Іменем України
18 вересня 2025 рокум. ДніпроСправа № 360/1427/25
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Захарова О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, в якому позивач просить:
-визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 25.06.2025 року за №121130004830 про відмову в призначенні пенсії відповідно до п.6 ч.1 ст.115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;
-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області призначити позивачу з 11.10.2024 пенсію за віком відповідно до пункту 6 частини 1 статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003.
В обгрунтування позовних вимог зазначено, що 10 серпня 2024 року позивача було звільнено з посади інженера 1-ї категорії Товариства з обмеженою відповідальністю «Спецсервіс-енерго» у зв'язку зі скороченням штату працівників.
13 серпня 2024 року позивач зареєструвалась як безробітна у Лисичанському міському центрі зайнятості та перебувала там на обліку.
На підставі заяви позивача, Лисичанським міським центром зайнятості видано позивачу клопотання від 01.10.2024 до органів Пенсійного фонду України про достроковий вихід на пенсію та з того ж дня було припинено її реєстрацію як безробітної.
11 жовтня 2024 року з метою реалізації права на пенсійне забезпечення позивач звернулась через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за віком достроково.
За принципом екстериторіальності заяву позивача та додані до неї документи були передані до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області.
Рішенням відповідача від 18.10.2024 № 121130004830 позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком достроково.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 23.01.2025 у справі №360/1378/24 позов до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково: визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 від 18.10.2024 № 121130004830; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії від 11.10.2024, з урахуванням правових висновків суду, викладених у цьому рішенні.
Позивач зазначає, що у зв'язку зі скасуванням судом рішення про відмову у призначенні пенсії, відповідач повторно розглянув заяву про призначення пенсії від 11.10.2024, правові висновки суду повністю проігнорував, та знову прийняв рішення №121130004830 про відмову у призначенні пенсії від 25.06.2025.
Позивач вважає рішення відповідача протиправним та таким, що порушує право позивача на пенсійне забезпечення.
Відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог, про що надав відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог, з огляду на таке.
На виконання судового рішення відділом призначення пенсій управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області повторно розглянуто заяву ОСОБА_1 від 11.10.2024 про призначення дострокової пенсії за віком відповідно до п.6 ч.1 ст.115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та прийнято рішення від 25.06.2025 №121130004830 про відмову у призначенні пенсії у зв'язку з розбіжностями у документах, відсутності підстав для призначення дострокової пенсії за віком (звільнення у зв'язку зі скороченням з наступним обліком у центрі зайнятості впродовж 30 днів) та у зв'язку із здійсненням особи підприємницької діяльності.
Відповідач вважає, що ним правомірно відмовлено ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком, з урахуванням пункту 6 статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Позивачем надана відповідь на відзив, в якій позивач не погоджується з доводами відповідача та вважає їх необгрунтованими.
Ухвалою суду від 17.07.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін; відстрочено ОСОБА_1 сплату судового збору у розмірі 968,96 грн за подання до суду позовної заяви.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд встановив такі обставини справи.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (РНОКПП НОМЕР_1 ) зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується копіями паспорта громадянина України, карткою платника податків.
Згідно з наказом Товариства з обмеженою відповідальністю «Спецсервіс-енерго» від 10.08.2024 № 24-Б5 «Про звільнення з посади ОСОБА_1 » позивача звільнено з посади інженера 1-ї категорії відділу проектування, у зв'язку зі скороченням чисельності та штату працівників, згідно з пунктом 1 статті 40 КЗпП України.
Відповідно до довідки Лисичанського міського центру зайнятості від 24.10.2024 № Е120824/10/2024/0001 позивач перебувала на обліку як безробітна в Лисичанському міському центрі зайнятості з 13 серпня 2024 року по 01 жовтня 2024 року.
Згідно з клопотанням Лисичанського міського центру зайнятості від 01.10.2024 № К120801102024001 (вих. № 779/03-24), адресованому територіальному органу Пенсійного фонду України, з метою реалізації права зареєстрованого безробітного ОСОБА_1 , визначеного частиною першою статті 49 Закону України «Про зайнятість населення», центр зайнятості просив розглянути питання про її достроковий вихід на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Також згідно із заявою про призначення пенсії від 11.10.2024 ОСОБА_1 просила призначити їй пенсію за віком.
