Справа № 143/895/23
19 вересня 2025 року м. Погребище
Погребищенський районний суд Вінницької області в складі:
головуючого судді Сича С.М.,
присяжних Насінника П.А., Синюченка В.І.,
з участю секретаря Затоковенко Т.О.,
представника заявника Якимчук К.О.,
представника органу опіки та піклування Дзюби О.О.,
представника особи, щодо якої вирішується питання
про визнання її недієздатною - адвоката Максимчук В.Ф.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження в приміщенні суду в місті Погребище Вінницького району Вінницької області цивільну справу за заявою Комунальної установи «Обласний пансіонат для осіб з інвалідністю та осіб похилого віку», заінтересовані особи ОСОБА_1 , Орган опіки та піклування - Виконавчий комітет Погребищенської міської ради, ОСОБА_2 про визнання ОСОБА_3 недієздатною, встановлення над нею опіки і призначення опікуна,-
встановив:
У вересні 2023 року Комунальна установа «Обласний пансіонат для осіб з інвалідністю та осіб похилого віку» звернулася до суду із вказаною заявою, в якій просить визнати ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , недієздатною, встановити над нею опіку та призначити її опікуном ОСОБА_1 .
В обґрунтування заяви представник заявника зазначив, що відповідно до Статуту КУ «Обласний пансіонат для осіб з інвалідністю та осіб похилого віку» має у своїй структурі психоневрологічне відділення, що розташоване по АДРЕСА_1 .
У зв'язку із військовою агресією російської федерації про держави Україна Корж Антоніну Сергіївну, котра є інвалідом дитинства, 17.08.2022 року було евакуйовано до вказаного психоневрологічного відділення КУ «Обласний пансіонат для осіб з інвалідністю та осіб похилого віку».
Рішенням Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 09.04.2010 року ОСОБА_3 визнано недієздатною та призначено її опікуном ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Рішенням виконавчого комітету Погребищенської міської ради від 08.09.2022 року №339 затверджено рішення опікунської ради про доцільність призначення опікуном останньої ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Представник заявника стверджує, що оскільки встановлений ч.6 ст.300 ЦПК України строк дії рішення суду про визнання ОСОБА_3 недієздатною закінчився, то її слід визнати недієздатною та встановити над нею опіку.
Представник заявника ОСОБА_4 в судовому засіданні заяву підтримала та просить її задовольнити, також повідомила, що ОСОБА_1 на даний час проходить службу по мобілізації у Збройних Силах України.
Представник органу опіки та піклування - виконавчого комітету Погребищенської міської ради Дзюба О.О. при вирішенні справи покладається на розсуд суду.
Представник особи, щодо якої вирішується питання про визнання недієздатною - адвокат Максимчук В.Ф. в судовому засіданні вказала, що оскільки ОСОБА_3 рішенням суду в 2010 році була визнана недієздатною, то повторно ухвалювати суду таке ж рішення немає необхідності.
Заінтересована особа ОСОБА_2 подав до суду заяву, в якій просить справу розглядати за його відсутності та відмовити у задоволенні заяви (а.с.99).
Оскільки учасники процесу в судове засідання не з'явилися, хоча про час і місце розгляду справи були повідомлені завчасно і належним чином, то відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Суд, вивчивши матеріали справи, оцінивши надані докази, дійшов висновку про відмову в задоволенні заяви, виходячи із наступного.
Так, судом встановлено, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є інвалідом з дитинства першої групи безстроково (а.с.10, 11).
Рішенням Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 09.04.2010 року ОСОБА_3 визнано недієздатною та призначено її опікуном ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.19, 20).
Згідно із наказом завідувача психоневрологічним відділенням КУ «Обласний пансіонат для осіб з інвалідністю та осіб похилого віку» ОСОБА_5 від 17.08.2022 року №1-П «Про прийняття підопічних» ОСОБА_3 прийнята на повне державне утримання тимчасово на період дії військового стану та на один місяць після його закінчення (а.с.13).
