Рішення від 08.09.2025 по справі 910/386/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

08.09.2025справа №910/386/25

Господарський суд міста Києва у складі судді Марченко О.В., за участю секретаря судового засідання Роздобудько В.В., розглянув у відкритому судовому засіданні

справу № 910/386/25

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 )

до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Смарагдовий» (вул. Генерала Шаповала, 2, м. Київ, 03035; ідентифікаційний код 45133855)

про визнання недійсним рішення загальних зборів,

за участю представників:

позивача - Данилова С.А. (ордер від 21.06.2025 серія АІ №1343075; в режимі відеоконференції з використанням власних технічних засобів через сервіс «Система захищеного відеоконференцзв'язку з судом»);

відповідача - Браніцького О.М. (ордер від 30.01.2025 серія АІ №1806269);

Корольової Н.М. (голова правління; паспорт № НОМЕР_2 ).

ІСТОРІЯ СПРАВИ

1. Стислий виклад позовних вимог

ОСОБА_1 звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Смарагдовий» (далі - ОСББ) про визнання недійсним рішення загальних зборів, оформленого протоколом загальних зборів ОСББ від 14.09.2024 №14092024-1 (далі - Протокол), в частині таких пунктів:

- «Для підвищення платіжної дисципліни ввести два розміри внесків «до 20 числа» та «після 20 числа». В рахунку/квитанції на оплату внесок названі «Внесок на управління та утримання будинку» для власників житлових (квартир) приміщень 14,78 грн. за 1 кв. метр площі у власності при оплаті після 20 числа поточного розрахункового місяця. Різницю в нарахуваннях при надходженні використовувати на утримання будинків» (пункт 4.2);

- «Визначити, що за наявності боргу за будь якими внесками, платежами, відшкодуванням» на 21 число попереднього місяця, нарахування на управління та утримання в поточному місяці здійснюється за внеском «після 20 числа» (пункт 4.4);

- «Затвердити щомісячний внесок на збереження спільного майна території в розмірі 226,36 грн з однієї квартири та/або нежитлового приміщення. Нарахування здійснювати з 01.11.2024 р. в поточному місяці за поточний. Відображати окремим рядком у рахунку з назвою «Внесок на збереження майна (територія)» (пункт 4.7);

- «Затвердити щомісячний внесок на збереження спільного майна будинків в розмірі 233,02 гри з однієї квартири та/або нежитлового приміщення. Нарахування здійснювати з 01.11.2024 в поточному місяці за поточний. Відображати окремим рядком у рахунку з назвою «Внесок на збереження майна (будинок)» (пункт 4.8);

- «Затвердити розмір одноразового внеску на купівлю генератора з кожної/го квартири/нежитлового приміщення багатоквартирних будинків 7 000,00 грн. будинку АДРЕСА_2 та 3) та будинку 2А. Нарахування здійснити в рахунках/квитанціях двома платежами за жовтень та листопад 2024 року з назвою внеску «Внесок на генератор» (пункт 6.3);

- «Ввести в дію затверджений розмір внесків з управління, утримання багатоквартирних будинків та прибудинкової території ОСББ «Смарагдовий», що розташовані за адресою: АДРЕСА_3 , з 01.11.2024. Внесок «після 20 числа» продовжувати застосовувати без перерви з урахуванням введення вдію цього Кошторису. Різницю коштів між внесками «до 20» та «після 20» використовувати виключно на статутні цілі Об'єднання» (пункт 6.4);

- «Для будинку (під'їзду) 2А, затвердити перший щомісячний внесок на заправку та технічне обслуговування генераторів в розмірі 250,00 грн. з квартири та нежитлового приміщення. Нарахування здійснити в рахунках/квитанціях за жовтень 2024 року з назвою внеску «Внесок на ТО генератора». В подальшому, з листопада 2024 року, щомісячний внесок на роботу генераторів (заправка, технічне обслуговування, ремонт) визначається по фактичним витратам на роботу всіх генераторів, шляхом розподілу суми фактичних витрат на кількість квартир та нежитлових приміщень в обох будинках» (пункт 6.4);

- «Для будинку (під'їзду) 2А окремо, в разі збільшення суми на закупівлю та встановлення РДЖ (резервних джерел живлення) розподілити різницю рівномірно між співвласникам квартир/нежитлових приміщень, якої буде не вистачати. Нарахування здійснити в рахунках/квитанціях з назвою внеску «Внесок на генератор» (пункт 6.5);

- «Затвердити розрахунок та розподіл кількості голосів окремо для кожного будинку та під'їзду для прийняття рішення, в яких РДЖ (резервних джерел живлення) будуть придбані та встановлені» (пункт 6.7).

Позовні вимоги мотивовано тим, що:

- ОСОБА_1 є власником 1/2 частки квартири АДРЕСА_4 , загальною площею 60 кв.м. на підставі договору купівлі-продажу, посвідченого 09.07.2012 приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Татаровою Т.О., зареєстрованого в реєстрі за №1224;

- співвласниками багатоквартирних будинків, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_5 , створене ОСББ;

- 14.09.2024 загальними зборами ОСББ прийняте рішення, оформлене Протоколом, яким: незаконно встановлено розміри внесків позивача як власника квартири - співвласника багатоквартирного будинку із відступленням від вимоги закону про визначення його частки у загальному обсязі внесків і платежів на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку - не пропорційно до загальної площі квартири, що перебуває у його власності; незаконно уведено санкції за порушення строку сплати цих внесків;

- на думку позивача, рішення загальних зборів ОСББ має бути визнано недійсним, оскільки: не відповідає вимогам закону до форми протоколу загальних зборів ОСББ; відсутні відомості хто із співвласників був присутнім на загальних зборах ОСББ, хто не був присутній на загальних зборах і взяв у них участь дистанційно з використанням технічних засобів електронних комунікацій у режимі відеоконференції, хто із них не був присутнім і взяв участь у письмовому опитуванні; відсутні відомості про листки опитування співвласників; ОСББ не повідомляло позивача про скликання 14.09.2024 загальних зборів ОСББ; ОСОБА_1 не був присутнім і не голосував на загальних зборах ОСББ, проведених 14.09.2024.

2. Стислий виклад заперечень відповідача

Відповідач 06.02.2025 подав суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив таке:

- 12.08.2024 правлінням ОСББ було ініційовано проведення загальних зборів, які мали відбутися 14.09.2024 об 11:00 за адресою: АДРЕСА_3 ;

- повідомлення про проведення загальних зборів (далі - Повідомлення) було вручено власникам квартир/нежитлових приміщень під особистий підпис, що підтверджується відповідним реєстром;

- членам ОСББ, яким Повідомлення не було вручено під розписку, було надіслано у встановленому законом порядку, а саме рекомендованими листами; позивачу Повідомлення було надіслано рекомендованим листом 31.08.2024, що підтверджується списком №11392 згрупованих поштових відправлень;

- оголошення було вивішено в доступних для власників місцях житлового комплексу, розміщено на сторінці у спільному чаті TELEGRAM, на спільному гугл-диску, що підтверджується відповідними фото та скріншотами;

- у Повідомленні вказувалося, що загальні збори проводяться за ініціативи правління, повідомлялося про дату, час та місце проведення загальних зборів, початок процедури реєстрації співвласників, доводився до відома членів ОСББ проект порядку денного, та констатувалася відсутність технічної можливості для участі у загальних зборах в режимі відео конференції;

- окремо співвласникам неодноразово була доведена інформація про можливість голосування з питань порядку денного під час проведення зборів шляхом письмового опитування з 15.09.2024 по 28.10.2024, а також у програмі «ДАХ»;

- 14.09.2024 відбулися загальні збори відповідача;

- у голосуванні на загальних зборах взяли участь особисто та/або через представників співвласники в кількості 58 осіб, яким належать квартири та/або нежитлові приміщення в багатоквартирних будинках загальною площею 6 141,20 кв.м, що становить 7,930 % від загальної площі;

- у письмовому опитуванні та через електронний сервіс «ДАХ» взяли участь особисто та/або через представників співвласники в кількості 389 осіб, яким належать квартири та/або нежитлові приміщення в багатоквартирних будинках загальною площею 42 260,30 кв.м, що становить 54,571 % від загальної площі;

- разом у голосуванні на загальних зборах та в письмовому опитуванні взяли участь особисто та/або через представників співвласники в кількості 447 осіб, яким належать квартири та/або нежитлові приміщення в багатоквартирних будинках загальною площею 48 401,50 кв.м, що становить 62,501 % від загальної площі;

- загальні збори ОСББ відбулися, прийняті рішення правомочні;

- рішення, прийняті на загальних зборах, оформлені Протоколом (повний текст протоколу складено 09.11.2024);

- Протокол (підпис головуючого на загальних зборах) був нотаріально посвідчений 23.01.2025;

- Протокол було оприлюднено у місцях загального користування житлового комплексу (дошках оголошень), а також у розміщено на гугл-диску (доступ до якого мають власники нерухомості) та у спільних чатах в TELEGRAM;

- враховуючи, що «за» оскаржувані рішення проголосували співвласники, що у сукупності володіють простою більшістю голосів співвласників (за наявності достатньої кількості співвласників для їх прийняття), такі рішення є прийнятими відповідно до Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» та статуту ОСББ;

- права одного співвласника ОСББ не можуть мати перевагу над правами та інтересами інших співвласників ОСББ, які реалізували свої права на участь в управлінні ОСББ та голосували за прийняття спірних рішень, а тому в задоволенні позову має бути відмовлено;

- сама по собі незгода позивача із прийнятими рішеннями загальних зборів не є підставою для визнання таких рішень недійсними або скасування таких рішень, а право на оскарження рішення загальних зборів не повинно реалізовуватися позивачем всупереч волевиявленню решти співвласників ОСББ.

3. Стислий виклад відповіді позивача на відзив

Позивач 13.02.2025 подав суду відповідь на відзив, в якій вказав, що відзив ОСББ є необґрунтованим та таким, що не містить заперечень з посиланням на відповідні докази та норми права щодо наведених ОСОБА_1 обставин та правових підстав позову.

4. Процесуальні дії у справі

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 22.01.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження; підготовче засідання призначено на 24.02.2025.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 24.02.2025 зобов'язано ОСББ та Товариство з обмеженою відповідальністю «ДАХ Девелопмент» (далі - ТОВ «ДАХ Девелопмент») подати суду до 25.03.2025 належним чином засвідчені копії документів; продовжено строк підготовчого провадження; підготовче засідання відкладено на 07.04.2025.

ОСББ 24.03.2025 на виконання вимог зазначеної ухвали подало суду належним чином засвідчені копії документів.

ТОВ «ДАХ Девелопмент» 07.04.2025 на виконання вимог ухвали подало суду копії документів (на оптичному носії інформації).

У підготовчому засіданні 07.04.2025 оголошено перерву до 05.05.2025.

Позивач 01.05.2025 подав суду додаткові пояснення з розрахунком, що додається в електронній формі в форматі електронної таблиці, щодо поданих ОСББ та ТОВ «ДАХ Девелопмент» копій документів.

05.05.2025 у підготовчому засіданні оголошено перерву до 16.06.2025.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 16.06.2025 відкладено підготовче засідання на 28.07.2025.

Позивач 25.06.2025 подав суду заяву про дослідження документів та заяву про визнання неналежними та недопустимими доказами (вказані у заяві листи та довіреності).

Відповідач 23.07.2025 подав суду додаткові пояснення на додаткові пояснення представника позивача ОСОБА_2 від 25.06.2025, в яких зазначив, що вказані пояснення практично ідентичні поясненням представника позивача адвоката Золотопупом С.В. від 01.05.2025, а тому ОСББ вважає за недоцільне ще раз повторювати свою позицію, викладену в додаткових поясненнях від 09.06.2025; на підтвердження своєї позиції додатково надав заяви співвласників ОСББ (власників квартир), якими останні підтверджують свою участь у загальних зборах, проведених 14.09.2024 та здійснене волевиявлення.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 28.07.2025 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 08.09.2025.

Представник позивача у судовому засіданні 08.09.2025 оголосив вступне слово та підтримав позовні вимоги у повному обсязі.

Представники відповідача оголосили вступне слово та заперечили проти задоволення позовних вимог у повному обсязі.

Суд, заслухавши вступне слово представників сторін, з'ясувавши обставини, на які посилаються сторони, дослідив в порядку статей 209 і 210 Господарського процесуального кодексу (далі - ГПК України) докази у справі.

Після закінчення з'ясування обставин справи та перевірки їх доказами суд перейшов до судових дебатів.

Представники сторін виступили з промовами (заключним словом), в яких посилалися на обставини і докази, досліджені у судовому засіданні.

У судовому засіданні 08.09.2025 було оголошено вступну та резолютивну частини рішення відповідно до статті 233 ГПК України.

Судом згідно з вимогами статей 222 і 223 ГПК України здійснювалося повне фіксування судового засідання технічними засобами та секретарем судового засідання велися протоколи судових засідань, які долучені до матеріалів справи.

ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДОМ

12.08.2024 правлінням ОСББ було ініційовано проведення загальних зборів, які мали відбутися 14.09.2024 об 11:00 год за адресою: вул. Генерала Шаповала, 2.

Позивач зазначає, що ініціатор загальних зборів ОСББ, проведених 14.09.2024, не повідомив позивача про скликання загальних зборів.

Пунктом 5.1 Статуту ОСББ передбачено, що загальні збори співвласників скликаються і проводяться правлінням ОСББ або ініціативною групою з не менш як трьох співвласників.

Відповідно до частини третьої статті 10 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» загальні збори скликаються та проводяться в порядку, передбаченому цим Законом для установчих зборів з урахуванням положень цієї статті. Ініціатором загальних зборів є правління об'єднання або ініціативна група, яка складається не менш як з трьох власників квартир або нежитлових приміщень.

Загальні збори скликаються не рідше одного разу на рік (частина четверта статті 10 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку»).

Згідно зі статтею 6 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» повідомлення про проведення установчих зборів направляється ініціатором установчих зборів не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення установчих зборів. Повідомлення в письмовій формі надається кожному співвласнику під власноручний підпис або надсилається рекомендованим листом на адресу квартири або нежитлового приміщення, що належить співвласнику в цьому багатоквартирному будинку.

Отже, Законом України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» чітко визначено куди необхідно надсилати повідомлення про проведення загальних зборів - на адресу об'єкту нерухомого майна, що належить співвласнику в цьому багатоквартирному будинку.

Пунктом 5.3 Статуту ОСББ передбачено, що повідомлення про проведення чергових (звітно-виборчих) та позачергових загальних зборів членів ОСББ, які скликаються правлінням та/або ревізійною комісією, здійснюється:

шляхом розміщення відповідного оголошення в місцях, у яких забезпечується ознайомлення з ним членів ОСББ (на дошках оголошень в ліфтових холах на першому поверсі кожного під'їзду) та

вручається кожному члену ОСББ під розписку, а в разі не отримання під розписку повідомлення надсилається шляхом поштового відправлення рекомендованим листом на адресу квартири або нежитлового приміщення у будинку кожному співвласнику окремим листом; компенсацію поштових витрат на надіслання повідомлень про проведення зборів відшкодовує власник; нарахування поштових витрат на надіслання повідомлень здійснюються в наступному місяці після проведення зборів, відповідно до понесених витрат на відправку повідомлень, і за кожним особовим рахунком виставляється вартість кількості надісланих листів по даній квартирі; відповідальність за отримання листа несе співвласник;

або шляхом надіслання на електронну пошту співвласника, якщо співвласник надав письмово заяву правлінню ОСББ з зазначенням ПІБ, номера квартири, електронної адреси для надіслання повідомлення; відповідальність за зміну електронної адреси та належне повідомлення про зміну такої адреси несе співвласник.

Повідомлення надсилаються не пізніше ніж за чотирнадцять календарних днів до дати проведення загальних зборів (пункт 5.4 Статуту ОСББ). У повідомленні про проведення загальних зборів повинно бути вказано з чиєї ініціативи скликаються збори, дата, час, місце проведення зборів, проект порядку денного зборів.

Відповідно до частини сьомої статті 10 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» повідомлення про проведення зборів співвласників направляється ініціатором зборів співвласників не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зборів. Повідомлення в письмовій формі надається кожному співвласнику під власноручний підпис або надсилається рекомендованим листом на адресу квартири або нежитлового приміщення, що належить співвласнику в цьому багатоквартирному будинку. За складеною у довільній формі письмовою заявою (у тому числі у формі електронного документа) співвласника до ініціатора зборів співвласників, отриманою не пізніше ніж за 15 календарних днів до дня проведення зборів співвласників, повідомлення про проведення зборів співвласників надсилається такому співвласнику на іншу поштову адресу або на адресу електронної пошти чи з використанням інших технічних засобів електронних комунікацій, зазначених у такій заяві.

Таким чином, Статут ОСББ та спеціальний закон не передбачає іншого способу повідомлення, ніж вручення повідомлення про проведення загальних зборів під розписку або надіслання рекомендованим листом.

Повідомлення про проведення загальних зборів було вручено власникам квартир/нежитлових приміщень під особистий підпис, що підтверджується відповідним реєстром.

Членам ОСББ, яким повідомлення не було вручено під розписку було надіслано у встановленому законом порядку, а саме рекомендованими листами. Позивачу повідомлення надіслано рекомендованим листом 31.08.2024, що підтверджується списком згрупованих поштових відправлень №11392, наявним в матеріалах справи.

Згідно з роздруківкою з офіційного сайту Акціонерного товариства «Укрпошта» поштове відправлення з штрихкодовим ідентифікатором №0304911503815 позивач отримав 18.09.2024.

В той же час, оголошення ОСББ було вивішено в доступних для власників місцях житлового комплексу, розміщено на сторінці у спільному чаті «Telegram», на спільному гугл-диску, що підтверджується відповідними фото та скріншотами.

У повідомленні вказувалося, що загальні збори проводяться за ініціативи правління, повідомлялося про дату, час та місце проведення загальних зборів, початок процедури реєстрації співвласників, доводився до відома членів ОСББ проект порядку денного, та констатувалася відсутність технічної можливості для участі у загальних зборах в режимі відеоконференції.

Окремо співвласникам була доведена інформація про можливість голосування з питань порядку денного під час проведення зборів шляхом письмового опитування з 15.09.2024 по 28.10.2024, а також у програмі «ДАХ».

З наведеного вбачається, що позивач був обізнаний про проведення загальних зборів, мав можливість як взяти участь у загальних зборах ОСББ, так і взяти участь у письмовому опитуванні, проте таких дій не вчинив.

14.09.2024 відбулися загальні збори ОСББ.

У голосуванні на загальних зборах взяли участь особисто та/або через представників співвласники в кількості 58 осіб, яким належать квартири та/або нежитлові приміщення в багатоквартирних будинках загальною площею 6 141,20 кв.м, що становить 7,930% від загальної площі.

У письмовому опитуванні та через електронний сервіс «ДАХ» взяли участь особисто та/або через представників співвласники в кількості 389 осіб, яким належать квартири та/або нежитлові приміщення в багатоквартирних будинках загальною площею 42 260,30 кв.м, що становить 54,571% від загальної площі.

Разом у голосуванні на загальних зборах та в письмовому опитуванні взяли участь особисто та/або через представників співвласники в кількості 447 осіб, яким належать квартири та/або нежитлові приміщення в багатоквартирних будинках загальною площею 48 401,50 кв.м, що становить 62,501% від загальної площі.

Таким чином, загальні збори ОСББ відбулися, прийняті рішення є правомочними.

Рішення, прийняті на загальних зборах, оформлені протоколом від 14.09.2024 №140924-1, який був нотаріально посвідчений 23.01.2025.

Протокол було оприлюднено у місцях загального користування житлового комплексу (дошках оголошень), а також у розміщено на гугл-диску (доступ до якого мають власники нерухомості) та у спільних чатах в «Telegram».

