Справа № 128/3740/25
18.09.2025 м. Вінниця
Суддя Вінницького районного суду Вінницької області Васильєва Т.Ю., отримавши адміністративний матеріал, що надійшов з Відділу поліції № 3 Вінницького районного управління поліції ГУНП у Вінницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина України
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП,
До Вінницького районного суду Вінницької області надійшли вищевказані адміністративні матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 173 КУпАП.
Оскільки справи даної категорії мають бути прозглянуті протягом доби, судом здійснено виклик ОСОБА_1 шляхом направлення йому смс-повідомлення про виклик до суду. Однак згідно повідомлення про доставку SMS, на вказаний номер телефону смс не доставлено, що вказує або на неправильність зазначеного номеру телефону, або його відключення від зв'язку.
Відповідно до ст. 278 КУпАП, під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити, чи правильно складено протокол про адміністративне правопорушення та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Згідно ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Згідно з п. 12 розділу ІІ Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.11.2015 № 1376, протокол про адміністративне правопорушення підписується уповноваженою посадовою особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності. За наявності свідків і потерпілих протокол про адміністративне правопорушення може бути підписано також цими особами.
Відповідно до п. 15 розділу ІІ вказаної Інструкції,до протоколу про адміністративне правопорушення долучаються інші матеріали про адміністративне правопорушення (пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновок експерта, речові докази, протокол про вилучення речей і документів, рапорти посадових осіб, а також інші документи та матеріали, що містять інформацію про правопорушення).
Вивчиши надані суду матеріали, судом встановлено, що протокол та долучені до нього документи таким вимогам не відповідають.
Так, в протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАД № 309577 зазначено, що ОСОБА_1 вчинив дрібне хуліганство, а саме, пошкодив транспортний засіб марки Chevrolet Lacetti, д.н.з. НОМЕР_1 , який був припаркований у дворовій території.
Однак у протколі про адміністративне правопорушення не зазначено, внаслідок яких дій ОСОБА_1 було пошкоджено вказаний транспортний засіб, та чи не було пошкоджено транспортний засіб внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, не зазначено з яких відомостей потерпіла дізналася хто саме пошкодив її автомобіль, оскільки вона зазначила, що не була очевидцем події. Тобто жодного доказу на підтвердження зазначених в протоколі обставин, що саме ОСОБА_1 та в який саме спосіб вчинив вказані дії, в наданих суду матеріалах немає.
Також до протоколу не долучено жодних характеризуючих матеріалів особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Крім цього, згідно з положеннями ст. 268 КУпАП, при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачених ст. 173 цього Кодексу, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов'язковою, та працівниками Відділу поліції № 3 Вінницького районного управління поліції ГУНП у Вінницькій області не забезпечено явку до суду ОСОБА_1 , та при цьому причини неможливості завчасного повідомлення про участь особи в розгляді матеріалів та вжиті з цією метою заходи суду не повідомлено. Натомість у протоколі зазначено, що особу повідомлено, що розгляд справи відбудеться у Вінницькому районному суді, але в протоколі зазначено, що особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підпису відмовилась та примірник протоколу ОСОБА_1 не отримав та відмовився від його підпису.Відомостей, що ОСОБА_1 був обізнаний з датою направлення даних матеріалів до Вінницького районного суду Вінницької області саме 18.09.2025, з огляду на те, що протокол про адміністративне правопорушення датований ще 13.09.2025, та необхідність явки до суду, матеріали справи не містять. Заяв від нього щодо участі в судовому розгляді також не відбиралося.
З метою повідомлення ОСОБА_1 про судове засідання, було здійснено також дзвінок на номер телефону НОМЕР_2 , що зазначений в протоколі про адміністративне правопорушення, однак виклик за даним номером телефону здійснити не вдалося, оскільки абонент не може прийняти дзвінок.
Також, з доданих до протоколу про адміністративне правопорушення неможливо встановити, якими документами підтверджується зазначене місце проживання ОСОБА_1 , що є перешкодою для встановлення йому приводу, оскільки він здійснюється саме за встановленим місцем проживання, але жодного доказу такої обставини надані матеріали не містять, враховуючи відсутніть відомостей про обізнаність ОСОБА_1 з наданим суду протоколом.
Згідно ст. 277 КУпАП, справи про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 173 КУпАП розглядаються протягом доби, та за відсутності особи, що притягується до відповідальності, суд позбавлений можливості вчасного повідомлення її про розгляд справи про адміністративне правопорушення, встановлення вищевказаних обставин, які підлягають встановленню, та розгляду даних матеріалів в передбачений законом строк.
Згідно з ч. 2 ст. 7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
При цьому, згідно ч. 2 ст. 251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Враховуючи викладене, суд позбавлений можливості самостійно збирати докази щодо наданого суду протоколу про адміністративне правопорушення. В інакшому випадку самостійне збирання доказів судом ставитиме під сумнів справедливість, а отже безсторонність, судового розгляду.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, адміністративний матеріал не може розглядатись суддею без усунення порушень, допущених при його складанні, оскільки за наслідками таких встановлених недоліків немає можливості повно, всебічно та об'єктивно розглянути дану справу.
Тому суд, у відповідності до положень ст.ст. 268, 277 КУпАП, вважає необхідним даний адміністративний матеріал повернути до Відділу поліції № 3 Вінницького районного управління поліції ГУНП у Вінницькій області для належного оформлення.
Суд звертає увагу на строки розгляду адміністративних матеріалів, тому роз'яснює необхідність терміново усунути вказані недоліки та направити матеріали на розгляд суду.
Керуючись ст.ст. 256, 268, 278 КУпАП, суд,
Адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП, повернути до Відділу поліції № 3 Вінницького районного управління поліції ГУНП у Вінницькій області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: