Рішення від 18.09.2025 по справі 361/675/24

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 вересня 2025 року м. Київ № 361/675/24

Київський окружний адміністративний суд у складі судді Жукової Є.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників адміністративну справу,

за позовом ОСОБА_1

до Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Броварського району Київської області

про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

ОСОБА_1 (позивач/ ОСОБА_1 ) звернувся до Броварського міськрайонного суду Київської області з позовом до Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Броварського району Київської області (відповідач), в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Броварського району Київської області, щодо забезпечення ОСОБА_1 санаторно-курортним лікуванням, як особі з інвалідністю внаслідок війни за рахунок місцевого бюджету в розмірі 80 відсотків від загальної вартості путівки.

- зобов'язати Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Броварського району Київської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 оплачену суму 5250,00 грн як доплату за санаторно-курортне лікування в ДП Санаторій «Конча-Заспа».

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначає, що компенсація оплати вартості путівки в розмірі 80% від загальної вартості путівки для інваліда війни ІІ групи в чинному законодавстві не передбачена, тому лише часткове забезпечення особи як інваліда війни санаторно-курортним лікуванням з місцевого бюджету є протиправним.

Ухвалою Броварського міськрайонного суду Київської області від 23 січня 2024 року справу передано на розгляд до Київського окружного адміністративного суду.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 14 червня 2024 року позовну заяву розподілено судді Жуковій Є.О.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 24 червня 2024 року відкрито провадження у справі № 361/675/24, суд ухвалив здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи, витребувано від відповідача всі матеріали, що були або мали бути взяті до уваги при прийнятті спірного рішення, вчинення бездіяльності/дій, встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позов.

Відповідно до довідки про доставку електронного листа, документ в електронному вигляді «Ухвала про відкриття спрощеного провадження без проведення судового засідання» від 26.06.2024 по справі № 361/675/24 доставлено до електронного кабінету Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Броварського району Київської області 25.06.2024 о 23:40, до електронної скриньки ОСОБА_1 12.07.2024.

25 липня 2024 року до відділу документального забезпечення та контролю (канцелярія) Київського окружного адміністративного суду від представника Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Броварського району Київської області надійшов відзив на позовну заяву.

Відповідач вважає позовну заяву необґрунтованою та безпідставною. Зазначає, що згідно зі ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» оздоровлення ветеранів війни на 2023 рік призупинено, таким чином, кошти з державного бюджету на оздоровлення ветеранів війни у 2023 році не надходили, гранична вартість путівки на 2023 рік не визначалась. Разом з тим, рішенням Броварської міської ради Броварського району Київської області від 23.12.2021 № 604-19-08 затверджено Програму, якою передбачено забезпечення санаторно-курортним лікуванням зазначеної категорії громадян та встановлено обсяг фінансування на 2023 рік. При цьому, визначена гранична вартість становить 21 000,00 грн.

За добровільною згодою позивач підписав тристоронню угоду на санаторно-курортне лікування за кошти з місцевого бюджету, яку він особисто підписав, вартість путівки згідно договору складала 26250 грн, в той час як граничний розмір становив 21 000,00 грн. Умовою договору передбачено, що доплату в розмірі 5250 грн позивач здійснює за рахунок власних коштів.

30 серпня 2024 року до відділу документального забезпечення та контролю (канцелярія) Київського окружного адміністративного суду від ОСОБА_1 надійшла відповідь на відзив, в якій позивач вказує, що він звертався до відповідача з заявою про забезпечення санаторно-курортним лікуванням як інвалід внаслідок війни, що має особливі потреби, з посиланням на норму ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», де передбачені пільги особам з інвалідністю внаслідок війни, а також посилається на абз. 5 п. в постанови КМУ від 04.02.2023. Зазначає, що розмір грошової компенсації у сумі 21000 грн відповідно до Положення виплачується, якщо особа не скористалась своїм правом на лікування, а також посилається на п. 2 постанови КМУ від 17.06.2004 № 785 щодо стовідсоткової грошової компенсації середньої вартості путівки особам з інвалідністю І і ІІ групи.

30 серпня 2024 року до відділу документального забезпечення та контролю (канцелярія) Київського окружного адміністративного суду від представника Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Броварського району Київської області надійшли заперечення проти відповіді на відзив, в яких відповідач вказує про помилковість посилання на Порядок № 785 та вказує про чинність Положення, розробленого відповідно до Програми.

З метою додержання розумного строку розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, суд визнав за можливе розгляд справи здійснювати за наявними матеріалами.

Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 є інвалідом 2 групи та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни-інвалідів війни (посвідчення серія НОМЕР_1 ).

19 січня 2023 року ОСОБА_1 як особа з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи УБД звернувся до Броварського міського голови з заявою про забезпечення його санаторно-курортним лікуванням шляхом надання санаторно-курортної путівки до санаторію/укладення тристороннього договору із санаторієм ДП «Санаторій «Конча-Заспа» на травень місяць (з 22.05.2023), керуючись нормою п. 3 ч. 1 ст. 12 «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» з врахуванням рішення КСУ № 10-рп/2008 від 22.05.2008.

На вказану заяву Виконавчий комітет Броварської міської ради Броварського району Київської області листом від 01.02.2023 № 456/5.01-11.1 повідомив, що відповідно до Програми з надання соціальної та правової допомоги демобілізованим військовослужбовцям та військовослужбовцям, які брали (беруть) участь в антитерористичній операції/операції Об'єднаних сил, їх сім'ям, постраждалим учасникам Революції Гідності, бійцям добровольцям АТО та борцям за незалежність України у XX столітті на 2022-2026 роки, затвердженої рішенням Броварської міської ради Броварського району Київської області від 23.12.2021 № 604-19-08, на оздоровлення зазначених програмою громадян на 2023 рік виділено кошти з місцевого бюджету в сумі 100,0 тис.грн. Доводимо до відома, що після того, як буде визначено розмір граничної вартості санаторно-курортної путівки для осіб з інвалідністю внаслідок війни з числа учасників АТО, до обраного вами санаторію «Конча-Заспа» буде направлено лист щодо згоди прийняти вас на санаторно-курортне лікування. Після надходження гарантійного листа від санаторію щодо вашого оздоровлення з 22.05.2023 буде укладено тристоронню угоду та видано вам договір на оздоровлення.

27 квітня 2023 року за вх. № 3905/5 до Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Броварського району Київської області від ДП «Санаторій «Конча-Заспа» надійшов гарантійний лист, в якому ДП «Санаторій «Конча-Заспа» надає згоду на укладення договру про надання послуг з санаторно-курортного лікування за рахунок коштів Державного бюджету України інваліду війни з числа учасників АТО - ОСОБА_1 .

Вартість путівки для осіб з інвалідністю в одномісний номер ІІ корпус терміном на 21 день з 29.05.2023 по 18.06.2023, профіль захворювання нервової системи, становить 36 330 грн (без ПДВ).

01 травня 2023 року ОСОБА_1 як особа з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи УБД звернувся до Броварського міського голови з заявою, в якій просив провести оплату за надання послуг з санаторно-курортного лікування ОСОБА_1 як інваліду війни ІІ групи відповідно до гарантійного листа ДП «Санаторій «Конча-Заспа» та керуючись нормами постанови Кабінету Міністрів України від 04.02.2023 № 120 «Деякі питання соціально захисту осіб з інвалідністю».

На вказану заяву Виконавчий комітет Броварської міської ради Броварського району Київської області листом від 08.05.2023 № 1945/5.01-11.1 повідомив, що відповідно до Програми з надання соціальної та правової допомоги демобілізованим військовослужбовцям та військовослужбовцям, які брали (беруть) участь в антитерористичній операції/операції Об'єднаних сил, їх сім'ям, постраждалим учасникам Революції Гідності, бійцям добровольцям АТО та борцям за незалежність України у XX столітті на 2022-2026 роки, затвердженої рішенням Броварської міської ради Броварського району Київської області від 23.12.2021 № 604-19-08, на оздоровлення зазначених програмою громадян на 2023 рік виділено кошти з місцевого бюджету в сумі 100,0 тис.грн. Забезпечення санаторно-курортним лікуванням вищезазначеної категорії громадян за кошти місцевого бюджету проводиться відповідно до Положення, затвердженого рішенням виконавчого комітету Броварської міської ради Броварського району Київської області від 12.07.2022 № 323.

Згідно з Положенням забезпечення осіб санаторно-курортними путівками проводиться шляхом безготівкового перерахування коштів санаторно-курортним закладам, які мають ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики, за надані послуги відповідно до укладених договорів на підставі актів приймання - передачі послуг у розмірі встановленої граничної вартості путівки.

Гранична вартість санаторно-курортної путівки для оздоровлення вищезазначеної категорії громадян затверджується виконавчим комітетом Броварської міської ради Броварського району Київської області, виходячи з розміру граничної вартості санаторно-курортної путівки, який затверджується наказами Міністерства у справах ветеранів України.

Для забезпечення санаторно-курортним лікуванням осіб з інвалідністю внаслідок війни з числа учасників АТО, постраждалих учасників та бійців-добровольців вона затверджена в розмірі 13881,00 грн (661 грн за один ліжко-день) без ПДВ. Компенсація за доплату, пов'язану з поліпшенням умов проживання в санаторії, не передбачена.

Повідомлено, що після того, як позивач оздоровиться у санаторно-курортному закладі, кошти в сумі 13881,00 грн будуть перераховані закладу за надані послуги у відповідності до укладеної трьохсторонньої угоди.

17 липня 2023 року ОСОБА_1 як особа з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи УБД звернувся до Броварського міського голови з повторною заявою, в якій просив забезпечити його санаторно-курортним лікуванням шляхом надання санаторно-курортної путівки до санаторію/укладення тристороннього договору із санаторієм ДП «Санаторій «Конча-Заспа» на липень-серпень 2023 року, керуючись нормою п. 3 ч. 1 ст. 12 «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» з врахуванням рішення КСУ № 10-рп/2008 від 22.05.2008 на дотримання п. 9 постанови КМУ від 22.02.2006 № 187 «Про затвердження Порядку забезпечення санаторно-курортними путівками деяких категорій громадян та виплати їм компенсації вартості самостійного санаторно-курортного лікування структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі їх утворення (крім м. Києва) рад».

Листом від 26 липня 2023 року № 3318/5.01-11.1 Виконавчий комітет Броварської міської ради Броварського району Київської області повідомив, що ДП «Санаторій «Конча-Заспа» надав згоду на укладення трьохсторонньої угоди про надання позивачу послуг з санаторно-курортного лікування з 21.08.2023. Для отримання договору щодо санаторно-курортного лікування в санаторії «Конча-Заспа» вам потрібно звернутись до управління соціального захисту населення Броварської міської ради Броварського району Київської області.

Згідно з гарантійним листом ДП «Санаторій «Конча-Заспа» надає згоду на укладення договору про надання послуг з санаторно-курортного лікування за рахунок коштів Державного бюджету України інваліду війни з числа учасників АТО - ОСОБА_1 з 21.08.2023.

Вартість путівки терміном на 21 день (з 21.08.2023 по 10.09.2023, профіль захворювання нервової системи), становить 26 250 грн (без ПДВ).

29 серпня 2023 року ОСОБА_1 як особа з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи УБД звернувся до Броварського міського голови з заявою, в якій повідомив, що 28 серпня 2023 року він отримав три примірники договору № 13 про забезпечення санаторно-курортним лікуванням ветеранів війни, які приймали участь в антитерористичній операції/операції Об'єднаних сил та ветеранів війни, що брали/беруть участь в заходах щодо забезпечення відсічі збройної агресії російської федерації, постраждалим учасникам Революції Гідності, бійцям добровольцям АТО та борцям за незалежність України у XX столітті шляхом відшкодування компенсації вартості путівок санаторно-курортним закладам. Ознайомившись зі змістом договору, вважає за необхідне звернутись з пропозицією про укладання додаткової угоди з урахуванням пропозицій позивача на дотримання п. 2 та п. 8 постанови КМУ від 22.02.2006 № 187. Долучено проект додаткової угоди.

Листом від 14 вересня 2023 року № 4189/5.01-11.1 Виконавчий комітет Броварської міської ради Броварського району Київської області повідомив, що згідно Закону України від 03.11.2023 року № 2710-IХ оздоровлення ветеранів війни на 2023 рік призупинено. Кошти з державного бюджету на оздоровлення ветеранів війни в 2023 році не надходять, гранична вартість путівки на 2023 рік не визначалась.

Наразі повідомляємо, що для забезпечення соціального захисту ветеранів війни, які приймали участь в АТО та ветеранів війни, що брали/беруть участь в заходах щодо забезпечення відсічі збройної агресії російської федерації, рішенням Броварської міської ради Броварського району Київської області від 23.12.2021 року Nє 604-19-08 затверджено Програму з надання соціальної та правової допомоги демобілізованим військовослужбовцям та військовослужбовцям, які брали (беруть) участь в антитерористичній операції операції Об?єднаних сил, їх сім?ям, постраждалим учасникам Революції Гідності, бійцям - добровольцям АТО та борцям за незалежність України у ХХ столітті на 2022-2026роки.

Одним із заходів програми передбачено санаторно-курортне лікування ветеранів війни, які приймали участь в АТО та ветеранів війни, що брали/беруть участь в заходах щодо відсічі збройної агресії російської федерації, бійців добровольців АТО та борців за незалежність України у ХХ столітті та виділено кошти з місцевого бюджету на 2023 рік в сумі 304 тис.грн. Забезпечення санаторно-курортним лікуванням вищезазначеної категорії громадян за кошти місцевого бюджету проводиться відповідно до Положення, затвердженого рішенням виконавчого комітету Броварської міської ради Броварського району Київської області від 13.06.2023 Nє438.

Положенням затверджено граничну вартість путівки для відшкодування санаторно-курортним закладам за надані послуги та визначено порядок забезпечення санаторно-курортним лікуванням зазначених Програмою громадян. Пунктом 2.6 Положення визначено, що компенсація за доплату, пов?язану з поліпшенням умов проживання в санаторії, не здійснюється.

Повідомлено, що позивач являється особою з інвалідністю внаслідок війни з числа учасників АТО і санаторно-курортне лікування Вам надається відповідно до зазначеної місцевої Програми в порядку затвердженому Положенням за кошти місцевого бюджету, виділених на забезпечення цього заходу програми. Інших коштів на санаторно-курортне лікування ветеранів війни немає.

А тому, Договір № 13 від 04 вересня 2023 року розроблено у відповідності до місцевої Програми та затвердженого Положення.

Виходячи з вищезазначеного, повідомлено, що робити додаткову угоду до договору № 13 від 04 вересня 2023 року в запропонованій позивачем редакції підстав немає.

Наразі повідомлено, що постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.2006 року № 187 затверджується Порядок забезпечення санаторно-курортними путівками деяких категорій громадян та Порядок виплати їм компенсації вартості самостійного санаторно-курортного лікування. Розмір відшкодування санаторно-курортним закладам за надані послуги постановою не визначається.

Так, згідно з Договором № 13 від 04 вересня 2023 року вартість путівки складає 26250 грн 00 коп. Розмір грошової допомоги для компенсації вартості путівки, яку замовник відшкодовує виконавцю, визначено Положенням і становить 21000 грн 00 коп. Доплату в розмірі 5250 грн 00 коп споживач здійснює виконавцю за рахунок власних коштів в день прибуття у санаторно-курортний заклад (п. 2.1-2.3 Договору).

Вказаний Договір було підписано ОСОБА_1 як споживачем, Управлінням соціального захисту населення Броварської міської ради Броварського району Київської області як замовником та ДП «Санаторій «Конча-Заспа» як виконавцем.

Не погодившись із діями відповідача щодо забезпечення позивача санаторно-курортним лікуванням, як особі з інвалідністю внаслідок війни за рахунок місцевого бюджету в розмірі 80 відсотків від загальної вартості путівки, позивач звернувся з цим позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (в редакції, чинній на дату виникнення спірних правовідносин) визначає правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них.

Так, статтею 12 вищевказаного Закону визначено пільги учасникам бойових дій та особам, прирівняним до них. Згідно з п. 3 ч. 1 вказаної статті, учасникам бойових дій надаються такі пільги, зокрема, безоплатне забезпечення санаторно-курортним лікуванням або одержання компенсації вартості самостійного санаторно-курортного лікування. Порядок надання путівок, розмір та порядок виплати компенсації вартості самостійного санаторно-курортного лікування визначаються Кабінетом Міністрів України.

Разом з тим, суд звертає увагу, що дію пункту 3 частини першої статті 12 зупинено на 2023 рік згідно із Законом № 2710-IX від 03.11.2022.