До вказаної заяви про призначення пенсії додано, зокрема, заяву, в якій позивач повідомляє, що вона є внутрішньо переміщеною особою, проживає на території України та не перебуває на обліку в органах пенсійного фонду рф, не одержує від останнього пенсійних виплат.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 18.10.2024 № 121130004830 позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком.
Позивач, не погоджуючись з рішенням відповідача про відмову в призначенні пенсії, звернулась до суду.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 23.01.2025 у справі №360/1378/24 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 від 18.10.2024 № 121130004830. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії від 11.10.2024, з урахуванням правових висновків суду, викладених у цьому рішенні. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 23.01.2025 у справі №360/1378/24 є таким, що набрало законної сили 18.06.2025.
На виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 23.01.2025 у справі №360/1378/24 ГУ ПФУ в Рівненській області прийнято рішення від 25.06.2025 за №121130004830 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії відповідно до п.6 ч.1 ст.115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно з рішенням від 25.06.2025 за №121130004830 відповідач мотувує відмову у призначенні пенсії позивачу таким: «Дата народження - ІНФОРМАЦІЯ_1 . Дата звернення до територіальних органів Пенсійного фонду України - 11.10.2024. Вік заявниці на дату звернення - 59 років 1 місяць 17 днів. Пенсійний вік, визначений ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» становить - 60 років. Необхідний страховий стаж відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» становить - 32 роки. Страховий стаж особи становить - 40 років 00 місяців 24 дні.
Результати розгляду документів, доданих до заяви:
- до страхового стажу не зараховано період роботи в ТОВ «Спецсервіс-Енерго» з 15.07.2024 по 10.08.2024, оскільки в Реєстрі застрахованих осіб відсутня інформація про нараховані суми заробітної плати та сплачені суми страхових внесків. Окрім того: дата звільнення 10.08.2024 відповідно до запису трудової книжки від 15.07.2024 серії НОМЕР_2 відрізняється від дати звільнення згідно наказу про звільнення від 10.08.2024 №24-Б5 - 05.08.2024; наказ про звільнення від 10.08.2024 №24-Б5 видано ТОВ «Спецсервіс-Енерго» на бланку де зазначена некоректна адреса підприємства - Луганська область, м.Київ; запис про звільнення в трудовій книжці не завірено підписом відповідальної особи та не зазначена її посада; до страхового стажу не зараховано період перебування на обліку центрі зайнятості з 13.08.2024 по 01.10.2024, оскільки в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відсутні дані по БСВ;
- клопотання на достроковий вихід на пенсію від 01.10.2024 №К120801102024001 Лисичанського міського центу зайнятості видане на бланку установи, де зазначено адреса центу зайнятості Луганська область, м.Лисичанськ, вул.Сосюри 273, в той час згідно з Наказом міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 №309 Лисичанськ є тимчасово окупована російською федерацією територія з 03.07.2022. Інформація про діяльність та місцезнаходження установи служби зайнятості на
даний час не надавалась. Окрім того, довідка не містить підстав видачі (посилання на первинні документи);
- в матеріалах електронної пенсійної справи доданих до заяви від 11.10.2024 відсутня інформація про перебування заявниці на обліку в центрі зайнятості після звільнення з ТОВ
«Спецсервіс-Енерго» згідно пункту 1 статті 40 Кодексу законів про працю України (скорочення чисельності), а також індивідуальними відомостями про застраховану особу (Форма-ОК-5) не підтверджено отримання допомоги по безробіттю;
- згідно витягу ЄРС для ФОП після звільнення з роботи за скороченням штату заявниця здійснювала підприємницьку діяльність з 22.06.2024 по 31.03.2025, що суперечить вимогам п.6 ч.1 ст.115 Закону №1058;
- довідка Лисичанськоно центру зайнятості №Е120824/10/2024/0001 про перебування на обліку заявниці як безробітної видана 24.10.2024 та долучена до матеріалів ЕПС за зверненням від 25.10.2024 не містить підставу видачі та інформації про отримання допомоги по безробіттю;
- довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 26.03.2024 №1603- 5003486984 про фактичне місце проживання не містить інформації про назву населеного пункту (зазначено Шевченківській район, вул. Героїв Сталінграду, буд.5).
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 24 Конституції України визначено, що громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом.
Згідно з частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення; засади регулювання праці і зайнятості, шлюбу, сім'ї, охорони дитинства, материнства, батьківства; виховання, освіти, культури і охорони здоров'я; екологічної безпеки (пункт 6 частина 1 статті 92 Конституції України).
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначаються Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).
Відповідно до статті 1 Закону № 1058-ІV пенсією є щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Положеннями частини 1 статті 9 Закону № 1058-IV встановлено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Згідно з абзацом 2 статті 26 Закону № 1058-IV починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 року.
Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 115 Закону № 1058-IV право на призначення дострокової пенсії за віком мають особи, трудовий договір з якими розірвано з ініціативи власника або уповноваженого ним органу у зв'язку із змінами в організації виробництва та праці, у тому числі з ліквідацією, реорганізацією, банкрутством, перепрофілюванням підприємства, установи, організації, скороченням чисельності або штату працівників, яким на день звільнення залишилося не більше ніж півтора року до досягнення пенсійного віку, встановленого статтею 26 цього Закону, за умови їх реєстрації у державній службі зайнятості та відсутності підходящої для них роботи, якщо вони мають страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченому абзацом першим частини першої статті 28 цього Закону.
Відповідно до частин 1, 2 статті 49 Закону України «Про зайнятість населення» особам, трудовий договір з якими розірвано з ініціативи власника або уповноваженого ним органу у зв'язку із змінами в організації виробництва та праці, у тому числі з ліквідацією, реорганізацією, банкрутством, перепрофілюванням підприємства, установи, організації, скороченням чисельності або штату працівників, яким на день звільнення залишилося не більше ніж півтора року до досягнення пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за умови їх реєстрації протягом 30 календарних днів з дати звільнення у територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, та відсутності протягом семи календарних днів підходящої для них роботи, гарантується право на достроковий вихід на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», якщо вони мають страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченому абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Виплата пенсії, призначеної достроково згідно з цією статтею, допомоги на поховання та оплата послуг за їх доставку у період до досягнення особою пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», здійснюються Пенсійним фондом України за рахунок коштів, що сплачуються Фондом загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття у порядку, встановленому Фондом загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття та Пенсійним фондом України за погодженням із центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у сферах соціального захисту населення та зайнятості населення.
Підтвердження страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком, передбаченого Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», здійснюється шляхом обміну інформацією між Фондом загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття та Пенсійним фондом України у визначеному ними порядку за погодженням із центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у сферах соціального захисту населення та зайнятості населення.
Умови дострокового виходу на пенсію зареєстрованих безробітних визначено пунктом 29-1 Порядку реєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 19.09.2018 № 792 (далі - Порядок №792).
Відповідно до пункту 29-1 Порядку №792 зареєстровані безробітні, трудовий договір з якими розірвано з ініціативи власника або уповноваженого ним органу у зв'язку із змінами в організації виробництва та праці, у тому числі з ліквідацією, реорганізацією, банкрутством, перепрофілюванням підприємства, установи, організації, скороченням чисельності або штату працівників, яким на день звільнення залишилося не більш як півтора року до досягнення пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», мають право на достроковий вихід на пенсію.
Підтвердження наявного страхового стажу та віку виходу на пенсію для зазначених осіб здійснюється в порядку обміну інформацією між Державним центром зайнятості та Пенсійним фондом України.
Реалізація права на достроковий вихід на пенсію гарантується особі за умови відсутності для неї підходящої роботи відповідно до статті 46 Закону України “Про зайнятість населення».
Зареєстрований безробітний, який має право на достроковий вихід на пенсію за півтора року до досягнення пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у разі відсутності підходящої роботи подає центру зайнятості заяву про отримання клопотання до Пенсійного фонду України та про припинення реєстрації в центрі зайнятості, форма яких затверджується Державним центром зайнятості.
Заява про призначення дострокової пенсії за віком подається територіальному органу Пенсійного фонду України особою не раніше ніж протягом наступного дня після припинення її реєстрації як безробітної.
Постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - Порядок №22-1).
Згідно з пунктом 1.1 розділу I Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії Порядку № 22-1 заява про призначення, перерахунок, поновлення, продовження пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4); заява про припинення виплати пенсії у зв'язку з тимчасовим проживанням за кордоном (додаток 9) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).
Заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, про припинення виплати пенсії у зв'язку з тимчасовим проживанням за кордоном може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.
У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу або засобами Порталу Дія). Якщо документи будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата реєстрації заяви на вебпорталі або засобами Порталу Дія.
