Рішення від 18.09.2025 по справі 320/8105/24

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 вересня 2025 року справа №320/8105/24

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дудіна С.О., розглянув у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області та Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії.

Суть спору: до Київського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області та Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, у якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області №932440815420 від 12.04.2023 про відмову в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 ;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області з 01.04.2023 провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років у зв'язку із призначенням на вищу посаду з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивачка зазначила, що вона отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII (далі-Закон №1697-VII, в редакції, яка була чинна на момент виникнення спірних правовідносин) та продовжує працювати в органах прокуратури.

Позивачка зазначила, що спірним рішенням їй відмовлено у перерахунку пенсії відповідно до ст.86 Закону №1697-VII у зв'язку із збільшенням заробітної плати.

Позивачка не погоджується з прийняття відповідачем спірного рішення, оскільки з дня набрання чинності рішенням № 7-р(II)/2019 Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року, чинне законодавство визначає, що підставою для перерахунку пенсії працюючим пенсіонерам прокуратури є підвищення заробітної плати діючим працівникам прокуратури.

З огляду на вказане, позивачка вважає, що вона має право на перерахунок пенсії на підставі виданих Офісом Генерального прокурора довідки про складові заробітної плати/грошового забезпечення від 29.03.2023 №21-67зп та довідки про складові заробітної плати від 29.03.2023 №21-67зп.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 27.02.2024 відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області, заперечуючи проти позовних вимог, зазначило, що оскільки позивачка є пенсіонеркою, яка працює в органах прокуратури, то на неї поширюються положення п.13-1 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та статті 86 Закону №1697-VII, відповідно до яких пенсія на період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених Законом №1697-VII, виплачуються у розмірі, обчисленому відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідач зауважив, що розмір пенсії позивачки до виплати після перерахунку зменшується і становить 6666,92 грн. (до перерахунку 7262,68 грн.).

З огляду на вказане підстави для перерахунку пенсії позивачки відсутні.

Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області, заперечуючи проти позовних вимог,зазначило, що спірним рішенням позивачці відмовлено у перерахунку пенсії у зв'язку зі зменшенням розміру її пенсії.

Відповідно до частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Учасники справи з клопотанням про розгляд справи у судовому засіданні до суду не звертались.

З урахуванням викладеного, розгляд справи судом здійснено у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є пенсіонером, перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону №1697-VII.

З матеріалів справи вбачається, що з 02.01.2020 по теперішній час позивачка працює прокурором в Офісі Генерального прокурора.

Судом встановлено, що позивачка звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області із заявою про перерахунок пенсії від 05.04.2023 у зв'язку із збільшенням розміру її заробітної плати відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону №1697-VII.

До вказаної заяви були додані довідка Офісу Генерального прокурора про складові заробітної плати/грошового забезпечення від 29.03.2023 №21-67зп та довідка Офісу Генерального прокурора про складові заробітної плати від 29.03.2023 №21-67зп.

Вказана заява за принципом екстериторіальності була передана для розгляду Головному управлінню Пенсійного фонду України у Львівській області, яким за результатами розгляду заяви було прийнято рішення від 12.04.2023 №932440815420 про відмову у здійсненні перерахунку пенсії.

У вказаному рішенні відповідач зазначив, що оскільки позивачка на дату подання заяви працює в органах прокуратури виплата пенсії має здійснюватися згідно норм Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Так, при проведені перерахунку пенсії відповідно до заяви ОСОБА_1 від 05.04.2023 розмір пенсії до виплати зменшується і становить 6666,92 грн. (до перерахунку становила 7262,68 грн.).

Відповідач зазначив, що підстави для здійснення позивачці перерахунку пенсії відповідно до ст.86 Закону №1697-VII згідно поданої заяви відсутні.

Не погоджуючись із спірним рішенням, позивачка звернулась з даним позовом до суду, з приводу чого суд зазначає таке.

Правові засади організації і діяльності прокуратури України, статус прокурорів, порядок здійснення прокурорського самоврядування, а також систему прокуратури України визначає Закон № 1697-VII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Частиною другою статті 86 Закону №1697-VІІ визначено, що пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Згідно з частиною двадцятою статті 86 Закону №1697-VІІ умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Рішенням Другого сенату Конституційного Суду України №7-р(II)/2019 від 13.12.2019 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини 20 статті 86 Закону № 1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Положення частини 20 статті 86 Закону № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Конституційний Суд України в пункті 3 вказаного рішення по справі №7-р(II)/2019 від 13.12.2019 установив такий порядок виконання ухваленого Рішення:

«- частина 20 статті 86 Закону від 14.10.2014 №1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;

- частина 20 статті 86 Закону від 14.10.2014 №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: « 20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».

