про залишення позовної заяви без руху
18 вересня 2025 року Київ № 320/45273/25
Суддя Київського окружного адміністративного суду Басай О.В., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Державної служби морського і внутрішнього водного транспорту та судноплавства України (Адміністрація судноплавства) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до Державної служби морського і внутрішнього водного транспорту та судноплавства України (Адміністрація судноплавства), в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Державної служби морського і внутрішнього водного транспорту та судноплавства України (Адміністрації судноплавства) щодо не внесення свідоцтв фахівця ОСОБА_1 до бази даних вебпорталу marad.gov.ua, наслідком чого є неможливості проходження верифікації на такому вебпорталі;
- зобов'язати внести отримані свідоцтва фахівця до бази вебпорталу vrf.marad.gov.ua для можливості верифікації на сайті таких документів: свідоцтво фахівця № 1518099 - медичний догляд на борту судна; свідоцтво фахівця № 1518121 - ознайомлення, початкова підготовка та інструктаж з питань безпеки для всіх моряків; свідоцтво фахівця № 1518248 - судноводіння з використанням радіолокатора, радіолокаційної прокладки та використання ЗАРП, робота на містку, пошук та порятунок (рівень управління); свідоцтво фахівця № 1518269 - особа командного складу, відповідальна за охорону судна (офіцер з охорони судна); свідоцтво фахівця № 1518159 - фахівець з рятувальних шлюпок, рятувальних плотів та чергових шлюпок, що не є швидкісними черговими шлюпками; свідоцтво фахівця № 1518145 - боротьба з пожежою за розширеною програмою; свідоцтво фахівця № 1518256 - підготовка кандидатів на підтвердження загального диплому оператора ГМЗЛБ; свідоцтво фахівця № 1518208 - надання першої медичної допомоги; свідоцтво фахівця № 1518260 - використання електронних картографічних та навігаційно-інформаційних систем (ЕКНІС); свідоцтво фахівця № 1518219 - управління складом навігаційної вахти на містку (рівень управління); свідоцтво фахівця № 1527349 - перевезення небезпечних вантажів;
- зобов'язати Державну службу морського і внутрішнього водного транспорту та судноплавства України (Адміністрації судноплавства), керуючись пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України № 1499, замінити ОСОБА_1 кваліфікаційні документи моряка, видані до введення в дію цієї постанови, без вимоги додаткових документів, які не були передбачені на момент видачі дипломів ОСОБА_1 та додатків до них (оскільки ОСОБА_1 подавав документи на оновлення дипломів і додатків до них у 2022 році, їх видали на підставі стажу капітана (більше 12 місяців за останні 5 років) і в той час ОСОБА_1 не мав здавати кваліфікаційний іспит відповідно до вимог законодавства, тож не має і не може мати такий документ як "сертифікату про успішне складення комп'ютерного іспиту", який наразі потрібен для здійснення заміни кваліфікаційних документів ОСОБА_1 відповідно до вимог пункту 15 додатку 8 Положення, де передбачено перелік документів, що подаються для отримання кваліфікаційного документа на заміну виданого до набрання чинності Постанови, отже ця вимога є незаконною по причині неможливості її реалізації), документи які треба лише замінити на бланки нового зразка з тими ж датами дійсності що і старі зразки не можуть підлягати заміні з підстав яких не існувало під час їх отримання в 2022 році), і які є чинними, на кваліфікаційні документи, що видаються відповідно до Постанови, із строком дії, який має кваліфікаційний документ, що заміняється, а саме такі документи: диплом капітана далекого плавання від 28.11.2022 № 20613/2022/08; підтвердження до диплома від 28.11.2022 № 20613/2022/08; диплом Радіооператора Загальний оператор ГМЗЛБ від 28.11.2022 № 20611/2022/08; підтвердження до диплома від 28.11.2022 № 20611/2022/08.
Відповідно до частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Вирішуючи питання про відкриття провадження в адміністративній справі за цим адміністративним позовом, суд зазначає таке.
Відповідно до частини третьої статті 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку та розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення та звільнення від сплати встановлюються законом (частина друга статті 132 КАС України).
Відповідно до абзацу 1 частини першої статті 3 Закону України "Про судовий збір" від 08 липня 2011 р. № 3674-VI (далі - Закон № 3674-VI) судовий збір справляється, зокрема за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Згідно з підпунктом 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону № 3674-VI за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано, фізичною особою встановлюється ставка судового збору 0,4 розміри прожиткового мінімуму для працездатних осіб (згідно з Законом України "Про Державний бюджет України на 2025 рік", з 01.01.2025 встановлено прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць - у сумі 3 028 гривень).
Частиною третьою статті 4 Закону № 3674-VI передбачено, що за подання до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
У разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру (абзац 2 частини третьої статті 6 Закону № 3674-VI).
Відповідно до частин першої та другої статті 9 Закону № 3674-VI судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України.
Суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.
Зі змісту позовної заяви випливає, що в ній одночасно заявлено три вимоги немайнового характеру. Сума судового збору за звернення позивача з вимогами немайнового характеру становить 2 906,88 грн ((3 х ((3 028,00 грн х 0,4) х 0,8)). Позивач надав до суду докази сплати судового збору на суму 2 422,40 грн. Таким чином, вказаний недолік позивач має усунути шляхом подання до суду документа про доплату судового збору.
Суд звертає увагу позивача на те, що інформація щодо реквізитів сплати судового збору за подання позовних заяв до Київського окружного адміністративного суду є загальнодоступною, оприлюднена на офіційному веб-порталі "Судова влада України" за інтернет-адресою http://adm.ko.court.gov.ua/sud1070/gromadyanam/tax/, а також розміщена на інформаційних стендах Київського окружного адміністративного суду.
Згідно з частинами першої і другої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Зазначені обставини вказують на невідповідність позовної заяви вимогам процесуального законодавства, у зв'язку з чим суд, враховуючи положення статті 169 КАС України, вважає за необхідне залишити позовну заяву без руху та встановити строк для усунення недоліків позовної заяви.
При цьому необхідно зазначити, що залишення позовної заяви без руху не є обмеженням у доступі до правосуддя. Так, згідно з практикою Європейського суду з прав людини, сформульовану, зокрема, в рішеннях від 20 травня 2010 р. у справі "Пелевін проти України" (п. 27), від 30 травня 2013 року у справі "Наталія Михайленко проти України" (п. 31) зазначено, що право на доступ до суду не є абсолютним та може підлягати обмеженням, зокрема, щодо умов прийнятності скарг, оскільки право на доступ до суду за своєю природою потребує регулювання державою: регулювання може змінюватися у часі та місці відповідно до потреб та ресурсів суспільства та окремих осіб.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Залишити без руху позовну заяву ОСОБА_1 до Державної служби морського і внутрішнього водного транспорту та судноплавства України (Адміністрація судноплавства) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.
Встановити позивачу десятиденний строк з дня вручення копії цієї ухвали для усунення недоліків позовної заяви, зазначених у мотивувальній частині ухвали.
Роз'яснити позивачеві, що якщо недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, не будуть усунуті у встановлений судом строк, позовна заява буде повернута відповідно до пункту 1 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
Копію ухвали надіслати (вручити) позивачу (представнику).
Ухвала набирає законної сили з дати її підписання суддею та не оскаржується. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Басай О.В.