Підпунктами 1, 2, 4, 9 пункту 2.1 розділу II Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший Порядку № 22-1 встановлено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи, зокрема:
документ, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті), надається у разі відсутності в паспорті громадянина України або свідоцтві про народження інформації про реєстраційний номер облікової картки платника податків;
відомості про місце проживання особи;
документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного стажу роботи). За періоди роботи після впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування (далі - персоніфікований облік) орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу з реєстру застрахованих осіб за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення (далі - індивідуальні відомості про застраховану особу).
За період роботи до 01 січня 1991 року на Крайній Півночі чи в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі колишнього СРСР, а також на острові Шпіцберген надаються договори або інші документи, що підтверджують право працівника на пільги, передбачені для осіб, які працювали в районах Крайньої Півночі чи місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі.
Період здійснення фізичною особою підприємницької діяльності підтверджується індивідуальними відомостями про застраховану особу. Для підтвердження періоду здійснення підприємницької діяльності до 01 січня 2004 року можуть прийматись інші документи про сплату страхових внесків. Періоди підприємницької діяльності за спрощеною системою оподаткування до 01 січня 2004 року, в тому числі із застосуванням фіксованого податку, можуть зараховуватись до страхового стажу також на підставі свідоцтва про сплату єдиного податку або спеціального торгового патента, або патента про сплату фіксованого розміру прибуткового податку з громадян, або довідки про реєстрацію особи як суб'єкта підприємницької діяльності за спрощеною системою оподаткування;
для підтвердження заробітної плати за період страхового стажу з 01 липня 2000 року орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу (додатки 3, 4 до Положення);
заява в довільній формі про відсутність громадянства держави-окупанта (для призначення пенсій громадянам України, які проживають на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від органів пенсійного забезпечення Російської Федерації). Орган, що призначає пенсію, додає одержаний на запит документ про те, що особа не перебуває на обліку в органах пенсійного забезпечення Російської Федерації як одержувач пенсії.
У разі відсутності обміну інформацією між органами пенсійного забезпечення України та Російської Федерації неодержання пенсії від органів пенсійного забезпечення Російської Федерації підтверджується повідомленням про це органу, що призначає пенсію, в заяві особи про призначення, поновлення та продовження виплати пенсії (для осіб, зазначених у пункті 14-4 розділу XV Закону).
Відповідно до підпункту 6 пункту 2.1 Порядку №22-1 документи, які підтверджують право на призначення дострокової пенсії за віком особам, трудовий договір з якими розірвано з ініціативи власника або уповноваженого ним органу у зв'язку із змінами в організації виробництва та праці, у тому числі з ліквідацією, реорганізацією, банкрутством, перепрофілюванням підприємства, установи, організації, скороченням чисельності або штату працівників, яким на день звільнення залишилося не більше ніж півтора року до досягнення пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону, якщо вони мають страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченому абзацом першим частини першої статті 28 Закону:
трудова книжка, копія наказу (розпорядження) про звільнення або відомості про трудову діяльність із реєстру застрахованих осіб;
клопотання про достроковий вихід на пенсію, видане регіональними, міськими, районними, міськрайонними центрами зайнятості Державної служби зайнятості (при призначенні пенсії згідно з пунктом 6 частини першої статті 115 Закону).
Згідно з пунктом 4.1 розділу ІV Приймання, оформлення і розгляд документів Порядку № 22-1, заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію. Заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Пунктом 4.2 розділу ІV Приймання, оформлення і розгляд документів Порядку №22-1 встановлено, що при прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб:
ідентифікує заявника (його представника);
надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії;
реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта;
уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування;
проводить опитування свідків для підтвердження стажу відповідно до пунктів 17-19 Порядку підтвердження наявного стажу роботи. Опитування свідків проводиться згідно із пунктом 12 Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії;
з'ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат;
повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів;
сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис;
надсилає запити про отримання необхідних відомостей з відповідних державних електронних інформаційних реєстрів, систем або баз даних згідно з пунктом 2.28 розділу II цього Порядку;
повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія;
видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 7). Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі;
повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних реєстрах, системах або базах даних та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповідної інформації.
Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Згідно з пунктом 4.3 розділу ІV Приймання, оформлення і розгляд документів Порядку № 22-1 вбачається, що створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій.
Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.
Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
Рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії приймається без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Згідно з пунктом 4.7 розділу ІV Приймання, оформлення і розгляд документів Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
Щодо незарахування до страхового стажу періоду роботи в ТОВ «Спецсервіс -Енерго» з 15.07.2024 по 10.08.2024, оскільки в Реєстрі застрахованих осіб відсутня інформація про нараховані суми заробітної плати та сплачені суми страхових внесків, суд зазначає таке.