Згідно із довідкою від 13.09.2022 року №518-7001502172 ОСОБА_3 взята на облік як внутрішньо переміщена особа та фактично перебуває по АДРЕСА_1 (а.с.12).
Рішенням виконавчого комітету Погребищенської міської ради від 08.09.2022 року №339 «Про затвердження рішення опікунської ради виконачого комітету Погребищенської міської ради» затверджено рішення опікунської ради про доцільність призначення опікуном ОСОБА_3 на термін дії військового стану та на один місяць після його закінчення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.14).
Згідно із пунктами 1.1, 1.2, 2.2 Положення Вороновицької філії КУ «Обласний пансіонат для осіб з інвалідністю та осіб похилого віку», затвердженого рішенням 13 сесії 8 скликання Вінницької обласної ради від 29.10.2021 року №257, філія є відокремленим підрозділом КУ «Обласний пансіонат для осіб з інвалідністю та осіб похилого віку», в складі якої діють психоневрологічні відділення та відділення підсобного господарства, в тому числі в с.Плисків Вінницького району (а.с.25).
Згідно із наказом в.о.директора КУ «Обласний пансіонат для осіб з інвалідністю та осіб похилого віку» ОСОБА_6 від 18.11.2022 року №120 - К директора КУ «Обласний пансіонат для осіб з інвалідністю та осіб похилого віку» ОСОБА_1 увільнено від роботи з 18.11.2022 року у зв'язку із призовом на військову службу під час мобілізації (а.с.28).
Згідно із висновком судово - психіатричного експерта Вінницької філії судових експертиз Державної установи «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров'я України» №240 від 25.04.2024 року ОСОБА_3 страждає на хронічний стійкий психічний розлад у вигляді розумової відсталості тяжкого ступеня зі значними відхиленнями у поведінці, які потребують особливої уваги та лікування (F72.1), внаслідок чого не може усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, потребує опіки (а.с.141-143).
Відповідно до ст. 30 ЦК України цивільну дієздатність має фізична особа, яка усвідомлює значення своїх дій та може керувати ними. Цивільною дієздатністю фізичної особи є її здатність своїми діями набувати для себе цивільних прав і самостійно їх здійснювати, а також здатність своїми діями створювати для себе цивільні обов'язки, самостійно їх виконувати та нести відповідальність у разі їх невиконання. Обсяг цивільної дієздатності фізичної особи встановлюється цим Кодексом і може бути обмежений виключно у випадках і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 39 ЦК України суд може визнати фізичну особу недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу нездатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
Стаття 41 ЦК України передбачає правові наслідки визнання фізичної особи недієздатною, а саме - над недієздатною фізичною особою встановлюється опіка.
Недієздатна фізична особа не має права вчиняти будь-якого правочину. Правочини від імені недієздатної фізичної особи та в її інтересах вчиняє її опікун.
Заяву про визнання фізичної особи недієздатною може бути подано членами її сім'ї, близькими родичами, незалежно від їх спільного проживання, органом опіки та піклування, психіатричним закладом (частина 3 ст.296 ЦПК України).
У заяві про визнання фізичної особи недієздатною мають бути викладені обставини, що свідчать про хронічний, стійкий психічний розлад, внаслідок чого особа не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
Суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров'я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.
Відповідно до ч.1 ст. 300 ЦПК України суд, ухвалюючи рішення про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи (у тому числі обмеження або позбавлення права неповнолітньої особи самостійно розпоряджатися своїми доходами) чи визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна.
В ч.6 ст.300 ЦПК України визначено, що строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років.
Відповідно до ст. 55 ЦК України опіка та піклування встановлюються з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх осіб, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров'я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов'язки.
На підставі ст. 58 ЦК України опіка встановлюється над малолітніми особами, які є сиротами або позбавлені батьківського піклування, та фізичними особами, які визнані недієздатними.
Відповідно до ч. 1 ст. 60 ЦК України суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.
Згідно частин 2, 3, 4 ст. 63 ЦК України опікуном або піклувальником може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю. Фізична особа може бути призначена опікуном або піклувальником лише за її письмовою заявою. Опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов'язки опікуна чи піклувальника.
Відповідно до ч.1 ст. 67 ЦК України опікун зобов'язаний дбати про підопічного, про створення йому необхідних побутових умов, забезпечення його доглядом та лікуванням.
При призначенні опікуна важливі і обов'язково повинні враховуватися особисті приязні взаємини між опікуном і підопічним, що забезпечить нормальне життєзабезпечення підопічного. Можливість особи здійснювати повноваження опікуна перевіряються органом опіки та піклування, який висловлює пропозиції про доцільність призначення опікуна.
Аналогічні положення зазначені у Правилах опіки та піклування, затверджених наказом Державного комітету України у справах сім'ї та молоді Міністерства освіти України, Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства праці та соціальної політики України 26 травня 1999 року № 34/166/131/88.
У постановах Верховного Суду від 14 лютого 2018 року у справі № 545/1691/16-ц та від 20 березня 2024 року у справі № 638/5358/23 сформульовано висновок про те, що законодавством не передбачено обов'язку того, що визнання особи недієздатною і призначення опікуна в обов'язковому порядку має відбуватися в єдиному судовому процесі. Оскільки попередній опікун помер, особа рішенням суду вже визнана недієздатною, то повторне визнання цієї особи недієздатною під час розгляду заяви фізичної особи, яка бажає стати новим опікуном, про встановлення опіки над недієздатною особою та призначення опікуна не вимагається.
Такий висновок випливає із того, що Законом України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII, який набрав чинності 15 грудня 2017 року, викладено в новій редакції Цивільний процесуальний кодекс України, положеннями ч.6 ст.300 якого визначено, що строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років.
Натомість питання про визнання особи недієздатною, призначення та заміну опікуна до 15 грудня 2017 року регламентувалися ст.241 ЦПК України ( в редакції Закону України від 18.03.2004 року №1618-IV). Вказана норма процесуального права не передбачала будь-яких обмежень строком дії рішення суду про визнання особи недієздатною.
В силу ст.58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Отже, з урахуванням конституційного визначення щодо незворотності дії у часі законів та інших нормативно-правових актів висновок про те, що строк дії рішення суду про визнання особи недієздатною та призначення опікуна, ухваленого до 15 грудня 2017 року, обмежується певним строком з посиланням на ч.6 ст.300 ЦПК України (у редакції Закону України від 03 жовтня 2017 року№ 2147-VIII) не може вважатися таким, що узгоджується із нормами процесуального законодавства.
Із матеріалів справи випливає, що ОСОБА_3 рішенням Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 09.04.2010 року вже визнана недієздатною, а відтак підстав для повторного вирішення цього питання в судовому порядку немає.
Вирішуючи питання про призначення ОСОБА_1 опікуном недієздатної ОСОБА_3 , суд ураховує наступне.
Обов'язковою умовою призначення судом конкретної фізичної особи опікуном над недієздатною фізичною особою є наявність подання органу опіки та піклування щодо доцільності призначення саме цієї особи опікуном. Такий висновок викладений в постанові Верховного Суду від 20.05.2020 року в справі № 736/1508/17.
Призначення опікуна недієздатної особи здійснюється за поданням органу опіки та піклування, яке повинне відповідати вимогам закону щодо його обґрунтованості та змісту, має бути подано в належній процесуальній формі згідно з вимогами ЦПК України. При внесенні подання орган опіки та піклування має якнайкраще врахувати інтереси особи, над якою встановлюється опіка (постанова Верховного Суду від 07 квітня 2022 року у справі № 712/10043/20).
