Ухвала від 17.09.2025 по справі 420/40382/24

Справа № 420/40382/24

УХВАЛА

17 вересня 2025 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Єфіменко К.С., розглянувши в порядку письмового провадження заяву представника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 29.08.2025 року про визнання виконавчого листа по адміністративній справі №420/40382/24 таким, що не підлягає виконанню,-

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходилась адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Рішенням суду від 05.03.2025 року позовні вимоги були задоволені повністю, а саме:

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення, за результатом перерахунку пенсії на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 08 жовтня 2024 по справі №420/15152/24 з 01.03.2022р., з 01.07.2022р. ОСОБА_1 .

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65012, м.Одеса, вул.Канатна, буд.83, код ЄДРПОУ 20987385) з 01.03.2022р., з 01.07.2022р., нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсію (з урахуванням індексації, доплат, збільшення, підвищення, цільової грошової допомоги на прожиття) на підставі довідки Головного Управління ДСНС України в Одеській області від 15.04.2024 року № 6001.1-2706/6014, виданої станом на 01.01.2021 року у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо обмеження з 01.01.2022р., з 01.03.2022р., з 01.07.2022р., з 01.03.2023р. максимальним розміром виплати перерахованої пенсії (з урахуванням індексації, доплат, збільшення, підвищення, цільової грошової допомоги на прожиття) ОСОБА_1 .

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65012, м. Одеса, вул. Канатна, буд. 83, код ЄДРПОУ 20987385) здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) перерахованої пенсії (з урахуванням індексації, доплат, збільшення, підвищення, цільової грошової допомоги на прожиття) з 01.01.2022р., з 01.03.2022р., з 01.07.2022р., з 01.03.2023р. без обмеження максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум з нарахуванням компенсації втрати частини доходів відповідно до Закону України “Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати».

Рішення суду набрало законної сили 07.04.2025 року.

07.04.2025 року ОСОБА_1 видано виконавчі листи.

01.08.2025 року від позивача надійшла заява про зміну способу і порядку виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05.03.2025 року по справі №420/40382/24.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 11.08.2025 року змінено спосіб і порядок виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05.03.2025 року у справі №420/40382/24 шляхом стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на користь ОСОБА_1 суму компенсації втрати частини доходів за період з 01.01.2022р. по 30.04.2025р. у розмірі 102424,82 грн.

29.08.2025 року від представника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшла заява про визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню у справі №420/40382/24.

В обґрунтування заяви представник Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області зазначив, що у зв'язку зі зміною способу та порядку виконання рішення суду, перший виконавчий лист від 07.04.2025 року по справі №420/40382/24 виданий Одеським окружним адміністративним судом безпідставно та є таким, що не підлягає виконанню.

04.09.2025 до суду від ОСОБА_1 надійшла заява, в якій останній просить відмовити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області у задоволенні заяви, зважаючи на те, що зміна способу і порядку виконання не звільняє боржника від обов'язку виконати рішення суду, а лише змінює спосіб, яким це зобов'язання буде реалізовано.

Дослідивши матеріали справи, доводи наведені в обґрунтування заяви про визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню в адміністративній справі №420/40382/24, суд зазначає наступне.

Згідно з частиною 1 статті 374 КАС України суд, який видав виконавчий документ, може за заявою стягувача або боржника виправити помилку, допущену при його оформленні або видачі, чи визнати виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню.

Суд визнає виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню повністю або частково, якщо його було видано помилково або якщо обов'язок боржника відсутній повністю чи частково у зв'язку з його припиненням, добровільним виконанням боржником чи іншою особою або з інших причин (частина 2 статті 374 КАС України).

Отже, наведені вище положення передбачають можливість визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, якщо він виданий компетентним судом і є належним виконавчим документом, однак наявні обставини, які виключають можливість його примусового виконання.

При цьому відповідно до правової позиції, викладеної у поставі Верховного Суду від 15.11.2020 року у справі №752/2391/17, наведені в статті 374 КАС України підстави для визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, можливо поділити на дві групи: матеріально-правові і процесуально-правові.

До матеріальних підстав відносяться випадки відсутності обов'язку боржника через його припинення, добровільне виконання боржником чи іншою особою.

Процесуальними підставами для визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, є обставини, що свідчать про помилкову видачу судом виконавчого листа, зокрема:

- видача виконавчого листа за рішенням, яке не набрало законної сили (крім тих, що підлягають негайному виконанню);

- коли виконавчий лист виданий помилково за рішенням, яке взагалі не підлягає примусовому виконанню;

- видача виконавчого листа на підставі ухвали суду про затвердження мирової угоди, яка не передбачала вжиття будь-яких примусових заходів або можливості її примусового виконання і, як наслідок, видачі виконавчого листа;

- помилкової видачі виконавчого листа, якщо вже після видачі виконавчого листа у справі рішення суду було скасоване;

- видачі виконавчого листа двічі з одного й того ж питання у разі віднайдення оригіналу виконавчого листа вже після видачі його дубліката;

- пред'явлення виконавчого листа до виконання вже після закінчення строку на пред'явлення цього листа до виконання.

Під іншими причинами слід розуміти випадки, коли в апеляційному чи касаційному порядку або ж у зв'язку з нововиявленими обставинами скасовано чи змінено рішення суду, а виконавчий лист ще не виконаний.

Відповідно до частини 2 статті 6 Закону України «Про виконавче провадження» рішення, зокрема, про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ, виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Враховуючи вищевикладене, керуючись статтями 6 та 37 Закону «Про виконавче провадження» органи державної виконавчої служби повертають стягувачу виконавчі документи щодо зобов'язання відповідача здійснити певні виплати на користь стягувача у зв'язку зі зміною способу виконання рішення на стягнення.

Водночас, стягувачі після зміни способу виконання рішення, самостійно звертаються до суду та отримують новий виконавчий документ по тій же справі про стягнення коштів з державних органів. Тобто, фактично, у стягувача перебувають два виконавчі листи (зобов'язального характеру та щодо стягнення коштів).

Оскільки, ухвалою суду змінено спосіб виконання рішення суду зі зобов'язального характеру на стягнення коштів, що фактично зумовило наявність двох виконавчих листів у межах однієї справи, а отже, існують правові підстави для визнання первісного виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню.

З урахуванням викладеного, за результатами з'ясування обставин та їх правової оцінки суд дійшов висновку про обґрунтованість заяви Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, та наявність підстав для її задоволення, оскільки судом змінено спосіб виконання судового рішення, а обов'язок Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити виплату нарахованої за рішенням суду доплати відсутній.

Керуючись ст.ст. 241-243, 248, 256, 374 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області - задовольнити.

Визнати таким, що не підлягає виконанню, виконавчий лист Одеського окружного адміністративного суду від 07.04.2025 року по справі №420/40382/24.

Порядок і строки оскарження ухвали визначаються ст.ст.293, 295 КАС України.

Ухвала набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст.256 КАС України.

Суддя К.С.Єфіменко