Відповідно до частини шостої статті 20 Закону № 1058-IV, страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Згідно з частиною дванадцятою статті 20 Закону № 1058-IV страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Як вказувалось вище, відповідно до частини третьої статті 24 Закону № 1058 страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
Якщо сума сплачених за відповідний місяць страхових внесків є меншою, ніж мінімальний страховий внесок, цей період зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови здійснення в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду, відповідної доплати до суми страхових внесків таким чином, щоб загальна сума сплачених коштів за відповідний місяць була не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
Відповідно до статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08 липня 2010 року № 2464-VI (далі - Закон № 2464-VI) платниками єдиного внеску є, зокрема, підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством.
Згідно з частиною одинадцятою та дванадцятою статті 9 Закону № 2464-VI у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
З огляду на положення частин першої та другої статті 24 Закону № 1058-IV, законодавцем визначено дві обов'язкові умови для включення стажу роботи особи до страхового стажу, а саме:
1) особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню;
2) сплата страхових внесків у сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Як вказано у частині другій статті 24 Закону № 1058-IV, даними, за якими територіальними органами Пенсійного фонду України обчислюється страховий внесок, зокрема й щодо сплати страхових внесків, є дані, що містяться в системі персоніфікованого обліку в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
За загальним правилом, несвоєчасна сплата підприємством страхових внесків, за умови підтвердження роботи особи на такому підприємстві, отримання заробітної плати та утримання з неї єдиного соціального внеску, а також не внесення відомостей по спеціальному стажу не повинна порушувати законні права та інтереси позивача, зокрема, порушувати його право на належне пенсійне забезпечення, оскільки, обов'язок своєчасної сплати страхових внесків до пенсійного фонду покладено на роботодавця, а тому їх несплата не може позбавляти працівників права на зарахування періоду роботи до страхового стажу, фактично позбавляючи особу права власності на пенсію в належному розмірі.
Подібна правова позиція була висловлена Верховним Судом у постановах від 27.03.2018 у справі № 208/6680/16-а, від 24.05.2018 у справі № 490/12392/16-а та від 20.03.2019 у справі № 688/947/17.
Той факт, що за спірний період роботодавець не сплачував страхові внески не може бути підставою для незарахування до страхового стажу позивача вказаного періоду роботи, оскільки відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, в якому працює застрахована особа.
Внаслідок невиконання роботодавцем обов'язку по сплаті внесків до Пенсійного фонду України, позивач фактично позбавлений соціальної захищеності та пенсійного стажу за вказаний період, що є неприпустимим та таким, що суперечить основним конституційним засадам в сфері соціального захисту.
Відповідна правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 24.05.2018 у справі № 490/12392/16-а, від 30.12.2021 у справі № 348/1249/17.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов'язку щодо сплати страхових внесків в частині періоду роботи позивача в ТОВ «Спецсервіс -Енерго» з 15.07.2024 по 10.08.2024, а отже, наявність заборгованості підприємства по страховим внескам не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу при визначенні права позивача на пенсію.
Щодо доводів відповідача щодо дати звільнення 10.08.2024 відповідно до запису трудової книжки від 15.07.2024 серії НОМЕР_2 , яка відрізняється від дати звільнення згідно наказу про звільнення від 10.08.2024 №24-Б5 - 05.08.2024.
Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (далі - Порядок № 637), передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників визначені пунктом 20 Порядку № 637, згідно з яким, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється в порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.
Тобто, надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.
Таким чином, страховий стаж, набутий до 01.01.2004, підтверджується трудовою книжкою та документами, визначеними Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637, а страховий стаж, набутий після 01.01.2004, підтверджується довідкою з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно записів трудової книжки НОМЕР_2 від 15.07.2024 на імя ОСОБА_1 наявні такі записи щодо спірного періоду:
-запис №1: ТОВ «Спецсервіс-Енерго» 15.07.2024 прийнята інженером 1-ї категорії відділу проектування (наказ №24-к 78 від 15.07.2024);
-запис №2: 10.08.2024 звільнена у звязку із скороченням чисельності та штатом працівників за п.1 ст.40 КЗпП України (наказ №24Б5 від 10.08.2024).
Дослідженням змісту записів трудової книжки щодо спірного періоду, судом встановлено, що запис про звільнення виконаний чітко, зрозуміло, не містить виправлень, дата звільнення вказана - 10.08.2024, тому саме записи трудової книжки мали бути враховані органом пенсійного фонду при призначенні пенсії.
