Справа № 127/27989/25
Провадження № 3/127/5986/25
19 вересня 2025 року м. Вінниця
Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Бессараб Н.М., розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за ст. 122-4 КУпАП,-
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №441189 від 02.09.2025, водій ОСОБА_1 , 31.08.2025 об 11.58 у м. Вінниці, по проспекту Юності, 35, керуючи транспортним засобом «Lexus RS350», н.з. НОМЕР_1 , будучи учасником ДТП з транспортним засобом «АUDI 05», д.н.з. НОМЕР_2 , самовільнозалишив місце ДТП, до якої був причетний, чим порушив вимоги п. 2.10а Правил дорожнього руху України.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину не визнав та просив справу про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 122-4 КУпАП закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення. Суду пояснив, що він не чув і не бачив зіткнення свого транспортного засобу з транспортним засобом «АUDI 05», д.н.з. НОМЕР_2 , тому навіть і не здогадувався, що вчинив ДТП. Про те, що сталось ДТП він дізнався від працівників поліції, а тому вважає, що в його діях відсутній склад правопорушення за ст. 122-4 КУпАП, оскільки умислу на його вчинення у нього не було.
Потерпілий ОСОБА_2 суду пояснив, що ОСОБА_1 вчинив ДТП та залишив місце пригоди, при цьому собисто він також не був на місці ДТП в момент контактування транспортних засобів, оскільки саме в той момент відійшов по своїх справах.
Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що провадження у справі підлягає закриттю з таких підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність. Цією ж нормою закону передбачено, що для притягнення особи до адміністративної відповідальності її дія або бездіяльність повинна бути протиправною, тобто порушувати встановлений законом порядок.
Згідно із ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до п. 1.10 ПДР України залишення місця дорожньо-транспортної пригоди - дії учасника дорожньо-транспортної пригоди, спрямовані на приховання факту такої пригоди або обставин її скоєння, які спричинили необхідність проведення працівниками міліції заходів щодо встановлення (розшуку) цього учасника та (або) розшуку транспортного засобу.
Згідно з п. 2.10 ПДР України у разі причетності до дорожньо-транспортної пригоди водій зобов'язаний негайно зупинити транспортний засіб і залишатися на місці пригоди.
Відповідно до ст. 122-4 КУпАП, відповідальність наступає у разі залишення водіями транспортних засобів, іншими учасниками дорожнього руху на порушення встановлених правил місця дорожньо-транспортної пригоди, до якої вони причетні.
Суб'єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 122-4 КУпАП, характеризується наявністю вини у формі прямого чи непрямого умислу, а відповідальність настає лише за умови, що особа усвідомлювала протиправний характер своїх дій і мала прямий умисел, спрямований на залишення водієм транспортного засобу місця дорожньо-транспортної пригоди, до якої вони причетні.
Суб'єктом правопорушення є водій транспортного засобу.
Об'єктом правопорушення є суспільні відносини, що забезпечують порядок управління у сфері дорожнього руху.
Склад адміністративного правопорушення - наявність об'єктивних та суб'єктивних ознак, за наявності яких діяння вважається адміністративним правопорушенням. Відсутність хоча б однієї з ознак означає відсутність складу в цілому.
За змістом ст. 10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №441189 від 02.09.2025, водій ОСОБА_1 , 31.08.2025 об 11.58 у м. Вінниці по проспекту Юності, 35, керуючи транспортним засобом «Lexus RS350», н.з. НОМЕР_1 , будучи учасником ДТП з транспортним засобом «АUDI 05», д.н.з. НОМЕР_2 , самовільно залишив місце ДТП, до якої був причетний.
При цьому, в матеріалах справи відсутні будь-які належні докази на підтвердження того, що ОСОБА_1 , будучи причетним до ДТП, умисно залишив місце події.
Виходячи із диспозиції ст. 122-4 КУпАП, для кваліфікації дій правопорушника за даною статтею, необхідною умовою є наявність факту дорожньо-транспортної пригоди, усвідомлення особою, що притягується до адміністративної відповідальності, причетності до неї та умисел вказаної особи на залишення дорожньо-транспортної пригоди.
Оскільки склад правопорушення - це наявність об'єктивних та суб'єктивних ознак, за наявності яких діяння вважається адміністративним правопорушенням, то відсутність хоча б однієї з ознак означає відсутність складу загалом.
Протокол про адміністративне правопорушення сам по собі не може бути достатнім доказом для встановлення винуватості ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ст. 122-4 КУпАП, оскільки вина правопорушника повинна підтверджуватись сукупністю доказів.
Відповідно до ч. 2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що матеріали справи не містять належних та допустимих доказів щодо наявності в діях ОСОБА_1 умислу на залишення місця ДТП, до якої він був причетний.
Таким чином, обставини зазначені у протоколі про адміністративне правопорушення, не знайшли свого підтвердження в ході розгляду справи.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення за ст. 122-4 КУпАП, тому провадження у справі слід закрити на підставі статті 247 ч. 1 п. 1 КУпАП.
Керуючись ст.ст. 9, 10, 122-4, 247, 251, 280, 283, 284 КУпАП, -
Закрити провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 122-4 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги.
Суддя: