16 вересня 2025 рокум. Ужгород№ 260/3122/25
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Скраль Т.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: Ужгородське районне управління поліції Головного управління Національної поліції в Закарпатській області про визнання протиправними дій, -
25 квітня 2025 року ОСОБА_1 звернувся з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 , якою просить визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо складання та направлення звернення до органів Національної поліції України, яке стало підставою для оголошення ОСОБА_1 у розшук, на підставі якого 09.10.2024 року ОСОБА_2 , затримано у адміністративному порядку та примусово доставлено до ІНФОРМАЦІЯ_2 як особу, яка вчинила адміністративне правопорушення, передбачене статтею 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
12 травня 2025 року ухвалою суду відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (без виклику) сторін.
12 червня 2025 року ухвалою суду витребувано від ІНФОРМАЦІЯ_1 відомості щодо складання та направлення звернення до органів Національної поліції України, яке стало підставою для оголошення ОСОБА_1 у розшук та докази, які слугували підставою для звернення.
03 липня 2025 року ухвалою суду витребувано повторно від ІНФОРМАЦІЯ_1 відомості щодо складання та направлення звернення до органів Національної поліції України, яке стало підставою для оголошення ОСОБА_1 у розшук та докази, які слугували підставою для звернення.
14 серпня 2025 року ухвалою суду залучено до участі в справі - Ужгородське районне управління поліції Головного управління Національної поліції в Закарпатській області як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору. Витребувано від Ужгородського РУП ГУ Національної поліції відомості із інформаційно-комунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України» відомості про розшук ОСОБА_1 за зверненням ІНФОРМАЦІЯ_1 на час його затримання, 09.10.2024 року.
22 серпня 2025 року ухвалою суду заяву представника позивача про зміну предмету позову від 19 серпня 2025 року - залишено без розгляду.
05 вересня 2025 року клопотання позивача про витребування доказів повернуто заявнику без розгляду. Витребувано повторно від Ужгородського РУП ГУ Національної поліції відомості із інформаційно-комунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України» відомості про розшук ОСОБА_1 за зверненням ІНФОРМАЦІЯ_1 на час його затримання, 09.10.2024 року,(а.с.98-100).
11 вересня 2025 року Головним управлінням Національної поліції в Закарпатській області надано копію звернення ІНФОРМАЦІЯ_1 від 01.10.2024 року №23791/35 (а.с.128-131) та повідомлено суд, що на підставі такого звернення гр. ОСОБА_1 у розшук не оголошувався, (а.с.127 зворот).
15 вересня 2025 року судом у задоволенні заяв ОСОБА_1 про забезпечення доказів від 08.09.2025 року (вх. № 28636/25) та від 12.09. 2025 року (вх. № 29131/25) відмовлено, (а.с.148-153).
16 вересня 2025 року ухвалою суду заяву позивача в частині зміни предмету позову від 16 вересня 2025 року залишено без розгляду. За цією ж ухвалою суду у задоволенні заяви позивача в частині залучення співвідповідача у справі від 16 вересня 2025 року - відмовлено.
1. Позиції сторін.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 09.10.2024 року було затримано працівниками поліції, у зв'язку із вчиненням правопорушення, передбаченого ст. 210 КУпАП, для складення протоколу про адміністративне правопорушення. У ході з'ясування обставин, працівники поліції повідомили ОСОБА_1 , що згідно відомостей інформаційно-комунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України» він перебуває у розшуку органів Національної поліції України за зверненням ІНФОРМАЦІЯ_1 , як особа, що скоїла адміністративне правопорушення, передбачене статтею 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення, після чого гр. ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 , був доставлений до ІНФОРМАЦІЯ_1 для складання протоколу про адміністративне правопорушення. ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 , в своїй позовній заяві зазначає, що жодних протоколів про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1, 211, КУпАП, не складалися, під розписку йому не вручалися. Одночасно жодних постанов по справі про адміністративне правопорушення про накладення адміністративного стягнення чи про закриття справи про адміністративне правопорушення, керівником чи уповноваженою особою ІНФОРМАЦІЯ_1 , йому не оголошувалось, копії таких постанов не вручалась, засобами поштового зв?язку на адресу реєстрації не надсилалась. ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 , зазначає, що зі сторони відповідача не було реалізовано мети звернення до органів Національної поліції України, для доставлення його до ІНФОРМАЦІЯ_1 , а навпаки ОСОБА_1 утримували з метою подальшої мобілізації попри наявності факту отримання ІНФОРМАЦІЯ_4 заяви, яка свідчить про бажання військовозобов?язаного скористатись своїм правом на відстрочку. ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 , також зазначає, що він дізнався про те що він перебуває у розшуку саме від працівників поліції, оскільки від ІНФОРМАЦІЯ_1 він не отримував інформації, які саме правила військового обліку ним порушено. ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 , вважає, що у ІНФОРМАЦІЯ_1 були відсутні легітимні підстави для звернення до правоохоронних органів, з метою необхідності адміністративного затримання та доставлення до ІНФОРМАЦІЯ_1 .
08 серпня 2025 року суду уповноваженим представником ІНФОРМАЦІЯ_1 надано витребувані докази та подано клопотання для поновлення строку для подання відзиву на позовну заяву, так як в період з травня 2025 року і на початку серпня 2025 в ІНФОРМАЦІЯ_4 здійснювалися підвищені заходи безпеки, передислокація служб і відділів до інших службових приміщень, що в сукупності призвело до неможливості своєчасного подання відзиву на позовну заяву і доданих до неї документів.
За ухвалою суду від 14 серпня 2025 року, судом констатовано, що відповідачем без поважних причин пропущено строк для поданнявідзиву та судом за результатами розгляду поданого клопотання не встановлено підстав для поновлення такого строку, ( а.с.75-77).
Отже, Відповідачем або уповноваженим представником відзиву на позовну заяву до суду, у строк наданий судом в ухвалі Закарпатського окружного адміністративного суду про відкриття провадження в адміністративній справі від 12 травня 2025 року - не надано.
Відповідачем або уповноваженим представником відзиву на позовну заяву до суду, у строк наданий судом в ухвалі Закарпатського окружного адміністративного суду про відкриття провадження в адміністративній справі від 12 травня 2025 року, не надано та не повідомлено суду поважні причини його ненадання.
Відповідно до статті 162 частини 6 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відповідно до статті 229 частини 4 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
2. Обставини, встановлені судом.
Судом встановлено, що 10 серпня 2018 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , взято на військовий облік військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_5 , та 14 жовтня 2024 року знято з військового обліку військовозобов'язаних, що підтверджується Військовим квитком серії НОМЕР_2 .
01 жовтня 2024 року ІНФОРМАЦІЯ_4 , звернувся до Ужгородського районного управління поліції ГУНП в Закарпатській області щодо доставлення громадян які вчинили адміністративні правопорушення за ст. 210 ст. 210-1 КУпАП, зокрема ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 , до ІНФОРМАЦІЯ_1 , дані відомості підтверджуються зверненням від 01 жовтня 2024 року, №23791/35.
09 жовтня 2024 року працівниками Ужгородського районного управління поліції ГУНП в Закарпатській області у зв?язку зі вчиненням правопорушення, передбаченого статтею 210 КУпАП, гр. ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 , було доставлено до ІНФОРМАЦІЯ_1 для складення протоколу про адміністративне правопорушення, що підтверджується протоколом про адміністративне затримання (Протокол АЗ №183390), (а.с.33).
09 жовтня 2024 року ІНФОРМАЦІЯ_4 звернувся до Ужгородського РУП ГУНП в Закарпатській області, та просить відмітити як таких, що прибули та вилучити з бази громадян, зокрема ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 , які за зверненням ІНФОРМАЦІЯ_2 підлягають доставленню до ТЦК та СП за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого статтею 210 (210-1) КУпАП, дані відомості підтверджуються зверненням від 09 жовтня 2024 року №24241.
02 квітня 2025 року ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , надіслані два запити про доступ до публічної інформації, в яких просив надати фактичні відомості, підстави для звернення до органів Національної поліції України, про необхідність адміністративного затримання та доставлення до ІНФОРМАЦІЯ_1 .
15 травня 2025 року ІНФОРМАЦІЯ_4 відповіддю на запит № 8198 зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_4 діє виключно у правовому полі визначеному Конституцією та Законами України.
Крім того, судом встановлено відсутність в матеріалах справи повісток або інших документів про виклик та оповіщення військовозобов'язаного ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , протоколу про вчинення адміністративного правопорушення за статтею 210 КУпАП, постанови про накладення адміністративного стягнення за вчинення в особливий період правопорушення передбачених статтями 210, 210-1, 211 КУпАП, та постанови про закриття даної справи відносно ОСОБА_1 .
3. Мотиви суду та норми права, застосовані судом.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 65 Конституції України визначено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Згідно з пунктом 20 частини першої статті 106 Конституції України Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.
Відповідно до пунктів 1, 2, 4 розділу 2 Інструкції зі складання територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки протоколів та оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої Наказом Міністерства оборони України 01.01.2024 року, №3 протокол складає уповноважена посадова особа територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, у двох примірниках, один з яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності. Протокол не складається у разі вчинення в особливий період адміністративних правопорушень, передбачених статтями 210, 210-1 КУпАП, щодо особи, яка не з'явилася без поважних причин або не повідомила причину неприбуття на виклик територіального центру комплектування та соціальної підтримки, будучи належним чином повідомленою про дату, час і місце виклику, та за наявності у територіального центру комплектування та соціальної підтримки підтвердних документів про отримання особою виклику. Під час складання протоколу особі, яка притягується до адміністративної відповідальності, уповноваженою особою, яка складає протокол, доводиться зміст статті 63 Конституції України та роз'яснюються права та обов'язки, передбачені статтею 268 КУпАП, про що робиться відмітка в протоколі та ставиться підпис особи, яка притягується до адміністративної відповідальності. Протокол підписується уповноваженою посадовою особою, яка його склала, та особою, яка притягується до адміністративної відповідальності. За наявності свідків протокол може бути підписано також і цими особами.
Відповідно до пунктів 10, 11, 14 розділу 2 Інструкції зі складання територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки протоколів та оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої Наказом Міністерства оборони України 01.01.2024 року №3 розглянувши справу про адміністративне правопорушення, керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки відповідно до статті 283 КУпАП виносить постанову по справі про адміністративне правопорушення.
Відповідно до частини 3 статті 38 Закону України «Про військовий обов?язок і військову службу» органи Національної поліції України у встановленому законом порядку зобов'язані за зверненням територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України доставити до таких територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов?язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, та керуються у своїй діяльності постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки» від 23.02.2022 року №154.
Відповідно до пункту 9 Положення територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань:
- здійснюють заходи оповіщення та призову громадян (крім військовозобов?язаних та резервістів СБУ та розвідувальних органів): на військову службу за призовом осіб офіцерського складу; на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період (зарахованих до військового оперативного резерву); на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період (незалежно від місця їх перебування на військовому обліку);
- звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції щодо доставлення до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки осіб, які вчинили адміністративні правопорушення. передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Згідно з частиною 11 статті 38 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» згідно якої призовники, військовозобов'язані, резервісти в разі зміни їх сімейного стану, стану здоров'я адреси місця проживання (перебування), номерів засобів зв'язку та адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти), освіти, місця роботи, посади зобов'язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідні органи, де вони перебувають на військовому обліку, у тому числі у випадках, визначених Кабінетом Міністрів України, через центри надання адміністративних послуг та інформаційно-телекомунікаційні системи.
Відповідно до пункту 2 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 року №1487, військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов?язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов?язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов?язаних та резервістів.
Відповідно до частини першої статті 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (далі Закон № 3543-XII) громадяни зобов'язані: з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом Служби зовнішньої розвідки України) для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період; надавати в установленому порядку під час мобілізації будівлі, споруди, транспортні засоби та інше майно, власниками яких вони є, Збройним Силам України, іншим військовим формуванням, Оперативно-рятувальній службі цивільного захисту з наступним відшкодуванням державою їх вартості в порядку, встановленому законом.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України "Про військовий обов'язок та військову службу" від 25.03.1992 № 2232-XII (далі - Закон № 2232-XII).
Відповідно до частин першої, другої та третьої статті 1 Закону № 2232-XII захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Згідно з частинами п'ятою, сьомою статті 1 Закону № 2232-XII від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом. Виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).
Відповідно до частини дев'ятої статті 1 Закону № 2232-XII щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць; призовники - особи, приписані до призовних дільниць; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.
Відповідно до пункту 57 «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов?язаних та резервістів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 року №1487, Національна поліція: за зверненням районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ та розвідувальних органів (яке має містити прізвище, власне ім?я та по батькові (за наявності), адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), дату народження, інші дані (за наявності), передбачені статтею 7 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов?язаних та резервістів», підставу (порушення призовниками, військовозобов?язаними, резервістами правил військового обліку; порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію), унікальний вихідний номер та кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи), надісланим у вигляді набору даних шляхом електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов?язаних та резервістів та єдиною інформаційною системою МВС, здійснює адміністративне затримання та доставлення призовників, військовозобов?язаних та резервістів, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, до найближчого районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ. У разі відсутності технічної можливості передачі даних такі звернення надсилаються в паперовій формі.
Пунктом 79 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов?язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 року №1487, визначено, районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, в тому числі мають повноваження звертатися в установленому законом порядку до органів Національної поліції (у разі неможливості складення протоколу про адміністративне правопорушення на місці його вчинення) для доставлення осіб, які скоїли адміністративні правопорушення передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, з метою складення протоколів про адміністративні правопорушення, до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому ця особа перебуває (повинна перебувати) на військовому обліку, з урахуванням вимог абзацу третього пункту 56 цього Порядку.
Стаття 7 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобовязаних та резервістів" визначає поняття персональних даних. Де до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать:
1) прізвище, відомості про зміну прізвища;
20-1) відомості про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (дата, номер, короткий зміст протоколу та/або постанови про адміністративне правопорушення);
На перевірку дотримання ІНФОРМАЦІЯ_5 вимог пунктів 57 та 79 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов?язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 року №1487, судом встановлено, що у зверненні до Ужгородського РУП ГУ Національної поліції в Закарпатській області відповідно до статті 259 КУпАП йде мова, про доставлення громадян, які вчинили адміністративні правопорушення, а саме порушують законодавство про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, встановлені правила військового обліку до районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки для складання протоколів про адміністративні правопорушення військовозобов'язаного ОСОБА_1 , (а.с.140).
За протоколом про адміністративне затримання від 09.10.2024 складений дільничним офіцером поліції - гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 доставлений у службове приміщення ІНФОРМАЦІЯ_2 09 жовтня 2024 року о 09.40 год у зв'язку із вчиненням правопорушення передбаченого ст. 210 КУпАП для складання протоколу про адміністративне правопорушення. ОСОБА_1 звільнений 09.10.2024 року об 10 год 40 хв. Підстава звільнення - доставлений до ІНФОРМАЦІЯ_2 для складання протоколу про адміністративне правопорушення. У поясненнях протоколу ОСОБА_1 зазначив - від правової допомоги відмовляється. Бажає скористатися правом на відстрочку від призову під час мобілізації на підставі п.9 ч.1 ст.23 Закону України " Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" Однак, не зміг оформити своє право в ІНФОРМАЦІЯ_6 через великі черги ( а.с.34). Протокол містить запис про повідомлення родичів.
Згідно із ст. 261 КУпАП, про адміністративне затримання складається протокол, в якому зазначаються: дата і місце його складення; посада, прізвище, ім'я та по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу затриманого; час і мотиви затримання. Протокол підписується посадовою особою, яка його склала, і затриманим. У разі відмовлення затриманого від підписання протоколу в ньому робиться запис про це.
За п.49 Постанови КМ № 560 від 16.05.2024 року, у період проведення мобілізації (крім цільової) уповноважені представники територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейські, а також представники Держприкордонслужби мають право вимагати у громадян чоловічої статі віком від 18 до 60 років військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі) разом з документом, що посвідчує особу.
У ході перевірки документів перевіряється приналежність громадян щодо військового обов'язку, звіряються їх персональні дані, дані військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки). Із зазначеною метою представники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів охорони державного кордону або їх структурних підрозділів Держприкордонслужби та поліцейські можуть використовувати технічні прилади, засоби та спеціалізоване програмне забезпечення з доступом до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
У разі встановлення, що громадянин порушує правила військового обліку, визначені Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487, або Законом України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», виявлення розбіжностей військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів старший групи оповіщення пропонує резервісту або військовозобов'язаному (крім резервістів та військовозобов'язаних СБУ та розвідувальних органів) прослідувати до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки для взяття на військовий облік, проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів. Із зазначеною метою громадянину оформляється та вручається повістка.
У разі відмови резервіста або військовозобов'язаного від отримання повістки представником, який уповноважений вручати повістки, складається акт відмови від отримання повістки, який підписується не менш як двома членами групи оповіщення. Акт відмови від отримання повістки оголошується громадянину.
Акт відмови від отримання повістки подається керівнику районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки для вжиття заходів до притягнення правопорушника до адміністративної відповідальності.
Акт відмови від отримання повістки реєструється в районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.
Отже, як зазначено у п. 47 і п. 54 Порядку проведення призову громадян на військову службу, затвердженого постановою Кабміну від 16 травня 2024 р. №560, затримання поліцією та доставлення громадянина до ТЦК проводиться на підставі статей 261 (яка передбачає обов'язкове складення протоколу) і 262 КУпАП (яка визначає коло осіб, що мають право здійснювати затримання).