Так, загальними зборами ОСББ, зокрема, були прийнято такі рішення:

- нарахування внесків на управління та утриманця будинку і прибудинкової території здійснювати в поточному місяці за поточний 1-5 числа поточного місяця; для підвищення платіжної дисципліни ввести два розміри внесків «до 20 числа» та «після 20 числа»; в рахунку/квитанції на оплату внеску назвати «Внесок на управління та утримання будинку» (пункт 4.2);

- затвердити розмір щомісячних внесків з управління, утримання багатоквартирних будинків та прибудинкової території ОСББ, що розташовані за адресою: АДРЕСА_3 та АДРЕСА_3 :

для власників житлових (квартир) приміщень: 13,43 грн за 1 кв.м площі у власності при оплаті до 20 числа поточного розрахункового місяця (днем оплати є день, коли сплачені співвласником кошти надійдуть на поточний рахунок ОСББ); 14,78 грн за 1 кв.м площі у власності при оплаті після 20 числа поточного розрахункового місяця (днем оплати є день, коли сплачені співвласником кошти надійдуть на поточний рахунок ОСББ); різницю в нарахуваннях при надходженні використовувати на утримання будинку;

для власників нежитлових приміщень: 13,43 грн за 1 кв.м площі у власності при оплаті до 20 числа поточного розрахункового місяця (днем оплати є день, коли сплачені співвласником кошти надійдуть на поточний рахунок ОСББ); 14,78 грн за 1 кв.м площі у власності при оплаті після 20 числа поточного розрахункового місяця (днем оплати є день, коли сплачені співвласником кошти надійдуть на поточний рахунок ОСББ); різницю в нарахуваннях при надходженні використовувати на утримання будинку (пункт 4.3);

- визначити, що за наявності боргу за будь-якими внесками, платежами, відшкодуваннями на 21 число попереднього місяця, нарахування на управління та утримання в поточному місяці здійснюється за внеском після 20 числа (пункт 4.4);

- затвердити щомісячний внесок на збереження спільного майна території у сумі 226,36 грн з однієї квартири та/або нежитлового приміщення; нарахування здійснюється з 01.11.2024 в поточному місяці за поточний; відображати окремим рядком у рахунку з назвою «Внесок на збереження майна (територія)» (пункт 4.7);

- затвердити щомісячний внесок на збереження спільного майна будинків у сумі 233,02 грн з однієї квартири та/або нежитлового приміщення; нарахування здійснювати з 01.11.2024 в поточному місяці за поточний; відображати окремим рядком у рахунку з назвою «Внесок на збереження майна (будинку)» (пункт 4.8);

- затвердити розмір одноразового внеску на купівлю генератора з кожної/го квартири/нежитлового приміщення багатоквартирних будинків: 7 000 грн будинку 2 (під'їзд 1 та 3) та будинку 2А; 8 500 грн для будинку 2 (під'їзд 2); нарахування здійснити в рахунках/квитанціях двома платежами за жовтень та листопад 2024 року з назвою внеску «Внесок на генератор» (пункт 6.3);

- для кожного будинку (під'їзду) 2 та 2А окремо, затвердити перший щомісячний внесок на заправку та технічне обслуговування генераторів у сумі 250 грн з квартири та нежитлового приміщення; нарахування здійснити в рахунках/квитанціях за жовтень 2024 року з назвою внеску «Внесок на ТО генератора»; в подальшому, з листопада 2024 року щомісячний внесок на роботу генераторів (заправка, технічне обслуговування, ремонт) визначається за фактичними витратами на роботу всіх генераторів, шляхом розподілу суми фактичних витрат на кількість квартир та нежитлових приміщень в обох будинках (пункт 6.4);

- для кожного будинку (під'їзд) 2 та 2А окремо, в разі збільшення суми на закупівлю та встановлення РДЖ розподілити різницю рівномірно між співвласниками квартир/нежитлових приміщень, якої буде не вистачати; нарахування здійснювати в рахунках/квитанціях з назвою внеску «Внесок на генератор»; надати звіт після закупівлі та встановлення РДЖ; в разі зменшення суми на закупівлю та встановлення РДЖ здійснити перерахунок в сторону зменшення внеску шляхом ділення суми економії на кількість приміщень (пункт 6.5);

- затвердити розрахунок та розподіл кількості голосів окремо для кожного будинку та під'їзду для прийняття рішення, в яких РДЖ будуть придбані та встановлені (пункт 6.7).

Позивач вказує, що оскаржуваними рішеннями загальних зборів незаконно встановлено розміри внесків позивача як власника квартири - співвласника багатоквартирного будинку із відступленням від вимоги закону про визначення його частки у загальному обсязі внесків і платежів на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку - непропорційно до загальної площі квартири.

Особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку, правові, організаційні та економічні відносини, пов'язані з реалізацією прав та виконанням обов'язків співвласників багатоквартирного будинку визначено Законом України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку».

Згідно з частиною першою статті 10 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» співвласники приймають рішення щодо управління багатоквартирним будинком на зборах у порядку, передбаченому цією статтею. Якщо у багатоквартирному будинку в установленому законом порядку утворено об'єднання співвласників, проведення зборів співвласників та прийняття відповідних рішень здійснюється згідно із законом, що регулює діяльність об'єднань співвласників багатоквартирних будинків.

Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об'єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов'язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку визначає Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку».

Пунктом 2.3 Статуту ОСББ передбачено, що завданням та предметом діяльності ОСББ є забезпечення реалізації прав співвласників на володіння та користування спільним майном; забезпечення належного утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території; забезпечення належного санітарного, протипожежного і технічного стану спільного майна, що належить власникам житлових та нежитлових приміщень; сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами; контроль та забезпечення виконання співвласниками зобов'язань, пов'язаних з діяльністю ОСББ та інші.

Системний аналіз приписів статей 10, 13, 15, 16, 17, 20, 23 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» та положень Статуту ОСББ дозволяє стверджувати, що метою діяльності ОСББ є не тільки утримання будинку, а й забезпечення виконання інших дій. Отже, ОСББ має право встановлювати внески та витрачати отримані кошти саме на ті цілі, які узгоджуються з предметом та метою діяльності ОСББ, які визначені статутом.

Відповідно до частин першої - п'ятої статті 10 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» органами управління об'єднання є загальні збори співвласників, правління, ревізійна комісія об'єднання.

Вищим органом управління об'єднання є загальні збори. Загальні збори скликаються і проводяться в порядку, передбаченому цим Законом для установчих зборів, правлінням об'єднання або ініціативною групою з не менш як трьох співвласників. Рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов'язковим для всіх співвласників.

До виключної компетенції загальних зборів об'єднання відноситься, зокрема, визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників (абзац сьомий частини дев'ятої статті 10 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку»). Аналогічне за змістом положення закріплене у підпункті 4.3.7 пункту 4.3 Статуту ОСББ.

Згідно з частиною першою статтею 16 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» об'єднання, зокрема, має право відповідно до законодавства та статуту об'єднання: встановлювати порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів; визначати підрядника, укладати договори про управління та експлуатацію, обслуговування, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення майна з будь-якою фізичною або юридичною особою; здійснювати контроль за своєчасною сплатою внесків і платежів.

Частиною першою статті 17 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» передбачено, що для забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов'язків об'єднання має право, зокрема: вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об'єднання внесків і платежів, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів; звертатися до суду в разі відмови співвласника відшкодовувати заподіяні збитки, своєчасно та у повному обсязі сплачувати всі встановлені цим Законом та статутом об'єднання внески і платежі, у тому числі відрахування до резервного та ремонтного фондів.

Відповідно до частини третьої статті 23 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» внески на утримання і ремонт приміщень або іншого майна, що перебуває у спільній власності, визначаються статутом об'єднання та/або рішенням загальних зборів.

Поряд з цим слід наголосити, що Статут ОСББ не містить конкретного та вичерпного переліку внесків. Водночас пунктом 7.6 Статуту ОСББ передбачено, що за рішенням загальних зборів можуть затверджуватись одноразові внески на статутні цілі ОСББ.

В разі невідкладності аварійних та/або ремонтних робіт, право приймати рішення про одноразові внески передається правлінню з подальшим винесенням цих питань на розгляд загальних зборів. В разі негативного результату голосування загальних зборів за такими внесками робиться перерахунок.

Тобто загальні збори ОСББ можуть врегулювати питання визначення виду внесків (постійний/одноразовий), їх переліку, розміру, визначення порядку сплати, в тому числі із застосуванням диференційованого підходу на власний розсуд, шляхом прийняття рішення про сплату відповідних внесків.

Згідно з частиною першою статті 20 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» частка співвласника у загальному обсязі внесків і платежів на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку встановлюється пропорційно до загальної площі квартири (квартир) та/або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності.

Частиною першою статті 12 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» передбачено, що витрати на управління багатоквартирним будинком включають: 1) витрати на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку; 2) витрати на оплату комунальних послуг стосовно спільного майна багатоквартирного будинку; 21) витрати, пов'язані з виконанням зобов'язань за кредитним договором, укладеним за програмами Фонду енергоефективності; 3) витрати на сплату винагороди управителю в разі його залучення; 4) інші витрати, передбачені рішенням співвласників або законом.

Відповідно до частини другої статті 12 Закону України « Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» витрати на управління багатоквартирним будинком розподіляються між співвласниками пропорційно до їхніх часток співвласника, якщо рішенням зборів співвласників або законодавством не передбачено іншого порядку розподілу витрат.

Отже, законодавство надає можливість рішенням зборів співвласників передбачати інший порядок розподілу витрат па управління багатоквартирним будинком.

Позивач вважає, що не можуть бути враховані результати голосування всіх співвласників, листки голосування яких складені в електронній формі та підписані електронним підписом, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, тому, що всі вони не містять відомостей про документ, що підтверджує право власності співвласника на квартиру чи нежитлове приміщення, або відомості, які містяться у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, про реєстрацію права власності співвласника на квартиру чи нежитлове приміщення, з таких підстав:

- листок опитування, не містить по батькові власника кв. АДРЕСА_6 , отже голоси цього власника не можна врахувати як голоси «за»;

- листок опитування, складений в електронній формі та підписаний електронним підписом, не містить по батькові власника кв. АДРЕСА_7 , відтак голоси цього власника не можна врахувати як голоси «за»;

- листок опитування, складений в електронній формі та підписаний електронним підписом, не містить по батькові власника кв. АДРЕСА_8 , отже голоси цього власника не можна врахувати як голоси «за»;

- листок опитування, складений в електронній формі та підписаний електронним підписом, не містить по батькові власника кв. АДРЕСА_9 , відтак голоси цього власника не можна врахувати як голоси «за»;

- листок опитування, складений в електронній формі та підписаний електронним підписом, не містить по батькові власника кв. АДРЕСА_10 , отже голоси цього власника не можна врахувати як голоси «за»;

- листок опитування, складений в електронній формі та підписаний електронним підписом, не містить по батькові власника кв. АДРЕСА_11 , відтак голоси цього власника не можна врахувати як голоси «за»;

- листок опитування, складений в електронній формі та підписаний електронним підписом, не містить по батькові власника кв. АДРЕСА_12 , отже голоси цього власника не можна врахувати як голоси «за».

Так, наведені недоліки стосуються листків опитування щодо квартири АДРЕСА_6 , власником якої є ОСОБА_3 , квартири АДРЕСА_7 - ОСОБА_4 , квартир АДРЕСА_8 - ОСОБА_5 , квартири АДРЕСА_9 - ОСОБА_6 , квартири АДРЕСА_10 - ОСОБА_7 , квартири АДРЕСА_11 - ОСОБА_8 і квартири АДРЕСА_12 - ОСОБА_9 .

Дійсно в зазначених листках співвласники, які їх заповнювали, не вказали по батькові, проте з протоколів створення та перевірки кваліфікованого та удосконаленого електронного підпису, що доданий до кожного із листків опитування вбачається, що кожний з них містить по батькові особи, які підписала відповідний лист опитування.

Слід зазначити, що листки опитування заповнюються співвласниками індивідуально та особисто, а тому у ОСББ не має можливості проконтролювати правильність заповнення листків опитування.

Крім того, названі недоліки в оформленні документів не впливають на результати голосування, та, як наслідок, на недійсність прийнятих зборами рішень.

Також позивач зазначає, що не можуть бути враховані результати голосування всіх співвласників в результатах голосування на загальних зборах ОСББ, що відбулися 14.09.2024, з огляду на те, що:

- власник квартири АДРЕСА_13 площею 59,90 кв.м ОСОБА_10 по питанню 4 проголосував одночасно і «за», і «проти», отже по питанню 4 його голос не можна врахувати як голос «за» (том 2 матеріалів справи, а.с. 92 - 93);

- власник квартири АДРЕСА_14 площею 67,00 кв.м ОСОБА_11 по питанню 4 проголосував одночасно і «за», і «проти», відтак по питанню 4 його голос не можна врахувати як голос «за» (том 2 матеріалів справи, а.с. 115 - 116);

- власник квартири АДРЕСА_15 площею 138,70 кв.м ОСОБА_12 по питанню 12 проголосував одночасно і «за», і «проти», отже по питанню 12 його голос не можна врахувати як голос «за» (том 2 матеріалів справи, а.с. 143);

- власник квартири АДРЕСА_16 площею 60,80 кв.м ОСОБА_13 по питанню 4 не проголосувала «за» зазначивши у графі для голосування знак питання, відтак по питанню 4 його голос не можна врахувати як голос «за» (том 2 матеріалів справи, а.с.152);

- власник квартири АДРЕСА_17 площею 96,60 кв.м ОСОБА_14 по питанню не проголосувала відсутні відмітки «за» чи «проти» отже голос не можна врахувати як голос «за» (том 2 матеріалів справи, а.с. 182 - 185);

- власник квартири АДРЕСА_18 площею 59,80 кв.м ОСОБА_15 по питанню 5 не проголосувала (том 2 матеріалів справи, а.с. 225);

- власник квартири АДРЕСА_19 площею 169,7 кв.м ОСОБА_16 відсутні відмітки «за» чи «проти» що не дозволяє встановити результат голосування, відтак голос не можна врахувати як голос «за» (том 3 матеріалів справи, а.с. 37 - 39);

- власник квартири АДРЕСА_20 загальною площею 169 кв.м ОСОБА_17 проголосував електронним підписом як власник 1/2 частки квартири 28.10.2024 в електронному листку опитування не вказано документ, який підтверджує його право власності на квартиру, в одночасно проголосував паперовим листком опитування як власник 1/10 частки цієї квартири 10.10.2024; тому не можна вважати електронний листок опитування належним доказом і не можна враховувати результат його голосування за електронним листком опитування (том 3 матеріалів справи, а.с. 70 - 72);

- власник квартири АДРЕСА_20 площею 152,10 кв.м ОСОБА_18 - виправлено 1/10 на 9/10, отже голоси не можна врахувати як голос «за» (том 3 матеріалів справи, а.с. 73 - 75);

- власник квартири АДРЕСА_21 площею 62,3 кв.м ОСОБА_19 - в листку опитування немає імені і по батькові, відсутні відмітки голосування по пунктах порядку денного 4 і 6 «за» чи «проти», відтак голос не можна врахувати як голос «за», по пункту порядку денного 5 немає результату голосування (том 3 матеріалів справи, а.с. 146 - 147);

- власник квартири АДРЕСА_22 площею 64,30 кв.м ОСОБА_20 : відсутні відмітки «за» чи «проти» голосування по пунктах порядку денного 4, 5 і 6, отже голос не можна врахувати як голос «за» (том 4 матеріалів справи, а.с. 90 - 93);

- власник квартири АДРЕСА_23 площею 60,3 кв.м ОСОБА_20 : відсутні відмітки «за» чи «проти» голосування по пунктах порядку денного 4, 5 і 6, відтак голос не можна врахувати як голос «за» (том 4 матеріалів справи, а.с. 94 - 95);

- власник квартири АДРЕСА_24 площею 162,5 кв.м ОСОБА_21 : у пункті порядку денного 4 проставлені одночасно взаємовиключні результати голосування (і «за», і «ні»), отже голос по цьому пункту не можна врахувати як голос «за» (том 4 матеріалів справи, а.с. 168 - 170);

- власник квартири АДРЕСА_25 площею 169,2 кв.м ОСОБА_22 : у пункті порядку денного 4 проставлені одночасно взаємовиключні результати голосування («проти», «за»), голосував, у пункті порядку денного 5 - не голосував (проставлена відмітка «-»), у пункті порядку денного 6 проставлені одночасно взаємовиключні результати голосування («проти», «за»); відтак голоси по цих пунктах порядку денного не можна врахувати як голоси «за» (том 4 матеріалів справи, а.с. 171 - 173);

- власник квартири АДРЕСА_26 площею 96,5 кв.м ОСОБА_23 : у пункті порядку денного 6 проставлені одночасно взаємовиключні результати голосування («проти», «за»), отже голос по цьому пункту не можна врахувати як голос «за» (том 5 матеріалів справи, а.с. 14 - 16);

- власник квартири АДРЕСА_27 площею 59,6 кв.м ОСОБА_16 : у пунктах порядку денного з 4 по 15 включно проставлені невизначені результати голосування «+» та «-» (замість «проти», «за»), відтак голоси по цих пунктах не можна врахувати як голоси «за» (том 5 матеріалів справи, а.с. 17 - 19);

- власник квартири АДРЕСА_28 площею 88,2 кв.м ОСОБА_24 : у пункті порядку денного 4 проставлені одночасно взаємовиключні результати голосування («проти», «за»), отже голос по цьому пункту не можна врахувати як голос «за» (том 5 матеріалів справи, а.с. 263 - 265);

- власник квартири АДРЕСА_29 площею 62,8 кв.м ОСОБА_25 у пункті порядку денного 4 проставлені одночасно взаємовиключні результати голосування («проти», «за»), відтак голос по цьому пункту не можна врахувати як голос «за» (том 6 матеріалів справи, а.с. 25 - 27).

Разом з тим, під час обрахунку голосів з наведених питань порядку денного голоси квартир АДРЕСА_13 , АДРЕСА_14 , АДРЕСА_15 , АДРЕСА_17 , АДРЕСА_18 , АДРЕСА_21 , АДРЕСА_22 , АДРЕСА_23 , АДРЕСА_24 , АДРЕСА_25 , АДРЕСА_26 , АДРЕСА_28 , АДРЕСА_29 , які відображені у відповідних листках опитування, були зараховані як «проти», що підтверджується таблицею «Результати голосування кожного співвласника (представника), який взяв участь в голосуванні на загальних зборах ОСББ «Смарагдовий» 14.09.2024, у тому числі з використанням додатку «ДАХ» та письмовому опитуванні».

Водночас письмові листки опитування (опитування) власників ( ОСОБА_17 та ОСОБА_18 ) дають змогу однозначно і без будь-яких інших трактувань встановити результат їх волевиявлення.

Позивач вказує, що видані власниками квартир і нежитлових приміщень, за яких проголосували інші особи, довіреності не містять прав голосування на загальних зборах ОСББ, з огляду на що голоси таких власників не можна врахувати як голоси «за», а саме:

- довіреності, складені Товариством з обмеженою відповідальністю «РЕК Альфа» - власником квартир АДРЕСА_30 , АДРЕСА_31 , АДРЕСА_32 , АДРЕСА_33 , АДРЕСА_34 , АДРЕСА_35 , АДРЕСА_36 , АДРЕСА_37 , АДРЕСА_38 , АДРЕСА_39 , АДРЕСА_40 (том 8 матеріалів справи, а.с. 132);

- довіреність, складена ОСОБА_26 - власницею квартири АДРЕСА_41 (том 5 матеріалів справи, а.с. 13 - 14);

- довіреність, складена ОСОБА_27 - власницею квартири АДРЕСА_42 (том 5 матеріалів справи, а.с. 159);

- довіреність, складена ОСОБА_28 - власницею квартири АДРЕСА_43 (том 6 матеріалів справи, а.с. 12);

- довіреність, складена ОСОБА_29 - власником квартири АДРЕСА_44 (том 6 матеріалів справи, а.с. 45);

- довіреності, складені ОСОБА_30 - власником квартир АДРЕСА_45 , АДРЕСА_46 , АДРЕСА_47 , АДРЕСА_48 , АДРЕСА_49 , АДРЕСА_50 , АДРЕСА_51 , АДРЕСА_52 , АДРЕСА_53 , АДРЕСА_54 (зокрема, том 6 матеріалів справи а.с. 60 [інші листки опитування - те саме]);

- довіреності, складені Товариством з обмеженою відповідальністю «РСР Україна» - власником квартир АДРЕСА_55 і АДРЕСА_56 (том 8 матеріалів справи, а.с. 149 і 143).