Порядок забезпечення санаторно-курортними путівками деяких категорій громадян та виплати їм компенсації вартості самостійного санаторно-курортного лікування структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі їх утворення (крім м. Києва) рад, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2006 р. № 187 (далі - Порядок № 187, в редакції, чинній на дату виникнення спірних правовідносин) визначає механізм забезпечення структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі їх утворення (крім м. Києва) рад (далі - орган соціального захисту населення) санаторно-курортними путівками (далі - путівки) осіб відповідно до Законів України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», “Про жертви нацистських переслідувань», “Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні», а також механізм забезпечення пільговим санаторно-курортним лікуванням осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, визначених статтею 4 Закону України “Про соціальний і правовий захист осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їхніх сімей», та виплати їм компенсації вартості самостійного санаторно-курортного лікування (далі - компенсація).

Згідно з п. 5, 12, 14 Порядку № 187 путівки видаються особам, зазначеним у пункті 2 цього Порядку, відповідно до медичних рекомендацій з урахуванням пільг, передбачених законодавством для конкретної категорії осіб, в порядку черговості.

Забезпечення путівками, пільговим санаторно-курортним лікуванням або виплата компенсації особам, зазначеним у пункті 2 цього Порядку, здійснюється в межах коштів, передбачених на зазначену мету в державному та місцевих бюджетах на поточний рік.

Гранична вартість путівки та гранична вартість пільгового санаторно-курортного лікування для осіб з інвалідністю та постраждалих осіб визначаються щороку Мінсоцполітики за пропозицією Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю та за погодженням з Мінфіном.

Якщо вартість путівки, пільгового санаторно-курортного лікування або вартість самостійного санаторно-курортного лікування є меншою від граничної вартості путівки та граничної вартості пільгового санаторно-курортного лікування, оплата здійснюється за їх фактичною вартістю.

Доплата, пов'язана з поліпшенням умов проживання особи з інвалідністю або постраждалої особи в санаторно-курортному закладі та продовженням строку її лікування, не здійснюється.

Згідно пункту 22 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», місцеві органи влади наділені повноваженнями затверджувати місцеві цільові програми, в рамках яких передбачати санаторно-курортне лікування осіб з інвалідністю, ветеранів війни та інших категорій осіб, за кошти місцевих бюджетів.

Так, рішенням Броварської міської ради Броварського району Київської області від 23.12.2021 року № 604-19-08 (зі змінами) затверджено Програму з надання соціальної та правової допомоги мобілізованим військовослужбовцям та військовослужбовцям, які брали участь в антитерористичній операції /операції Об?єднаних сил, їх сімей, постраждалим учасникам Революції Гідності, бійцям - добровольцям АТО та борцям за незалежність України у ХХ столітті» на 2022-2026 роки (надалі - Програма), якою передбачено забезпечення санаторно-курортним лікуванням зазначеної категорії громадян та встановлено обсяг фінансування на 2023 рік.

Відповідно до п.2 розділу 2 «Медичне обслуговування військовослужбовців, учасників антитерористичній операції/операції Об?єднаних сил та ветеранів війни, що брали/беруть участь в заходах щодо забезпечення відсічі збройної агресії російської федерації, постраждалих учасників Революції Гідності, бійців-добровольців АТО борців за незалежність України у ХХ столітті» Програми, рішенням виконавчого комітету Броварської міської ради Броварського району Київської області від 13.06.2023 № 438 затверджено Положення про забезпечення санаторно-курортним лікуванням ветеранів війни, які приймали участь в антитерористичній операції/операції Об?єднаних сил та ветеранів війни, що брали /беруть участь в заходах щодо забезпечення відсічі збройної агресії російської федерації, постраждалих учасників Революції Гідності, бійців-добровольців АТО та борців за незалежність України у ХХ столітті (далі - Положення).

Це Положення визначає умови та порядок забезпечення санаторно - курортним лікуванням ветеранів війни, які приймали участь в антитерористичній операції/операції Об?єднаних сил та ветеранів війни, що брали /беруть участь в заходах щодо забезпечення відсічі збройної агресії російської федерації, постраждалих учасників Революції Гідності, бійців-добровольців АТО та борців за незалежність України у ХХ столітті.