У постанові від 20 січня 2021 року (справа №560/2120/20) Велика Палата Верховного Суду за наслідком перегляду рішення Верховного Суду від 14 вересня 2020 року прийнятого у зразковій справі сформувала правовий висновок, відповідно до якого з 13 грудня 2019 року особи, яким пенсії призначені відповідно до Закону № 1789-ХІІ або Закону № 1697-VII, мають право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівників прокуратури (зокрема, на підставі Постанови № 657); такі пенсії перераховуються з 13 грудня 2019 року.

Водночас Велика палата Верховного Суду у даному рішенні зазначила обставини зразкової справи, які обумовлюють типове застосування норм матеріального права, а саме: а) позивачем є особа, яка отримує пенсію, призначену відповідно до Закону № 1789-ХІІ або Закону № 1697-VII; б) предметом спору є перерахунок пенсії відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону №1697-VII після ухвалення Рішення КСУ № 7-р(ІІ)/2019.

На інше застосування норм матеріального права, ніж у зразковій справі, можуть впливати істотні розбіжності у фабулах справ.

Згідно з абзацом 4 частини п'ятнадцятої статті 86 Закону №1697-VII з 1 січня 2018 року пенсія, призначена відповідно до цієї статті, у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії/щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених цим Законом, законами України «Про статус народного депутата України», «Про державну службу», «Про судоустрій і статус суддів», виплачується в розмірі, обчисленому відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього Закону поновлюється.

Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

За змістом пунктів 13.1, 13-2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV з 1 жовтня 2017 року пенсії, призначені після набрання чинності Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (крім осіб з інвалідністю I та II груп, осіб з інвалідністю внаслідок війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») на умовах законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про наукову і науково-технічну діяльність» у період роботи на посадах державної служби, визначених Законом України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII, а також на посадах та на умовах, передбачених законами України «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», виплачуються у розмірі, обчисленому відповідно до цього Закону.

Після звільнення з роботи виплата пенсії, призначеної відповідно до зазначених законів, поновлюється.

Виплата працюючим пенсіонерам у період роботи на інших посадах пенсій, призначених на умовах законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про наукову і науково-технічну діяльність», з 1 жовтня 2017 року поновлюється у розмірах, що були встановлені відповідними законами.

Максимальний розмір пенсії, призначеної на умовах законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про наукову і науково-технічну діяльність» (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), не може перевищувати десяти розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Зміст наведених норм права дає підстави дійти висновку, що працівнику органів прокуратури, якому призначено пенсію відповідно до Закону №1697-VII та який продовжує працювати на посадах, які дають право на призначення пенсії/щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених Законом № 1697-VII, законами України «Про статус народного депутата України», «Про державну службу», «Про судоустрій і статус суддів», відповідно до абзацу 4 частини п'ятнадцятої статті 86 Закону №1697-VII пенсія виплачується у розмірі, обчисленому відповідно до Закону №1058-IV. Після звільнення із вказаних посад, розмір пенсії обчислюється за нормами Закону №1697-VII.

З огляду на те, що позивачка є пенсіонеркою, яка працює на посаді та на умовах, передбачених Законом України «Про прокуратуру» та не відноситься до осіб з інвалідністю I та II груп, осіб з інвалідністю внаслідок війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", суд дійшов висновку про те, що в даному випадку, на позивачку поширюються положення п.13-1 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та абзацу четвертого частини п'ятнадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру», відповідно до яких пенсія на період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про прокуратуру», виплачуються у розмірі, обчисленому відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 21.02.2022 у справі №380/4215/20.

Отже, враховуючи, що позивачці на законних засадах нараховується та виплачується пенсія відповідно до Закону №1058-IV, як працюючому пенсіонеру органів прокуратури, підстав для перерахунку та виплати пенсії згідно ст.86 Закону №1697-VII та довідок Офісу Генерального прокурора від 29.03.2023 №21-67зп немає.

Аналогічний висновок викладений Верховним Судом у постанові від 09.11.2022 у справі №340/1307/20.

У вказаній справі колегія суддів Верховного Суду зазначила, що виплата призначеної позивачу пенсії відповідно до Закону України «Про прокурату» буде поновлено у разі виникнення обставин зазначених у цьому Законі та у пункті 13-1 Розділу XV Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

У спірному рішенні Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області, відмовляючи позивачці у перерахунку пенсії, зазначило, що при проведені перерахунку пенсії відповідно Закону №1058-IV розмір пенсії позивачки до виплати зменшується і становить 6666,92 грн. (до перерахунку становила 7262,68 грн.).

Відповідно до пункту 4 Прикінцевих положень Закону №1058-IV у разі якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

При цьому, суд звертає увагу на те, що позивач не оспорює у даній справі правильність визначення відповідачем розміру його пенсії після здійснення перерахунку відповідно до Закону №1058-IV.

З огляду на вказане, суд дійшов висновку про те, що Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області правомірно відмовило позивачці у перерахунку її пенсії.

Таким чином, позовні вимоги не підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись статтями 243-246,250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Дудін С.О.