Справа № 500/3021/25
18 вересня 2025 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючої судді Дерех Н.В.
розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ТОМОЙЛ ЛОДЖІСТІК ЕНД ТРЕЙДІНГ" до Головного управління ДПС у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування розпорядження, -
Товариство з обмеженою відповідальністю "ТОМОЙЛ ЛОДЖІСТІК ЕНД ТРЕЙДІНГ" (надалі, позивач, Товариство) звернулося до суду з позовом до Головного управління ДПС у Тернопільській області (надалі, відповідач), в якому просить визнати протиправним та скасувати розпорядження № 316-л від 14.03.2025 року Головного управління ДПС у Тернопільській області про анулювання ліцензії на оптову торгівлю пальним за відсутності місць для оптової торгівлі ТОВ «ТОМОЙЛ ЛОДЖІСТІК ЕНД ТРЕЙДІНГ» (код ЄДРПОУ 44672536) реєстраційний номер 990614202200232 терміном дії з 13.05.2022 по 13.05.2027.
Позов обґрунтований тим, що позивач вважає протиправним та таким, що підлягає до скасування спірне розпорядження Головного управління ДПС у Тернопільській області, зважаючи на невідповідність фактів, вказаних в Акті перевірки. Просить врахувати, що в порушення абз. 4 п. 81.2. ст. 81 ПК України контролюючий орган не надсилав на адресу Товариства акта про неможливість проведення перевірки у зв'язку з відсутністю ліцензіата від 04.03.2025 року та інших матеріалів, які підтверджують факти наведені в такому акті, в жодний із наведених способів. При цьому, вважає, що не надсилання складеного акта про неможливість проведення перевірки від 04.03.2025 платнику податків, фактично позбавило останнього на подання обґрунтованих заперечень та відповідних пояснень щодо обставин, які викладені в такому. При цьому, на думку позивача, не надсилання у встановлений законом спосіб акта та доданих до нього матеріалів позбавило Товариство у праві на поданні заяви про продовження строку проведення фактичної перевірки, яке б виключало обставини позбавлення ліцензії та фактична перевірка була б проведена належним чином. З огляду на долучені фото-світлини та враховуючи норми ст. 72 КАС України, на думку позивача, очевидним є те, що такі жодним чином не підтверджують факту відсутності ТОВ «ТОМОЙЛ ЛОДЖІСТІК ЕНД ТРЕЙДІНГ» за зареєстрованим місцем здійснення господарської діяльності, а радше навпаки. Серед іншого, також вказує, що контролюючим органом не надано на адвокатський запит доказів формування доповідної записки, підготовки запиту на встановлення місцезнаходження платника податків, достатніх і допустимих доказів, які б підтверджували наведене у акті про неможливість проведення перевірки, що в свою чергу підтверджує позицію позивача про неналежне оформлення матеріалів перевірки та більше того, що обставини викладені в акті перевірки, які слугували підставою для ухвалення рішення про анулювання ліцензії, жодним чином не доведені. Таким чином, вважає, що відповідачем не доведено належними та допустимими доказами факту відсутності ТОВ «ТОМОЙЛ ЛОДЖІСТІК ЕНД ТРЕЙДІНГ» за його місцезнаходженням у зазначений у Акті період, а отже, як висновок, розпорядження № 316- л від 14.03.2025 року про анулювання ліцензії на оптову торгівлю пальним за відсутності місць для оптової торгівлі ТОВ «ТОМОЙЛ ЛОДЖІСТІК ЕНД ТРЕЙДІНГ» (код ЄДРГІОУ 44672536) реєстраційний номер 990614202200232 терміном дії з 13.05.2022 по 13.05.2027 р., є протиправним та таким, що підлягає до скасування.
Ухвалою суду від 23.05.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи. Даною ухвалою відповідачу встановлено 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву.
