Україна
Донецький окружний адміністративний суд
з питань залишення позову без розгляду
17 вересня 2025 року Справа №200/5016/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Михайлик А.С. розглянувши в письмовому провадженні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про залишення позовної заяви без розгляду,-
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просить:
визнати протиправною бездіяльність щодо непроведення перерахунку пенсії шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, на коефіцієнти у розмірі 1,14, у розмірі 1,197, у розмірі 1,0796, починаючи з 07.01.2025 та у розмірі 1,115, починаючи з 01.03.2025 для забезпечення індексації пенсії;
зобов'язати провести перерахунок пенсії з 07.01.2025 у відповідності до частини другої статті 42 Закону України № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії за 2018-2020 роки в розмірі 9118,81 грн, на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,14 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,197 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» та починаючи з 01.03.2025 на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,115 (з урахуванням коефіцієнтів збільшення 1,14, 1,197 та 1,0796) відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» та у зв'язку з цим провести виплату недоотриманих сум пенсії.
В обґрунтування вимог позивач зазначив, що перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області, є отримувачем пенсії за віком з 2021 року. З листа відповідача позивач дізнався про нездійснення відповідачем щорічної індексації показника середньої заробітної плати відповідно до ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Посилаючись на протиправність бездіяльності відповідача щодо нездійснення індексації позивач звернувся до суду.
Ухвалою суду від 14.07.2025 року відкрито провадження по справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області надано до суду клопотання про залишення без розгляду позовної заяви в частині вимог щодо перерахунку пенсії з урахуванням коефіцієнтів збільшення - 1,14, 1,197, 1,0796, що застосовуються з 01.03.2022, з 01.03.2023 та з 01.04.2024. Клопотання обґрунтовано тим, що позивачем пропущено строк звернення до адміністративного суду з позовною заявою.
Розглянувши клопотання про залишення позовної заяви без розгляду, дослідивши зібрані в матеріалах справи докази та з'ясувавши всі обставини з даного приводу, суд дійшов таких висновків.
Підстави для залишення позову без розгляду встановлені статтею 240 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до пункту 8 частини 1 якої суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду з підстав, визначених частинами третьою та четвертою статті 123 цього Кодексу.
Стаття 123 Кодексу адміністративного судочинства України визначає наслідки пропущення строків звернення до адміністративного суду.
За визначенням частини 1 статті 118 Кодексу адміністративного судочинства України процесуальні строки - це встановлені законом або судом строки, у межах яких вчиняються процесуальні дії. Процесуальні строки встановлюються законом, а якщо такі строки законом не визначені - встановлюються судом.
Відповідно до частин 1, 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Проведення перерахунку пенсії із застосуванням коефіцієнтів індексації з березня 2022, 2023 та 2024 років визначено Постановами КМУ від 16.02.2022 № 118, від 24.02.2023 № 168, від 24.02.2024 № 185. При цьому, визначена станом на 1 березня відповідного календарного року сума індексації пенсії зберігається під час проведення індексації в наступних роках.
Верховним Судом розглянуто справу №160/28752/23 за подібних правовідносинах про перерахунок пенсії за віком на підставі ч.2 ст.42 Закону №1058-IV відповідно до Постанов КМУ від 24.02.2023 № 168, від 24.02.2024 № 185..
Так, у постанові від 13.01.2025 по справі №160/28752/23 Верховний Суд дійшов висновку, що індексація пенсій у 2023-2024 роках має здійснюватися відповідно до постанови №168 та постанови №185, Порядку №124 та з урахуванням приписів ч.2 ст.42 Закону №1058-IV шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення пенсії із застосуванням коефіцієнтів збільшення 1,197, 1,0796, відповідно.
Верховний Суд зазначив, що ГУ ПФУ, здійснюючи в 2023-2024 роках перерахунок пенсії позивача на підставі ч.2 ст.42 Закону №1058-IV, встановивши їй щомісячні доплати до пенсії в розмірі 100,00 грн, відповідно, замість застосування коефіцієнтів збільшення 1,197, 1,0796 до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення пенсії позивача, діяв не у відповідності до вимог чинного законодавства.
Водночас, Верховний Суд у справі №160/28752/23 залишив частину позовних вимог без розгляду, у зв'язку з пропуском позивачем строку звернення до суду та зазначив, що звернувшись до суду з цим позовом 02.11.2023 року, позивач заявила позовні вимоги з 01.03.2022 року, у зв'язку із чим вони можуть бути захищені судом з 02.05.2023 року, тобто в межах шестимісячного строку з дня звернення.
Згідно з ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
На підставі ч.5 ст.242 КАС України суд враховує правові висновки Верховного Суду та вважає, що позивач, звертаючись до суду з цим позовом 07.07.2025 (дата формування документу в системі «Електронний суд») із вимогами про перерахунок пенсії з 07.01.2025 із врахуванням коефіцієнтів збільшення - 1,14, 1,197, 1,0796, що застосовуються з 01.03.2022, з 01.03.2023 та з 01.04.2024 дотримався встановленого Кодексом адміністративного судочинства України строку строку звернення до суду.
Беручи до уваги вищенаведене, відсутні підстави для залишення позовної заяви без розгляду.
Керуючись ст. ст.122, 123, 240, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про залишення позовної заяви без розгляду в частині вимог щодо перерахунку пенсії з урахуванням коефіцієнтів збільшення - 1,14, 1,197, 1,0796, що застосовуються з 01.03.2022, з 01.03.2023 та з 01.04.2024, - відмовити.
Ухвала суду набирає законної сили та може бути оскаржена до Першого апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, передбачені статтями 256 та 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя А.С. Михайлик