Дослідивши вказані довіреності, суд встановив, що такі довіреності містять повноваження на представництво інтересів власників перед ОСББ, не містять обмежень повірених щодо участі в загальних зборах ОСББ, довіреності, видані фізичними особами, посвідчені нотаріально, жодний із довірителів не оскаржував дій свого повіреного щодо участі у загальних зборах ОСББ 14.09.2024, як і не оскаржував в судовому порядку рішення, прийняті загальними зборами ОСББ, що в свою чергу підтверджує їх визнання.

Також слід зазначити, що правомірність участі повірених у загальних зборах підтверджується:

- листом ТОВ «РЕК Альфа» від 15.05.2025 №15/05/25-1 (власник квартир АДРЕСА_30 , АДРЕСА_31 , АДРЕСА_32 , АДРЕСА_33 , АДРЕСА_34 , АДРЕСА_35 , АДРЕСА_36 , АДРЕСА_37 , АДРЕСА_38 , АДРЕСА_39 , АДРЕСА_40 ), з якого вбачається , що результати голосування представника ОСОБА_31 на загальних зборах ОСББ, які відбулися 14.09.2024 відображають волевиявлення власника та відповідають інтересам ТОВ «РЕК Альфа»;

- листом ОСОБА_27 (власник квартири АДРЕСА_42 ), яка підтверджує правомірність участі представника на загальних зборах та визнання прийнятих рішень;

- листом ОСОБА_28 (власник квартири АДРЕСА_43 ), яка підтверджує правомірність участі представника на загальних зборах та визнання прийнятих рішень;

- листом ОСОБА_32 (власника квартир АДРЕСА_45 , АДРЕСА_46 , АДРЕСА_47 , АДРЕСА_48 , АДРЕСА_49 , АДРЕСА_50 , АДРЕСА_51 , АДРЕСА_52 , АДРЕСА_54 , АДРЕСА_53 ,), який підтверджує правомірність участі представника на загальних зборах та визнання прийнятих рішень;

- листом ТОВ «РСР України» (власник квартир №№ 170, АДРЕСА_56 ) від 15.05.2025 №15/05/25, зі змісту якого вбачається, що результати голосування представника ОСОБА_31 на загальних зборах ОСББ, які відбулися 14.09.2024 відображають волевиявлення власника та відповідають інтересам ТОВ «РСР України».

Відтак, представники власників діяли в межах своїх повноважень, їх дії схвалені довірителями, які виконують рішення, прийняті загальними зборами ОСББ 14.09.2024.

Позивач вказує, що співвласники проголосували пізніше 45 днів після дати проведення загальних зборів 14.09.2024 - пізніше 29.10.2024, що підтверджується таким:

- листок опитування датований датою, більшою за 45 днів від дня загальних зборів, кв. АДРЕСА_57 площа 129,70 кв.м, власник ОСОБА_33 , зазначена дата голосування 25.11.24 виправлена (том 5 матеріалів справи, а.с. 203), отже голоси цього власника не можна врахувати як голоси «за»;

- листок опитування датований датою, більшою за 45 днів від дня загальних зборів, кв. АДРЕСА_58 , площа 124,70 кв.м, власник ОСОБА_34 , вказана дата голосування 22.01.86 (том 5 матеріалів справи, а.с. 257), відтак голоси цього власника не можна врахувати як голоси «за»;

- листок опитування датований датою, більшою за 45 днів від дня загальних зборів, кв. АДРЕСА_59 площа 155,70 кв.м, ОСОБА_35 , зазначена дата голосування 25.11.24 (том 6 матеріалів справи, а.с. 57), отже голоси цього власника не можна врахувати як голоси «за»;

- листок опитування датований датою, більшою за 45 днів від дня загальних зборів, кв. АДРЕСА_60 площа 333,90 кв.м, власник ОСОБА_35 , вказана дата голосування 25.11.24 (том 6 матеріалів справи, а.с. 77), відтак голоси цього власника не можна врахувати як голоси «за»;

- листок опитування датований датою, більшою за 45 днів від дня загальних зборів, кв. АДРЕСА_61 , площа 153,00 кв.м, власник ОСОБА_35 , зазначена дата голосування 25.11.24 (том 6 матеріалів справи, а.с. 81), отже голоси цього власника не можна врахувати як голоси «за»;

- листок опитування датований датою, більшою за 45 днів від дня загальних зборів, кв. АДРЕСА_62 , площа 66,70 кв.м, власник ОСОБА_35 , вказана дата голосування 25.11.24, т. 6 а.с. 88, відтак голоси цього власника не можна врахувати як голоси «за»;

- листок опитування датований датою, більшою за 45 днів від дня загальних зборів, кв. АДРЕСА_63 , площа 140,70 кв.м, власник ОСОБА_35 , зазначена дата голосування 25.11.24 (том 6 матеріалів справи, а.с. 132), отже голоси цього власника не можна врахувати як голоси «за»;

- листок опитування датований датою, більшою за 45 днів від дня загальних зборів, кв. АДРЕСА_64 , площа 139,90 кв.м, власник ОСОБА_35 , вказана дата голосування 26.11.24 (том 6 матеріалів справи, а.с. 156), відтак голоси цього власника не можна врахувати як голоси «за»;

- листок опитування датований датою, більшою за 45 днів від дня загальних зборів, кв. АДРЕСА_65 , площа 197,9 кв.м, власник ОСОБА_35 , зазначена дата голосування 25.11.24 (том 8 матеріалів справи, а.с. 86), отже голоси цього власника не можна врахувати як голоси «за»;

- листок опитування датований датою, більшою за 45 днів від дня загальних зборів, кв. АДРЕСА_66 , площа 76 кв.м, власник ОСОБА_35 , вказана дата голосування 25.11.24 (том 8 матеріалів справи, а.с. 90), відтак голоси цього власника не можна врахувати як голоси «за»;

- листок опитування датований датою, більшою за 45 днів від дня загальних зборів, кв. АДРЕСА_67 , площа 107,4 кв.м власник ОСОБА_35 , зазначена дата голосування 25.11.24 (том 8 матеріалів справи, а.с. 102), отже голоси цього власника не можна врахувати як голоси «за»;

- листок опитування датований датою, більшою за 45 днів від дня загальних зборів, кв. АДРЕСА_68 площа 160 кв.м, власник ОСОБА_35 , вказана дата голосування 25.11.24 (том 8 матеріали справи, а.с. 106), відтак голоси цього власника не можна врахувати як голоси «за»;

- листок опитування датований датою, більшою за 45 днів від дня загальних зборів, кв. 150, площа 311,2 кв.м, власник ОСОБА_35 , зазначена дата голосування 25.11.24 (том 8 матеріалів справи, а.с. 110), отже голоси цього власника не можна врахувати як голоси «за»;

- листок опитування не містить дати голосування кв. АДРЕСА_69 , власник ОСОБА_36 , замість дати вказано « 2024» (том 5 матеріалів справи, а.с. 86), відтак голоси цього власника не можна врахувати як голоси «за»;

- листок опитування не містить дати голосування кв. АДРЕСА_70 , площа 49,35 кв.м, власник ОСОБА_37 (том 5 матеріалів справи, а.с. 200), отже голоси цього власника не можна врахувати як голоси «за»;

- листок опитування не містить дати голосування кв. АДРЕСА_71 , площа 158 кв.м, власник ОСОБА_38 , замість дати голосування зазначено «вересень 2024» (том 5 матеріалів справи, а.с. 278), отже голоси цього власника не можна врахувати як голоси «за»;

- листок опитування не містить дати голосування кв. АДРЕСА_72 , власник ОСОБА_39 (том 5 матеріалів справи, а.с. 281), відтак голоси цього власника не можна врахувати як голоси «за»;

- листок опитування не містить дати голосування кв. АДРЕСА_64 , площа 139,9 кв.м, власник ОСОБА_40 , дата голосування виправлена з 26.11.2024 на 26.09.2024 (том 6 матеріалів справи, а.с. 156), отже голоси цього власника не можна врахувати як голоси «за»;

- листок опитування не містить дати голосування кв. АДРЕСА_73 , площа 141,2 кв.м власник ОСОБА_41 , дата голосування виправлена з 18.11.2024 на 18.09.2024 (том 6 матеріалів справи, а.с. 179), відтак голоси цього власника не можна врахувати як голоси «за».

Так, з аналізу листка опитування власника квартири АДРЕСА_57 ОСОБА_42 вбачається, останній не містить будь-яких виправлень та у ньому зазначена правильна дата його заповнення.

З листка опитування власника квартири АДРЕСА_58 ОСОБА_43 вбачається, що під час заповнення листка замість дати заповнення вказано дату народження зазначаної особи, що є технічною помилкою. Відповідно до заяви ОСОБА_44 від 27.05.2025, останній підтвердив, що правильною датою заповнення листка є 25.09.2024.

ОСОБА_35 власник квартир АДРЕСА_45 , АДРЕСА_46 , АДРЕСА_47 , АДРЕСА_48 , АДРЕСА_49 , АДРЕСА_50 , АДРЕСА_51 , АДРЕСА_52 , АДРЕСА_54 ; 152, уповноважив на представництво своїх інтересів повіреного ОСОБА_45 . Останній під час заповнення листків опитування помилково зазначив неправильну дату «25.11.2024». Вказане підтверджується заявою повіреного від 27.05.2025, який підтвердив, що брав участь у загальних зборах ОСББ шляхом письмового опитування та зазначив, що правильною датою заповнення листка є 25.10.2024.