Суд звертає увагу, що записи трудової книжки позивача містять необхідні відомості щодо призначення та звільнення позивача за спірний період, відтак підтвердження уточнюючими документами не потребує.
Таким чином, вказані доводи відповідача суд вважає необгрунтованими.
Щодо незарахування до страхового стажу періоду перебування на обліку центрі зайнятості з 13.08.2024 по 01.10.2024, оскільки в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відсутні дані по БСВ суд зазначає, що відсутність в інформаційній базі системи персоніфікованого обліку (в індивідуальних відомостях про застраховану особу) відомостей про базовий страховий внесок для нарахування пенсії, не може слугувати підставою для позбавлення особи права на пенсію.
Щодо доводів відповідача про відсутність в матеріалах електронної пенсійної справи інформації про перебування заявниці на обліку в центрі зайнятості після звільнення з ТОВ “Спецсервіс-Енерго» згідно пункту 1 статті 40 Кодексу законів про працю України (скорочення чисельності), а також індивідуальними відомостями про застраховану особу (Форма-ОК-5) не підтверджено отримання допомоги по безробіттю, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 4 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 23.01.2025 у справі №360/1378/24, що набрало законної сили, встановлено такі обставини, які згідно з статтею 78 КАС України не підлягають доказуванню у цій справі, зокрема: «Згідно з рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 18.10.2024 № 121130004830 позивачу відмовлено в призначенні дострокової пенсії за віком через відсутність інформації про реєстрацію у державній службі зайнятості.
Щодо вищенаведених мотивів, викладених у рішенні відповідача від 18.10.2024 №121130004830, які слугували підставою для відмови в призначенні пенсії, суд зазначає таке.
На виконання ухвали суду від 06.01.2025 Луганським обласним центром зайнятості було подано до суду лист від 09.01.2025 № 48/12-25, в якому повідомлено: « ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) перебувала на обліку в Лисичанському міському центрі зайнятості, як безробітна з 13.08.2024 по 01.10.2024. ОСОБА_1 звільнена 10.08.2024 з ТОВ «СПЕЦСЕРВІС-ЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 38504880) за скороченням чисельності штату, згідно п. 1 ст. 40 КЗпП України. Має вищу освіту за спеціальністю інженер з механізації та автоматизації виробничих процесів. Професійний досвід на посаді: інженер з проектно-кошторисної роботи - 33 роки; інженер-проектувальник - 0 років 2 місяці.
У період перебування безробітною особою опрацьовані пропозиції попиту на ринку праці за посадою інженера: 14.08.2024 Дніпровська філія Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» - відмова особи/поважна, (підприємство знаходиться не за місцем проживання особи); 23.08.2024 Полтавський державний медичний університет - відмова роботодавця (не відповідає кваліфікаційним вимогам), Регіональна філія «Південна залізниця» Акціонерного Товариства «Українська залізниця» - відмова роботодавця (не відповідає кваліфікаційним вимогам).
А також, 03.09.2024 ТОВ «Літіз», інженер-конструктор - відмова особи/поважна (не за фахом); 05.09.2024 ДП «Укрнаукагеоцентр» - відмова роботодавця (вакансія зайнята); 30.09.2024 ТОВ «Будівельна компанія «Лайф-Буд», інженер-проектувальник - відмова особи/поважна (не за фахом).
У вказаному періоді ОСОБА_1 були видані направлення на працевлаштування: № 16502407180005003 від 23.08.2024, Департамент освіти Полтавської міської ради, інженер - відмова роботодавця (не відповідає кваліфікаційним вимогам); № 16502408140007002 від 23.08.2024 ТОВ «Універсальна монтажно-будівельна компанія», інженер з проектно-кошторисної роботи - відмова роботодавця (не відповідає кваліфікаційним вимогам); № 16502402090014004 від 26.09.2024 для працевлаштування на робоче місце (вакансію): контролер енергонагляду АТ «Полтаваобленерго» - відмова особи/поважна (робота не за фахом).
