справа № 388/2146/25
провадження № 1-кс/388/388/2025
18.09.2025м. Долинська
Слідчий суддя Долинського районного суду Кіровоградської області ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду клопотання прокурора, начальника Долинського відділу Знам'янської окружної прокуратури Кіровоградської області ОСОБА_3 , у межах кримінального провадження, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 05.11.2024 за № 42024120040000130 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 190, ч. 3 ст. 362 КК України, про продовження строку покладення на підозрювану обов'язків, передбачених ст. 194 КПК України, відносно підозрюваної
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки смт. Устинівка Устинівського району, Кіровоградської області, громадянка України, не перебуваючої у зареєстрованому шлюбі, осіб на утриманні не маючої, начальник відділу Центру надання адміністративних послуг Устинівської селищної ради, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимої,
за участі:
прокурора ОСОБА_3 ,
підозрюваної ОСОБА_4 ,
захисника ОСОБА_5 ,
встановив:
у провадження слідчого судді Долинського районного суду Кіровоградської області надійшло клопотання прокурора, у межах кримінального провадження, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 05.11.2024 за № 42024120040000130 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 190, ч. 3 ст. 362 КК України, про продовження строку покладення на підозрюваного обов'язків, передбачених ст. 194 КПК України, відносно підозрюваної ОСОБА_4 , у якому прокурор просив:
- продовжити застосування відносно підозрюваної ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ,строку виконання нею процесуальних обов'язків, передбачених ст. 194 КПК України, ще на 60 днів, а саме:
?прибувати до слідчого, прокурора у кримінальному провадженні та слідчого судді, суду за першою вимогою;
?не відлучатися за межі м. Бобринець Кропивницького району Кіровоградської області, де він фактично проживає без дозволу прокурора, слідчого або суду;
?повідомляти слідчого, прокурора або суд про зміну місця проживання та роботи;
?утримуватися від спілкування зі свідками у даному кримінальному провадженні, за винятком участі їх у проведенні слідчих дій;
?здати на зберігання до відповідного територіального органу Управління Державної міграційної служби у Кіровоградській області паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд та в'їзд в Україну.
На обґрунтування клопотання прокурор зазначив, що ОСОБА_4 , діючи умисно з корисливих мотивів за попередньою змовою групою осіб, порушуючи вимоги ст.ст. 41, 68 Конституції України, ст. 79-1, 80, 81, 83, 125 Земельного кодексу України, які регламентують порядок набуття громадянином України права власності на земельні ділянки, нехтуючи основними засадами щодо неухильного додержання законів України, в умовах воєнного стану, введеного в дію Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», який затверджений Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про ведення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 2102-ІХ із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, вкотре продовженого Указом Президента України від 06.02.2023 №58/2023 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» строком на 90 діб (з 19.02.2023 по 20.05.2023), затвердженого Законом України від 07.02.2023 №2915-ІХ, вчинила умисні злочинні дії щодо заволодіння шляхом обману земельною ділянкою комунальної власності кадастровий номер 3520883200:02:000:0495 площею 6,2768 га, розташованої на території Кетрисанівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області, вчинене в умовах воєнного стану в особливо великих розмірах за попередньою змовою групою осіб, за наступних обставин.
Так, у невстановлені в ході досудового розслідування місці та час, але не пізніше січня 2021 року, у ОСОБА_6 виник умисел на заволодіння чужим майном шляхом обману, а саме на незаконне заволодіння земельною ділянкою комунальної власності кадастровий номер 3520883200:02:000:0495 площею 6,2768 га.
Реалізуючи вказаний умисел ОСОБА_6 21.01.2021, використовуючи своє службове становище, маючи доступ до інформації земель громади, що відноситься до категорії невитребуваних паїв, будучи державним кадастровим реєстратором Відділу у Бобринецькому районі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, безпідставно вніс зміни до Державного кадастрового реєстру та Поземельної книги щодо земельної ділянки кадастровий номер 3520883200:02:000:0495 площею 6,2768 га, вказавши при цьому власником ділянки ОСОБА_7 на підставі державного акту серії ІІ-КР 031932 від 13.11.2001, який останній не видавався.
В подальшому, усвідомлюючи, що для вчинення даного кримінального правопорушення буде необхідно здійснити державну реєстрацію права власності на земельну ділянку ОСОБА_6 у вересні 2021 року повідомив про свій умисел державному реєстратору - начальнику Центру надання адміністративних послуг Устинівської селищної ради ОСОБА_4 , після чого у неї також виник умисел на вчинення даного кримінального правопорушення.
Надалі, 21.09.2021 ОСОБА_6 звернувся до державного реєстратора - начальника Центру надання адміністративних послуг Устинівської селищної ради ОСОБА_4 , яка діючи умисно, усвідомлюючи протиправність своїх дій, за відсутності особи від якої сформовано заяви щодо державної реєстрації, безпідставно, тобто без будь яких документів, що підтверджують право ОСОБА_7 на зазначену земельну ділянку, здійснила державну реєстрацію права власності ОСОБА_7 на земельну ділянку кадастровий номер 3520883200:02:000:0495.
