Рішення від 12.09.2025 по справі 949/1577/25

Справа №949/1577/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 вересня 2025 року Дубровицький районний суд Рівненської області у складі:

головуючого - судді: Оборонової І.В.,

за участю присяжних: Хомич М.Д.,

Чирук І.В.

секретаря: Волкодав А.А.,

заявників: ОСОБА_1 ,

ОСОБА_2 ,

представника заявників: ОСОБА_3 ,

представника заінтересованої особи-2: Лейковського А.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Дубровиця в режимі відеоконференцзв'язку справу за заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_4 , ОСОБА_2 , заінтересовані особи: Дубровицький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Сарненському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, Військова частина НОМЕР_1 , Міністерство оборони України про оголошення фізичної особи померлою,

ВСТАНОВИВ:

Представник заявників - адвокат Йовдій Д.В., звернувся до суду із заявою, у якій просить оголосити померлим ОСОБА_5 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Осова Дубровицького району Рівненської області. Днем його смерті вважати ІНФОРМАЦІЯ_2 , місцем смерті - вважати населений пункт с. Вільшана Куп'янського району Харківської області, а його загибель вважати такою, що пов'язана з виконанням обов'язків військової служби в період дії воєнного стану та настала під час виконання бойового завдання внаслідок ворожого обстрілу під час ведення бойових дій із захисту Батьківщини.

Заяву обгрунтовує тим, що заявниця-1 ОСОБА_1 є дружиною ОСОБА_5 , а заявниця-2 ОСОБА_4 та заявниця-3 ОСОБА_2 є його доньками. На підставі Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» № 65/2022 від 24 лютого 2022 року, ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_5 було призвано на військову службу. Наказом командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) № 16 від 13 березня 2022 року, він був призначений на посаду старшого сапера 2 відділення розмінування 3 інженерно-саперного взводу інженерно-саперної роти, ВОС-166855А, шпк «старший солдат». 06 вересня 2023 року, заявниця-1 ОСОБА_1 отримала від ІНФОРМАЦІЯ_4 сповіщення сім'ї про те, що її чоловік, молодший сержант ОСОБА_5 , зник безвісти 02 серпня 2023 року внаслідок ворожого обстрілу при виконанні бойового завдання поблизу н.п. Вільшана Куп'янського району Харківської області. За фактом зникнення військовослужбовця ЗСУ ОСОБА_5 , органом досудового розслідування ВП № 1 Сарненського РВП ГУ НП у Рівненській області, 06 вересня 2023 року внесено відомості до ЄРДР № 12023181110000270 та відкрито кримінальне провадження від за ч.1 ст.115 КК України. Наказом Командира військової частини НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) №179а від 02 серпня 2023 року, призначено службове розслідування за фактом загибелі військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 молодшого сержанта ОСОБА_5 . За результатами проведеного службового розслідування встановлено, що 02 серпня 2023 року до військової частини НОМЕР_1 надійшла доповідь від командира 2 інженерно-саперної роти капітана ОСОБА_6 , що близько о 00 години 20 хвилин, внаслідок ракетно-артилерійського обстрілу, під час виконання бойового завдання зі встановлення протитанкового мінного поля біля н.п. Вільшана Куп'янського району Харківської області, зник безвісти молодший сержант ОСОБА_5 . Грунтуючись на свідченнях військовослужбовців військової частини НОМЕР_1 , які підтвердили факт виконання старшим сапером 2 інженерно-саперного відділення 3 інженерно-саперного взводу 2 інженерно-саперної роти молодшим сержантом ОСОБА_5 бойового завдання по встановленню протитанкового мінного поля поблизу населеного пункту Вільшана Куп'янського району Харківської області, до журналу бойових дій військової частини НОМЕР_3 №197/9/434зм 30 серпня 2023 року, внесено уточнення втрат особового складу НОМЕР_4 СР військової частини НОМЕР_1 , а саме що молодшого сержанта ОСОБА_5 через постійні ворожі обстріли ділянки місцевості неможливо евакуювати. З цих підстав, комісією військової частини НОМЕР_1 прийнято рішення вважати старшого молодшого сержанта ОСОБА_5 таким, що зник безвісти 02 серпня 2023 року поблизу населеного пункту Вільшана Куп'янського району Харківської області, внаслідок ворожого обстрілу при виконанні бойового завдання на вказаній в бойовому завданні території. Його зникнення під час дії воєнного стану, пов'язане з виконанням обов'язків військової служби, настало під час бойових дій по захисту батьківщини, не пов'язане з вчиненням кримінального або адміністративного правопорушення, не є наслідком вчинення дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесних ушкоджень чи самогубства. Ймовірність перебування військовослужбовця ОСОБА_5 в полоні держави агресора, не підтверджена і на даний час, він рахується таким, що зник безвісти в зоні проведення бойових дій (під час воєнних дій). З огляду на відсутність про нього будь-яких відомостей є підстави вважати його таким, що загинув ІНФОРМАЦІЯ_2 , поблизу населеного пункту Вільшана Куп'янського району Харківської області, а його смерть настала внаслідок артилерійського обстрілу противником, під час виконання обов'язків військової служби, пов'язаних із захистом Батьківщини, зумовлених веденням бойових дій в ході відсічі збройної агресії російської федерації. Оскільки, тіло військовослужбовця ОСОБА_5 евакуювати з поля бою та знайти не вдалося, то у заявників відсутня можливість отримати медичний документ - лікарське свідоцтво його про смерть, яке необхідно для реєстрації смерті. Відсутність свідоцтва про смерть ОСОБА_5 , позбавляє заявників можливості скористатись своїми цивільними і соціальними правами на оформлення спадщини, отримання грошової допомоги за його загибель, яка пов'язана із захистом Батьківщини та призначення пенсії у разі втрати годувальника. З цих підстав, у заявників немає іншого способу отримати свідоцтво про смерть, окрім, як у судовому порядку, шляхом оголошення ОСОБА_5 померлим. Також заявникам необхідно встановити, що смерть військовослужбовця ОСОБА_5 настала під час виконання бойового завдання, під час ведення бойових дій (як це встановлено матеріалами службового розслідування) та пов'язана із захистом Батьківщини, оскільки саме з такими обставинами загибелі наведені вище законодавчі акти України пов'язують можливість членам сім'ї загиблого військовослужбовця реалізувати свої права на пов'язані з цим пільги та виплати. З цих підстав просить заяву задоволити.