Відповідно пункту 31 «Порядку реєстрації, перереєстрації зареєстрованих безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу» затвердженого Постановою КМУ від 30 березня 2023 р. № 446 (далі - Порядок), ОСОБА_2 , як зареєстрована безробітна, трудовий договір з якою розірвано з ініціативи власника у зв'язку із скороченням штату працівників, якій на день звільнення залишилося не більш як півтора року до досягнення пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зареєструвалася у центрі зайнятості протягом 30 календарних днів з дати звільнення та не була працевлаштована у зв'язку з відсутністю для неї протягом семи календарних днів підходящої роботи відповідно до статті 46 Закону України «Про зайнятість населення» (під час воєнного стану - відповідно до абзаців вісімнадцятого - двадцятого пункту 52 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про зайнятість населення») та наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченому абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» скористалася правом на достроковий вихід на пенсію за віком. 01.10.2024 року безробітна подала до Лисичанського міського центру зайнятості заяву щодо отримання клопотання до Пенсійного фонду України про достроковий вихід на пенсію.
Розглянувши заяву безробітної ОСОБА_1 , відповідно до частини першої статті 49 Закону України «Про зайнятість населення», Лисичанським міським центром зайнятості видано клопотання від 01.10.2024 року № К120801102024001 (вих. № 779/03-24) про достроковий вихід на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
На підставі абзацу 27 частини 1 пункту 32 Порядку ОСОБА_1 припинено реєстрацію безробітного з 01.10.2024 року (з дня видачі клопотання на достроковий вихід на пенсію).».
Отже, безпосередньо центром зайнятості підтверджується факт реєстрації позивача у державній службі зайнятості як безробітної у період з 13 серпня 2024 року по 01 жовтня 2024 року, а також факт відсутності для неї підходящої роботи протягом такого періоду.
Наведена інформація щодо реєстрації позивача у державній службі зайнятості також підтверджується довідкою Лисичанського міського центру зайнятості від 24.10.2024 № Е120824/10/2024/0001, зміст якої описано судом вище в цьому рішенні, яка, в тому числі, міститься в матеріалах пенсійної справи позивача.
Отже, посилання відповідача у спірному рішенні на відсутність інформації про реєстрацію позивача у державній службі зайнятості є безпідставною».
Таким чином, рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 23.01.2025 у справі №360/1378/24, що набрало законної сили, встановлено обставини перебування позивача на обліку в Лисичанському міському центрі зайнятості, як безробітної з 13.08.2024 по 01.10.2024 та направлення Лисичанським міським центром зайнятості клопотання від 01.10.2024 №К120801102024001 (вих. №779/03-24) про достроковий вихід на пенсію за віком.
З огляду на зазначене, посилання відповідача в оскаружуваному рішенні на ті ж самі обставини, яким судом вже надана оцінка у судовому рішенні, а саме щодо відсутності в матеріалах електронної пенсійної справи інформації про перебування заявниці на обліку в центрі зайнятості після звільнення з ТОВ “Спецсервіс-Енерго» є безпідставними.
Щодо підстав відмови в оскаржуваному рішенні про відмову в призначенні пенсії у у зв'язку з розбіжностями у документах, суд зазначає, що особа, яка звертається за призначенням пенсії, не може відповідати за правильність та повноту оформлення документів підприємствами, установами, організаціями, та недоліки при складенні документів не можуть бути підставою для позбавлення позивача його конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питання надання пенсії за віком.
Пунктом 4.2 Порядку № 22-1 встановлено, зокрема, що при прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб: повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів; надсилає запити про отримання необхідних відомостей з відповідних державних електронних інформаційних реєстрів, систем або баз даних згідно з пунктом 2.28 розділу II цього Порядку; видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії; повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних реєстрах, системах або базах даних та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповідної інформації.
З урахуванням наведеного, відповідач встановивши розбіжності у документах або відсутність необхідних документів та відомостей, з метою отримання необхідної інформації та усунення виявлених розбіжностей, наділений відповідними повноваженнями звернутися із запитом щодо отримання чи уточнення інформації, або повідомити заявника про необхідність надання таких документів і відомостей для призначення пенсії, чого відповідачем у визначений Порядком №22-1 спосіб вчинено не було, що свідчить про передчасність і неповноту прийнятого рішення. Натомість відповідач переклав тягар доведення достовірності і правильності даних, що зазначені у наданих позивачем документах, на позивача, що на думку суду, не узгоджується з положеннями Порядку №22-1.
