про залишення позовної заяви без руху
Справа № 500/5382/25
18 вересня 2025 рокум.Тернопіль
Суддя Тернопільського окружного адміністративного суду Чепенюк О.В., розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправним та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 через представника звернувся до суду з позовом до Військової частини НОМЕР_1 , в якому просить:
визнати протиправним і скасувати наказ від 07.04.2025 № 1844-АГ Військової частини НОМЕР_1 “Про призначення службового розслідування» стосовно притягнення позивача до обмеженої матеріальної відповідальності через втрачене під час відсічі збройної агресії російської федерації проти України військове майно інженерно-авіаційної служби;
визнати протиправним і скасувати наказ “Про результати службового розслідування» від 29.04.2025 № 990-ОД Військової частини НОМЕР_1 про притягнення ОСОБА_1 до обмеженої матеріальної відповідальності;
зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 у разі скасування наказу про притягнення позивача до обмеженої матеріальної відповідальності видати відповідний наказ про нарахування та виплату коштів, що були утримані внаслідок передчасного прийняття наказу “Про результати службового розслідування» від 29.04.2025 № 990-ОД. з бюджетних коштів відповідача.
Відповідно до вимог частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, серед іншого, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 161 КАС України, з порушенням строку звернення до суду, а тому її належить залишити без руху з огляду на таке.
Відповідно до частин першої та другої статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Частиною п'ятою статті 122 КАС України передбачено, що для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Згідно з пунктом 17 частини першої статті 4 КАС України публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності (частина 1 статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу»).
Таким чином, військова служба як державна служба особливого характеру є публічною службою, а для спорів щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби законодавець встановив місячний строк звернення до адміністративного суду.
Дотримання строків звернення до адміністративного суду є однією з умов дисциплінування учасників цих відносин у випадку, якщо вони стали спірними, а також однією із гарантій дотримання у суспільних відносинах принципу правової визначеності, як складової принципу верховенства права. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними та після завершення таких строків, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.
Перебіг строку на звернення до адміністративного суду починається від дня виникнення права на адміністративний позов, тобто, коли особа дізналася або могла дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
День, коли особа дізналася про порушення свого права, - це встановлений доказами день, коли їй стало відомо про прийняття певного рішення, вчинення дії чи допущення бездіяльності, внаслідок чого відбулося порушення прав, свобод чи інтересів особи. Якщо цей день встановити точно неможливо, строк обчислюється з дня, коли особа повинна була дізнатися про порушення своїх прав (свобод чи інтересів).
При цьому «повинна» слід тлумачити як неможливість незнання, припущення про високу вірогідність дізнатися, а не обов'язок особи дізнатися про порушення своїх прав.
Зокрема, особа повинна була дізнатися про порушення своїх прав, якщо вона знала про обставини прийняття рішення чи вчинення дії, і у неї не було перешкод для того, щоб дізнатися про те, яке рішення прийняте або які дії вчинені.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 28.05.2021 в справі №380/2355/20.
Спірні правовідносини виникли з питань проходження позивачем військової служби, а тому строк звернення до адміністративного суду з даним позовом становить один місяць.
У спірному випадку позивач оскаржує наказ Військової частини НОМЕР_1 від 07.04.2025 № 1844-АГ “Про призначення службового розслідування та від 29.04.2025 № 990-ОД “Про результати службового розслідування». Водночас з позовом до суду позивач звернувся лише 11.09.2025 (цією датою позов здано на пошту), з порушенням встановленого законом місячного строку на звернення до суду.
Разом з позовом позивач подав до суду заяву, в якій просить поновити строк звернення до суду. Обґрунтовуючи заяву, позивач посилається на несення ним військової служби, виконання службових обов'язків військовослужбовця та залучення до виконання завдань з захисту Батьківщини та безпосередньої участі в бойових діях на лінії бойового зіткнення через збройну агресію російської федерації.
Позивач долучив до позовної заяви копію посвідчення серії НОМЕР_2 , виданого 19.07.2023, про наявність у нього статусу учасника бойових дій, однак конкретних доказів на підтвердження наведених ним обставин, які перешкоджали йому звернутися з позовною заявою до суду і тривали протягом строку, у який позивач мав би звернутися до суду (травень-червень 2025 року) позивач не надав.