В судовому засіданні представник заявників адвокат Йовдій Д.В., з думкою якого погодилися заявниця-1 ОСОБА_1 та заявниця-3 ОСОБА_2 заяву підтримав та просив її задоволити, з підстав викладених у заяві.

Заявниця-2 ОСОБА_4 в судове засідання не з'явилась, її інтереси, як вбачається із копії ордеру від 07 липня 2025 року (а.с.13), представляє - адвокат Йовдій Д.В.

Від представник заінтересованої особи-1 Дубровицького відділу ДРАЦС надійшла заява про розгляд справи без її участі (а.с.89).

В судовому засіданні представник заінтересованої особи-2 військової частини Лейковський А.М. пояснив, що заява про оголошення фізичної особи померлою, оформлена у зрозумілий спосіб, але письмових доказів для постановлення судом такого рішення, на його думку недостатньо. При ухваленні рішення, покладається на розсуд суду.

Представник заінтересованої осіби-3 Міністерство оборони України, будучи належним чином повідомленими про місце і час розгляду справи (а.с.86) у судове засідання не з'явилися та не подали заяв про розгляд справи без участі представника.

Згідно ч.3 ст.211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Заслухавши в судовому засіданні пояснення учасників справи та дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що заяву слід задоволити з наступних підстав.

Відповідно до ч.1 ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Як передбачено ст. 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором. У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, невизнаного або оспореного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Відповідно до п.3,5 ч.2 ст.293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження, справи про визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою; встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Як передбачено ч.3 ст.294 ЦПК України, справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.

Згідно з частиною першою статті 306 ЦПК України у заяві про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою повинно бути зазначено: для якої мети необхідно заявникові визнати фізичну особу безвісно відсутньою або оголосити її померлою: обставини, що підтверджують безвісну відсутність фізичної особи, або обставини, що загрожували смертю фізичній особі, яка пропала безвісти, або обставини, що дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку.

Тому оголошення фізичної особи померлою - це ствердження судовим рішенням припущення про смерть цієї особи, тобто констатація високого ступеня ймовірності смерті.

Підставою для оголошення особи померлою є не факти (докази), які напевне свідчать про її загибель, а обставини, що дають підставу припускати смерть такої особи.

Так, за наявності припущень про факт смерті фізичної особи, у тому числі у зв'язку з воєнними діями, без достовірних доказів, які свідчать про цей факт, правильним буде звернення до суду із заявою про оголошення судом особи померлою (частина друга статті 46 ЦК України), а не із заявою про встановлення факту смерті цієї фізичної особи (пункт 8 частини першої статті 315 ЦПК України).

Таких висновків дійшов Верховний Суд у своїй постанові від 28.02.2024 № 506/358/22.

