вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49505
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
18.09.2025м. ДніпроСправа № 904/721/25
за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕТАНОЛ ІНВЕСТ" (03150, м.Київ, вул. Предславинська, буд.35, ЄДРПОУ 42720095)
до боржника Товариства з обмеженою відповідальністю "ФАХІВЕЦЬ УКРАЇНА" (49081, м.Дніпро, просп. Слобожанський, буд. 32в, ЄДРПОУ 37557444)
про визнання банкрутом
За участю (найменування сторін та інших осіб, що беруть участь у справі):
Арбітражний керуючий Касаткін Денис Миколайович (поза межами приміщення суду) - ліквідатор
Заявник Головне управління ДПС у Дніпропетровській області: Михайленко О.І. (в залі суду)
Кредитор ТОВ "ЕТАНОЛ ІНВЕСТ": не з'явився (в залі суду)
Боржник ТОВ "ФАХІВЕЦЬ УКРАЇНА" : не з'явився (в залі суду)
Суддя Примак С.А.
27.05.2025 постановою господарського суду ТОВ «ФАХІВЕЦЬ УКРАЇНА» визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру у справі строком на 12 місяців до 27.05.2026, призначено ліквідатором ТОВ «ФАХІВЕЦЬ УКРАЇНА» арбітражного керуючого Касаткіна Д.М.
16.06.2025 до господарського суду від ГУ ДПС у Дніпропетровській області надійшло клопотання, в якому просить суд зобов'язати ліквідатора Товариства з обмеженою відповідальністю "ФАХІВЕЦЬ УКРАЇНА" (49081, м. Дніпро, просп. Слобожанський, буд. 32в, ЄДРПОУ 37557444) арбітражного керуючого Касаткіна Дениса Миколайовича (свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого №1802 видане 22.06.2017; 49006, м.Дніпро, вул. Степана Бандери, буд. 21, офіс 1) надати Головному управлінню ДПС у Дніпропетровській області бухгалтерську та іншу документацію, необхідну для проведення документальної позапланової перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "ФАХІВЕЦЬ УКРАЇНА" (код ЄДРПОУ 37557444) з питань дотримання вимог податкового, валютного законодавства та іншого законодавства за період з 01.01.2018 по теперішній час та законодавства щодо правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.03.2011 по теперішній час.
17.06.2025 ухвалою господарського суду призначено розгляд клопотання ГУ ДПС у Дніпропетровській області про зобов'язання ліквідатора надати документацію у судовому засіданні на 18.09.2025 на 11:00.
12.09.2025 від ліквідатора до господарського суду надійшли заперечення щодо клопотання (ГУ ДПС у Дніпропетровській області щодо надання бухгалтерської та іншої документації, необхідної для проведення документальної позапланової перевірки ТОВ «ФАХІВЕЦЬ УКРАЇНА»), в яких просить суд клопотання ГУ ДПС у Дніпропетровській області щодо зобов'язання ліквідатора ТОВ «ФАХІВЕЦЬ УКРАЇНА» арбітражного керуючого Касаткіна Дениса Миколайовича надати бухгалтерську та іншу документацію, необхідну для проведення документальної позапланової перевірки від 16.06.2025 - залишити без задоволення.
Дослідивши матеріали справи, господарський суд дійшов висновку щодо відмови у задоволенні заяви Головного управління ДПС у Дніпропетровській області з наступних підстав.
У вказаному клопотанні ГУ ДПС у Дніпропетровській області просить суд задовольнити клопотання та зобов'язати ліквідатора Товариства з обмеженою відповідальністю "ФАХІВЕЦЬ УКРАЇНА" арбітражного керуючого Касаткіна Дениса Миколайовича надати Головному управлінню ДПС у Дніпропетровській області бухгалтерську та іншу документацію, необхідну для проведення документальної позапланової перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "ФАХІВЕЦЬ УКРАЇНА" (код ЄДРПОУ 37557444) з питань дотримання вимог податкового, валютного законодавства та іншого законодавства за період з 01.01.2018 по теперішній час та законодавства щодо правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.03.2011 по теперішній час.
За змістом поданого клопотання, заявник вказує, що Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області після надходження відомостей щодо відкриття провадження у справі про банкрутство №904/721/25 було здійснено заходи з метою проведення позапланової перевірки платника податків згідно з приписами підпункту 78.1.7 п. 78.1 ст. 78 ПК України Товариства з обмеженою відповідальністю "ФАХІВЕЦЬ УКРАЇНА".
Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області видано наказ від 08.05.2025 №3080-п про проведення документальної позапланової перевірки з 08.05.2025, тривалістю 5 робочих днів.
Так, було здійснено виїзд на податкову адресу підприємства - 49081, м. Дніпро, просп. Слобожанський, буд. 32в і встановлено відсутність підприємства та його посадових осіб та складено акт про неможливість проведення перевірки від 08.05.2025 №1182/04-36-07-07-03/37557444.
Зокрема, Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області направлено листи №42426/6/04-36-07-07-07 від 08.05.2025 та №42437/6/04-36-07-07-07 від 08.05.2025 про надання документів для проведення документальної позапланової перевірки за адресою керівника ТОВ «ФАХІВЕЦЬ УКРАЇНА», який направлено за податковою адресою підприємства та розпорядника майном.
У зв'язку з неможливістю проведення перевірки направлено запит на встановлення місцезнаходження платника податків від 08.05.2025 №21796/5/0-36-07-07-05.
Таким чином, контролюючий орган позбавлений права провести позапланову документальну перевірку підприємства-банкрута, адже за результатами призначення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «ФАХІВЕЦЬ УКРАЇНА» встановлено відсутність платника податків за податкової адресою, що зафіксовано актом про неможливість проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «ФАХІВЕЦЬ УКРАЇНА» у зв'язку із відсутністю посадових осіб та підприємства за податковою адресою.
Господарський суд зазначає, що стаття 78 ПК України визначає порядок та підстави проведення документальних позапланових перевірок.
Відповідно до підпункту 78.1.7 пункту 78.1 статті 78 ПК України документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких підстав: розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, закриття постійного представництва чи відокремленого підрозділу юридичної особи, в тому числі іноземної компанії, організації, порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків.
У п. 78.4. ст. 78 Податкового кодексу України визначено, що про проведення документальної позапланової перевірки керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає рішення, яке оформлюється наказом.
Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено у порядку, визначеному статтею 42 Податкового кодексу України, копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.
Відповідно до пункту 81.1. статті 81 Податкового кодексу України посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:
- направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що скріплений печаткою контролюючого органу;
- копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу;
- службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.
Непред'явлення або не надіслання у випадках, визначених Податковим кодексом України, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред'явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.
Відповідно до пункту 42.2. статті 42 Податкового кодексу України документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).
За результатом дослідження клопотання ГУ ДПС у Дніпропетровській області та доданих документів, господарський суд зазначає про відсутність доказів на підтвердження факту виконання контролюючим органом наведених приписів в частині пред'явлення або надіслання боржнику наказу Головного Управління ДПС у Дніпропетровській області від 08.05.2025 №3080-п про проведення документальної позапланової перевірки.
З клопотанням про витребування первинних фінансово-господарських та бухгалтерських документів податковий орган звернувся до суду першої інстанції 16.06.2025, тобто після закінчення п'ятиденного строку, встановленого для проведення позапланової документальної виїзної перевірки відповідно до наказу № 3080-п від 08.05.2025.
Згідно з правовою позицією Верховного Суду, викладеній в постанові від 06.07.2022 у справі №908/564/21, невиявлення боржника або його посадових осіб за його місцезнаходженням не звільняє контролюючий орган від обов'язку здійснення повідомлення платника податків про проведення перевірки шляхом надіслання поштою відповідного рекомендованого листа з повідомленням про вручення.
Долучені до клопотання Реєстри (списки згрупованих відправлень за 12.05.2025 чи за 19.05.2025) не дають можливості ідентифікувати який саме документ було відправлено.
Відповідно до п.82.4. ст.82 Податкового кодексу України проведення документальної планової та позапланової перевірки платника податків, крім платника податків - суб'єкта малого підприємництва, може бути зупинено за рішенням керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що оформляється наказом, копія якого не пізніше наступного робочого дня вручається платнику податків чи його уповноваженому представнику під розписку або надсилається платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, з подальшим поновленням її проведення на невикористаний строк.
Матеріали справи не містять документів, які б свідчили про вчинення контролюючим органом передбачених Кодексом дій для встановлення адреси боржника до початку перевірки, належного та завчасного надіслання на його адресу наказу про проведення перевірки та проведення самої перевірки, зупинення чи продовження строку проведення перевірки.
Звертаючись до суду, представник контролюючого органу зазначив, що відповідно до підпункту 78.1.7 пункту 78.1 статті 78 ПК України документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких підстав: розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, закриття постійного представництва чи відокремленого підрозділу юридичної особи, в тому числі іноземної компанії, організації, порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків.
Господарський суд зазначає, що проведення процедури банкрутства суб'єкта підприємницької діяльності згідно з приписами законодавства про банкрутство не залежить від факту можливості або неможливості провести перевірку банкрута податковим органом. Взаємовідносини між податковим органом як органом державного контролю та платником податків урегульовані спеціальними нормами Податкового кодексу України, які не залежать від норм Кодексу України з процедур банкрутства, якщо інше прямо не зазначено у самому законі. Ані норми Кодексу України з процедур банкрутства, ані норми Податкового кодексу України не містять положень про те, що підприємство банкрут не може бути ліквідоване за рішенням суду чи ліквідаційна процедура має бути продовжена у зв'язку з неможливістю проведення перевірки банкрута податковим органом.
Таким чином, обставини, пов'язані з виконанням податковим органом своїх повноважень, не можуть бути підставами для зупинення процесу банкрутства господарюючого суб'єкта, а також бути перешкодою для завершення провадження у справі про банкрутство за наявності передбачених законодавством про банкрутство підстав для того.
За викладених обставин, господарський суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення клопотання ГУ ДПС у Дніпропетровський області від 16.06.2025 про зобов'язання ліквідатора надати документацію.
За результатом розгляду вимог ГУ ДПС у Дніпропетровський області, господарський суд вважає за необхідне додатково звернути увагу учасників провадження на приписи ст. 2 КУзПБ, за змістом якої встановлено, що провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України. Застосування положень Господарського процесуального кодексу України та інших законодавчих актів України здійснюється з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Таким чином, застосування Податкового кодексу України господарським судом у справах про банкрутство здійснюється з урахуванням особливостей приписів Кодексу України з процедур банкрутства. Відповідно, застосування судового контролю здійснюється в межах повноважень суду.
Крім того, господарський суд звертає увагу на те, що законодавством України не визначається стадія процедури банкрутства, на якій виникає необхідність проведення перевірки, а тому податковий орган не позбавлений права на будь-якій стадії провести позапланову перевірку, вчинивши всі необхідні дії визначені Податковим кодексом України для реалізації свого права на проведення такої перевірки.
Керуючись статтями 234-235 Господарського процесуального кодексу України, ст.2 Кодексу України з процедур банкрутства, господарський суд, -
У задоволенні клопотання ГУ ДПС у Дніпропетровський області від 16.06.2025 про зобов'язання ліквідатора Товариства з обмеженою відповідальністю "ФАХІВЕЦЬ УКРАЇНА" (49081, м. Дніпро, просп. Слобожанський, буд. 32в, ЄДРПОУ 37557444) арбітражного керуючого Касаткіна Дениса Миколайовича надати Головному управлінню ДПС у Дніпропетровській області бухгалтерську та іншу документацію відмовити.
Ухвала набирає законної сили 18.09.2025.
Ухвала може бути оскаржена в порядку, передбаченому статтями 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя С.А. Примак