Згідно п. 1.3. Положення, забезпечення санаторно-курортними путівками ветеранів війни, які приймали участь в антитерористичній операції/операції Об?єднаних сил та ветеранів війни, що брали /беруть участь в заходах щодо забезпечення відсічі збройної агресії російської федерації, постраждалих учасників Революції Гідності, бійців-добровольців АТО та борців за незалежність України у ХХ столітті (далі особи) здійснюється за рахунок коштів, передбачених у місцевому бюджеті.

Відповідно до п.1.4. Положення, безоплатне забезпечення осіб санаторно-курортними путівками проводиться шляхом безготівкового перерахування коштів санаторно-курортним закладам, які мають ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики, за надані послуги відповідно до укладених договорів на підставі актів приймання - передачі послуг у розмірі встановленої граничної вартості путівки. Якщо вартість путівки нижча за граничну - не більше від фактичної вартості путівки.

Пунктом 1.5. Положення визначена гранична вартість путівки для забезпечення - осіб з інвалідністю внаслідок війни з числа учасників АТО та з числа учасників, що брали/беруть участь в заходах щодо забезпечення відсічі збройної агресії російської федерації, постраждалих учасників Революції Гідності, бійців -добровольців, становить 21000грн. (1000,00грн. за один ліжко-день).

Суд звертає увагу, що як було встановлено вище, зокрема, 17 липня 2023 року ОСОБА_1 як особа з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи УБД звернувся до Броварського міського голови з повторною заявою, в якій просив забезпечити його санаторно-курортним лікуванням шляхом надання санаторно-курортної путівки до санаторію/укладення тристороннього договору із санаторієм ДП «Санаторій «Конча-Заспа» на липень-серпень 2023 року, керуючись нормою п. 3 ч. 1 ст. 12 «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» з врахуванням рішення КСУ № 10-рп/2008 від 22.05.2008 на дотримання п. 9 постанови КМУ від 22.02.2006 № 187 «Про затвердження Порядку забезпечення санаторно-курортними путівками деяких категорій громадян та виплати їм компенсації вартості самостійного санаторно-курортного лікування структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі їх утворення (крім м. Києва) рад».

При цьому, суд звертає увагу, що як вже зазначалось, дію пункту 3 частини першої статті 12 зупинено на 2023 рік згідно із Законом № 2710-IX від 03.11.2022.

Листом від 26 липня 2023 року № 3318/5.01-11.1 Виконавчий комітет Броварської міської ради Броварського району Київської області повідомив, що ДП «Санаторій «Конча-Заспа» надав згоду на укладення трьохсторонньої угоди про надання позивачу послуг з санаторно-курортного лікування з 21.08.2023. Для отримання договору щодо санаторно-курортного лікування в санаторії «Конча-Заспа» вам потрібно звернутись до управління соціального захисту населення Броварської міської ради Броварського району Київської області.

Згідно з гарантійним листом ДП «Санаторій «Конча-Заспа» надає згоду на укладення договору про надання послуг з санаторно-курортного лікування за рахунок коштів Державного бюджету України інваліду війни з числа учасників АТО - ОСОБА_1 з 21.08.2023.

Вартість путівки терміном на 21 день (з 21.08.2023 по 10.09.2023, профіль захворювання нервової системи), становить 26 250 грн (без ПДВ).

29 серпня 2023 року ОСОБА_1 як особа з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи УБД звернувся до Броварського міського голови з заявою, в якій повідомив, що 28 серпня 2023 року він отримав три примірники договору № 13 про забезпечення санаторно-курортним лікуванням ветеранів війни, які приймали участь в антитерористичній операції/операції Об'єднаних сил та ветеранів війни, що брали/беруть участь в заходах щодо забезпечення відсічі збройної агресії російської федерації, постраждалим учасникам Революції Гідності, бійцям добровольцям АТО та борцям за незалежність України у XX столітті шляхом відшкодування компенсації вартості путівок санаторно-курортним закладам. Ознайомившись зі змістом договору, вважає за необхідне звернутись з пропозицією про укладання додаткової угоди з урахуванням пропозицій позивача на дотримання п. 2 та п. 8 постанови КМУ від 22.02.2006 № 187. Долучено проект додаткової угоди.

Листом від 14 вересня 2023 року № 4189/5.01-11.1 Виконавчий комітет Броварської міської ради Броварського району Київської області повідомив, що згідно Закону України від 03.11.2023 року № 2710-IХ оздоровлення ветеранів війни на 2023 рік призупинено. Кошти з державного бюджету на оздоровлення ветеранів війни в 2023 році не надходять, гранична вартість путівки на 2023 рік не визначалась.

Наразі повідомляємо, що для забезпечення соціального захисту ветеранів війни, які приймали участь в АТО та ветеранів війни, що брали/беруть участь в заходах щодо забезпечення відсічі збройної агресії російської федерації, рішенням Броварської міської ради Броварського району Київської області від 23.12.2021 року Nє 604-19-08 затверджено Програму з надання соціальної та правової допомоги демобілізованим військовослужбовцям та військовослужбовцям, які брали (беруть) участь в антитерористичній операції операції Об?єднаних сил, їх сім?ям, постраждалим учасникам Революції Гідності, бійцям - добровольцям АТО та борцям за незалежність України у ХХ столітті на 2022-2026 роки.

Одним із заходів програми передбачено санаторно-курортне лікування ветеранів війни, які приймали участь в АТО та ветеранів війни, що брали/беруть участь в заходах щодо відсічі збройної агресії російської федерації, бійців добровольців АТО та борців за незалежність України у ХХ столітті та виділено кошти з місцевого бюджету на 2023 рік в сумі 304 тис.грн. Забезпечення санаторно-курортним лікуванням вищезазначеної категорії громадян за кошти місцевого бюджету проводиться відповідно до Положення, затвердженого рішенням виконавчого комітету Броварської міської ради Броварського району Київської області від 13.06.2023 № 438.

Положенням затверджено граничну вартість путівки для відшкодування санаторно-курортним закладам за надані послуги та визначено порядок забезпечення санаторно-курортним лікуванням зазначених Програмою громадян. Пунктом 2.6 Положення визначено, що компенсація за доплату, пов?язану з поліпшенням умов проживання в санаторії, не здійснюється.

Повідомлено, що позивач являється особою з інвалідністю внаслідок війни з числа учасників АТО і санаторно-курортне лікування Вам надається відповідно до зазначеної місцевої Програми в порядку затвердженому Положенням за кошти місцевого бюджету, виділених на забезпечення цього заходу програми. Інших коштів на санаторно-курортне лікування ветеранів війни немає.

А тому, Договір № 13 від 04 вересня 2023 року розроблено у відповідності до місцевої Програми та затвердженого Положення.

Виходячи з вищезазначеного, повідомлено, що робити додаткову угоду до договору № 13 від 04 вересня 2023 року в запропонованій позивачем редакції підстав немає.

В подальшому, як підтверджується матеріалами справи, ОСОБА_1 як споживачем, Управлінням соціального захисту населення Броварської міської ради Броварського району Київської області як замовником та ДП «Санаторій «Конча-Заспа» як виконавцем було підписано Договір № 13 від 04 вересня 2023 року, згідно з яким вартість путівки складає 26250 грн 00 коп. Розмір грошової допомоги для компенсації вартості путівки, яку замовник відшкодовує виконавцю, визначено Положенням і становить 21000 грн 00 коп. Доплату в розмірі 5250 грн 00 коп споживач здійснює виконавцю за рахунок власних коштів в день прибуття у санаторно-курортний заклад (п. 2.1-2.3 Договору).

Суд констатує, що вказаний договір підписаний самим позивачем, отже, ОСОБА_1 погодився з його умовами, зокрема, і ціною, розміром компенсації та сумою доплати.

Тобто, позивач свідомо, добровільно скористався умовами, що передбачені місцевою Програмою та затвердженим Положенням, п. 1.5 якого передбачає, що визначена гранична вартість путівки для забезпечення - осіб з інвалідністю внаслідок війни з числа учасників АТО та з числа учасників, що брали/беруть участь в заходах щодо забезпечення відсічі збройної агресії російської федерації, постраждалих учасників Революції Гідності, бійців -добровольців, становить 21000грн. (1000,00грн. за один ліжко-день).

При цьому, суд звертає увагу, що предметом оскарження в цій справі є дії Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Броварського району Київської області, щодо забезпечення ОСОБА_1 санаторно-курортним лікуванням, як особі з інвалідністю внаслідок війни за рахунок місцевого бюджету в розмірі 80 відсотків від загальної вартості путівки, та, відповідно, наявність підстав для зобов'язання Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Броварського району Київської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 оплачену суму 5250,00 грн як доплату за санаторно-курортне лікування в ДП Санаторій «Конча-Заспа».

Разом з тим, суд зауважує, що при забезпеченні ОСОБА_1 санаторно-курортним лікуванням, як особі з інвалідністю внаслідок війни за рахунок місцевого бюджету в сумі 21000,00 грн, відповідач діяв у відповідності до рішення Броварської міської ради Броварського району Київської області від 23.12.2021 року № 604-19-08, яким затверджено Програму з надання соціальної та правової допомоги мобілізованим військовослужбовцям та військовослужбовцям, які брали участь в антитерористичній операції /операції Об?єднаних сил, їх сімей, постраждалим учасникам Революції Гідності, бійцям - добровольцям АТО та борцям за незалежність України у ХХ столітті» на 2022-2026 роки, а також рішення виконавчого комітету Броварської міської ради Броварського району Київської області від 13.06.2023 № 438, яким затверджено Положення про забезпечення санаторно-курортним лікуванням ветеранів війни, які приймали участь в антитерористичній операції/операції Об?єднаних сил та ветеранів війни, що брали /беруть участь в заходах щодо забезпечення відсічі збройної агресії російської федерації, постраждалих учасників Революції Гідності, бійців-добровольців АТО та борців за незалежність України у ХХ столітті, оскільки останнє визначає граничну вартість путівки для забезпечення - осіб з інвалідністю внаслідок війни з числа учасників АТО в сумі саме 21 000 грн.

До того, як вже було вказано вище, ОСОБА_1 як споживачем, Управлінням соціального захисту населення Броварської міської ради Броварського району Київської області як замовником та ДП «Санаторій «Конча-Заспа» як виконавцем було підписано Договір № 13 від 04 вересня 2023 року, згідно з яким вартість путівки складає 26250 грн 00 коп. Розмір грошової допомоги для компенсації вартості путівки, яку замовник відшкодовує виконавцю, визначено Положенням і становить 21000 грн 00 коп. Доплату в розмірі 5250 грн 00 коп споживач здійснює виконавцю за рахунок власних коштів в день прибуття у санаторно-курортний заклад (п. 2.1-2.3 Договору). Вказаний договір добровільно підписано позивачем, що є згодою на його умови та застосування до позивача вказаних Програми та Положення, відтак, протиправність дій відповідача в межах спірних правовідносин відсутня.

Оскільки вартість путівки згідно Договору складала 26250 грн, а розмір грошової допомоги для компенсації граничної вартості путівки визначено Положенням та становить для осіб з інвалідністю внаслідок війни 21000 грн, то дії Управління щодо забезпечення ОСОБА_1 санаторно-курортним лікуванням, як особі з інвалідністю внаслідок війни за рахунок місцевого бюджету саме у вказаній сумі 21000 грн є правомірними.

При цьому, посилання позивача на компенсації/забезпечення санаторно-курортним лікуванням за рахунок коштів державного бюджету, в інших розмірах, є безпідставним, оскільки в межах спірних правовідносин позивач скористався саме забезпеченням санаторно-курортним лікуванням, визначеним умовами Програми та Положення, які, зі свого боку, відповідачем, були повністю дотримані.

Європейський суд з прав людини вказав, що пункт перший статті 6 Конвенції зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними, залежно від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (PRONINA v. UKRAINE, № 63566/00, § 23, ЄСПЛ, від 18 липня 2006 року).

Варто також враховувати п. 41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Ради Європи щодо якості судових рішень, відповідно до якого обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Згідно із частиною першою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Ураховуючи вищевикладене, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх рішень та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку, що позов ОСОБА_1 не підлягає задоволенню.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, відшкодуванню підлягають судові витрати сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, виключно у разі задоволення позовних вимог.

Оскільки суд дійшов висновку про відмову в задоволенні адміністративного позову, судові витрати відшкодуванню не підлягають.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити повністю.

2. Судові витрати відшкодуванню не підлягають.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Жукова Є.О.