У постанові Верховного Суду від 08.01.2024 року у справі №753/1905/22 виснувано, що недієздатні особи є особливою категорією людей (фізичних осіб), які внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу тимчасово або постійно не можуть самостійно на власний розсуд реалізовувати майнові та особисті немайнові права, виконувати обов'язки й нести юридичну відповідальність за свої діяння. Недієздатним особам мають надаватися правові можливості для задоволення індивідуальних потреб, реалізації та захисту їх прав і свобод. Хоча за станом здоров'я недієздатні особи не спроможні особисто реалізовувати окремі конституційні права і свободи, вони не можуть бути повністю позбавлені цих прав і свобод, тому держава зобов'язана створити ефективні законодавчі механізми та гарантії для їх максимальної реалізації. При призначенні опікуна важливі і обов'язково повинні враховуватися особисті приязні взаємини між опікуном і підопічним, що забезпечить нормальне життєзабезпечення підопічного. Можливість особи здійснювати повноваження опікуна перевіряється органом опіки та піклування, який висловлює пропозиції про доцільність призначення опікуна.
У матеріалах справи відсутнє подання органу опіки та піклування про доцільність призначення ОСОБА_1 опікуном.
Більше того, суд ураховує, що згідно із п.1 ст.1 Закону України «Про адміністративні послуги» від 06.09.2012 року №5203-VI (надалі - Закон №5203-VI) адміністративна послуга - результат здійснення владних повноважень суб'єктом надання адміністративних послуг за заявою фізичної або юридичної особи, спрямований на набуття, зміну чи припинення прав та/або здійснення обов'язків такої особи відповідно до закону.
Відповідно до ч.1 ст.9 Закону №5203-VI адміністративні послуги надаються суб'єктами надання адміністративних послуг безпосередньо або через центри надання адміністративних послуг.
В ст.10 Закону №5203-VI передбачено, що граничний строк надання адміністративної послуги визначається законом. У разі якщо законом не визначено граничний строк надання адміністративної послуги, цей строк не може перевищувати 30 календарних днів з дня подання суб'єктом звернення заяви та документів, необхідних для отримання послуги. Суб'єкт надання адміністративних послуг надає адміністративну послугу, а центр надання адміністративних послуг забезпечує організацію надання такої послуги у найкоротший строк та за мінімальної кількості відвідувань суб'єктом звернення. У разі надання адміністративної послуги суб'єктом надання адміністративних послуг, який діє на засадах колегіальності, рішення про надання адміністративної послуги або про відмову в її наданні приймається у строк, визначений частиною першою або другою цієї статті, а в разі неможливості прийняття зазначеного рішення у такий строк - на першому засіданні (слуханні) після закінчення цього строку. Адміністративна послуга вважається наданою з моменту отримання її суб'єктом звернення особисто або направлення поштою (рекомендованим листом з повідомленням про вручення) листа з повідомленням про можливість отримання такої послуги на адресу суб'єкта звернення. У випадках, передбачених законодавством, відповідний документ може бути надісланий поштою (рекомендованим листом з повідомленням про вручення), у тому числі, за бажанням суб'єкта звернення, кур'єром за додаткову плату, або за допомогою технічних засобів електронних комунікацій. При цьому строк доставки поштової кореспонденції не зараховується до строку надання адміністративної послуги.
Частиною 7 ст.12 №5203-VI урегульовано, що Кабінет Міністрів України затверджує перелік адміністративних послуг органів виконавчої влади та адміністративних послуг, що надаються органами місцевого самоврядування у порядку виконання делегованих повноважень, які є обов'язковими для надання через центри надання адміністративних послуг.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 16.05.2014 року №523-р «Деякі питання надання адміністративних послуг через центри надання адміністративних послуг» до переліку адміністративних послуг, що надаються органами місцевого самоврядування у порядку виконання делегованих повноважень, які є обов'язковими для надання через центри надання адміністративних послуг, включено видачу особі подання про можливість призначення її опікуном або піклувальником недієздатної особи або особи, цивільна дієздатність якої обмежена ( Додаток, № з/п - 336, ідентифікатор - 00122).
У матеріалах справи відсутні відомості про те, що ОСОБА_1 звертався через центр надання адміністративних послуг Погребищенської міської ради із заявою про видачу йому подання до суду про можливість призначення його опікуном ОСОБА_3 , яка була б розглянута виконавчим комітетом Погребищенської міської ради як органом опіки та піклування.
Разом із цим, у постанові Верховного Суду від 04.12.2024 року у справі 634/1126/23 виснувано, що особа, котра прагне бути призначеною опікуном, та проходить військову службу в Збройних Силах України, на цей час не зможе забезпечити в повному обсязі постійного щоденного стороннього догляду за недієздатною особою.
ОСОБА_1 наразі проходить військову службу в Збройних Силах України, у свою чергу ОСОБА_3 є особою з інвалідністю з дитинства першої групи, виявляє хронічний стійкий психічний розлад у вигляді розумової відсталості тяжкого ступеня зі значними відхиленнями у поведінці, які потребують особливої уваги та лікування, за своїм станом здоров'я не здатна усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, вона потребує постійного щоденного стороннього догляду, який ОСОБА_1 на час проходження військової служби не зможе забезпечити в повному обсязі.
Також суд ураховує, що рішенням Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 09.04.2010 року опікуном ОСОБА_3 призначено ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Беручи до уваги, що у матеріалах справи відсутнє подання органу опіки та піклування про доцільність призначення ОСОБА_1 опікуном, та зважаючи на те, що на час проходження військової служби він позбавлений можливості забезпечити постійний щоденний догляд недієздатної особи, та ураховуючи, що рішенням суду їй уже призначено опікуна, суд не вбачає підстав для призначення останнього опікуном ОСОБА_3 .
Ураховуючи наведене, у задоволенні заяви КУ «Обласний пансіонат для осіб з інвалідністю та осіб похилого віку» про визнання особи недієздатною, встановлення над нею опіки та призначення опікуна необхідно відмовити.
У відповідності до вимог ч. 2 ст. 299 ЦПК України судові витрати, пов'язані з провадженням справи про визнання фізичної особи недієздатною або обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, відносяться на рахунок держави.
Отже, судові витрати за проведення судово-психіатричної експертизи щодо ОСОБА_3 (висновок судово - психіатричного експерта №240 від 25.04.2024 року Державної установи «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров'я України») в сумі 8240 грн. 48 коп. необхідно віднести на рахунок держави.
Керуючись ст. ст. 258, 259, 263, 268, 293, 315 ЦПК України, суд, -
ухвалив:
У задоволенні заяви Комунальної установи «Обласний пансіонат для осіб з інвалідністю та осіб похилого віку» про визнання ОСОБА_3 недієздатною, встановлення над нею опіки і призначення опікуна відмовити.
Судові витрати за проведення судово-психіатричної експертизи щодо ОСОБА_3 (висновок судово - психіатричного експерта №240 від 25.04.2024 року Державної установи «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров'я України») в сумі 8240 грн. 48 коп. віднести на рахунок держави.
Заявник: Комунальна установа «Обласний пансіонат для осіб з інвалідністю та осіб похилого віку», код ЄДРПОУ 02770067, адреса вул. Хмельницьке шосе, 94, м.Вінниця, 21029.
Заінтересовані особи:
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_2 .
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_2 , проживає за адресою: АДРЕСА_3 .
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_3 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_4 .
Орган опіки та піклування - Виконавчий комітет Погребищенської міської ради, код ЄДРПОУ 03772654, м. Погребище, Вінницька область, вул. Б. Хмельницького, 77, 22200.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Вінницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення буде складено протягом п'яти днів з дня закінчення розгляду справи.
Повний текст рішення складено 19.09.2025 року.
Суддя
Присяжні