Ярмолинецький районний суд Хмельницької області
Справа № 689/726/25
Провадження № 3-в/689/5/25
Іменем України
19 вересня 2025 року с-ще Ярмолинці
Суддя Ярмолинецького районного суду Хмельницької області Соловйов А.В., розглянувши подання в.о. начальника Хмельницького районного відділу №1 філії Державної установи «Центр пробації» у Хмельницькій області про вирішення питання, пов'язаного з виконанням постанови Ярмолинецького районного суду Хмельницької області від 19.06.2025 р. у справі №689/726/25 про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за ч. 1 ст. 51 КУпАП,
встановив:
21.08.2025 р. в.о. начальника ХРВ №1 філії ДУ «Центр пробації» у Хмельницькій області звернувся із поданням про вирішення питання, пов'язаного з виконанням постанови Ярмолинецького районного суду Хмельницької області у справі від 19.06.2025 р. у справі №689/726/25 про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення за ч. 1 ст. 51 КУпАП у виді суспільно-корисних робіт. Заява мотивована зловживанням ОСОБА_1 алкогольними напоями та ведення аморального способу життя.
Розглянувши подання, суддя встановив наступне.
Постановою Ярмолинецького районного суду Хмельницької області від 19.06.2025 р. у справі №689/726/25 ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 51 КУпАП, накладено на нього адміністративне стягнення у виді 20 годин суспільно корисних робіт та стягнуто судовий збір. Обираючи міру покарання, судом була врахована також особа порушника, який перебуває у скрутному матеріальному стані, не працевлаштований, чим і було обумовлено вчинення ним адміністративного правопорушення - крадіжка металобрухту. А тогму, в якості міри покарання був обраний не штраф, а саме суспільно-корисні роботи.
Ініціатор подання просить замінити покарання у виді суспільно-корисних робіт штрафом, у зв'язку із зловживанням ОСОБА_1 алкогольними напоями.
Згідно із ст. 325-1 КУпАП, постанова районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду (судді) про накладення адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт надсилається на виконання органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, не пізніше дня, наступного за днем набрання постановою законної сили. Виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт здійснюється шляхом залучення порушників до суспільно корисної праці, вид якої визначається відповідним органом місцевого самоврядування. У разі втрати працездатності, призову на строкову військову службу, взяття під варту, засудження до кримінального покарання у виді позбавлення або обмеження волі, або якщо невідоме місцезнаходження особи, постановою суду (судді) за поданням органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, громадські роботи замінюються штрафом, розмір якого визначається з розрахунку, що чотири години невідбутих громадських робіт дорівнюють одному неоподатковуваному мінімуму доходів громадян.
Порядок виконання адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт передбачений наказом Міністерства юстиції України №474/5 від 19.03.2013 р. "Про затвердження Порядку виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт, виправних робіт та суспільно корисних робіт». Так, згідно розділу 11 Порядку, виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт покладається на уповноважений орган з питань пробації. Виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт здійснюється шляхом залучення порушників до суспільно корисної праці, вид якої та перелік об'єктів, на яких порушники повинні виконувати ці роботи, визначається відповідним органом місцевого самоврядування. Відповідно до п. 13.13. Порядку, лише якщо після встановлення місця проживання порушника з'ясовано, що він за цим місцем не проживає, місцеперебування його невідоме та наявні підстави, що унеможливлюють виконання постанови суду (судді), уповноважений орган з питань пробації вносить до суду, який виніс постанову, подання щодо вирішення питань, пов'язаних з виконанням постанови.
Таким чином, ч. 3 ст. 325-1 КУпАП містить вичерпний перелік підстав для заміни суспільно-корисних робіт штрафом. Такі обставини у даному випадку відсутні. Зловживання алкогольними напоями порушником не перешкоджає фактичному виконанню постанови суду та не міститься у вказаному переліку. Законодавство наділяє органи пробації достатніми та відповідними повноваженнями для впливу на поведінку особи.
Згідно ст. 298 КУпАП, постанова про накладення адміністративного стягнення є обов'язковою для виконання державними і громадськими органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами і громадянами.
Тому, суд не вбачає підстав для задоволення заяви.
Керуючись ст. ст. 283, 304 КУпАП,
постановив:
У задоволенні подання в.о. начальника Хмельницького районного відділу №1 філії Державної установи «Центр пробації» у Хмельницькій області про вирішення питання, пов'язаного з виконанням постанови суду від 19.06.2025 р. у справі №689/726/25 - відмовити.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Хмельницького апеляційного суду через Ярмолинецький районний суд Хмельницької області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя А.В. Соловйов