В даній справі поліцейські здійснили адміністративне затримання на підставі статей 261 та 262 КУпАП, складаючи протокол і обмежуючи затримання до однієї години.
Щодо ініціювання затримання і доставлення до ТЦК, то постанова №1487 визначає наступні повноваження ТЦК.
Суд повертаючись до пункту 57 Порядку №1487, вважає необхідним зазначити, що Національна поліція: за зверненням районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, (яке має містити прізвище, власне ім?я та по батькові (за наявності), адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), дату народження, інші дані (за наявності), передбачені статтею 7 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», підставу (порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку; порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію) унікальний вихідний номер та кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи), надісланим у вигляді набору даних шляхом електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов?язаних та резервістів та єдиною інформаційною системою МВС, здійснює адміністративне затримання та доставлення призовників, військовозобов?язаних та резервістів, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, до найближчого районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ. У разі відсутності технічної можливості передачі даних такі звернення надсилаються в паперовій формі.
Частиною 2 статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Так зокрема, принцип прийняття рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України є одночасно орієнтиром при реалізації повноважень владного суб'єкта, який вимагає від останнього діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним, з дотриманням встановленої законом процедури.
Суд не може розцінити, що звернення відповідача від 01.10.2024 року №23791/35 (а.с.131) здійснено у відповідності до вимог п. 56, 57, 79 Порядку № 1487 та згідно із ст. 7 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобовязаних та резервістів". Перед судом не спростовані доводи позивача, що відносно нього жодного протоколу не було складено, як і не доведена та обставина, що відносно позивача протокол не складався через вчинення в особливий період адміністративних правопорушень, передбачених статтями 210, 210-1 КУпАП, розгляд яких віднесено до компетенції ТЦК, якщо особа не з'явилася без поважних причин або не повідомила причину неприбуття на виклик ТЦК, будучи належним чином повідомленою про дату, час і місце виклику, та за наявності у ТЦК підтвердних документів про отримання особою виклик.
За встановлених обставин, виходячи із позовних вимог, які спрямовані тільки до ІНФОРМАЦІЯ_2 , суд дійшов висновку, що звернення ІНФОРМАЦІЯ_7 №23791/35 (а.с.131) від 01.10.2024 року не відповідає встановленим у частині другій статті 2 КАС України критеріями правомірності, обґрунтованості, добросовісності та розсудливості, порушує права та законні інтереси позивача, які підлягають судовому захисту шляхом визнання протиправними дій відповідача, щодо направлення звернення до органів Національної поліції щодо доставлення ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_2 як особу, яка вчинила адміністративне правопорушення.
Крім того, суд констатує, що на дату направлення звернення та затримання, ОСОБА_1 не порушено правил військового обліку чи законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, у зв?язку з чим, суд вважає, що в ІНФОРМАЦІЯ_1 були відсутні правові підстави для звернення до органів Національної поліції України про необхідність адміністративного затримання та доставлення гр. ОСОБА_1 , як особи, що скоїла адміністративне правопорушення, передбачене статтею 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
При цьому, судом під час розгляду справи не встановлено, що позивач ОСОБА_1 був оголошений у розшук, а тому позов в цій частині не підлягає до задоволення.
Виходячи з вище наведеного позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до статті 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Пунктом 36 рішення ЄСПЛ у справі «Сумінен проти Фінляндії» (Suominen v. Finland) № 37801/97 від 1 липня 2003 року чітко зазначено, що, хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов?язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.
Відповідно до частини 3 статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Позивач при поданні адміністративного позову сплатив судовий збір у розмірі 1211,20 грн, що підтверджується квитанцією від 02 травня 2025 року № 9138-4153-8778-3529, (а.с. 51).
Таким чином, вказана сума судових витрат підлягає стягненню на користь позивача.
Керуючись статтями 9, 14, 139, 242-246, 255, 295 КАС України, суд, -
1. Позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: Ужгородське районне управління поліції Головного управління Національної поліції в Закарпатській області як про визнання протиправними дій - задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо складання та направлення звернення до Ужгородського районного управління поліції ГУНП в Закарпатській області щодо доставлення ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 , до ІНФОРМАЦІЯ_1 , як особу, що вчинила адміністративні правопорушення за ст. 210, ст. 210-1 КУпАП.
4. В решті позовних вимог - відмовити.
5. Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань 1211,20 гривень (одна тисяча двісті одинадцять гривень, двадцять копійок) судових витрат.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду або якщо розгляд справи здійснювався порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 16 вересня 2025 року.
СуддяТ.В.Скраль