Заперечуючи проти позовних вимог, представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позову. Аналізуючи норми Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" №3817-IX від 18.06.2024, ст.93 Цивільного кодексу України та вимоги до ліцензіатів, які здійснюють оптову торгівлю пальним за відсутності місць оптової торгівлі, вважає, що основною вимогою є знаходження такого суб'єкта за зареєстрованим місцезнаходженням та/або за місцем провадження діяльності. Вказує, що позивачем всупереч встановлених вимог, не здійснювалася діяльність з оптової торгівлі пальним з адреси м. Білецька, буд. 36-А, офіс 29. Серед іншого, зауважує, що заперечення та заяви про продовження строку проведення перевірки подаються в тому випадку, коли перевірка розпочалася, що в даному випадку встановлено та оформлено актом про неможливість проведення перевірки. На думку представника відповідача, не надсилання акту про неможливість проведення перевірки не порушує жодних прав чи інтересів позивача, адже ведення діяльності з оптової торгівлі пальним за відсутності місць для оптової торгівлі передбачає відповідні умови здійснення діяльності, тобто перебування на місці знаходження юридичної особи уповноважених осіб такої. Між тим, просить врахувати, що надання фото- та відеодоказів підтверджує про знаходження та перебування інспекторів Головного управління ДПС у Тернопільській області, а саме: Олега Гуменюка, Івана Крисоватого та Мар'яни Мариняк за адресою місцезнаходження ТОВ «Томойл Лоджістік Енд Трейдінг» м. Тернопіль, вул. Білецька, буд. 36-А, офіс 29. А зазначена табличка на фотодоказах жодним чином не спростовує відсутності ТОВ «Томойл Лоджістік Енд Трейдінг» адресою.
17.09.2025 на адресу суду надійшло клопотання представника відповідача про приєднання до матеріалів справи відеодоказів.
Судом встановлено, що Головним управлінням ДПС у Тернопільській області 13.05.2022 ТОВ «ТОМОЙЛ ЛОДЖІСТІК ЕНД ТРЕЙДІНГ» видано ліцензію на право оптової торгівлі пальним, за відсутності місць оптової торгівлі, реєстраційний номер 990614202200232 з терміном дії « 13.05.2022 до 13.05.2027р.».
Наказом «Про проведення фактичної перевірки ТОВ «ТОМОЙЛ ЛОДЖІСТІК ЕНД ТРЕЙДІНГ» №545-п від 27.02.2025 року встановлено проведення з 26.02.2025 року фактичної перевірки ТОВ «ТОМОЙЛ ЛОДЖІСТІК ЕНД ТРЕЙДІНГ» за адресою провадження діяльності: Тернопільська область, Тернопільський район, м. Тернопіль, вул. Білецька, буд. 36-А, офіс 29, за період діяльності з 01.01.2024 року по дату закінчення перевірки з питань наявності ліцензій на право здійснення роздрібної торгівлі підакцизними товарами, зберігання, здійснення оптової та роздрібної торгівлі пальним, реєстрації акцизних складів, обладнання та реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі, виявлення порушень встановлених правил торгівлі підакцизними товарами, маркування підакцизних товарів, дотримання встановлених мінімальних роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв та максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробниками або імпортерами таких тютюнових виробів, а також інших питань що регулюють обіг підакцизних товарів.
На виконання функцій, визначених чинним законодавством, на підставі Наказу №545-п від 27.02.2025 року, інспекторами Головного управління ДПС у Тернопільській області, а саме: Олегом Гуменюком, Іваном Крисоватим та Мар'яною Мариняк 28.02.2025 року було здійснено виїзд за адресою місцезнаходження ТОВ «ТОМОЙЛ ЛОДЖІСТІК ЕНД ТРЕЙДІНГ» з метою ознайомлення з направленнями та наказом №545-п від 27.02.2025.
04.03.2025 повторно здійснено виїзд за адресою місцезнаходження ТОВ «ТОМОЙЛ ЛОДЖІСТІК ЕНД ТРЕЙДІНГ» на адресу: Тернопільська область, Тернопільський район, м. Тернопіль, вул. Білецька, буд. 36-А, офіс 29.
За результатами обстеження приміщень будівлі вищезазначеної адреси встановлено факт відсутності ліцензіата за місцезнаходженням, платника податків ТОВ «ТОМОЙЛ ЛОДЖІСТІК ЕНД ТРЕЙДІНГ» Тернопільська обл., Тернопільський р-н, м. Тернопіль, вул. Білецька, буд. 36-А, офіс 29.
Після цього, уповноваженими особами Головного управління ДПС у Тернопільській області не виявлено фактичного перебування ТОВ «ТОМОЙЛ ЛОДЖІСТІК ЕНД ТРЕЙДІНГ»» адресою, про що складено Акт №94/19-00-09-01/44672536 про неможливість проведення перевірки у зв'язку з відсутністю ліцензіата за місцезнаходженням та/або за місцем провадження діяльності платника податків.
Після цього, Головним управління ДПС у Тернопільській області прийнято розпорядження від 14.03.2025 р. № 316-л про анулювання ліцензії на оптову торгівлю пальним за відсутності місць для оптової торгівлі ТОВ «ТОМОЙЛ ЛОДЖІСТІК ЕНД ТРЕЙДІНГ» за реєстраційним номером 990614202200232 з терміном дії з 13.05.2022 до 13.05.2027 за адресою місцезнаходження: Україна, Тернопільська область, Тернопільський район, м. Тернопіль, вул. Білецька, буд. 36-А, офіс 29.
Підставою для прийняття рішення є пункт 10 частини 2 статті 46 Закону України від 18 червня 2024 року № 3817-IX «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального»: встановлено факт відсутності ліцензіата за місцезнаходженням та/або за місцем провадження діяльності, а саме за адресою: Тернопільська обл., м. Тернопіль, вул. Білецька, буд. 36-А, офіс 29.
Вважаючи протиправним вказане розпорядження відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Обов'язки та компетенція контролюючих органів, повноваження їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України №2755-VI від 02.12.2010 (надалі - ПК України).
Підпунктами 19-1.1.13 - 19-1.1.20 пункту 19-1.1 статті 19-1 ПК України передбачено, що контролюючі органи виконують функції, а саме: здійснюють ліцензування діяльності суб'єктів господарювання з виробництва спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах, оптової торгівлі спиртом, оптової та роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами і рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та контроль за таким виробництвом; здійснюють контроль у сфері виробництва, обігу та реалізації підакцизних товарів, контроль за їх цільовим використанням, забезпечують міжгалузеву координацію у цій сфері; забезпечують контроль за прийняттям декларацій про максимальні роздрібні ціни на підакцизні товари (продукцію), встановлені виробником або імпортером, та узагальненням відомостей, зазначених у таких деклараціях, для організації роботи та контролю за повнотою обчислення і сплати акцизного податку; здійснюють заходи щодо запобігання та виявлення порушень законодавства у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального; проводять роботу щодо боротьби з незаконним виробництвом, переміщенням, обігом спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального; організовують роботу, пов'язану із замовленням марок акцизного податку, їх зберіганням, продажем, відбором зразків, з метою проведення експертизи щодо їх автентичності та здійснюють контроль за наявністю таких марок на пляшках (упаковках) з алкогольними напоями, пачках (упаковках) тютюнових виробів, ємностях (упаковках) з рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, під час їх транспортування, зберігання і реалізації; забезпечують контроль за дотриманням суб'єктами господарювання, які провадять роздрібну торгівлю тютюновими виробами, вимог законодавства щодо максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробниками або імпортерами таких виробів; забезпечують контроль за дотриманням суб'єктами господарювання, які провадять оптову або роздрібну торгівлю алкогольними напоями, вимог законодавства щодо мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін на такі напої.
За приписами пункту 75.1 статті 75 ПК України, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) ( підпункт 75.1.3 пункту 75.1 статті 75 ПК України).
Пунктом 80.1 статті 80 ПК України, фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).
Згідно пункту 80.2. статті 80 ПК України фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких підстав, зокрема: у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах і пального, та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, та/або масовими витратомірами, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері регулювання виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального (підпункт 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 ПК України).
Абзацом третім пункту 81.1 статті 81 ПК України встановлено, що посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів, зокрема, копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу.
Щодо правового змісту підпункту 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 ПК України в контексті визначення підстави для проведення фактичної перевірки, а також застосування абзацу третього пункту 81.1 статті 81 ПК України в аспекті достатності відображення в змісті наказу підстав для її проведення, суд зазначає таке.
Верховним Судом у складі судової палати з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов'язкових платежів Касаційного адміністративного суду в постанові від 28.05.2024 у справі № 280/1431/23 сформовано відповідну правову позицію, яка згідно з нормами частини п'ятої статті 242 КАС України підлягає врахуванню судом.
Ключові висновки Судової палати Верховного Суду щодо застосування норм матеріального права полягають у наступному:
оскільки підпункт 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 ПК України встановлює в одному підпункті статті дві самостійні (окремі) підстави для проведення перевірки, то у наказі про призначення перевірки контролюючий орган поряд з юридичною підставою у вигляді нумераційного позначення зобов'язаний відобразити конкретну з таких двох фактичних підстав, яка і зумовила прийняття рішення про проведення перевірки, або ж обидві, в обсязі, достатньому для ідентифікації однієї з двох (або обох в сукупності у разі їх наявності). Відображення такої фактичної підстави не обов'язково має бути сформульоване тотожно до змісту правової норми, якою ця підстава встановлена, проте, повинна бути чітко визначена та змістовно відповідати правовій нормі;
у разі, якщо фактичною підставою для призначення фактичної перевірки стала наявність (отримання) певної інформації, то контролюючий орган у рішенні про проведення перевірки поряд із посиланням на підпункт 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 ПК України повинен щонайменше зазначити про «наявність (отримання) інформації щодо можливого порушення» або ж зазначити реквізити документа, який слугував приводом для призначення перевірки і містить таку інформацію. Аналогічно, якщо фактичною підставою для призначення фактичної перевірки стало здійснення відповідних функцій, то контролюючий орган у рішенні про проведення перевірки поряд із посиланням на підпункт 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 ПК України повинен саме про це зазначити. Відповідно, якщо підставою для призначення перевірки відповідно до підпункту 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 ПК України стала сукупність фактичних підстав, передбачених цією нормою, то контролюючий орган у рішенні про проведення перевірки поряд із посиланням на підпункт 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 ПК України має це відобразити у вищезазначений спосіб;
саме такий обсяг інформації у наказі, прийнятому відповідно до підпункту 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 ПК України, можна вважати мінімально достатнім в розумінні абзацу третього пункту 81.1 статті 81 ПК України щодо зазначення у наказі підстави для проведення перевірки, оскільки надає платнику податків загальне розуміння про підставу її призначення та відповідний предмет перевірки. Таке інформування про фактичну обставину має бути наведено саме серед підстав для проведення перевірки, тобто перед резолютивною частиною наказу. У разі, якщо наказ відповідає вимогам щодо відображення у ньому мінімально достатнього обсягу інформації щодо підстави для проведення перевірки, такий наказ не може вважатися оформленим з істотним порушенням вимог чинного законодавства. Як наслідок, такий наказ не можна вважати протиправним, оскільки його недоліки в розумінні статті 81 ПК України не є настільки значущими, що ставлять під загрозу можливість реалізації платником податків своїх прав.
У спірному випадку в наказі від 27.02.2025 №545-п про проведення фактичної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "ТОМОЙЛ ЛОДЖІСТІК ЕНД ТРЕЙДІНГ", як підстава для її проведення зазначений підпункт 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 ПК України (здійснення функцій визначених законодавством) та міститься посилання на лист ДПС України від 06.02.2025 № 3347/7/99-00-03-01-07, така перевірка проводиться з метою здійснення функцій, визначених законодавством.
Отож, суд вважає, що у даному випадку наявні законодавчо визначені підстави для проведення фактичної перевірки позивача відповідно до наказу від 27.02.2025 №545-п, який містить як посилання на підпункт 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 ПК України, так і на зазначення конкретної з двох фактичних підстав (передбачених цією нормою, у цьому випадку лист ДПС України від 06.02.2025 № 3347/7/99-00-03-01-07), яка і зумовила прийняття рішення про проведення перевірки, у наказі відображено мінімально допустимий обсяг інформації, що має відображатися у наказі відповідно до абзацу третього пункту 81.1 статті 81 ПК України.
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, ввезення на митну територію України, вивезення за межі митної території України, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, спиртовими дистилятами, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, тютюновою сировиною, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та пальним, а також посилення боротьби з їх незаконним виробництвом та обігом на території України визначено Законом України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" №3817-IX від 18.06.2024.
За приписами ч.1 та 4 ст.29 Закону № 3817-IX оптова торгівля пальним здійснюється суб'єктом господарювання за наявності ліцензії на право оптової торгівлі пальним.
Суб'єкти господарювання отримують ліцензію на право оптової торгівлі пальним на кожне місце оптової торгівлі пальним, а за відсутності місць оптової торгівлі пальним - одну ліцензію на право оптової торгівлі пальним за місцезнаходженням суб'єкта господарювання або місцезнаходженням постійного представництва нерезидента.
Питання припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності регулюються ст.46 Закону № 3817-IX, згідно з ч.1 якої дія ліцензії припиняється шляхом прийняття органом ліцензування, який надав відповідну ліцензію, рішення про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності.
Відповідно до п.10 ч.2 ст.46 Закону № 3817-IX підставою для прийняття органом ліцензування рішення про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності є, серед іншого, факт відсутності ліцензіата за місцезнаходженням та/або за місцем провадження діяльності, що зазначені в Єдиному реєстрі ліцензіатів та місць обігу пального та/або Єдиному реєстрі ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, факт відсутності уповноваженої особи за місцем зберігання, яке внесено до Єдиного реєстру місць зберігання за договорами про надання послуг із складського зберігання, встановлений контролюючим органом у ході перевірки та зафіксований у відповідному акті про відсутність ліцензіата та/або його уповноважених осіб.
У разі встановлення факту відсутності уповноваженої особи за місцем зберігання, яке внесено до Єдиного реєстру місць зберігання за договорами про надання послуг із складського зберігання, ця норма застосовується, якщо така уповноважена особа не з'явилася на місце зберігання протягом двох годин після встановлення такого факту посадовими особами податкового органу, що зафіксовано у відповідному акті.
До актів, передбачених цим пунктом, обов'язково долучається мультимедійна інформація щодо фіксації зазначених фактів технічними приладами та/або технічними засобами, що здійснюють або мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, та/або засобами фото- і кінозйомки, відеозапису.
У разі встановлення факту відсутності ліцензіата за місцезнаходженням дія всіх наявних у ліцензіата ліцензій припиняється.
За змістом ч.7 ст.46 Закону № 3817-IX рішення про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності, прийняте територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, може бути оскаржено в адміністративному порядку, передбаченому Податковим кодексом України, або в судовому порядку, а рішення про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності, прийняте центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, - в судовому порядку.
Таким чином, для прийняття контролюючим органом рішення про припинення дії ліцензії суб'єкта господарювання на право оптової торгівлі пальним у порядку ст.46 Закону № 3817-IX має бути встановлено та підтверджено відповідними доказами факт відсутності ліцензіата за місцезнаходженням та/або за місцем провадження діяльності, що зазначені в Єдиному реєстрі ліцензіатів та місць обігу пального, встановлений контролюючим органом у ході перевірки та зафіксований у відповідному акті про відсутність ліцензіата та/або його уповноважених осіб за місцезнаходженням.
Як слідує з Ліцензії на право оптової торгівлі пальним за відсутності місць оптової торгівлі, реєстраційний номер 990614202200232, дата видачі 13.05.2022, місцезнаходженням юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю "ТОМОЙЛ ЛОДЖІСТІК ЕНД ТРЕЙДІНГ" є: Україна, 46003, Тернопільська область, м.Тернопіль, вул.Білецька. 36-А. (офіс) 29.
За змістом оскаржуваного розпорядження №316-л від 14.03.2025, підставою для анулювання ліцензії є встановлення контролюючим органом факту відсутності ліцензіата за місцезнаходженням та/або за місцем провадження діяльності, встановлений в ході перевірки та зафіксований у відповідному акті про відсутність ліцензіата та/або його уповноважених осіб.
У цій справі посадовими особами відповідача було здійснено виїзди за адресою місцезнаходження Товариства з обмеженою відповідальністю "ТОМОЙЛ ЛОДЖІСТІК ЕНД ТРЕЙДІНГ" для проведення фактичної перевірки та встановлено відсутність зазначеного суб'єкта господарювання, про що складено Акт про неможливість проведення перевірки у зв'язку з відсутністю ліцензіата за місцезнаходженням та/або місцем провадження діяльності платника податків від 04.03.2025 за №94/19-00-09-01/446672536.
Відомості акта про неможливість проведення перевірки у зв'язку з відсутністю ліцензіата за місцезнаходженням та/або за місцем провадження діяльності платника податків від 04.03.2025 за №94/19-00-09-01/446772536, підтверджуються фото та відеофіксацією зазначених фактів технічними засобами.
Щодо наданого позивачем договору позички приміщення №02/05/2024-1/03 від 02.05.2024, то суд зауважує, що такий не спростовує факту відсутності ліцензіата за місцезнаходженням, платника податків: 46003, м.Тернопіль, вул. Білецька, 36А
Окрім того, на думку суду, укладення договору позички, та сплата за користування відповідним приміщенням, можуть створювати лише видимість того, що таке приміщення орендується, якщо фактично орендар жодної діяльності в ньому не здійснює.
Отже, наявні в матеріалах справи фото та відеодокази, разом з іншими письмовими доказами підтверджують висновки контролюючого органу про відсутність Товариства з обмеженою відповідальністю "ТОМОЙЛ ЛОДЖІСТІК ЕНД ТРЕЙДІНГ" в період з 28.02.2025 по 04.03.2025 за адресою місцезнаходження, що є самостійною підставою відповідно до п.10 ч.2 ст.46 Закону № 3817-IX для прийняття органом ліцензування рішення про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності.
Вирішуючи спір по суті, суд також зазначає, що пункт 1.4.5 розділу І Методичних рекомендацій визначає організацію роботи у разі неможливості проведення перевірки у зв'язку з відсутністю платника податків за місцезнаходженням. Так, у разі коли при організації документальної планової та позапланової виїзної або фактичної перевірки встановлено неможливість її проведення (у тому числі у зв'язку з відсутністю платника податків (посадових осіб платника податків або його законних (уповноважених) представників) за податковою адресою та/або адресою об'єктів оподаткування) посадовими (службовими) особами територіального органу ДПС / апарату ДПС, невідкладно складається у двох примірниках у довільній формі та підписується акт про неможливість проведення перевірки, що засвідчує цей факт.
У такому акті рекомендується зазначати інформацію про дату встановлення факту та причини неможливості проведення перевірки (у тому числі у зв'язку з відсутністю платника податків (посадових осіб платника податків або його законних (уповноважених) представників) за податковою адресою та/або адресою об'єктів оподаткування, у зв'язку з отриманням інформації оператора поштового зв'язку щодо неможливості вручення платнику податків або повернення без вручення письмового запиту територіальному органу ДПС / апарату ДПС про надання пояснень та їх документальних підтверджень, надісланого такому платнику податків з метою організації перевірки тощо), податкова адреса та/або адреса об'єктів оподаткування платника податків, за якою встановлено відсутність платника, інформацію про підстави для проведення перевірки (реквізити наказу, направлень тощо - зазначаються у випадку, якщо факт неможливості проведення перевірки встановлено після їх оформлення) та інші фактичні обставини, що засвідчують такі факти. До такого акта додаються матеріали, що підтверджують факти, наведені у такому акті.
Зазначений акт не пізніше наступного робочого дня після його складання реєструється у електронному Спеціальному журналі реєстрації актів.
У такому ж порядку реєструються інші передбачені Методичними рекомендаціями акти (крім актів (довідок) перевірок). Датою акта є дата реєстрації акта в електронному Спеціальному журналі реєстрації актів у територіальному органі ДПС / апараті ДПС структурним підрозділом, який склав такий акт (довідку).
При складанні акта йому присвоюється номер, який містить, зокрема, але не виключно, порядковий номер з єдиного електронного Спеціального журналу реєстрації актів у межах територіального органу ДПС / апарату ДПС, який склав акт, індекс структурного підрозділу органу ДПС, який склав акт (довідку) та індекс справи за номенклатурою.
Другий примірник акта про неможливість проведення перевірки разом з копіями матеріалів надсилається територіальним органом ДПС / апаратом ДПС платнику податку у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
При цьому підрозділ органу ДПС, який здійснює (очолює) перевірку та встановив неможливість проведення перевірки у зв'язку з відсутністю платника податків (посадових осіб платника податків або його законних (уповноважених) представників) за податковою адресою, протягом 2 робочих днів з дня, наступного за днем складання цього акта, доповідною запискою повідомляє про це керівника (його заступника) відповідного органу ДПС та готує запит на встановлення місцезнаходження платника податків.
До запиту додаються копія акта про неможливість проведення перевірки у зв'язку з відсутністю платника податків за податковою адресою, копія наказу про проведення перевірки (у разі його складання) та інші документи (або їх копії), що підтверджують відсутність платника податків за місцезнаходженням.
Такий запит підписується керівником (його заступником або уповноваженою особою) органу ДПС, працівники якого здійснюють (очолюють) перевірку, реєструється та направляється у загальновстановленому порядку, визначеному відповідним нормативно-правовим актом до відповідного органу. Зразок форми запиту наведено у додатку 5 до цих Методичних рекомендацій.
При отриманні органом ДПС від відповідного органу інформації щодо встановлення місцезнаходження платника податків, структурним підрозділом, який здійснює (очолює) перевірку (ініціатором запиту), вживаються заходи з організації та проведення перевірки платника податків, у разі отримання відповіді про невстановлення місця знаходження платника податків за його місцезнаходженням - вживаються заходи щодо встановлення місця знаходження платника податків до настання обставин, які унеможливлюють проведення відповідної перевірки (наприклад, у зв'язку з припиненням діяльності платника податків, спливом визначених законодавством термінів давності для проведення перевірки тощо).
У позовній заяві позивач вказує, що відповідач не надав жодних доказів виконання вказаної вище процедури, що, на думку позивача, підтверджує його позицію про неналежне оформлення матеріалів перевірки, а також те, що обставини, викладені в акт перевірки, які слугували підставою для ухвалення рішення про анулювання ліцензії, жодним чином не доведені.
Проте суд оцінює критично такі доводи позивача, так як встановлені у цій справі обставини не спростовують того факту, що Товариство відсутнє за місцезнаходженням та не здійснює діяльності за відповідною адресою, що зазначена у Ліцензії на право оптової торгівлі пальним за відсутності місць оптової торгівлі.
Отож, встановлені судом обставини справи та системний аналіз наведених законодавчих норм свідчать про обґрунтоване припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності, що була видана Товариству з обмеженою відповідальністю "ТОМОЙЛ ЛОДЖІСТІК ЕНД ТРЕЙДІНГ" за реєстраційним номером 990614202200232 з терміном дії з 13.05.2022 до 13.05.2027. З огляду на це суд визнає спірне рішення Головного управління ДПС у Тернопільській області від 14.03.2025 № 316-Л таким, що прийняте відповідно до вимог ч.2 ст.2 КАС України, а доводи позивача не спростовують вказаних висновків суду.
Залишаючи без оцінки окремі аргументи учасників справи, суд виходить з того, що такі обставини лише опосередковано стосуються суті і природи спору, а їх оцінка не має вирішального значення для його правильного вирішення.
Таким чином, виходячи з встановлених обставин справи, оцінивши добуті докази в їх сукупності за правилами ст.90 КАС України та наведені положення чинного законодавства, суд дійшов висновку, що позов підлягає залишенню без задоволення за встановленої судом безпідставності його вимог.
Підстави для розподілу судових витрат відповідно до ст.139 КАС України відсутні.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повне судове рішення складено та підписано 18 вересня 2025 року.
Копію рішення надіслати учасникам справи.
Реквізити учасників справи:
позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "ТОМОЙЛ ЛОДЖІСТІК ЕНД ТРЕЙДІНГ" (місцезнаходження: вул. Медова, 18, поверх 2, м. Тернопіль, Тернопільський р-н, Тернопільська обл.,46008 код ЄДРПОУ/РНОКПП 44672536);
відповідач - Головне управління ДПС у Тернопільській області (місцезнаходження: вул. Білецька, 1, м. Тернопіль, Тернопільський р-н, Тернопільська обл.,46003 код ЄДРПОУ:44143637).
Головуюча суддя Дерех Н.В.