про відмову у відкритті провадження у справі
18 вересня 2025 року м. Житомир справа № 240/21813/25
категорія 109040000
Суддя Житомирського окружного адміністративного суду Липа В.А., розглянувши позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "ЮНІ ЛЮКС" до Міністерства юстиції України про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю "ЮНІ ЛЮКС" з позовною заявою до Міністерства юстиції України, в якій просить:
- визнати протиправним та скасувати Наказ Міністерства юстиції України «Про задоволення скарги» № 1385/5 від 20.05.2025 року;
- зобов'язати Міністерство юстиції України відновити правове становище в сфері державної реєстрації прав на об'єкти нерухомого майна, що існувало до видачі незаконного Наказу № 1385/5 від 20.05.2025 року.
Згідно з пунктом 4 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви, крім іншого, з'ясовує чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Вирішуючи питання юрисдикційності цього спору, суд зазначає таке.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі - Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Відповідно до пункту 7 частини першої статті 4 КАС України, суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Частиною першою статті 19 КАС України визначена юрисдикція адміністративних судів.
Так, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними під час здійснення владних управлінських функцій, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення.
Публічно-правовий спір має особливий суб'єктний склад. Участь суб'єкта владних повноважень є обов'язковою ознакою для того, щоб класифікувати спір як публічно-правовий. Проте, сама по собі участь у спорі суб'єкта владних повноважень не дає підстав ототожнювати спір з публічно-правовим та відносити його до справ адміністративної юрисдикції. Натомість, необхідною ознакою публічно-правового спору за участю суб'єкта владних повноважень є здійснення ним владних управлінських функцій саме в тих правовідносинах, щодо яких виник спір.
До юрисдикції адміністративного суду належить спір, який виник між двома (кількома) суб'єктами щодо їх прав та обов'язків у конкретних правових відносинах, у яких хоча б один суб'єкт законодавчо вповноважений владно керувати поведінкою іншого (інших) суб'єкта (суб'єктів), а останній (останні) відповідно зобов'язаний виконувати вимоги цього суб'єкта владних повноважень.
Водночас, спір має приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу, як правило майнового, конкретного суб'єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть якщо до його порушення приватного права чи інтересу призвели управлінські рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень.
Як вбачається зі змісту позовної заяви, оскаржуваним наказом Міністерства юстиції України «Про задоволення скарги» № 1385/5 від 20.05.2025 року було задоволено скаргу Компанії Вестгрініт Холдінгс Лімітед від 26.12.2024 та визнано прийнятими з порушенням Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та анульовано всі оскаржувані рішення державних реєстраторів-приватних нотаріусів Рябикіної А.А., Радзієвської В.В., Бадахова Ю.Н. На підставі одного ряду таких оскаржуваних рішень приватним нотаріусом Радзієвською В.В. в Державному реєстрі прав зареєстровано перехід права власності на об'єкти нерухомого майна від ТОВ "Мартен Локс" до ТОВ "Юні Люкс". Тобто, ТОВ "Юні Люкс" є одним з кінцевих покупців об'єктів нерухомого майна, перехід права власності на які було зареєстровано на підставі анульованих рішень державних реєстраторів.
По суті, ТОВ "Юні Люкс" не погоджується з оскаржуваним наказом, оскільки такий стосується прав та інтересів зазначеного товариства як учасника реєстраційних дій, проведених державним реєстратором -приватним нотаріусом Радзієвською В.В. за результатом яких прийнято анульовані Мін'юстом рішення про державну реєстрацію прав за такими правочинами: Договір купівлі-продажу нежитлової будівлі площею 1288,5 кв.м., реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 636999518234 (рішення про державну реєстрацію прав № 71270214 від 25.01.2024, нотаріус Радзієвська В.В.). Продавець - ТОВ «Мартен Локс», покупець - ТОВ «Юні Люкс»; Договір купівлі-продажу земельної ділянки площею 6,0403 га, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 972158718220 (рішення про державну реєстрацію прав № 71269011 від 24.01.2024, нотаріус Радзієвська В.В.). Продавець - ТОВ «Мартен Локс», покупець - ТОВ «Юні Люкс»; Договір купівлі-продажу земельної ділянки площею 0,4214 га, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 1018420332224 (рішення про державну реєстрацію прав № 71313431 від 27.01.2024, нотаріус Радзієвська В.В.). Продавець - ТОВ «Мартен Локс», покупець - ТОВ «Юні Люкс»; Договір купівлі-продажу земельної ділянки площею 0,5786 га, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 1018465732224 (рішення про державну реєстрацію прав № 71313407 від 27.01.2024, нотаріус Радзієвська В.В.). Продавець - ТОВ «Мартен Локс», покупець - ТОВ «Юні Люкс»; Договір купівлі-продажу торгово-виробничого комплексу, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 1844389018220 (рішення про державну реєстрацію прав № 71269059 від 25.01.2024, нотаріус Радзієвська В.В.). Продавець - ТОВ «Мартен Локс», покупець - ТОВ «Юні Люкс»; Договір купівлі-продажу незавершеного будівництва, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 1951389418220 (рішення про державну реєстрацію прав № 71269358 від 25.01.2024, нотаріус Радзієвська В.В.). Продавець - ТОВ «Мартен Локс», покупець - ТОВ «Юні Люкс»; Договір купівлі-продажу каменокольної дільниці, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 1664283118234 (рішення про державну реєстрацію прав № 71270824 від 25.01.2024, нотаріус Радзієвська В.В.). Продавець - ТОВ «Мартен Локс», покупець - ТОВ «Юні Люкс».
Тобто, позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржуваний наказ порушує право власності позивача, оскільки скасовує реєстраційну дію щодо реєстрації права власності позивача на об'єкти нерухомого майна, що унеможливлює реалізацію повного обсягу прав власності.
Отже, зміст заявлених позовних вимог у цій справі зводиться до захисту речового права позивача, з огляду на що, незважаючи на підстави позову - порушення процедури розгляду скарги, правовідносини у цьому спорі покликані на захист права цивільного, адже наслідком є дії щодо відновлення правового становища в сфері державної реєстрації прав на об'єкти нерухомого майна, що існувало до видачі оскаржуваного наказу.
Відповідно до пункту 6 частини першої статті 20 Господарського процесуального кодексу України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв'язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема:
справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на майно (рухоме та нерухоме, в тому числі землю), реєстрації або обліку прав на майно, яке (права на яке) є предметом спору, визнання недійсними актів, що порушують такі права, крім спорів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, та спорів щодо вилучення майна для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, а також справи у спорах щодо майна, що є предметом забезпечення виконання зобов'язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи підприємці.
Тому, якщо порушення своїх прав особа вбачає в наслідках, спричинених рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень, які вона вважає неправомірними, і ці наслідки призвели до виникнення, зміни чи припинення цивільних правовідносин, мають майновий характер або пов'язані з реалізацією її майнових або особистих немайнових інтересів, то визнання незаконними (протиправними) таких рішень, є способом захисту саме цивільних прав та інтересів.
Вказаний спір спрямований на захист права цивільного незалежно від того, чи здійснено відповідачем розгляд скарги третьої особи з дотриманням вимог законодавства/процедури чи ні.
Отже, спір у цій справі не є публічно-правовим. Оскарження наказу Міністерства юстиції України безпосередньо пов'язане із захистом позивачем свого цивільного права у спорі щодо нерухомого майна. З огляду на суб'єктний склад сторін спору його слід вирішувати за правилами господарського судочинства.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 170 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
На виконання вимог частини шостої статті 171 КАС України, суд роз'яснює позивачу про право на звернення з такими позовними вимогами до відповідного господарського суду за правилами, встановленими Господарським процесуальним кодексом України.
Керуючись статтями 170, 171, 243, 248, 256, 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Відмовити Товариству з обмеженою відповідальністю "ЮНІ ЛЮКС" у відкритті провадження в адміністративній справі за його позовом до Міністерства юстиції України про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити дії.
Копію ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі надіслати особі, яка подала позовну заяву, не пізніше наступного дня після її постановлення, разом із позовною заявою й усіма доданими до неї матеріалами.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя В.А. Липа