Реєстрацію права власності на вказану вище земельну ділянку здійснено державним реєстратором Устинівської селищної ради ОСОБА_4 з порушенням норм Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою КМУ від 25.12.2015 року № 1127, зокрема здійснено реєстрацію речового права на підставі заяви особи, яка фактично не зверталася з даною заявою та за відсутності будь яких документів, що підтверджують право власності на земельну ділянку.
Після чого, для юридичного оформлення набуття права власності на земельну ділянку з кадастровим номером 3520883200:02:000:0495 ОСОБА_6 попрохав ОСОБА_7 надати довіреність його знайомому ОСОБА_8 з метою продажу вказаної земельної ділянки його дружині ОСОБА_9 .
В подальшому, ОСОБА_7 , на прохання ОСОБА_6 , надано довіреність на ім'я ОСОБА_8 на продаж земельної ділянки кадастровий номер 3520883200:02:000:0495, яку посвідчено приватним нотаріусом Могилів-Подільського районного нотаріального округу ОСОБА_10 17 квітня 2023 року за реєстровим номером 471 та на підставі вищезазначеної довіреності, 28.04.2023 між ОСОБА_7 , від імені якої на підставі довіреності діяв ОСОБА_8 , та ОСОБА_9 (дружиною ОСОБА_6 ) укладено договір купівлі-продажу земельної ділянки кадастровий номер 3520883200:02:000:0495, внаслідок чого ОСОБА_6 заволодів шахрайським шляхом вказаною земельною ділянкою.
Відповідно до висновку судової оціночно-земельної експертизи №11-25 від 27.02.2025 вартість земельної ділянки кадастровий номер 3520883200:02:000:0495 становить 1 203 675 грн., що відповідно до примітки ст. 185 є особливо великим розміром.
Таким чином, ОСОБА_4 підозрюється у скоєнні шахрайства, вчинене за попередньою змовою групою осіб, в умовах воєнного стану в особливо великих розмірах, тобто кримінальне правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 190 КК України.
Крім цього, Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» визначено правові засади проведення державної реєстрації речових та інших прав, які підлягають реєстрації.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Частиною 2 статті 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» встановлено, що речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.
Пунктом 2 частини 1 статті 6 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» встановлено, що організаційну систему державної реєстрації прав становлять суб'єкти державної реєстрації прав: виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, Київська, Севастопольська міські, районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації.
Відповідно до частини 3 статті 10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державний реєстратор: 1) встановлює відповідність заявлених прав і поданих/отриманих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення у випадках, передбачених законом; відповідність повноважень особи, яка подає документи для державної реєстрації прав; відповідність відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що містяться у Державному реєстрі прав, відомостям, що містяться у поданих/отриманих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно, об'єкт незавершеного будівництва, майбутній об'єкт нерухомості; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або відповідний правочин пов'язує можливість виникнення, переходу, припинення речового права, що підлягає державній реєстрації; 2) перевіряє документи на наявність підстав для проведення реєстраційних дій, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення; 3) під час проведення державної реєстрації прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, а також під час проведення державної реєстрації прав, які набуваються з прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, обов'язково запитує від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, засвідчені в установленому законодавством порядку копії документів тощо), необхідну для такої реєстрації, у разі відсутності доступу до відповідних носіїв інформації, що містять відомості, необхідні для проведення державної реєстрації прав, чи у разі відсутності необхідних відомостей в єдиних та державних реєстрах, доступ до яких визначено цим Законом, та/або у разі, якщо відповідні документи не були подані заявником, крім випадків, коли державна реєстрація прав здійснюється у зв'язку із вчиненням нотаріальної дії та такі документи були надані у зв'язку з вчиненням такої дії; 4) під час проведення реєстраційних дій обов'язково використовує відомості Державного земельного кадастру та Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, а також відомості інших реєстрів (кадастрів), автоматизованих інформаційних систем, держателем (розпорядником, володільцем, адміністратором) яких є державні органи, шляхом безпосереднього доступу до них чи у порядку інформаційної взаємодії з Державним реєстром прав, у тому числі відомості, що містять персональні дані особи. Отримані відомості долучаються до відповідної заяви, зареєстрованої у Державному реєстрі прав; 5) відкриває та/або закриває розділи в Державному реєстрі прав, вносить до відкритого розділу або спеціального розділу Державного реєстру прав відповідні відомості про речові права на нерухоме майно, об'єкти незавершеного будівництва, майбутні об'єкти нерухомості та їх обтяження; 6) присвоює за допомогою Державного реєстру прав реєстраційний номер об'єкту нерухомого майна, об'єкту незавершеного будівництва, майбутньому об'єкту нерухомості у випадках, передбачених цим Законом.
Згідно статті 11 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державний реєстратор самостійно приймає рішення за результатом розгляду заяв у сфері державної реєстрації прав. Втручання, крім випадків, передбачених цим Законом, будь-яких органів влади, їх посадових осіб, юридичних осіб, громадян та їх об'єднань у діяльність державного реєстратора під час проведення реєстраційних дій забороняється і тягне за собою відповідальність згідно із законом.
Відповідно до статті 38 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державні реєстратори, суб'єкти державної реєстрації прав за порушення законодавства у сфері державної реєстрації прав несуть, зокрема, кримінальну відповідальність у порядку, встановленому законом.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 року №1127 затверджено Порядок державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, яким визначено процедуру проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, перелік документів, необхідних для її проведення, права та обов'язки суб'єктів у сфері державної реєстрації прав. Зокрема, державна реєстрація прав проводиться за заявою заявника шляхом звернення до суб'єкта державної реєстрації прав або нотаріуса. Для державної реєстрації прав заявник подає оригінали документів, необхідних для відповідної реєстрації, передбачені Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», іншими законами України та цим Порядком. У разі коли оригінали документів, необхідних для державної реєстрації прав, відповідно до законодавства залишаються у справах державних органів, органів місцевого самоврядування, що їх видають, заявник подає копії документів, оформлені такими органами відповідно до законодавства. Державний реєстратор за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру прав формує та реєструє заяву в базі даних заяв за умови оплати послуг за державну реєстрацію прав у повному обсязі та встановлення особи заявника, а також у разі, коли заява подається щодо земельної ділянки, - за умови наявності в Державному земельному кадастрі відомостей про таку земельну ділянку. Під час формування та реєстрації заяви державний реєстратор обов'язково зазначає відомості, передбачені Порядком ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 № 1141, та виконує всі дії, пов'язані з перевіркою та внесенням відомостей про ідентифікованого суб'єкта речового права, обтяження, у тому числі верифікацію відомостей про унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі, на підставі відомостей, отриманих із електронних інформаційних систем, передбачених зазначеним Порядком. Під час формування та реєстрації заяви державний реєстратор відповідно до закону встановлює особу заявника. Під час формування та реєстрації заяви державний реєстратор виготовляє електронні копії оригіналів документів чи відповідно оформлених копій документів у випадку, передбаченому абзацом другим пункту 7 цього Порядку, поданих заявником для державної реєстрації прав, шляхом їх сканування та долучає до відповідної заяви. Про подання/отримання заяви державний реєстратор за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру прав невідкладно повідомляє власнику нерухомого майна, щодо якого подано заяву, а також відповідному користувачу, обтяжувачу. Під час розгляду заяви та документів, поданих для державної реєстрації прав, державний реєстратор використовує відомості Державного реєстру прав, зокрема його невід'ємної архівної складової частини, а також Державного земельного кадастру та Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, а також відомості інших реєстрів (кадастрів), автоматизованих інформаційних систем, держателем (розпорядником, володільцем, адміністратором) яких є державні органи, шляхом безпосереднього доступу до них чи у порядку інформаційної взаємодії з Державним реєстром прав. У разі коли під час розгляду заяви встановлено наявність підстав, передбачених законом для зупинення розгляду заяви, державний реєстратор невідкладно приймає рішення щодо зупинення розгляду заяви. За результатом розгляду заяви та документів, поданих для державної реєстрації прав, державний реєстратор приймає рішення щодо державної реєстрації прав або щодо відмови в такій реєстрації.
Розпорядженням голови Устинівської селищної ради №122 від 31.12.2020 року ОСОБА_4 з 4 січня 2021 року призначено на посаду начальника відділу Центру надання адміністративних послуг Устинівської селищної ради.
Згідно посадової інструкції начальника відділу Центру надання адміністративних послуг Устинівської селищної ради ОСОБА_4 здійснює державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно; здійснює формування та ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно; здійснює державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань; забезпечує прийом та видачу документів, пов'язаних з проведенням державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань; забезпечує ведення та зберігання облікових та реєстраційних справ, які сформовані Відділом під час проведення державної реєстрації справ.
Таким чином, ОСОБА_4 здійснює свою професійну діяльність у сфері надання публічних послуг, а саме проведення державної реєстрації, яка спрямована на захист та забезпечення умов для реалізації інтересів фізичних і юридичних осіб, що породжує настання наслідків правового характеру, форма і порядок надання якої визначена державою.
Будучи державним реєстратором, тобто особою яка надає публічні послуги, ОСОБА_4 , достовірно знаючи вищевказані вимоги чинного законодавства та посадової інструкції, вчинила несанкціоновану зміну інформації, яка обробляється в автоматизованих системах, вчинене особою, яка має право доступу до неї, що заподіяло значної шкоди.
Так, не пізніше 21.09.2021 (точного часу в ході досудового розслідування встановити не представилось можливим) ОСОБА_4 перебувала на робочому місці в кабінеті начальника відділу Центру надання адміністративних послуг Устинівської селищної ради, де до неї звернувся знайомий ОСОБА_6 з проханням незаконно зареєструвати у Державному реєстрі прав на нерухоме майно право власності ОСОБА_7 на земельну ділянку кадастровий номер 3520883200:02:000:0495 площею 6,2768 га, розташовану на території Кетрисанівської сільської ради, після чого у начальника відділу Центру надання адміністративних послуг Устинівської селищної ради - державного реєстратора ОСОБА_4 виник умисел на вчинення несанкціонованої зміни інформації, яка обробляється в автоматизованих системах.
Реалізуючи вказаний умисел, діючи умисно та цілеспрямовано, усвідомлюючи, що до неї особисто звернулася не ОСОБА_7 , та те, що насправді остання не є власником земельної ділянки кадастровий номер 3520883200:02:000:0495 площею 6,2768 га, та розуміючи, що ОСОБА_6 не має жодних правових підстав діяти від імені ОСОБА_7 , сформувала від її імені заяву на проведення реєстраційних дій в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно щодо реєстрації права власності ОСОБА_7 на земельну ділянку кадастровий номер 3520883200:02:000:0495 площею 6,2768 га, розташовану на території Кетрисанівської сільської ради, яку в подальшому було підписано невстановленою в ході досудового розслідування особою.
Надалі, продовжуючи свій злочинний умисел, діючи умисно, в порушення Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою КМУ від 25.12.2015 року № 1127, державним реєстратором ОСОБА_4 за допомогою робочого комп'ютера, використовуючи отриманий нею індивідуальний електронний ключ, який захищено індивідуальним паролем, 21.09.2021 здійснено реєстрацію речового права - права приватної власності ОСОБА_7 на земельну ділянку кадастровий номер3520883200:02:000:0495 на підставі заяви особи, яка фактично не зверталася з даною заявою та за відсутності будь-яких документів, що підтверджують право власності на земельну ділянку.
Внаслідок умисних, протиправних дій ОСОБА_4 земельна ділянка з кадастровим номером 3520883200:02:000:0495, вартістю 1 203 675 грн., вибула із законного володіння Кетрисанівської сільської ради, чим завдано шкоду територіальній громаді на вказану суму, яка відповідно до примітки до ст.361 КК України є значною шкодою.
Своїми умисними та протиправними діями ОСОБА_4 вчинила несанкціоновану зміну інформації, яка обробляється в автоматизованих системах, вчинене особою, яка має право доступу до неї, що заподіяло значної шкоди, тобто кримінальне правопорушення, передбачене ч.3 ст.362 КК України.
Крім цього, ОСОБА_4 , діючи умисно з корисливих мотивів за попередньою змовою групою осіб, порушуючи вимоги ст. ст. 41, 68, 92 Конституції України, ст.ст. 79-1, 80, 81, 83, 125 Земельного кодексу України, які регламентують порядок набуття громадянином України права власності на земельні ділянки, нехтуючи основними засадами щодо неухильного додержання законів України, в умовах воєнного стану, введеного в дію Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», який затверджений Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про ведення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 2102-ІХ із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, вкотре продовженого Указом Президента України від 06.02.2023 №58/2023 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» строком на 90 діб (з 19.02.2023 по 20.05.2023), затвердженого Законом України від 07.02.2023 №2915-ІХ, здійснила повторно заволодіння шляхом обману земельними ділянками комунальної власності кадастровий номер 3520887900:02:000:0019 площею 7,4624 га та кадастровий номер 3520887900:02:000:0004 площею 7,7338 га, розташованими на території Бобринецької міської ради Кропивницького району Кіровоградської області, вчинене в особливо великих розмірах, за наступних обставин.
Так, у невстановлені в ході досудового розслідування місці та час, але не пізніше 28.02.2023 року, у ОСОБА_6 виник умисел на заволодіння чужим майном шляхом обману, а саме на незаконне заволодіння земельними ділянками комунальної власності кадастровий номер 3520887900:02:000:0019 площею 7,4624 га та кадастровий номер 3520887900:02:000:0004 площею 7,7338 га, розташованими на території Бобринецької міської ради Кропивницького району Кіровоградської області.
Після чого ОСОБА_6 28.02.2023 року, звернувся до своєї знайомої ОСОБА_11 , яка на той час працювала державним кадастровим реєстратором у Кропивницькому районі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, після чого у неї також виник умисел на вчинення даного кримінального правопорушення, та яка в порушення вимог Закону України «Про державний земельний кадастр» та Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого Постановою КМУ від 17.10.2012 №1051, внесла зміни до Державного кадастрового реєстру та Поземельної книги щодо земельної ділянки кадастровий номер 3520887900:02:000:0019 площею 7,4624 га, де вказала власником ділянки ОСОБА_12 на підставі державного акту КР 085079 від 11.12.2012, який останній не видавався, та внесла зміни до Державного кадастрового реєстру та Поземельної книги щодо земельної ділянки кадастровий номер 3520887900:02:000:0004 площею 7,7338 га, де вказала власником ділянки ОСОБА_12 , на підставі державного акту КР 085153 від 20.11.2012 (який останній не видавався).
В подальшому, усвідомлюючи, що для вчинення даного кримінального правопорушення буде необхідно здійснити державну реєстрацію права власності на земельні ділянки ОСОБА_6 у березні 2023 року повідомив про свій умисел державному реєстратору - начальнику Центру надання адміністративних послуг Устинівської селищної ради ОСОБА_4 , після чого у неї також виник умисел на вчинення даного кримінального правопорушення.
Надалі, 01.03.2023 ОСОБА_6 звернувся до державного реєстратора - начальника Центру надання адміністративних послуг Устинівської селищної ради ОСОБА_4 , яка діючи умисно, усвідомлюючи протиправність своїх дій, за відсутності особи від якої сформовано заяви щодо державної реєстрації, безпідставно, тобто без будь яких документів, що підтверджують право ОСОБА_12 на зазначені земельні ділянки, здійснила державну реєстрацію права власності за нею на земельні ділянки кадастровий номер 3520887900:02:000:0019 та кадастровий номер 3520887900:02:000:0004.
Реєстрацію права власності на вказані вище земельні ділянки здійснено державним реєстратором Устинівської селищної ради ОСОБА_4 з порушенням норм Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою КМУ від 25.12.2015 року № 1127, зокрема здійснено реєстрацію речового права на підставі заяви особи, яка фактично не зверталася з даною заявою, та за відсутності будь-яких документів, що підтверджують право власності на земельну ділянку.
В подальшому, увівши в оману працівників виробничого відділу у м.Кропивницькому ДП «Черкаський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою», ОСОБА_6 вказані земельні ділянки, діючи нібито від імені ОСОБА_12 , об'єднав в одну земельну ділянку з кадастровим номером 3520887900:02:000:0154 площею 15,1962 га.
Після чого, для юридичного оформлення набуття права власності на земельну ділянку з кадастровим номером 3520887900:02:000:0154 ОСОБА_6 попрохав ОСОБА_12 надати довіреність його знайомому ОСОБА_8 з метою продажу вказаної земельної ділянки ОСОБА_6 .
В подальшому, ОСОБА_12 , на прохання ОСОБА_6 , надано довіреність на ім'я ОСОБА_8 на продаж земельної ділянки кадастровий номер 3520887900:02:000:0154, яку посвідчено приватним нотаріусом Могилів-Подільського районного нотаріального округу ОСОБА_10 18 квітня 2023 року за реєстровим номером 476 та на підставі вищезазначеної довіреності, 02.05.2023 між ОСОБА_12 , від імені якої на підставі довіреності діяв ОСОБА_8 , та ОСОБА_6 укладено договір купівлі-продажу земельної ділянки кадастровий номер 3520887900:02:000:0154, внаслідок чого ОСОБА_6 заволодів шахрайським шляхом вказаною земельною ділянкою.
Відповідно до висновку судової оціночно-земельної експертизи №11-25 від 27.02.2025 вартість земельної ділянки кадастровий номер 3520887900:02:000:0004 становить 1 483 078 грн., вартість земельної ділянки кадастровий номер 3520887900:02:000:0019 становить 1 430 032 грн., що відповідно до примітки ст. 185 є особливо великим розміром.
Таким чином, своїми умисними та протиправними діями ОСОБА_4 скоїла шахрайство, вчинене повторно за попередньою змовою групою осіб, в умовах воєнного стану в особливо великих розмірах, тобто кримінальне правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 190 КК України.
Крім цього, Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» визначено правові засади проведення державної реєстрації речових та інших прав, які підлягають реєстрації.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Частиною 2 статті 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» встановлено, що речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.
Пунктом 2 частини 1 статті 6 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» встановлено, що організаційну систему державної реєстрації прав становлять суб'єкти державної реєстрації прав: виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, Київська, Севастопольська міські, районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації.
Відповідно до частини 3 статті 10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державний реєстратор: 1) встановлює відповідність заявлених прав і поданих/отриманих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення у випадках, передбачених законом; відповідність повноважень особи, яка подає документи для державної реєстрації прав; відповідність відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що містяться у Державному реєстрі прав, відомостям, що містяться у поданих/отриманих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно, об'єкт незавершеного будівництва, майбутній об'єкт нерухомості; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або відповідний правочин пов'язує можливість виникнення, переходу, припинення речового права, що підлягає державній реєстрації; 2) перевіряє документи на наявність підстав для проведення реєстраційних дій, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення; 3) під час проведення державної реєстрації прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, а також під час проведення державної реєстрації прав, які набуваються з прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, обов'язково запитує від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, засвідчені в установленому законодавством порядку копії документів тощо), необхідну для такої реєстрації, у разі відсутності доступу до відповідних носіїв інформації, що містять відомості, необхідні для проведення державної реєстрації прав, чи у разі відсутності необхідних відомостей в єдиних та державних реєстрах, доступ до яких визначено цим Законом, та/або у разі, якщо відповідні документи не були подані заявником, крім випадків, коли державна реєстрація прав здійснюється у зв'язку із вчиненням нотаріальної дії та такі документи були надані у зв'язку з вчиненням такої дії; 4) під час проведення реєстраційних дій обов'язково використовує відомості Державного земельного кадастру та Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, а також відомості інших реєстрів (кадастрів), автоматизованих інформаційних систем, держателем (розпорядником, володільцем, адміністратором) яких є державні органи, шляхом безпосереднього доступу до них чи у порядку інформаційної взаємодії з Державним реєстром прав, у тому числі відомості, що містять персональні дані особи. Отримані відомості долучаються до відповідної заяви, зареєстрованої у Державному реєстрі прав; 5) відкриває та/або закриває розділи в Державному реєстрі прав, вносить до відкритого розділу або спеціального розділу Державного реєстру прав відповідні відомості про речові права на нерухоме майно, об'єкти незавершеного будівництва, майбутні об'єкти нерухомості та їх обтяження; 6) присвоює за допомогою Державного реєстру прав реєстраційний номер об'єкту нерухомого майна, об'єкту незавершеного будівництва, майбутньому об'єкту нерухомості у випадках, передбачених цим Законом.