Судом встановлено, що заявниця-1 ОСОБА_1 є дружиною ОСОБА_5 , що підтверджується копією свідоцтва про одруження серії НОМЕР_5 від 08 серпня 1999 року (а.с.18), заявниця-2 ОСОБА_4 та заявниця-3 ОСОБА_2 є його доньками, що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_6 від 17 липня 2000 року (а.с.24), копією свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_7 від 08 вересня 2021 року (а.с.23) та копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_8 від 09 вересня 2003 року (а.с.28).

Відповідно до копії наказу командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) № 16 від 13 березня 2022 року, сержанта ОСОБА_5 , який був призваний на військову службу ІНФОРМАЦІЯ_3 , зараховано до списків особового складу військової частини НОМЕР_2 та призначено на посаду старшим сапером 2 відділення розмінування 3 інженерно-саперного взводу інженерно-саперної роти, ВОС-166855А, шпк «старший солдат». Вважати його таким, що з 13 березня 2022 року прийняв посаду і приступив до виконання службових обов'язків (а.с.29).

02 серпня 2023 року від командира 2 інженерно-саперної роти капітана ОСОБА_6 до військової частини НОМЕР_1 надійшла доповідь про те, що близько 00-20 год., внаслідок ракетно-артилерійського обстрілу, під час виконання бойового завдання зі встановлення протитанкового мінного поля біля н.п. Вільшана Куп'янського району Харківської області, зник безвісти молодший сержант ОСОБА_5 .

Наказом командира військової частини НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) №179а від 02 серпня 2023 року з метою уточнення причин та умов, які призвели до загибелі старшого сапера 2 інженерно-саперного відділення 3 інженерно-саперного взводу 2 інженерно-саперної роти військової частини НОМЕР_1 молодшого сержанта ОСОБА_5 призначено службове розслідування (а.с.31).

За результатами службового розслідування, яке проведено у період з 02 серпня 2023 року по 31 серпня 2023 року з метою уточнення причин та умов, які призвели до зникнення безвісти старшого сапера 2 інженерно-саперного відділення 3 інженерно-саперного взводу 2 інженерно-саперної роти військової частини НОМЕР_1 молодшого сержанта ОСОБА_5 при виконанні бойового завдання в зоні бойових дій під час дії воєнного стану, 31 серпня 2023 року було складено Акт службового розслідування, яким встановлено наступні обставини:

«На підставі розпорядження командира НОМЕР_9 окремої інженерної бригади Сил підтримки Збройних Сил України №343\2561дск від 01 серпня 2023 р військовослужбовці військової частини НОМЕР_1 , в т.ч. старший сапер 2 інженерно-саперного відділення 3 інженерно-саперного взводу 2 інженерно-саперної роти військової частини НОМЕР_1 , молодший сержант ОСОБА_5 , виконував службові (бойові) завдання за призначенням в складі сил та засобів підпорядкування командувача ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » ОСУВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 ».

Згідно витягу з журналу бойових дій НОМЕР_10 окремої механізованої бригади, відповідно до бойового розпорядження командира НОМЕР_10 ОМБр №5734/дск від 28 липня 2023 року до окремого розпорядження групою загородження в районі н.п. Вільшана Куп'янського району Харківської області, проводились бойові (спеціальні) завдання зі встановлення протитанкового мінного поля. Орієнтовано о 22-30 год. 01 серпня 2023 року, автомобілем 14 ОМБр групу було доставлено з населеного пункту Петропалівка в район виконання бойового завдання. В процесі виконання вони почули кулеметну чергу і впали на грунт, після чого протягом хвилини пролунав вибух. Зачекавши кілька хвилин вони побігли до бліндажу, в якому після проведення переклички, була виявлена відсутність молодшого сержанта ОСОБА_5 . Після обстеження місця вибуху квадрокоптером військовослужбовець НОМЕР_10 ОМБр доповів про виявлення тіла без ознак життя на ділянці виконання завдання, що може свідчити про можливу загибель молодшого сержанта ОСОБА_5 . Після цього було прийнято рішення про виведення групи з місця виконання завдання через неможливість продовження виконання завдання та евакуації тіла молодшого сержанта ОСОБА_5 . Сапери інженерно-саперного взводу мотопіхотного батальйону НОМЕР_10 ОМБр старший солдат ОСОБА_7 та солдат ОСОБА_8 в своїх поясненнях повідомили, що в ніч на 02 серпня 2023 року виконували бойове завдання по встановленню протитанкового мінного поля в складі групи саперів 47 ОІБр в районі н.п. Вільшана Куп'янського району Харківської області. Під час спорядження мін пролунав кулеметний постріл, після чого відбувся вибух. Всі військовослужбовці направились до спостережного пункту в укриття. При проведенні переклички виявили відсутність одного з саперів 47 ОІБр молодшого сержанта ОСОБА_5 . Військовослужбовці РВП 14 ОМБр установили зв'язок зі своїм командиром та організували обстеження місця вибуху квадрокоптером. Під час обстеження виявили тіло без ознак життя, що старший сапер 47 ОІБр молодший сержант ОСОБА_5 можливо загинув і поступила команда вивести всю групу з місця виконання бойового завдання через неможливість продовження виконання завдання та евакуації тіла ОСОБА_5 . Таким чином вищевказані військовослужбовці у своїх поясненнях засвідчили факт виконання бойового завдання на вказаній в бойовому завданні території з встановлення протитанкового мінного поля поблизу н.п. Вільшана, Куп'янського району Харківської області, під час виконання вищевказаними військовослужбовцями військової частини НОМЕР_1 обов'язків військової служби в зоні бойових дій під час дії воєнного стану, зокрема і старшим сапером 2 інженерно-саперного відділення 3 інженерно-саперного взводу 2 інженерно-саперної роти молодшим сержантом ОСОБА_5 , а також підтвердили факт можливої його загибелі. До журналу бойових дій військової частини НОМЕР_3 №197/9/434зм ІНФОРМАЦІЯ_7 внесено уточнення втрат особового складу НОМЕР_4 СР військової частини НОМЕР_1 , який згідно бойового розпорядження командира 14 ОМБр №5734/дск від 28 липня 2023 року виконував бойове завдання поблизу н.п. Вільшана Харківської області, а саме вважати зниклим безвісти молодшого сержанта ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , у зв'язку з неможливістю евакуації через постійні ворожі обстріли цієї ділянки місцевості.

Виходячи із вищевикладеного запропоновано вважати службове розслідування завершеним, а старшого сапера 2 інженерно-саперного відділення 3 інженерно-саперного взводу 2 інженерно-саперної роти молодшого сержанта ОСОБА_5 вважати таким, що зник безвісти 02 серпня 2023 року поблизу населеного пункту с. Вільшана Куп'янського району Харківської області, внаслідок ворожого обстрілу при виконанні бойового завдання на вказаній у бойовому завданні території. Зникнення безвісти молодшого сержанта ОСОБА_5 під час дії воєнного стану пов'язане з виконанням обов'язків військової служби, настало під час бойових дій по захисту Батьківщини, не пов'язане з вчиненням кримінального або адміністративного правопорушення, не є наслідком вчинення дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесних ушкоджень чи самогубства». З 02 серпня 2023 року молодшого сержанта ОСОБА_5 вважати безвісти відсутнім військовослужбовцем (а.с.32-36).

31 серпня 2023 року командиром військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_9 винесено наказ №101 «Про результати службового розслідування за фактом загибелі військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 молодшого сержанта ОСОБА_5 », відповідно до якого, службове розслідування вважати завершеним, а старшого сапера 2 інженерно-саперного відділення 3 інженерно-саперного взводу 2 інженерно-саперної роти військової частини НОМЕР_1 молодшого сержанта ОСОБА_5 вважати таким, що зник безвісти 02 серпня 2023 року поблизу населеного пункту с. Вільшана Куп'янського району Харківської області, внаслідок ворожого обстрілу при виконанні бойового завдання на вказаній у бойовому завданні території. Зникнення безвісти молодшого сержанта ОСОБА_5 під час дії воєнного стану, пов'язане з виконанням обов'язків військової служби, настало під час бойових дій по захисту батьківщини, не пов'язане з вчиненням кримінального або адміністративного правопорушення, не є наслідком вчинення дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесних ушкоджень чи самогубства (а.с.37).

06 вересня 2023 року ІНФОРМАЦІЯ_9 за №4860 заявниці-1 ОСОБА_1 направлено сповіщення про те, що її чоловік, молодший сержант ОСОБА_5 , військовослужбовець призваний по мобілізації, зник безвісти 02 серпня 2023 року поблизу н.п. Вільшана Куп'янського району Харківської області, внаслідок ворожого обстрілу при виконанні бойового завдання (а.с.30).