За наведених мотивів, суд вважає необгрунтованими доводи відповідача, що клопотання про достроковий вихід на пенсію від 01.10.2024 №К120801102024001 Лисичанського міського центу зайнятості видане на бланку установи, де зазначено адреса центру зайнятості: Луганська область, м.Лисичанськ, вул.Сосюри 273, в той час згідно з Наказом міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 №309 Лисичанськ є тимчасово окупована російською федерацією територія з 03.07.2022. Інформація про діяльність та місцезнаходження установи служби зайнятості на даний час не надавалась, довідка не містить підстав видачі (посилання на первинні документи); стосовно того, що довідка Лисичанськоно центру зайнятості №Е120824/10/2024/0001 про перебування на обліку заявниці як безробітної видана 24.10.2024 та долучена до матеріалів ЕПС за зверненням від 25.10.2024 не містить підстави видачі та інформації про отримання допомоги по безробіттю; відсутня інформація про перебування заявниці на обліку в центрі зайнятості, щодо відсутності у довідці Лисичанськоно центру зайнятості №Е120824/10/2024/0001 про перебування на обліку позивачки як безробітної зазначення підстав видачі та інформації про отримання допомоги по безробіттю, відсутності у довідці про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 26.03.2024 №1603- 5003486984 про фактичне місце проживання інформації про назву населеного пункту (зазначено Шевченківській район, вул. Героїв Сталінграду, буд.5).
Підсумовуючи викладене, суд дійшов висновку, що рішення відповідача про відмову в призначенні пенсії від 25.06.2025 року за №121130004830 є протиправним та підлягає скасуванню.
Щодо інших обставин, якими сторони обґрунтовують свої позиції, суд вважає за необхідне зауважити, що у пункті 25 Рішення Європейського суду з прав людини у справі «Проніна проти України» зазначено, що суд зобов'язаний надавати відповідь на кожен із специфічних, доречних та важливих доводів заявника.
За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. «Руїз Торія проти Іспанії» (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09.12.1994, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.
З урахуванням зазначеного суд не надає оцінку іншим доводам сторін, оскільки вищевикладені факти та обставини є безумовною підставою для висновків суду про протиправність рішення відповідача, а інші доводи не мають суттєвого впливу на рішення суду за результатами вирішення цього спору.
Що стосується обраного позивачем способу захисту порушених прав, то суд зауважує, що статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Частиною другою статті 9 КАС України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Судом встановлено, що на дату звернення з заявою про призначення пенсії позивач відповідав критеріям, визначеним пунктом 6 частини 1 статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що надає йому право на призначення йому дострокової пенсії за віком, а саме: трудовий договір з позивачем розірвано з ініціативи власника у зв'язку із змінами в організації виробництва - позивача звільнено за скороченням чисельності та штатом працівників за п.1 ст.40 КЗпП України, що підтверджується записом трудової книжки; на день звільнення вік позивача 59 років 1 місяць, отже позивачу залишилося не більше ніж півтора року до досягнення пенсійного віку, встановленого статтею 26 цього Закону (60 років); умова реєстрації у державній службі зайнятості та відсутності підходящої для них роботи, якщо є страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченому абзацом першим частини першої статті 28 цього Закону, підтверджується доказами, наявними в матеріалах справи; зарахований відповідачем страховий стаж позивача склав 40 років 00 місяців 24 дні, що є достатнім для призначення пенсії у відповідності до вимог абзацу 2 статті 26 Закону № 1058-IV.
За таких обставин, враховуючи, що позивач набув на дострокову пенсію за віком, належним та правильним способом захисту порушених прав позивача буде прийняття рішення про зобов'язання відповідача призначити позивачу з 11.10.2024 пенсію за віком відповідно до пункту 6 частини 1 статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Ухвалою суду від 17.07.2025 відстрочено позивачу сплату судового збору в розмірі 968,96 грн за подання до суду позовної заяви до ухвалення судового рішення у цій справі.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
У зв'язку з тим, що позов задовольняється повністю, судові витрати, належать відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача до Державного бюджету України у загальному розмірі 968,96 грн.
Питання по витратам на правову допомогу не вирішується, оскільки представником позивача доказів їх понесення не надано.
Керуючись статтями 2, 9, 72, 77, 90, 94, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (ідентифікаційний номер 21084076, місцезнаходження: Рівненська область, Рівненський р-н, м. Рівне, вул. Борисенка Олександра, буд. 7) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 25.06.2025 року за №121130004830 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 відповідно до п.6 ч.1 ст.115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області призначити ОСОБА_1 з 11.10.2024 пенсію за віком відповідно до пункту 6 частини 1 статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області до Державного бюджету України витрати з судового збору в розмірі 968,96 грн (дев'ятсот шістдесят вісім гривень 96 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.В. Захарова