до охоронюваної законом таємниці.
Оцінивши обґрунтованість та підставність наведених дізнавачем доводів, слідчий суддя дійшов висновку, що під час розгляду клопотання слідчим доведено наявність достатніх підстав уважати, що речі та документи, про тимчасовий доступ до яких клопоче дізнавач, знаходяться у володінні державного реєстратора ІНФОРМАЦІЯ_1 , і відносяться до охоронюваної законом таємниці, самі по собі так і у сукупності із іншими речами і документами кримінального провадження мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Також дізнавачем доведено, що ці речі та документи можливо використати як доказ та те, що без їх отримання не виявляється можливим іншими способами довести обставини, які передбачається довести у ході досудового розслідування кримінального провадження.
Відтак, із урахуванням доведених дізнавачем обставин, а саме: підстав для застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження як тимчасовий доступ до речей і документів, визначених у ст. 160, 163 КПК України; що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права та свободи, оскільки отримати указану у клопотанні інформацію неможливо іншим способом; за допомогою саме такого виду заходу забезпечення кримінального провадження, як тимчасовий доступ, може бути виконане завдання щодо забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування, слідчий суддя вважає, що клопотання дізнавача є обґрунтованим і підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст.163, 164 КПК України,
Клопотання задовольнити.
Надати дозвіл заступнику начальника сектору дізнання Первомайського районного відділу поліції ГУНП в Миколаївській області ОСОБА_2 , дізнавачу сектору дізнання Первомайського районного відділу поліції ГУНП в Миколаївській області ОСОБА_8 , старшому дізнавачу сектору дізнання Первомайського районного відділу поліції ГУНП в Миколаївській області ОСОБА_9 , дізнавачу сектору дізнання Первомайського районного відділу поліції ГУНП в Миколаївській області ОСОБА_10 та начальнику сектору дізнання Первомайського районного відділу поліції ГУНП в Миколаївській області ОСОБА_11 на тимчасовий доступ до речей і документів, які знаходяться у володінні державного реєстратора ІНФОРМАЦІЯ_1 (юридична адреса: АДРЕСА_1 ), з можливістю ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити виїмку) у паперовій та/або електронній формі, а саме:
надати засвідчені належним чином скановані копії правових документів, що посвідчують виникнення та або перехід права власності на земельну ділянку площею 2 га, для ведення особистого селянського господарства з кадастровим номером 4825486300:05:000:0652 розташовану межах території Синюхино-Брідської сільської ради Первомайського району Миколаївської області, а також за наявності інші документи подані для реєстрації або переходу права власності;
надати засвідчені належним чином скановані копії правових документів, що посвідчують виникнення та або перехід права власності на земельну ділянку площею 2 га, для ведення особистого селянського господарства за кадастровим номером 4825480800:05:000:0197 розташовану межах території Грушівської сільської ради Первомайського району Миколаївської області, а також за наявності інші документи подані для реєстрації або переходу права власності;
Доступ слід надати строком на один місяць з дня винесення ухвали.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів, відповідно до ч. 1 ст. 166 КПК України, слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: