Постанова від 18.09.2025 по справі 380/23591/24

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 вересня 2025 рокуЛьвівСправа № 380/23591/24 пров. № А/857/26661/25

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді: Гудима Л.Я.,

суддів: Качмара В.Я., Онишкевича Т.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження у м. Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 03 червня 2025 року, головуючий суддя - Желік О.М., ухвалене у м. Львів, у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області про визнання протиправними дій,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач - ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до ГУПФУ у Дніпропетровській області, в якому просив визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області №134650020446 від 08.11.2024 року про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу»; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити з 01.11.2024 року ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 року № 3723 «Про державну службу», п. п 10, 12 Закону України від 10.12.2015 року № 889 «Про державну службу» на підставі довідки про складові заробітної плати для державного службовця, який до 1 січня 2024 року працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) (Додаток 4 Порядку) №213/7.4-22/51 від 01.11.2024, та довідок про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, який до 1 січня 2024 року працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або які працювали у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд) (Додаток 5 Порядку) №13-70-05/38-43 від 01.11.2024 року; №15/7.4-22/38 від 01.11.2024 року; № 214/7.4-22/51 від 01.11.2024 року.

В обґрунтування своїх позовних вимог посилався на те, що позивач звертався до відповідача із заявою про переведення з пенсії по віку на загальних підставах на пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України Про державну службу. Відповідач рішенням №134650020446 від 08.11.2024 року відмовило позивачу у переведені на пенсію за віком згідно з Законом України Про державну службу у зв'язку з відсутністю підстав та умов для призначення такого виду пенсії.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 03 червня 2025 року позов задоволено; визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області №134650020446 від 08.11.2024 року про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 ; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01.11.2024 року переведення ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 року № 3723 «Про державну службу», п. п 10, 12 Закону України від 10.12.2015 року № 889 «Про державну службу», з урахуванням довідки про складові заробітної плати для державного службовця, який до 1 січня 2024 року працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) (Додаток 4 Порядку) №213/7.4-22/51 від 01.11.2024 року, та довідок про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, який до 1 січня 2024 року працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або які працювали у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд) (Додаток 5 Порядку) №13-70-05/38-43 від 01.11.2024 року; №15/7.4-22/38 від 01.11.2024 року; № 214/7.4-22/51 від 01.11.2024 року.

Не погоджуючись з вищезазначеним рішенням суду першої інстанції, ГУПФУ у Дніпропетровській області оскаржило його в апеляційному порядку, яке, покликаючись на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, не надано належної правової оцінки наявним доказам, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою в задоволенні адміністративного позову відмовити.

Свою апеляційну скаргу обґрунтовує тим, оскільки у позивача право на переведення на пенсію за віком відповідно до частини 1 статті 37 Закону України “Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ та пунктів 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України “Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII відсутнє, оскільки станом на 01.05.2016 відсутній стаж роботи на держаній службі. Зазначає, що порядок обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінете Міністрів України від 03.05.1994 року № 283 втратив чинність. Оскільки посадовим особам митних органів згідно статті 410 Митного кодексу України присвоюються спеціальні звання і відповідно ці посади не належать до посад, віднесених до категорії посадах державної служби, визначених статтею 25 Закону № 3723-XII, періоди роботи заявника у Львівській митниці не зараховується до стажу роботи державної служб.

На підставі пункту 1 частини 1 статті 311 КАС України розгляд справи проводиться в порядку письмового провадження.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів дійшла переконання, що подана апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію за віком, призначену згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Згідно паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 , ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 . Згідно пенсійного посвідчення серії НОМЕР_2 , пенсію позивачу призначено починаючи з 21.09.2022 року.

Як вбачається з трудової книжки серії НОМЕР_3 , ОСОБА_1 :

- 06.04.1993 року призначений інспектором Львівської митниці;

- 01.06.1993 року переведений на посаду старшого інспектора митниці;

- 16.12.1993 року переведений на посаду головного інспектора митниці;

- 20.11.1995 року переведений на посаду заступника начальника відділу;

- 20.11.1995 року прийняв присягу державного службовця України;

- 31.03.1997 року звільнений з посади в зв'язку з ліквідацією Львівської митниці;

- 01.04.1997 року прийнятий на посаду заступника начальника відділу Західної регіональної митниці;

- 08.07.1998 року присвоєно персональне звання «Радник митної служби 3-го рангу»;

- 30.07.2001 року присвоєно персональне звання «Радник митної служби 2-го рангу»;

- 01.04.2004 року присвоєно спеціальне звання «Радник митної служби 2-го рангу»;

- 17.04.2005 року звільнений в порядку переведення в Львівську митницю;

- 18.04.2005 року призначений на посаду заступника начальника відділу статистики, контролю та аналізу Львівської митниці;

- 19.09.2005 року переведений на посаду заступника начальника відділу інформаційної роботи та митної статистики;

- 31.12.2006 року звільнений з займаної посади в порядку переведення в Західну регіональну митницю;

- 01.01.2007 року переведений на посаду заступника начальника відділу інформаційної роботи та митної статистики Західної регіональної митниці;

- 30.04.2008 року звільнений з займаної посади в порядку переведення у Львівську митницю;

- 01.05.2008 року призначений на посаду заступника начальника відділу інформаційної роботи та митної статистики Львівської митниці;

- 04.02.2012 року переведений на посаду заступника начальника відділу митних інформаційних технологій;

- 11.06.2013 року переведений на посаду головного інспектора загального відділу адміністративно-господарського управління Львівської митниці Міндоходів;

- 11.06.2013 року присвоєний 12-й ранг державного службовця;

- 28.10.2013 року переведений на посаду головного спеціаліста загального відділу адміністративно- господарського управління;

- 01.01.2014 року присвоєно спеціальне звання «Радник податкової та митної справи ІІ рангу»;

- 31.12.2013 року переведений на посаду головного державного інспектора відділу органцізації митного контролю Львівської митниці ДФС;

- 18.11.2014 року переведений на посаду заступника начальника відділу митної статистики, як такий, що успішно пройшов стажування;

- 02.02.2015 року переведений на посаду заступника начальника відділу ІТ;

- 11.03.2016 року переведений на посаду заступника начальника відділу інформаційних технологій;

- 04.12.2019 року звільнений з займаної посади в порядку переведення до Галицької митниці Держмитслужби;

- 05.12.2019 року призначений на посаду начальника відділу супроводження ІТ систем управління інформаційних технологій, митної статистики та захисту інформації Галицької митниці Держмитслужби, в порядку переведення з Львівської митниці ДФС;

- 05.12.2019 року присвоєний 5-й ранг державного службовця

- 25.06.2020 року присвоєно спеціальне звання «Радник митної служби ІІ рангу»;

- 28.07.2020 року переведений на посаду начальника відділу супроводження ІТ систем управління митних інформаційних технологій та статистики;

- 16.04.2021 року переведений на посаду начальника відділу супроводження ІТ систем управління митних інформаційних технологій;

- 14.07.2021 року звільнений з займаної посади в порядку переведення до Львівської митниці;

- 15.07.2021 року призначений на посаду заступника начальника відділу митних інформаційних технологій, в порядку переведення з Галицької митниці Держмитслужби;

- 24.10.2022 року звільнений із займаної посади за власним бажанням у зв'язку із виходом на пенсію.

Стаж роботи на митниці підтверджується також довідкою №7.4-12/46-382 від 26.09.2024 Львівської митниці.

18.10.2024 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Галицьке об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Львова, із заявою №8381 про перехід з пенсії за віком, на інший вид пенсії (Державна служба) відповідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058 (далі ЗУ №1058) на пенсію за віком відповідно Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII (далі ЗУ №889), як державному службовцю, який має стаж державної служби понад 20 років та якому раніше не призначалась пенсія за віком державного службовця.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецький області за екстериторіальним принципом прийнято рішення №134650020446 від 25.10.2024 про відмову в перерахунку пенсії.

Згідно вказаного рішення, позивачу було відмовлено в переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» зокрема через те, що під час розгляду наданих заявником документів встановлено, що станом на 01.05.2016 року заявник має стаж державної служби -20 років 5 місяців 13 днів, але надані довідки не відповідають вимогам чинного законодавства Постанові КМУ №823 від 12.07.2024 року.