Окрім того, такі обставини як несення військової служби суд не може визнати поважними причинами пропуску строку звернення до суду, оскільки в цей період ОСОБА_1 саме звертався до Тернопільського окружного адміністративного суду до того ж відповідача також про оскарження наказів Військової частини НОМЕР_1 щодо нього. Так, на підставі відомостей автоматизованої комп'ютерної програми Діловодство спеціалізованого суду встановлено, що у Тернопільському окружному адміністративному суді 22.05.2025 було зареєстровано справу № 500/3092/25 за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними та скасування наказів від 16.03.2025 № 1421-АГ «Про призначення службового розслідування» стосовно притягнення позивача до обмеженої матеріальної відповідальності через втрачене під час відсічі збройної агресії російської федерації проти України майно, яким було укомплектовано стартову позицію “ ІНФОРМАЦІЯ_1 » та від 12.04.2025 № 881-ОД про притягнення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ) до обмеженої матеріальної відповідальності та зобов'язання вчинити дії. Отож, несення військової служби позивачем не було перешкодою для подання позову до суду у справі № 500/3092/25, а тому недоречними є його пояснення щодо неможливості подання позову і в цій справі у цей же час.
Також суд зазначає, що у позовній заяві позивач підтверджує той факт, що був ознайомлений з оскаржуваним наказом Військової частини НОМЕР_1 від 29.04.2025 № 990-ОД “Про результати службового розслідування», а тому на час ознайомлення з результатами службового розслідування достеменно мав знати і про попередній наказ від 07.04.2025 № 1844-АГ “Про призначення службового розслідування».
У змісті наказу від 29.04.2025 № 990-ОД “Про результати службового розслідування» міститься посилання на призначення службового розслідування згідно з наказом від 07.04.2025 № 1844-АГ “Про призначення службового розслідування», а також вказано начальнику відділу прикордонної служби розвідувально-ударних безпілотних суден наказ довести під підпис до зацікавлених осіб в частині, що їх стосується; за результатами ознайомлення відпрацювати рапорт по команді до 06.05.2025.
Отож, позивачу було відомо про оскаржувані наказі до 06.05.2025. Визначений частиною п'ятою статті 122 КАС України місячний строк їх оскарження сплинув 07.06.2025.
Обставин і причин, які об'єктивно перешкодили позивачу своєчасно звернутися до суду щодо оскарження наказів про призначення та результати службового розслідування (при тому, що в травні 2025 року позивач звертався до суду з іншим позовом) позовна заява та заява про поновлення пропущеного строку не містять.
Отже, викладені у заяві про поновлення строку звернення до суду доводи не стосуються об'єктивних фактів, не містять посилань на обставини, які перешкодили своєчасно звернутися до суду, при їх наявності. Така заява не підлягає задоволенню.
Пасивна поведінка позивача стосовно нереалізації свого права на оскарження рішень відповідача у визначений законом строк, не може бути підставою для поновлення строку звернення до суду.
Відповідно до приписів частини шостої статті 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
За правилами частин першої, другої статті 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку. Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Згідно з частинами першою, другою статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Оскільки позовна заява не відповідає зазначеним вище вимогам, встановленим статтею 161 КАС України, її належить залишити без руху, встановивши позивачу строк для усунення недоліків - десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Позивачу у цей строк необхідно усунути вказані недоліки позовної заяви шляхом подання (надіслання) до суду заяви про поновлення строку звернення до суду, в якій вказати інші причини поважності пропуску цього строку, навести обставини, які об'єктивно перешкоджали позивачу своєчасно звернутися до суду, та надати відповідні докази на їх підтвердження у разі наявності таких, а також надати суду письмові докази про ознайомлення позивача з наказом від 29.04.2025 № 990-ОД “Про результати службового розслідування»
Керуючись статтями 122, 123, 161, 169, 248 КАС України, суддя
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про поновлення строку звернення до суду відмовити.
Позовну заяву ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії залишити без руху.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Роз'яснити, що у випадку не усунення недоліків позовної заяви у встановлений судом строк позовна заява і додані до неї документи будуть повернуті позивачу без розгляду.
Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею і оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу може бути включене до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Чепенюк О.В.