06 вересня 2023 року, заявниця-1 ОСОБА_1 звернулася до ВП №1 Сарненського РВП ГУНП в Рівненській області із заявою про те, що її чоловік ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , який перебував в Збройних Силах України та проходив службу у військовій частині НОМЕР_1 та перебував на посаді старшого сапера 2 інженерно-саперного відділення 3 інженерно-саперного взводу 2 інженерно-саперної роти, зник безвісти 02 серпня 2023 року поблизу н.п. Вільшана Куп'янського району Харківської області та на даний час його місце перебування невідоме. Того ж дня, по даному факту, були внесені відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12023181110000270 за попередньою правовою кваліфікацією кримінального правопорушення за ч. 1 ст. 115 КК України, про що свідчить наявний у матеріалах справи витяг з ЄРДР (а.с.38).

Відомості про зникнення безвісти на території бойових дій військовослужбовця ОСОБА_5 , містяться в Єдиному реєстрі осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, про що свідчить витяг №20240126-1368 від 26 січня 2024 року (а.с.40-41).

З копії адвокатського запиту за вих. №86/25 від 30 травня 2025 року вбачається, що адвокат Йовдій Д.В. звертався із запитом до Об'єднаного центру з координації пошуку та звільнення незаконно позбавлених волі осіб внаслідок агресії проти України при Службі Безпеки України про надання інформації чи є у розпорядженні Об'єднаного центру відомості щодо перебування ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_8 у полоні чи будь-яка інша інформація, яка б вказувала на його місцезнаходження (а.с.42). Проте, як зазначено у заяві про оголошення фізичної особи померлою, такої інформації не отримано.

Відповідно до частини першої статті 15, частини першої статті 16 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави (частини перша статті 2 ЦПК України).

За правилами доказування, визначеними статтями 12, 81 ЦПК України, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Відповідно до статті 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Як вбачається із тексту заяви, оголошення ОСОБА_5 померлим, заявникам необхідно для державної реєстрації його смерті в органах РАЦС, оскільки від цього залежить виникнення їх особистих та майнових прав, як членів сім'ї загиблого військовослужбовця.

Обраний заявницями спосіб захисту відповідає правовій позиції Верховного Суду у постанові від 28 лютого 2024 року у справі № 506/358/22, від 13 березня 2024 року у справі №204/7924/23, де Верховний Суд дійшов висновку про те, що за наявності припущень про факт смерті фізичної особи, у тому числі у зв'язку з воєнними діями, без достовірних доказів, які свідчать про цей факт, правильним буде звернення до суду із заявою про оголошення судом особи померлою (частина друга статті 46 ЦК України), а не із заявою про встановлення факту смерті цієї фізичної особи (пункт 8 частини першої статті 315 ЦПК України).

Особа може бути оголошена в судовому порядку померлою у разі встановлення обставин, на підставі яких суд робить вірогідне припущення про смерть цієї особи. На цьому наголошено, зокрема у постановах Верховного Суду від 31 травня 2023 року у справі № 177/11/20, від 07 листопада 2023 року у справі № 607/159/23.

У постановах від 26 квітня 2023 року у справі № 337/3725/22, від 29 березня 2023 року у справі № 753/8033/22 Верховний Суд дійшов висновків, що підставою для встановлення факту смерті є підтверджені доказами обставини, які свідчать про смерть громадянина в певний час і за певних обставин. Доказами, що підтверджують факт смерті особи в умовах воєнного стану або на тимчасово окупованій території України, можуть бути зокрема письмові докази; речові докази, у тому числі звуко- і відеозаписи; висновки експертів; копії лікарського свідоцтва/довідки про смерть; показання свідків, що можуть підтвердити ті обставини, на які посилається заявник; довідки з військкомату або від командира військової частини (у випадку загибелі військовослужбовців); заяви до правоохоронних органів про зникнення особи, в тому числі при обставинах, що загрожували їй смертю.

Вочевидь вказаний перелік доказів не є вичерпним та може бути конкретизований у кожній справі залежно від встановлених у ній обставин. Подібні висновки висловлені у постанові Верховного Суду від 25 жовтня 2023 року справі № 607/1612/23 (провадження № 61-6323св23).

Законодавець розрізняє дві підстави оголошення судом фізичної особи померлою: загальну та спеціальну.

У частині першій статті 46 ЦК України міститься загальна норма: «фізична особа може бути оголошена судом померлою, якщо у місці її постійного проживання немає відомостей про місце її перебування протягом трьох років» та дві спеціальні: «якщо вона пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку, протягом шести місяців» та «за можливості вважати фізичну особу загиблою від певного нещасного випадку або інших обставин внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру протягом одного місяця після завершення роботи спеціальної комісії, утвореної внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру».

У частині другій статті 46 ЦК України законодавець навів дві спеціальні норми: «фізична особа, яка пропала безвісти у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена судом померлою після спливу двох років від дня закінчення воєнних дій» (речення перше) та «з урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців» (речення друге).

Фізична особа оголошується померлою від дня набрання законної сили рішенням суду про це. Фізична особа, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави припустити її загибель від певного нещасного випадку або у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена померлою від дня її вірогідної смерті (частини друга, третя статті 46 ЦК України).

Район воєнних (бойових) дій - це визначена рішенням Головнокомандувача Збройних Сил України частина сухопутної території України, повітряного або / та водного простору, на якій впродовж певного часу ведуться або / та можуть вестися воєнні (бойові) дії (стаття 1 Закону України «Про оборону України»).

Бойові дії - це форма застосування з'єднань, військових частин, підрозділів (інших сил і засобів) Збройних Сил України, інших складових сил оборони, а також поліції особливого призначення Національної поліції України для вирішення бойових (спеціальних) завдань в операціях або самостійно під час відсічі збройної агресії проти України або ліквідації (нейтралізації) збройного конфлікту, виконання інших завдань із застосуванням будь-яких видів зброї (озброєння).

Статтею 47 ЦК України визначено, що правові наслідки оголошення фізичної особи померлою прирівнюються до правових наслідків, які настають у разі смерті. Особливістю цієї категорії справ є те, що висновок суду про оголошення громадянина померлим ґрунтується на юридичному припущенні смерті особи.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 11 грудня 2024 року у справі № 755/11021/22 зроблено висновок, що «…шість місяців, які визначені в реченні другому частини другої статті 46 ЦК України, мають відраховуватися від дня закінчення активних бойових дій на місці (на території) ймовірної загибелі фізичної особи, що дозволятиме надати правову охорону людям, які постраждали від війни та у яких у зв'язку з вірогідною смертю зниклої фізичної особи виникають певні цивільні права та правомірні інтереси, і забезпечуватиме правову справедливість.

Відповідно до ст.1 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" від 12 травня 2015 року №389-VIII, воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України Указом Президента України від 24.02.2022 № 67/2022, затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX, на території України з 24.02.2022 року введено воєнний стан, термін якого неодноразово продовжено.

Конкретні воєнні дії мають територіальну і часову характеристики. Джерелом офіційної інформації про ці характеристики є Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих рф, затверджений наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28 лютого 2025 року № 376 (далі Наказ № 376).

У цьому Наказі зазначені (1) території, на яких ведуться (велися) бойові дії, зокрема: (а) території можливих бойових дій; (б) території активних бойових дій; (в) території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси; (2) тимчасово окуповані рф території України. До того ж цей Наказ містить інформацію про дату початку та завершення бойових дій на відповідній території.

Отже суди можуть використовувати дані, зокрема з Наказу № 376, для визначення часових характеристик ведення воєнних дій на конкретній території України.

Велика Палата Верховного Суду наголошує на тому, що обрахування шестимісячного строку, зазначеного у реченні другому частини другої статті 46 ЦК України, від дня припинення або скасування воєнного стану в Україні загалом або закінчення воєнних дій, збройного конфлікту на усій її території суперечило б принципу правовладдя (верховенства права) та його складовій правовій визначеності» (пункти 81 85).

«Велика Палата Верховного Суду наголошує, що під час визначення моменту для початку відліку шестимісячного строку, встановленого реченням другим частини другої статті 46 ЦК України, суд повинен враховувати соціальний контекст та засаду справедливості. Оскільки в умовах російської агресії, яка триває на території України, ситуація в країні залишається недостатньо стабільною, будь-які правові рішення повинні бути чутливими до складних життєвих обставин, у яких опинилися люди.

Відрахування шестимісячного строку з дня припинення або скасування воєнного стану чи закінчення воєнних дій, збройного конфлікту було б непропорційним обмеженням прав та інтересів значної кількості цивільних осіб, членів сімей Захисників і Захисниць України.

Велика Палата Верховного Суду наголошує на тому, що у частині другій статті 46 ЦК України йдеться про воєнні дії, збройний конфлікт, а не про воєнний стан. Не можна тлумачити цей припис як такий, що його можливо застосувати стосовно оголошення особи померлою винятково після скасування воєнного стану на усій території України.

Також не можна відраховувати шестимісячний строк, передбачений частиною другою статті 46 ЦК України, від дати ймовірної загибелі фізичної особи на території ведення активних бойових дій, оскільки внаслідок триваючих активних бойових дій ситуація на певній території може бути невизначеною та непередбачуваною. Зокрема, зв'язок із особою може перерватися з різних причин, особа може бути змушена змінити місце постійного проживання, перебування або потрапити в полон, що ускладнює встановлення обставин її зникнення. В умовах воєнних дій, збройного конфлікту часто бракує достовірної інформації, що унеможливлює навіть гіпотетичне визначення дати ймовірної загибелі, а відтак і об'єктивне обчислення строків для оголошення особи померлою.» (пункти 94-97 постанови Великої Палати Верховного Суду від 11 грудня 2024 року у справі № 755/11021/22).

Перевіривши, чи пройшов шестимісячний строк від дня закінчення активних бойових дій на місці (на території) ймовірної загибелі фізичної особи (частина друга статті 46 ЦК України), суд встановив наступне:

Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих рф, затвердженого Міністерства розвитку громад та територій України від 28 лютого 2025 року № 376, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11 березня 2025 року за № 380/43786, починаючи з 24 лютого 2022 року с. Вільшана Дворічанської селищної територіальної громади Куп'янського району Харківської області є тимчасово окупованим (пункт 2 розділу ІІ «Тимчасово окуповані Російською Федерацією території України»). (пункт 9 розділу ІІ «Тимчасово окуповані Російською Федерацією території України»).

Тобто, станом на день розгляду даної справи судом, на території, яка є місцем зникнення безвісти ОСОБА_5 , бойові дії не ведуться і дана територія є окупована російською федерацією.

Верховний Суд наголошує, що суд не констатує смерть фізичної особи, а оголошує фізичну особу померлою у судовому порядку у разі встановлення обставин, зазначених у частині другій статті 46 ЦК України, на підставі яких суд робить вірогідне припущення про смерть громадянина.

Заразом у постанові КЦС Верховного Суду від 26 лютого 2024 року у справі № 686/9938/23 Верховний Суд зазначив, що громадянин може бути оголошений в судовому порядку померлим у разі встановлення обставин, на підставі яких суд робить вірогідне припущення про смерть громадянина. Оголошення судом громадянина померлим усуває невизначеність у правовідносинах за участю особи, яка тривалий час є відсутньою за місцем свого постійного проживання і місце перебування якої невідоме. Залишаючи без змін рішення судів попередніх інстанцій про задоволення заяви про оголошення військовослужбовця померлим, Верховний Суд виходив із того, що існують достатні підстави, підтверджені належними доказами, для оголошення особи загиблою під час виконання військового обов'язку по захисту держави України у російсько-українській війні від дня вірогідної смерті. Крім того, Верховний Суд зазначив, що з урахуванням конкретних обставин справи, оголошення особи померлою можливе і після спливу шести місяців з дня настання відповідної події. У цій справі апеляційний суд відхилив доводи апеляційної скарги про порушення судом вимог частини другої статті 46 ЦК України, вказавши, що шестимісячний строк, передбачений цією нормою, слід обраховувати з моменту настання події, а не з моменту закінчення дії воєнного стану на території держави.

Водночас ч. 2 ст. 20 Закону України "Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин" передбачено, якщо особа, зникла безвісти за особливих обставин, оголошена померлою, але її останки не знайдено, проведення розшуку не припиняється до встановлення її місцеперебування, місця поховання чи місцезнаходження останків такої особи.

Пункт 13 постанови Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення" від 31 березня 1995 року №5 роз'яснює, що на відміну від факту смерті особи, який встановлюється судом за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце у певний час та за певних обставин, громадянин може бути оголошений у судовому порядку померлим у разі встановлення обставин, зазначених у ст. 21 ЦК, на підставі яких суд робить вірогідне припущення про смерть громадянина, коли немає доказів про факт його смерті. У цих справах суд визнає днем смерті громадянина, оголошеного померлим, день його гаданої смерті, якщо він пропав без вісті за обставин, які загрожували смертю або давали підстави припускати його загибель від певного нещасного випадку, а в інших випадках днем смерті вважається день набрання законної сили рішення суду про оголошення громадянина померлим.

Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема, у постанові Касаційного цивільного суду Верховного Суду від 31 травня 2023 року у справі № 177/11/20.

Також ч. 3 ст. 46 ЦК України визначено, що фізична особа оголошується померлою від дня набрання законної сили рішенням суду про це. Фізична особа, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави припустити її загибель від певного нещасного випадку або у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена померлою від дня її вірогідної смерті.

Пункт 13 постанови Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення" від 31 березня 1995 року №5 роз'яснює, що на відміну від факту смерті особи, який встановлюється судом за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце у певний час та за певних обставин, громадянин може бути оголошений у судовому порядку померлим у разі встановлення обставин, зазначених у ст. 21 ЦК, на підставі яких суд робить вірогідне припущення про смерть громадянина, коли немає доказів про факт його смерті. У цих справах суд визнає днем смерті громадянина, оголошеного померлим, день його гаданої смерті, якщо він пропав без вісті за обставин, які загрожували смертю або давали підстави припускати його загибель від певного нещасного випадку, а в інших випадках днем смерті вважається день набрання законної сили рішення суду про оголошення громадянина померлим.

Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема, у постанові Касаційного цивільного суду Верховного Суду від 31 травня 2023 року у справі № 177/11/20.

Як вбачається з наведених вище обставин та доказів, що їх підтверджують, а також з огляду на відсутність будь-яких відомостей про військовослужбовця ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , від дати його зникнення безвісти є підстави вважати, що він загинув ІНФОРМАЦІЯ_2 , поблизу населеного пункту населений пункт с. Вільшана Куп'янського району, Харківської області, а його загибель пов'язана з виконанням обов'язків військової служби в період дії воєнного стану, та настала під час виконання бойового завдання внаслідок ворожого обстрілу під час ведення бойових дій із захисту Батьківщини.

Враховуючи, що з дня зникнення безвісти військовослужбовця ОСОБА_5 минуло понад два роки, а також із урахуванням того, що заявниці звернулися до суду із заявою у липні 2025 року і на момент їх звернення до суду з такою заявою, сплинув шестимісячний строк, зазначений у реченні другому частини другої статті 46 ЦК України, а тому з урахуванням висновків Великої Палати Верховного Суду, викладених в постанові від 11 грудня 2024 року у справі № 755/11021/22, суд вважає, що подану заяву про оголошення фізичної особи померлою слід задоволити.

Відповідно до п.21 ст.5 Закону України «Про судовий збір», від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються заявники - у справах за заявами про встановлення фактів, що мають юридичне значення, поданих у зв'язку із збройною агресією, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією території України, надзвичайними ситуаціями природного чи техногенного характеру, що призвели до вимушеного переселення з тимчасово окупованих територій України, загибелі, поранення, перебування в полоні, незаконного позбавлення волі або викрадення, втрати документів, необхідних для отримання компенсації за пошкоджені та знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, а також порушення права власності на рухоме та/або нерухоме майно;

Оскільки, сторону, на користь якої ухвалено рішення звільнено від сплати судових витрат, суд вважає за необхідне компенсувати їх за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 234, п. 6 ч.1 ст. 256, 259 ЦПК України, суд,

ВИРІШИВ:

Заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_4 , ОСОБА_2 , заінтересовані особи: Дубровицький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Сарненському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, Військова частина НОМЕР_1 , Міністерство оборони України про оголошення фізичної особи померлою - задоволити.

Оголосити померлим ОСОБА_5 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Осова Дубровицького району Рівненської області;

Днем смерті ОСОБА_5 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Осова Дубровицького району Рівненської області, - вважати ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Місцем смерті ОСОБА_5 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Осова Дубровицького району Рівненської області - вважати населений пункт с. Вільшана Куп'янського району, Харківської області;

Вважати загибель ОСОБА_5 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Осова Дубровицького району Рівненської області такою, що пов'язана з виконанням обов'язків військової служби в період дії воєнного стану, та настала під час виконання бойового завдання внаслідок ворожого обстрілу під час ведення бойових дій із захисту Батьківщини.

Апеляційна скарга на рішення може бути подана через Дубровицький районний суд Рівненської області в Рівненський апеляційний суд протягом 30 днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 17 вересня 2025 року о 17.00 год.

Відомості про учасників справи згідно п. 4 ч. 5 ст.265 ЦПК України:

Заявник-1: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , проживає по АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_11 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_12 , виданий 09 березня 2000 року Дубровицьким РВ УМВС України в Рівненській області.

Заявник-2: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , проживає по АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_13 , паспорт громадянина України ID-картка № НОМЕР_14 від 29 вересня 2021 року, орган, що видав 5617.

Заявник-3: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , проживає по АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_15 , паспорт громадянина України ID-картка № НОМЕР_16 від 09 червня 2022 року, орган, що видав 5617.

Заінтересована особа-1: Дубровицький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Сарненському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, вул. Воробинська, 4, м.Дубровиця Сарненський район Рівненська область, код ЄДРПОУ: 35080399.

Заінтересована особа-2: Військова частина НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ: НОМЕР_17 .

Заінтересована особа-3: Міністерство оборони України, проспект Повітряних Сил, буд. 6, м. Київ, код ЄДРПОУ: 00034022.

Суддя: підпис

Присяжні: підписи

Виготовлено з автоматизованої системи документообігу суду

Суддя Дубровицького

районного суду

Рівненської області Оборонова І.В.