Згідно статті 11 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державний реєстратор самостійно приймає рішення за результатом розгляду заяв у сфері державної реєстрації прав. Втручання, крім випадків, передбачених цим Законом, будь-яких органів влади, їх посадових осіб, юридичних осіб, громадян та їх об'єднань у діяльність державного реєстратора під час проведення реєстраційних дій забороняється і тягне за собою відповідальність згідно із законом.
Відповідно до статті 38 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державні реєстратори, суб'єкти державної реєстрації прав за порушення законодавства у сфері державної реєстрації прав несуть, зокрема, кримінальну відповідальність у порядку, встановленому законом.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 року №1127 затверджено Порядок державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, яким визначено процедуру проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, перелік документів, необхідних для її проведення, права та обов'язки суб'єктів у сфері державної реєстрації прав. Зокрема, державна реєстрація прав проводиться за заявою заявника шляхом звернення до суб'єкта державної реєстрації прав або нотаріуса. Для державної реєстрації прав заявник подає оригінали документів, необхідних для відповідної реєстрації, передбачені Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», іншими законами України та цим Порядком. У разі коли оригінали документів, необхідних для державної реєстрації прав, відповідно до законодавства залишаються у справах державних органів, органів місцевого самоврядування, що їх видають, заявник подає копії документів, оформлені такими органами відповідно до законодавства. Державний реєстратор за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру прав формує та реєструє заяву в базі даних заяв за умови оплати послуг за державну реєстрацію прав у повному обсязі та встановлення особи заявника, а також у разі, коли заява подається щодо земельної ділянки, - за умови наявності в Державному земельному кадастрі відомостей про таку земельну ділянку. Під час формування та реєстрації заяви державний реєстратор обов'язково зазначає відомості, передбачені Порядком ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 № 1141, та виконує всі дії, пов'язані з перевіркою та внесенням відомостей про ідентифікованого суб'єкта речового права, обтяження, у тому числі верифікацію відомостей про унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі, на підставі відомостей, отриманих із електронних інформаційних систем, передбачених зазначеним Порядком. Під час формування та реєстрації заяви державний реєстратор відповідно до закону встановлює особу заявника. Під час формування та реєстрації заяви державний реєстратор виготовляє електронні копії оригіналів документів чи відповідно оформлених копій документів у випадку, передбаченому абзацом другим пункту 7 цього Порядку, поданих заявником для державної реєстрації прав, шляхом їх сканування та долучає до відповідної заяви. Про подання/отримання заяви державний реєстратор за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру прав невідкладно повідомляє власнику нерухомого майна, щодо якого подано заяву, а також відповідному користувачу, обтяжувачу. Під час розгляду заяви та документів, поданих для державної реєстрації прав, державний реєстратор використовує відомості Державного реєстру прав, зокрема його невід'ємної архівної складової частини, а також Державного земельного кадастру та Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, а також відомості інших реєстрів (кадастрів), автоматизованих інформаційних систем, держателем (розпорядником, володільцем, адміністратором) яких є державні органи, шляхом безпосереднього доступу до них чи у порядку інформаційної взаємодії з Державним реєстром прав. У разі коли під час розгляду заяви встановлено наявність підстав, передбачених законом для зупинення розгляду заяви, державний реєстратор невідкладно приймає рішення щодо зупинення розгляду заяви. За результатом розгляду заяви та документів, поданих для державної реєстрації прав, державний реєстратор приймає рішення щодо державної реєстрації прав або щодо відмови в такій реєстрації.
Розпорядженням голови Устинівської селищної ради №122 від 31.12.2020 року ОСОБА_4 з 4 січня 2021 року призначено на посаду начальника відділу Центру надання адміністративних послуг Устинівської селищної ради.
Згідно посадової інструкції начальника відділу Центру надання адміністративних послуг Устинівської селищної ради ОСОБА_4 здійснює державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно; здійснює формування та ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно; здійснює державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань; забезпечує прийом та видачу документів, пов'язаних з проведенням державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань; забезпечує ведення та зберігання облікових та реєстраційних справ, які сформовані Відділом під час проведення державної реєстрації справ.
Таким чином, ОСОБА_4 здійснює свою професійну діяльність у сфері надання публічних послуг, а саме проведення державної реєстрації, яка спрямована на захист та забезпечення умов для реалізації інтересів фізичних і юридичних осіб, що породжує настання наслідків правового характеру, форма і порядок надання якої визначена державою.
Будучи державним реєстратором, тобто особою яка надає публічні послуги, ОСОБА_4 , достовірно знаючи вищевказані вимоги чинного законодавства та посадової інструкції, вчинила несанкціоновану зміну інформації, яка обробляється в автоматизованих системах, вчинене повторно особою, яка має право доступу до неї, що заподіяло значної шкоди.
Так, не пізніше 01.03.2023 (точного часу в ході досудового розслідування встановити не представилось можливим) ОСОБА_4 перебувала на робочому місці в кабінеті начальника відділу Центру надання адміністративних послуг Устинівської селищної ради, де до неї звернувся знайомий ОСОБА_6 з проханням незаконно зареєструвати у Державному реєстрі прав на нерухоме майно право власності ОСОБА_12 на земельні ділянки кадастровий номер 3520887900:02:000:0019 площею 7,4624 га та кадастровий номер 3520887900:02:000:0004 площею 7,7338 га, розташованими на території Бобринецької міської ради Кропивницького району Кіровоградської області, після чого у начальника відділу Центру надання адміністративних послуг Устинівської селищної ради - державного реєстратора ОСОБА_4 виник умисел на повторне вчинення несанкціонованої зміни інформації, яка обробляється в автоматизованих системах.
Реалізуючи вказаний умисел, діючи умисно та цілеспрямовано, усвідомлюючи, що до неї особисто звернулася не ОСОБА_12 , та те, що насправді остання не є власником земельних ділянок кадастровий номер 3520887900:02:000:0019 площею 7,4624 га та кадастровий номер 3520887900:02:000:0004 площею 7,7338 га, та розуміючи, що ОСОБА_6 не має жодних правових підстав діяти від імені ОСОБА_12 , сформувала від її імені заяви на проведення реєстраційних дій в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно щодо реєстрації права власності ОСОБА_12 на земельні ділянки кадастровий номер 3520887900:02:000:0019 площею 7,4624 га та кадастровий номер 3520887900:02:000:0004 площею 7,7338 га, розташовані на території Бобринецької міської ради Кропивницького району Кіровоградської області, які в подальшому було підписано невстановленою в ході досудового розслідування особою.
Надалі, продовжуючи свій злочинний умисел, діючи умисно, повторно, в порушення Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою КМУ від 25.12.2015 року № 1127, державним реєстратором ОСОБА_4 за допомогою робочого комп'ютера, використовуючи отриманий нею індивідуальний електронний ключ, який захищено індивідуальним паролем, 01.03.2023 здійснено реєстрацію речового права - права приватної власності ОСОБА_12 на земельні ділянки кадастровий номер 3520887900:02:000:0019 площею 7,4624 га та кадастровий номер 3520887900:02:000:0004 площею 7,7338 га на підставі заяв особи, яка фактично не зверталася з даними заявами та за відсутності будь-яких документів, що підтверджують право власності на земельні ділянки.
Внаслідок умисних, протиправних дій ОСОБА_4 земельна ділянка з кадастровим номером 3520887900:02:000:0004 вартістю 1 483 078 грн., та земельна ділянка кадастровий номер 3520887900:02:000:0019 вартістю 1 430 032 грн. вибули із законного володіння Бобринецької міської ради, чим завдано шкоду територіальній громаді на вказану суму, яка відповідно до примітки до ст.361 КК України є значною шкодою.
Таким чином, ОСОБА_4 підозрюється у здійсненні несанкціонованої зміни інформації, яка обробляється в автоматизованих системах, вчинене повторно особою, яка має право доступу до неї, що заподіяло значної шкоди, тобто кримінальне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 362 КК України.
За вказаними фактами ОСОБА_4 31.07.2025 повідомлено про підозру у вчиненні злочинів, передбачених ч. 5 ст. 190, ч. 3 ст. 362 КК України.
На даний час необхідність в раніше обраному щодо ОСОБА_4 запобіжному заході у вигляді особистого зобов'язання не відпала, оскільки заявлені раніше ризики до вчинення нею дій, передбачених ч. 1 ст. 177 КПК України не зменшилися.
З урахуванням обґрунтованості підозри, обставин вчинення злочину, його тяжкості, міри покарання, а також особи обвинуваченого встановлено наявність ризиків, які продовжують мати місце і на даний час, а саме:
1) переховуватися від органів досудового розслідування та суду;
2) незаконно впливати на свідків з метою уникнення покарання;
3) знищити, сховати або спотворити будь-які документи, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення.
Прокурор у судовому засіданні підтримала клопотання, просила його задовольнити, аргументуючи свою позицію аналогічно викладеному у ньому. На уточнююче питання пояснила, що їй невідомі факти порушення ОСОБА_4 покладених на неї обов'язків чи порушення інших процесуальних обов'язків під час досудового розслідування.
Захисник підозрюваної заперечувала проти задоволення клопотання посилаючись на необґрунтованість пред'явленої підозри та не доведення наявності ризиків необхідних для продовження обов'язків покладених на ОСОБА_4 .
Підозрювана у судовому засіданні підтримала позицію свого захисника. Додатково повідомила, що має необхідність відвідування сина у м. Києві та має намір проходити навчання у м. Кропивницький, а тому просила не обмежувати її у праві вільно виїжджати з населеного пункту місця свого проживання.
Заслухавши у судовому засіданні учасників судового провадження, вивчивши клопотання, включаючи витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 05.11.2024 за № 42024120040000130 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 190, ч. 3 ст. 362 КК України, у межах якого було подано клопотання, вивчивши долучені до нього матеріали кримінального провадження, якими воно обґрунтовується, надавши оцінку доводам наведеним у клопотанні та висловленим учасниками судового провадження у судовому засіданні, - слідчий суддя дійшов висновку про задоволення клопотання з огляду на таке.
У провадженні відділення поліції № 1 Кропивницького районного управління поліції ГУНП в Кіровоградській області перебуває кримінальне провадження, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 05.11.2024 за № 42024120040000130 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 190, ч. 3 ст. 362 КК України.
31.07.2025 ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 190, ч. 3 ст. 362 КК України, а саме: шахрайстві, вчиненому за попередньою змовою групою осіб, в умовах воєнного стану в особливо великих розмірах: несанкціонованій зміні інформації, яка обробляється в автоматизованих системах, вчинене особою, яка має право доступу до неї, що заподіяло значної шкоди, тобто кримінальне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 362 КК України.
Ухвалою Кропивницького апеляційного суду від 11.08.2025 до ОСОБА_4 застосовано запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання із покладенням обов'язків, передбачених ст.194 КПК України на строк до 21.09.2025.
Постановою керівника Кіровоградської обласної прокуратури від 10.09.2025 строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42024120040000130 продовжено до 11.10.2025.
Згідно з ч. 7 ст. 194 КПК України обов'язки, передбачені ч. 5 та ч. 6 цієї статті, можуть бути покладені на підозрюваного, обвинуваченого на строк не більше двох місяців. У разі необхідності цей строк може бути продовжений за клопотанням прокурора в порядку, передбаченому ст. 199 цього Кодексу. Після закінчення строку, в тому числі продовженого, на який на підозрюваного, обвинуваченого були покладені відповідні обов'язки, ухвала про застосування запобіжного заходу в цій частині припиняє свою дію і обов'язки скасовуються.
З огляду на викладене слідчим суддею відзначається, що учасниками провадження не наведено обґрунтування та не надано доказів на підтвердження зміни обсягу ризиків, які стали підставою для застосування запобіжного заходу до підозрюваної та покладання на неї обов'язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України.
Дані обставини свідчать про наявність передбачених законом підстав для продовження дії відносно ОСОБА_4 покладених на останню процесуальних обов'язків, передбачених ст. 194 КПК України (особисте зобов'язання).
За сукупності наведених обставин та даних, слідчий суддя дійшов висновку про те, що відносно підозрюваної ОСОБА_4 дію раніше обраних процесуальних обов'язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України (особисте зобов'язання), окрім обов'язку не відлучатися за межі населеного пункту, де вона проживає, - слід продовжити у межах строку, передбаченого ч. 7 ст. 194 КПК України та строку досудового розслідування, що дозволить усунути та/або знизити рівень встановлених ризиків.
Керуючись статтями 194, 199, 369-372 КПК України,
постановив:
клопотання прокурора про продовження строку дії покладених на підозрювану обов'язків, передбачених ст. 194 КПК України - задовольнити.
Продовжити у межах кримінального провадження відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 05.11.2024 за № 42024120040000130 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 190, ч. 3 ст. 362 КК України, - дію покладених на підозрювану ОСОБА_4 обов'язків (особисте зобов'язання), по 10.10.2025 включно, а саме:
- прибувати за першою вимогою до слідчого, прокурора, слідчого судді суду;
- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;
- утримуватися від спілкування зі свідками у кримінальному провадженні, за винятком проведення за їх участі слідчих дій;
- здати на зберігання до відповідного територіального органу Управління Державної міграційної служби у Кіровоградській області паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну (у разі наявності таких документів).
Попередити ОСОБА_4 , що у разі невиконання покладених на неї обов'язків до неї може бути застосовано більш жорсткий запобіжний захід і на неї може бути накладено грошове стягнення у розмірі, визначеному Кримінальним процесуальним кодексом України.
Строк дії ухвали та покладених обов'язків - по 10.10.2025 включно.
Контроль за виконанням визначених цією ухвалою обов'язків доручити слідчим, які здійснюють досудове розслідування зазначеного кримінального провадження.
Копію ухвали направити для виконання до відділення поліції № 1 Кропивницького районного управління поліції ГУНП в Кіровоградській області.
Ухвала набирає законної сили після її постановлення та оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали проголошено 19.09.2025 о 09 год. 30 хв.
Суддя ОСОБА_1