Заявою від 25.05.2025 ОСОБА_36 , власниця квартира АДРЕСА_74 , повідомила, що правильною датою заповнення листка є 25.09.2024.

ОСОБА_38 власник квартира АДРЕСА_71 заявою від 27.05.2025 підтвердив участь у загальних зборах ОСББ шляхом письмового опитування та вказав, що правильною датою заповнення листка є 25.09.2024.

Заявою від 27.05.2025 ОСОБА_39 власниця квартира АДРЕСА_75 підтвердила свою участь у загальних зборах ОСББ шляхом письмового опитування та зазначила, що правильною датою заповнення листка є 30.09.2024.

ОСОБА_40 , власник квартири АДРЕСА_76 , листок опитування якого містить помарку в написані дати, що не призводить до виникнення безумовних підстав для його неврахування під час підрахунку голосів, заявою від 27.05.2025 запевнив, що правильною датою заповнення листка є 26.09.2024.

ОСОБА_41 , власник квартири АДРЕСА_77 , листок опитування якого містить помарку в написані дати, заявою від 27.05.2025 запевнив, що правильною датою заповнення листка є 18.10.2024.

З наведеного вбачається, що листки опитування вказаними особами були складені у встановлений законом період (протягом 45 днів); а відтак вони правомірно були враховані під час підрахунку результатів голосів.

Як зазначає позивач, листки опитування, складені в паперовій формі, не містять імені та по батькові власників квартир АДРЕСА_78 (том 2 матеріалів справи, а.с. 106), АДРЕСА_79 (том 2 матеріалів справи, а.с. 135), АДРЕСА_80 (том 2 матеріалів справи, а.с. 210), №91 (том 2 матеріалів справи, а.с. 227), №184 (том 3 матеріалів справи, а.с. 146), №214 (том 3 матеріалів справи, а.с. 210), №225 (том 3 матеріалів справи, а.с. 222), №267 (том 4 матеріалів справи, а.с. 22), №291 (том 4 матеріалів справи, а.с. 87), №2/293 (том 4 матеріалів справи, а.с. 90), №305 (том 4 матеріалів справи, а.с. 119), №381 (том 4 матеріалів справи, а.с. 243), №577 (том 5 матеріалів справи, а.с. 248), №128 (том 7 матеріалів справи, а.с. 169), №129 (том 7 матеріалів справи, а.с. 173), №138 (том 7 матеріалів справи, а.с. 201) і №201 (том 8 матеріалів справи, а.с. 10).

Судом досліджено листки опитуванню щодо вказаних позивачем квартир та встановлено таке.

Листок опитування власниці квартири АДРЕСА_78 ОСОБА_46 містить прізвище та ініціали прописом « ОСОБА_47 ».

Листок опитування власниці квартири АДРЕСА_79 ОСОБА_48 містить прізвище та ініціали прописом « ОСОБА_49 ».

Листок опитування власниці квартири АДРЕСА_80 ОСОБА_50 містить прізвище та ініціали прописом « ОСОБА_47 ».

Листок опитування власниці квартири АДРЕСА_81 ОСОБА_51 містить прізвище та ініціали прописом « ОСОБА_52 ».

Листок опитування власниці квартири АДРЕСА_21 ОСОБА_19 містить прізвище та ініціали прописом « ОСОБА_19 ».

Листок опитування власника квартири АДРЕСА_82 ОСОБА_53 містить прізвище та ініціали прописом « ОСОБА_54 ».

Листок опитування власника квартири АДРЕСА_83 ОСОБА_55 містить прізвище та ініціали прописом « ОСОБА_56 ».

Листок опитування власника квартири АДРЕСА_84 ОСОБА_57 громадянина США містить прізвище та ім'я прописом « ОСОБА_58 », листок підписано його представницею ОСОБА_59 (довіреності від 19.06.2024 і від 01.09.2024).

Листок опитування власниці квартири АДРЕСА_85 ОСОБА_60 містить прізвище та ініціали прописом « ОСОБА_61 ».

Листок опитування власника квартири АДРЕСА_22 ОСОБА_20 містить прізвище та ініціали « ОСОБА_62 » представниці зазначеного власника ОСОБА_63 (довіреність від 05.10.2021).

Листок опитування власниці квартири АДРЕСА_86 ОСОБА_64 містить прізвище та ініціали прописом « ОСОБА_65 ».

Листок опитування власниці квартири АДРЕСА_87 ОСОБА_66 містить прізвище та ініціали прописом « ОСОБА_67 ».

Листок опитування власниці квартири АДРЕСА_88 ОСОБА_68 містить прізвище та ініціали прописом « ОСОБА_69 ».

Листок опитування власниці квартири АДРЕСА_89 ОСОБА_70 містить прізвище та ім'я прописом « ОСОБА_71 », листок підписано її представником ОСОБА_72 (довіреність від 10.09.2024).

Листок опитування власника квартири АДРЕСА_90 ОСОБА_73 містить прізвище та ім'я прописом « ОСОБА_71 », листок підписано його представником ОСОБА_72 (довіреність від 10.09.2024).

Листок опитування власниці квартири АДРЕСА_91 ОСОБА_74 містить прізвище та ініціали прописом « ОСОБА_75 ».

Листок опитування власника квартири АДРЕСА_92 ОСОБА_76 містить прізвище та ім'я прописом « ОСОБА_77 ».

Отже, з наведеного вбачається, що складнощів з ідентифікацією власників немає, окрім того, факт не зазначення у листках опитування повного імені та по батькові не може бути безмовною підставою для неврахування останніх під час підрахування голосів, оскільки формальні недоліки документів не можуть нівелювати змістовну сторону волевиявлення, якщо останнє є чітко вираженим та не викликає сумнівів у їх достовірності. Протилежного позивачем суду не доведено.

Що ж доводів позивача про необхідність врахування площ машино-місць та голосів власників машино-місць при обрахунку загальної кількості голосів, то слід зазначити таке.

Загальна площа квартир та нежитлових приміщень житлового комплексу становить 77 440,89 кв.м.

У голосуванні на загальних зборах та в письмовому опитуванні брали участь особисто та/або через своїх представників співвласники в кількості 447 осіб, яким належать квартири та/або нежитлові приміщення в багатоквартирних будинках загальною площею 48 401,50 кв.м, що становить 62,501% від загальної площі.

Водночас, позивач вказує, що в голосуванні мали брати участь співвласники машино-місць, а відтак загальна площа мала збільшитеся до 81 164,69 кв.м.

Особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку, правові, організаційні та економічні відносини, пов'язані з реалізацією прав обов'язків співвласників багатоквартирного будинку щодо його управління визначає Закон України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку».

Частиною першою статті 1 зазначеного Закону визначено, що багатоквартирний будинок - це житловий будинок, в якому розташовано три чи більше квартири. У багатоквартирному будинку можуть також бути розташовані нежитлові приміщення, які є самостійними об'єктами нерухомого майна.

Співвласник багатоквартирного будинку (далі - співвласник) - це власник квартири або нежитлового приміщення у багатоквартирному будинку.

Спільне майно багатоквартирного будинку - це приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди і його прибудинкова територія.

Допоміжні приміщення багатоквартирного будинку - це приміщення, призначені для забезпечення експлуатації будинку та побутового обслуговування його мешканців (колясочні, комори, сміттєкамери, горища, підвали, шахти і машинні відділення ліфтів, вентиляційні камери та інші підсобні і технічні приміщення).

Відповідно до частин першої та другої статті 83 ЦК України юридичні особи можуть створюватися у формі товариств, установ та в інших формах, встановлених законом.

Товариством є організація, створена шляхом обєднання осіб (учасників), які мають право участі у цьому товаристві. Товариство може бути створено однією особою, якщо інше не встановлено законом.

Товариства поділяються на підприємницькі та непідприємницькі.

Згідно з частинами першою і другою статті 97 ЦК України управління товариством здійснюють його органи або безпосередньо його єдиний учасник - фізична особа у разі прийняття таким учасником рішення про це та після внесення відповідних відомостей до єдиного державного реєстру.

Органами управління товариством є загальні збори його учасників і виконавчий орган, якщо інше не встановлено законом або установчими документами товариства.

Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об'єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов'язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку визначено Законом України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку».

Статтею 1 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» визначено, що об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - об'єднання) - це юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.

Відповідно до частин першої, другої та четвертої статті 4 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» об'єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов'язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.

Об'єднання створюється як непідприємницьке товариство для здійснення функцій, визначених законом. Порядок надходження і використання коштів об'єднання визначається цим Законом та іншими законами України.

Основна діяльність об'єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов'язань, пов'язаних з діяльністю об'єднання.

Згідно з частиною першою статті 6 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» об'єднання може бути створено лише власниками квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (багатоквартирних будинках).

Частиною першою статті 10 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» передбачено, що органами управління об'єднання є загальні збори об'єднання, правління, ревізійна комісія об'єднання.

Відповідно до частини другої статті 382 ЦК України усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав.

Згідно зі статтею 385 ЦК України власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків).

Таке об'єднання є юридичною особою, що створюється та діє відповідно до закону та статуту.

Об'єднання власників квартир, житлових будинків є юридичною особою, яка створюється та діє відповідно до статуту та закону.

Пунктом 5.10 Статуту ОСББ, чинного на момент проведення зборів, встановлено, що кожний співвласник (його представник) під час голосування має кількість голосів, пропорційну до частки загальної площі квартири або нежитлового приміщення співвласника у загальній площі всіх квартир та нежитлового приміщень, розташованих у будинку. Якщо одна особа є власником квартир (квартири) та/або нежитлових приміщень, загальна площа яких становить більш як 50 відсотків загальної площі всіх квартир та нежитлових приміщень будинку, кожний співвласник має один голос незалежно від кількості та площі квартир або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності.

Таким чином, законодавством та Статутом ОСББ правом участі на загальних зборах і голосуванні було надано співвласників, яким належать на праві власності квартири або нежитлові приміщення, розташовані у будинках.

Відповідно у власника парко-місця в підземному паркінгу житлового комплексу, який Законом України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» не віднесений до співвласників багатоквартирного будинку та статутом ОСББ не надано право брати участь та голосувати на загальних зборах, відсутнє право брати участь в управлінні об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку.

Таким чином, у загальних зборах ОСББ, які відбулися 14.09.2024, правомірно не брали участі співвласники парко-місць в підземному паркінгу житлового комплексу, а відтак, правомірно не врахована площа парко-місць (3 723,8 кв.м) у загальній площі співвласників, які брали участь у загальних зборах.

ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ. ПОЗИЦІЯ СУДУ

Абзацом першим частини першої та частиною другою статті 9 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» передбачено, що управління багатоквартирним будинком здійснюється його співвласниками.

Наймачі, орендарі та інші користувачі квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку можуть брати участь в управлінні багатоквартирним будинком виключно за дорученням власників таких квартир та приміщень.

Відповідно до частини першої статті 10 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» співвласники приймають рішення щодо управління багатоквартирним будинком на зборах у порядку, передбаченому цією статтею. Якщо у багатоквартирному будинку в установленому законом порядку утворено об'єднання співвласників, проведення зборів та прийняття відповідних рішень здійснюються згідно із законом, що регулює діяльність об'єднань співвласників багатоквартирних будинків.

Згідно зі статтею 1 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - об'єднання) - це юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.

Співвласники багатоквартирного будинку (далі - співвласники) - це власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку.

Частинами першою - третьою статті стаття 10 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» передбачено, що органами управління об'єднання є загальні збори об'єднання, правління, ревізійна комісія об'єднання.

Вищим органом управління об'єднання є загальні збори.

Загальні збори скликаються та проводяться в порядку, передбаченому цим Законом для установчих зборів з урахуванням положень цієї статті. Ініціатором загальних зборів є правління об'єднання або ініціативна група, яка складається не менш як з трьох власників квартир або нежитлових приміщень.

Відповідно до частин п'ятої і дев'ятої статті 10 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов'язковим для всіх співвласників.

До виключної компетенції загальних зборів об'єднання, зокрема, відноситься визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників.

Згідно з частинами тринадцятою і чотирнадцятою статті 10 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» статутом об'єднання може бути встановлено інший порядок визначення кількості голосів, що належать кожному співвласнику на загальних зборах, ніж передбачено частинами чотирнадцятою та п'ятнадцятою статті 6 цього Закону.

Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосували співвласники, які разом мають більше половини загальної кількості голосів усіх співвласників (крім випадків, якщо законом та/або статутом об'єднання встановлена більша кількість голосів, необхідна для прийняття рішення). Статутом об'єднання може бути встановлена інша кількість голосів, необхідна для прийняття рішення з окремих питань. Забороняється встановлювати у статуті об'єднання кількість голосів, необхідну для прийняття рішення, менше ніж 50 відсотків загальної кількості голосів усіх співвласників та більше ніж 75 відсотків загальної кількості голосів усіх співвласників (а для прийняття рішення з питань обрання органів управління об'єднання, зміни форми управління, встановлення та зміни розмірів внесків/платежів, затвердження кошторису - більше ніж 67 відсотків загальної кількості голосів усіх співвласників), крім випадків, передбачених цим Законом.

Частинами шістнадцятою - двадцятою статті 10 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» передбачено, що якщо в результаті проведення загальних зборів для прийняття рішення не набрано кількості голосів «за» або «проти», встановленої частинами чотирнадцятою та п'ятнадцятою цієї статті, проводиться письмове опитування серед співвласників, які не голосували на загальних зборах.

Для керівництва поточною діяльністю об'єднання обирається правління. Правління має право приймати рішення з питань діяльності об'єднання, визначених статутом.

Правління є виконавчим органом об'єднання і підзвітне загальним зборам.

Порядок обрання та відкликання членів правління, їх кількісний склад та строки обрання встановлюються загальними зборами.

До компетенції правління, зокрема, відноситься: скликання та організація проведення загальних зборів об'єднання або зборів представників; призначення письмового опитування співвласників та утворення відповідної комісії для його проведення.

Відповідно до частин першої та третьої статті 20 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» частка співвласника у загальному обсязі внесків і платежів на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку встановлюється пропорційно до загальної площі квартири (квартир) та/або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності.

Частка участі співвласника квартири та/або нежитлового приміщення визначається відповідно до його частки як співвласника квартири та/або нежитлового приміщення.

Згідно з частиною четвертою статті 6 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» за технічної можливості може бути організовано участь в установчих зборах окремих співвласників (їх представників) (за їхнім бажанням) дистанційно з використанням технічних засобів електронних комунікацій у режимі відеоконференції. Голосування таких співвласників (їх представників), крім голосування за обрання голови зборів, здійснюється шляхом заповнення ними листків опитування.

Частинами дев'ятою і десятою статті 6 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» передбачено, що дата, час і місце проведення установчих зборів обираються зручними для більшості можливих учасників зборів.

Установчі збори веде голова зборів. Рішення про обрання голови зборів приймається більшістю голосів присутніх співвласників (їх представників), крім тих, які беруть участь у зборах дистанційно з використанням технічних засобів електронних комунікацій у режимі відеоконференції. При прийнятті такого рішення кожний присутній співвласник (його представник) має один голос незалежно від кількості та площі квартир або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності.

Відповідно до частин дванадцятої - чотирнадцятої статті 6 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» рішення приймається шляхом поіменного голосування.

Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосували співвласники (їх представники), загальна кількість голосів яких становить більше половини загальної кількості голосів усіх співвласників.

Кожний співвласник (його представник) під час голосування має кількість голосів, пропорційну до частки належної співвласнику площі квартири або нежитлового приміщення у загальній площі всіх квартир та нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку, крім випадків, визначених частинами десятою і п'ятнадцятою цієї статті. Якщо квартира або нежитлове приміщення належить співвласникам на праві спільної часткової власності, належна кожному співвласнику площа квартири або нежитлового приміщення визначається відповідно до його частки у праві спільної часткової власності. Якщо квартира або нежитлове приміщення належить співвласникам на праві спільної сумісної власності, для цілей цього Закону такі співвласники вважаються власниками рівних часток.

Згідно з частинами шістнадцятою - вісімнадцятою статті 6 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» якщо в результаті проведення установчих зборів для прийняття рішення не набрано кількості голосів «за» або «проти», встановленої частиною тринадцятою цієї статті, проводиться письмове опитування співвласників, які не голосували на установчих зборах. Письмове опитування співвласників проводиться протягом не більше ніж 45 календарних днів з дня проведення установчих зборів. Якщо протягом зазначеного строку необхідної кількості голосів «за» не набрано, рішення вважається неприйнятим.

Письмове опитування під час установчих зборів об'єднання проводиться в порядку, передбаченому Законом України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку».

Кожний співвласник (його представник), який взяв участь у голосуванні під час проведення установчих зборів або письмового опитування, заповнює листок опитування та підписує його власноруч або шляхом накладення електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, із зазначенням результату голосування («за» або «проти»).

Частиною двадцять першою статті 6 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» передбачено, що при підрахунку голосів враховуються голоси, подані співвласниками (їх представниками), у тому числі співвласниками (їх представниками), які взяли участь в установчих зборах дистанційно з використанням технічних засобів електронних комунікацій у режимі відеоконференції, під час проведення установчих зборів та письмового опитування.

Відповідно до частин двадцять третьої - двадцять п'ятої статті 6 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» рішення установчих зборів оформлюється протоколом, який повинен містити відомості про:

1) ініціатора установчих зборів;

2) дату, час, місце проведення установчих зборів (у тому числі інформацію про технічні засоби електронних комунікацій, з використанням яких співвласники брали участь в установчих зборах дистанційно в режимі відеоконференції);

3) загальну кількість співвласників багатоквартирного будинку;

4) загальну площу квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку;

5) кожного співвласника (його представника), який взяв участь в установчих зборах, у тому числі дистанційно з використанням технічних засобів електронних комунікацій у режимі відеоконференції, або письмовому опитуванні, а саме: прізвище, ім'я, по батькові співвласника та його представника (у разі представництва особи); номер квартири або нежитлового приміщення; загальна площа квартири або нежитлового приміщення; документ, що надає повноваження на голосування від імені співвласника (для представника);

6) обраного голову установчих зборів;

7) порядок денний установчих зборів;

8) підсумки голосування щодо кожного питання порядку денного установчих зборів.

Листки опитування, створені у паперовій формі, пронумеровуються, прошнуровуються та зберігаються правлінням або іншою уповноваженою співвласниками особою.

Листки опитування, створені у формі електронних документів та підписані шляхом накладення електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, зберігаються правлінням або іншою уповноваженою співвласниками особою на електронному носії інформації у форматі, що дає змогу перевірити їх цілісність на такому носії.

Згідно з частинами першою - третьою статті 10 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» співвласники приймають рішення щодо управління багатоквартирним будинком на зборах у порядку, передбаченому цією статтею. Якщо у багатоквартирному будинку в установленому законом порядку утворено об'єднання співвласників, проведення зборів та прийняття відповідних рішень здійснюються згідно із законом, що регулює діяльність об'єднань співвласників багатоквартирних будинків.

До повноважень зборів співвласників належить прийняття рішень з усіх питань управління багатоквартирним будинком, у тому числі про визначення переліку та розміру витрат на управління багатоквартирним будинком.

Ініціатором зборів співвласників є ініціативна група, яка складається не менш як із трьох власників квартир або нежитлових приміщень, або управитель, обраний відповідно до цього Закону.

Частинами шостою - тринадцятою статті 10 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» передбачено, що за технічної можливості може бути організовано участь у зборах співвласників окремих співвласників (їх представників) (за їхнім бажанням) дистанційно з використанням технічних засобів електронних комунікацій у режимі відеоконференції. Голосування таких співвласників (їх представників), крім голосування за обрання голови зборів, здійснюється шляхом заповнення ними листків опитування.

Повідомлення про проведення зборів співвласників направляється ініціатором зборів співвласників не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зборів. Повідомлення в письмовій формі надається кожному співвласнику під власноручний підпис або надсилається рекомендованим листом на адресу квартири або нежитлового приміщення, що належить співвласнику в цьому багатоквартирному будинку. За складеною у довільній формі письмовою заявою (у тому числі у формі електронного документа) співвласника до ініціатора зборів співвласників, отриманою не пізніше ніж за 15 календарних днів до дня проведення зборів співвласників, повідомлення про проведення зборів співвласників надсилається такому співвласнику на іншу поштову адресу або на адресу електронної пошти чи з використанням інших технічних засобів електронних комунікацій, зазначених у такій заяві.

У повідомленні про проведення зборів співвласників повинна міститися інформація про: 1) ініціатора зборів співвласників; 2) дату, час та місце проведення зборів співвласників; 3) порядок денний зборів співвласників; 4) наявність/відсутність технічної можливості для участі співвласників у зборах співвласників дистанційно в режимі відеоконференції із зазначенням інформації щодо підключення до неї.

До повідомлення про проведення зборів співвласників можуть додаватися додаткові матеріали або інформація, що розглядатимуться на зборах.

Дата, час та місце проведення зборів співвласників обираються зручними для більшості можливих учасників зборів.

Збори співвласників веде голова зборів. Рішення про обрання голови зборів приймається більшістю голосів присутніх співвласників (їх представників), крім тих, які беруть участь у зборах дистанційно з використанням технічних засобів електронних комунікацій у режимі відеоконференції. При прийнятті такого рішення кожний присутній співвласник (його представник) має один голос незалежно від кількості та площі квартир або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності.

Кожний співвласник (його представник) під час голосування має кількість голосів, пропорційну до частки належної співвласнику площі квартири або нежитлового приміщення у загальній площі всіх квартир та нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку, крім випадків, визначених частинами десятою та чотирнадцятою цієї статті.

Якщо квартира або нежитлове приміщення належить співвласникам на праві спільної часткової власності, належна кожному співвласнику площа квартири або нежитлового приміщення визначається відповідно до його частки у праві спільної часткової власності.

Якщо квартира або нежитлове приміщення належить співвласникам на праві спільної сумісної власності, для цілей цього Закону такі співвласники вважаються власниками рівних часток.

Рішення приймається шляхом поіменного голосування.

Рішення вважається прийнятим зборами співвласників, якщо за нього проголосували власники квартир та нежитлових приміщень, площа яких разом перевищує 50 відсотків загальної площі всіх квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, крім рішень, визначених абзацами другим - сьомим цієї частини.

Відповідно до частин п'ятнадцятої - двадцятої статті 10 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» рішення зборів співвласників оформлюється протоколом, який повинен містити відомості про:

1) ініціатора зборів співвласників;

2) дату, час, місце проведення зборів співвласників (у тому числі інформацію про технічні засоби електронних комунікацій, з використанням яких співвласники брали участь в установчих зборах дистанційно в режимі відеоконференції);

3) загальну кількість співвласників багатоквартирного будинку;

4) загальну площу квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку;

5) кожного співвласника (його представника), який взяв участь у зборах співвласників, у тому числі дистанційно з використанням технічних засобів електронних комунікацій у режимі відеоконференції, або письмовому опитуванні, а саме: прізвище, ім'я, по батькові співвласника та його представника (у разі представництва особи); номер квартири або нежитлового приміщення; загальна площа квартири або нежитлового приміщення; документ, що надає повноваження на голосування від імені співвласника (для представника);

6) обраного голову зборів співвласників;

7) порядок денний зборів співвласників;

8) підсумки голосування щодо кожного питання порядку денного зборів співвласників.

Протокол зборів співвласників підписує голова зборів співвласників.

Якщо в результаті проведення зборів співвласників для прийняття рішення не набрано кількості голосів «за» або «проти», встановленої частинами тринадцятою та чотирнадцятою цієї статті, проводиться письмове опитування співвласників, які не голосували на зборах співвласників. Письмове опитування співвласників проводиться протягом не більше ніж 45 календарних днів з дня проведення зборів співвласників. Якщо протягом зазначеного строку необхідну кількість голосів «за» не набрано, рішення вважається неприйнятим.

Письмове опитування проводиться ініціатором зборів співвласників та/або іншими співвласниками (за їхньою згодою), визначеними ініціатором зборів співвласників.

Письмове опитування може проводитися щодо одного або декількох питань одночасно.

Письмове опитування проводиться у письмовій та/або в електронній формі шляхом заповнення співвласниками листків опитування.

Кожний співвласник (його представник), який взяв участь у голосуванні під час проведення зборів співвласників або письмового опитування, заповнює листок опитування та підписує його власноруч або шляхом накладення електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, із зазначенням результату голосування («за» або «проти»).

Листки опитування, створені у паперовій формі, пронумеровуються, прошнуровуються та зберігаються уповноваженою співвласниками особою.

Листки опитування, створені у формі електронних документів та підписані шляхом накладення електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, зберігаються уповноваженою співвласниками особою на електронному носії інформації у форматі, що дає змогу перевірити їх цілісність на такому носії.

Згідно з частиною двадцять п'ятою статті 10 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» при підрахунку голосів враховуються голоси, подані співвласниками (їх представниками), у тому числі співвласниками (їх представниками), які взяли участь у зборах співвласників дистанційно з використанням технічних засобів електронних комунікацій у режимі відеоконференції, під час проведення зборів співвласників та письмового опитування.

Кожний співвласник (його представник) може проголосувати з одного питання лише один раз.

За приписами статті 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до частини першою статті 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Згідно зі статтею 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Таким чином, з?ясування фактичних обставин справи має здійснюватися судом із застосуванням критеріїв оцінки доказів, передбачених статтею 86 ГПК України щодо відсутності у доказів заздалегідь встановленої сили та оцінки кожного доказу окремо та їх сукупності в цілому.

ВИСНОВКИ

Отже, враховуючи, що «за» оскаржувані позивачем рішення проголосували співвласники, що у сукупності володіють простою більшістю голосів співвласників (за наявності достатньої кількості співвласників для їх прийняття), такі рішення є прийнятими відповідно до Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» та Статуту ОСББ.

Слід зазначити, що права одного співвласника ОСББ не можуть мати перевагу над правами та інтересами інших співвласників ОСББ, які реалізували свої права на участь в управлінні ОСББ та голосували за прийняття спірних рішень.

Позивач акцентує увагу на певних процедурних порушеннях: не повідомлення про проведення зборів, невідповідності протоколу вимогам закону.

У постанові Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 16.08.2023 зі справи №904/1711/22 суд звернув увагу на те, що ОСББ є неприбутковою організацією, яка на відміну від господарських товариств при проведенні зборів, в тому числі і шляхом письмового опитування, як правило не користується кваліфікованою правовою допомогою, через що можливими є незначні процедурні помилки в організації та проведенні зборів, які не повинні слугувати підставою для скасування рішень ОСББ з питань спільного управління майном. Крім того, на відміну від господарських товариств з невеликою кількістю учасників в ОСББ є певна, і часто доволі значна частина співвласників, які не прагнуть брати активну участь у вирішенні питань управління об'єднанням, вони не приходять на збори, не беруть участь у письмових опитуваннях.

Тому проведення кожних зборів вимагає значних зусиль від органів управління або ініціативної групи по скликанню зборів, інформуванню співвласників, вручення та отримання заповнених бюлетенів.

Визнання рішень щодо обрання органів управління, затвердження кошторису та розміру внесків, інших важливих для діяльності ОСББ рішень недійсними в судовому порядку, як правило, відбувається через значний проміжок часу після їх прийняття і має негативні наслідки на діяльність ОСББ, адже створює ситуацію правової невизначеності для всіх співвласників і самого ОСББ. За таких умов суд повинен приділяти ще більше уваги дослідженню питань балансу інтересів співвласників ОСББ, з'ясуванню того, яке саме право співвласника було порушено оскаржуваним рішенням і можливості його відновлення саме через скасування рішень, а не іншим шляхом.

В пункті 98 постанови Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 16.08.2023 зі справи №904/1711/22 касаційний суд підкреслив, що суд має утримуватися від зайвого втручання в питання діяльності ОСББ, в тому числі і шляхом скасування рішень, у разі, якщо вони поза жодним сумнівом підтримані більшістю співвласників і за своїм змістом не мають ознак дискримінації або іншого порушення прав чи законних інтересів конкретного співвласника, який оскаржує такі рішення в судовому порядку.

Розглядаючи спір про визнання недійсними рішень загальних зборів з підстав порушень, допущених під час скликання та проведення загальних зборів, суд повинен встановити факт порушення цим рішенням прав та законних інтересів позивача. Також суд повинен у кожному конкретному випадку оцінити характер порушення, враховуючи баланс інтересів як позивача, так й інших співвласників ОСББ. Інтереси окремого власника можуть не збігатися з інтересами інших співвласників багатоквартирного будинку. Тому, вирішуючи питання щодо визнання недійсними рішення загальних зборів, суди мають враховувати баланс інтересів усіх співвласників та самого ОСББ, уникати зайвого втручання в питання діяльності ОСББ, які вирішуються загальними зборами (постанова Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 20.04.2023 зі справи №914/2547/21).

В той же час, рішення, прийняті на загальних зборах та які оскаржуються позивачем, стосуються всіх співвласників, не мають ознак дискримінації або іншого порушення прав чи законних інтересів позивача, який оскаржує такі рішення в судовому порядку, а тому у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 слід відмовити.

За приписами статті 129 ГПК України витрати зі сплати судового збору та послуг адвоката позивача слід покласти на ОСОБА_1 .

Керуючись статтями 129, 233, 236 - 238, 240 та 241 ГПК України, Господарський суд міста Києва

ВИРІШИВ:

1. Відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Смарагдовий» (вул. Генерала Шаповала, 2, м. Київ, 03035; ідентифікаційний код 45133855) про визнання недійсним рішення загальних зборів.

2. Витрати зі сплати судового збору та послуг адвоката позивача покласти на ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ).

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 19.09.2025.

Суддя Оксана Марченко