01.11.2024 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Галицьке об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Львова, із заявою №8717 про перехід на пенсію державного службовця відповідно до пунктів 10, 12 «Прикінцевих та перехідних положень» Закону № 889-VIII, як державного службовця, який має стаж державної служби понад 20 років та якому раніше не призначалась пенсія за віком державного службовця, надавши зокрема наступні оновлені довідки, оформлені відповідно до Постанові КМУ №823 від 12.07.2024, а саме:

- довідку про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, який до 1 січня 2024 року працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або які працювали у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд) (Додаток 5 Порядку), № 13-70-05/38-43 від 01.11.2024 за період з жовтня 2017 року по грудень 2019 року; №15/7.4-22/38 від 01.11.2024 року, за період з грудня 2019 року по липень 2021 року; № 214/7.4-22/51 від 01.11.2024 року за період з липня 2021 року по вересень 2022 року;

- довідку про складові заробітної плати для державного службовця, який до 1 січня 2024 року працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) (Додаток 4 Порядку), №213/7.4-22/51 від 01.11.2024 року, станом на 01.11.2024 року;

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Відділом перерахунків пенсій № 1 управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг, за екстериторіальним принципом прийнято рішення №134650020446 від 08.11.2024 року про відмову в перерахунку пенсії

Згідно вказаного рішення, позивачу було відмовлено в переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» зокрема через те, що згідно ст.3 Закону № 889, його дія не поширюється до осіб рядового складу і начальницького складу правоохоронних органів та працівників інших органів, яким присвоюється спеціальне звання, якщо інше не передбачене Законом. В довідці від 01.11.2024 року №213/7.4-22/51 про складові заробітної плати держслужбовця зазначена надбавка за спеціальне звання (РМС-2 рангу).

Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, позивач звернувся до суду за захистом своїх порушених прав.

Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що позивач займав посади в митних органах, час роботи на яких зараховується до стажу державної служби. Крім того, на час звернення до відповідача із заявою про переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" у позивача наявний необхідний вік, стаж державної служби та страховий стаж (підтверджується записами трудової книжки позивача).

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, вважає їх вірними та такими, що відповідають нормам матеріального та процесуального права, а також фактичним обставинам справи з огляду на наступне.

Згідно приписів статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, визначаються Законом України «Про державну службу» № 889-VІІІ від 10 грудня 2015 року, який набрав чинності 01 травня 2016 року.

Відповідно до статті 90 Закону № 889-VІІІ, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Умови, за дотримання яких у осіб зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року, передбачені розділом ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України № 889-VІІІ.

Відповідно до пункту 2 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України № 889-VІІІ з 01 травня 2016 року втратив чинність Закон України «Про державну службу» № 3723-ХІІ, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Згідно із пунктом 10 «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України № 889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Відповідно до пункту 12 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України № 889 для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Таким чином, на думку апеляційного суду Прикінцевими та перехідними положеннями Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ передбачено, що за наявності у особи станом на 01 травня 2016 певного стажу держслужби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 1 травня 2016 на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Водночас, для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, стаття 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року передбачає додаткові умови для наявності права на призначення пенсії державного службовця: певний вік і страховий стаж.

Згідно із частиною 1 статті 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Отже, після 1 травня 2016 року (дати набрання чинності Законом України «Про державну службу» № 889-VІІІ від 10 грудня 2015 року) право на призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ зберігають лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений пунктами 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VІІІ та мають передбачені частиною 9 статті 37 Закону № 3723-ХІІ страховий стаж і стаж державної служби.

Так, спеціальним законом, що визначає статус державної митної служби в Україні, її функції та правові основи діяльності, є Митний кодекс України.

Згідно з ст. 569 Митного кодексу України від 04.07.2013 року №405-VІІ посадові особи митних органів є державними службовцями. Правове становище посадових осіб органів доходів і зборів визначається цим Кодексом, а в частині, не врегульованій ним, - законодавством про державну службу та іншими актами законодавства України.

Особи, вперше прийняті на службу до митних органів на посади, які передбачають виконання завдань, зазначених у статті 544 цього Кодексу, здійснення організаційного, юридичного, кадрового, фінансового, матеріально-технічного забезпечення діяльності цих органів, приймають Присягу державних службовців, якщо раніше вони не приймали такої Присяги.

Таким чином, посадові особи митних органів, яким за наслідками атестації присвоєно спеціальні звання, займають посади в державних органах щодо практичного виконання завдань і функцій держави (зокрема у сфері митної політики), одержують заробітну плату за рахунок державного бюджету, а отже, перебувають на державній службі та є державними службовцями.

Відповідно до ч. 1 ст. 569 Митного кодексу України працівники органів доходів і зборів, на яких покладено виконання завдань, зазначених у ст. 544 цього Кодексу, здійснення організаційного, юридичного, кадрового, фінансового, матеріально-технічного забезпечення діяльності цих органів, є посадовими особами. Посадові особи органів доходів і зборів є державними службовцями.

Частиною 1 ст. 588 Митного кодексу України пенсійне забезпечення посадових осіб органів доходів і зборів здійснюється в порядку та на умовах, передбачених Законом України "Про державну службу". При цьому період роботи (служби) зазначених осіб (у тому числі тих, яким присвоєні спеціальні звання) в органах доходів і зборів зараховується до стажу державної служби та до стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, що дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", незалежно від місця роботи на час досягнення віку, передбаченого зазначеним Законом.

Таким чином, посадові особи митних органів, яким присвоєно спеціальні звання, є державними службовцями зі спеціальним статусом, а період проходження такої служби в митних органах зараховується до стажу державної служби, який дає право на набуття пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону №3723-ХІІ.

Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права була викладена у постанові Верховного Суду від 04.04.2018 року справа № 822/524/18 та постанові Верховного Суду від 10.07.2018 справа № 591/6970/16-а.

Постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 року № 622 затверджено Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб (далі - Порядок № 622).

Пунктом 2 Порядку № 622 (у редакції, яка діяла до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2024 року № 823) передбачено, що згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10.12.2015 року № 889-VIII «Про державну службу» на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 року № 3723- XII «Про державну службу» мають право особи, які на день набрання чинності Законом України від 10.12.2015 року № 889-VIII «Про державну службу», зокрема, мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України.

Відповідно до п. 3-1 Порядку №622 (у редакції, яка діяла до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2024 року № 823) державні службовці, які на день набрання чинності Законом України від 10.12.2015 року № 889-VIII Про державну службу займали посади державної служби та які пенсію, призначену відповідно до Закону, не отримували з дати призначення до дня набрання чинності Законом України від 10.12.2015 року № 889-VIII Про державну службу, мають право на обчислення пенсії на умовах цього Порядку після звільнення з посади державної служби.

Згідно з п. 4 Порядку № 622 (у редакції, яка діяла до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2024 № 823) пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Як передбачено п. 5 Порядку № 622 (у редакції, яка діяла до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2024 року № 823) форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.

Відповідно до п. 7 Порядку № 622 (у редакції, яка діяла до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2024 року № 823) у всіх випадках заробітна плата для призначення пенсії державного службовця враховується в межах установленої закономна день призначення пенсії максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

20.07.2024 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 12.07.2024 року №823 (далі Постанова № 823), якою затверджені зміни до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 року № 622.

Пунктом 3 вказаної постанови Кабінету Міністрів України від 12.07.2024 року №823 передбачено, що ця постанова набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 1 січня 2024 року.

З матеріалів справи слідує, що в листопаді 2024 року до заяви про перехід на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" позивач надав оновлені довідки, оформлені відповідно до Постанови КМУ №823 від 12.07.2024 року:- довідки (Додаток 5 Порядку) за періоди: жовтень 2017 грудень 2019 (№13-70-05/38-43), грудень 2019 - липень 2021 (№15/7.4-22/38), липень 2021 - вересень 2022 (№214/7.4-22/51);- довідка (Додаток 4 Порядку) станом на 01.11.2024 року (№213/7.4-22/51).

Колегія суддів зазначає, що такі є документами, які підтверджують нарахований заробіток позивача під час роботи у Львівській митниці, а тому підлягають врахуванню відповідачем для визначення розміру пенсії позивача.

Аналізуючи наведене, колегія суддів вважає вірним висновок суду попередньої інстанції про те, що посадові особи митних органів, яким присвоєно спеціальні звання, є державними службовцями зі спеціальним статусом, а тому період проходження такої служби в митних органах зараховується до стажу державної служби, який дає право на набуття пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ, через що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими, відтак підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З огляду на наведене, суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, а тому підстав для скасування рішення колегія суддів не знаходить і вважає, що апеляційну скаргу на нього слід залишити без задоволення.

Керуючись ст.ст. 243, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області залишити без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 03 червня 2025 року у справі №380/23591/24 - без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Постанову разом із паперовими матеріалами апеляційної скарги надіслати до суду першої інстанції для приєднання до матеріалів справи.

Головуючий суддя Л. Я. Гудим

судді В. Я. Качмар

Т. В. Онишкевич