Рішення від 17.09.2025 по справі 215/616/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 вересня 2025 рокуСправа №215/616/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кучугурної Н.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

Обставини справи: 28.01.2025 до Тернівського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради, в якому позивач просить суд:

установити наявність компетенції (повноважень) Тернівської районної у м. Кривий піг ради створювати штучні перешкоди для надання належно завірених трьох копій заяви від 11.12.2024 в.С-448-П після її розгляду та визнати такі перешкоди протиправною бездіяльністю, а таку процедуру протиправною діяльністю та зобов'язати розглянути її на сесії Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради.

В обгрунтування позову позивач указує, вона є особою з інвалідністю І групи і з 2020 року не має можливості домогтися задоволення потреби в соціальній послузі з догляду на професійній основі. Позивач звернулась до відповідача із заявою від 11.12.2024 вх.С-448-П. Позивач уважає, що по цій заяві Тернівська районна у м. Кривий Ріг рада повинна була прийняти ненормативний правовий акт (індивідуальний акт) після розгляду заяви на сесії Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради, але 27.01.2025 позивач отримала неофіційний без печатки лист від 16.12.2024 №С-448-п06-20, в якому вказано, що відсутні підстави для розгляду заяви на сесії ради. За доводами позивача, відповідач порушив верховенство права (ст. ст. 3, 19, 22, 46, 59, 140 Конституції України), перевищила владу, службові повноваження і ст.19 Конституції України тлумачить на свій розсуд, що суперечить його точному змісту і не застосовує ст. ст. 26, 32 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Наведені обставини і стали підставою для звернення до суду з цим позовом.

Ухвалою Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області від 29.01.2025 позовну заяву ОСОБА_1 до Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради про встановлення наявності компетенції (повноважень), визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії передано до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.

19.02.2025 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду від Тернівського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області надійшли за підсудністю матеріали справи №215/616/25 за адміністративним позовом ОСОБА_1 .

За результатами автоматизованого розподілу справу передано для розгляду судді Кучугурній Н.В.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.02.2025 відмовлено у відкритті провадження в адміністративній справі №215/616/25 в частині позовних вимог щодо встановлення наявності компетенції відповідача.

Щодо іншої частини позовних вимог про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії ухвалою суду від 24.02.2025 позовну заяву залишено без руху, встановлено позивачці десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії ухвали, а саме для надання до суду доказів оплати судового збору або належних доказів на обґрунтування наявності підстав для звільнення від сплати судового збору.

08.04.2025 до суду від позивача надійшли докази, якими підтверджено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є особою з інвалідністю І групи.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду прийнято до розгляду позовну заяву і відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву (у разі заперечення проти позовної заяви) протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення копії цієї ухвали, разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача.

До суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, згідно з яким відповідача заперечує проти позовних вимог. У відзиві відповідач зазначає, що 11.12.2024 до виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради надійшла заява ОСОБА_1 з низки питань, іменована «заява про потребу в наданні соціальних послуг», яка була зареєстрована виконкомом районної у місті ради 11.12.2024 за вх. № С-448-П. При розгляді звернення виконком у своїй діяльності керувався Конституцією України, Законом України «Про звернення громадян», Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» та іншими нормативно-правовими актами. Заява позивача від 11.12.2024 за вх. № С-448-П розглянута виконавчим комітетом Тернівської районної у місті ради в межах наданих повноважень. В заяві позивач не зазначила про бажання бути присутньою при розгляді заяви, тому розгляд відбувався без присутності позивача. За результатами розгляду заяви позивача від 11.12.2024 за вх. № С-448-П позивачу була підготовлена письмова відповідь та направлена листом на поштову адресу: АДРЕСА_1 . Лист направлений позивачу на адресу виконкому не повертався, тому вважаємо його отриманим позивачем.

У відповіді на звернення позивача позивач також указав, що ОСОБА_2 неодноразово звертався до начальника управління з заявою в довільній формі про включення його до переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі без здійснення підприємницької діяльності. Разом із заявами він надавав копії паспорта та реєстраційного номера облікової картки платника податків. В заявах ОСОБА_2 зазначає адресу проживання: АДРЕСА_1 , а в паспорті зазначена реєстрація місця проживання: АДРЕСА_2 . При перевірці відомостей реєстру територіальної громади міста Кривого Рогу про зареєстроване місце проживання ОСОБА_2 встановлено, що по АДРЕСА_2 , знятий з реєстрації місця проживання 08.11.2013, а за адресою АДРЕСА_1 , не зареєстрований. При цьому, законодавством визначений певний порядок та умови реалізації своїх прав громадянами, та саме не виконання ОСОБА_2 вимог законодавства щодо обов'язку реєстрації місця проживання заважає у створенні умов для реалізації його права. ОСОБА_2 неодноразово були підготовлені письмові відповіді та направлені поштою за адресою: АДРЕСА_1 , в яких рекомендовано надати документ, що підтверджує реєстрацію місця проживання для можливості отримання направлення для проходження навчання або складання іспиту з подальшим включенням до переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі. Позивачу було роз'яснено, що вирішення питання про реєстрацію місця проживання ОСОБА_2 сприятиме дотриманню відповідного законодавства та дозволить ОСОБА_2 адресно, своєчасно та не порушуючи законодавства, яке регулює питання підготовки та перепідготовки фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності, отримати направлення для проходження навчання або складання іспиту з подальшим включенням до переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі.

Позивачу також роз'яснено, що органом, уповноваженим розглядати заяви про включення до переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі відповідно до Порядку 430 є управління праці та соціального захисту населення виконкому районної у місті ради. Позивач не є законним представником ОСОБА_2 , для можливості отримання направлення для проходження навчання або складання іспиту з подальшим включенням до переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі, ОСОБА_2 необхідно особисто надати до управління заяву та документи відповідно до п.6 Порядку 430.

Щодо надання копії звернення позивачу було роз'яснено, що при наданні звернення позивача від 11.12.2024 на примірнику позивача було проставлено штамп із зазначенням найменування організації, дати та вхідного номеру, за яким зареєстровано звернення. Позивачу також було надано копію її звернення від 11.12.2024 за вх. № С-448-П. Виготовлення декількох примірників одного і того ж документа на звернення (запит) громадян не передбачено чинним законодавством.

Щодо звільнення посадових осіб позивачу роз'яснено, що перевіривши факти, викладені у зверненні відповідно до чинного законодавства України, підстави для звільнення начальника управління праці та соціального захисту населення виконкому районної у місті ради за змістом заяви відсутні.

Щодо надання чистого прибутку управління праці та соціального захисту населення виконкому районної у місті ради позивачу було надано інформацію, що управління праці та соціального захисту населення виконкому районної у місті ради за 2021-2024 роки не отримувало дохід та чистий прибуток.

Відповідно до Положення про управління праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради управління є неприбутковою організацією. Управління включено до Реєстру неприбуткових установ й організацій з 19.11.1998.

Щодо вимоги позивача «прийняти по заяві ненормативний правовий акт на сесії ради» та «на сесії Тернівської районної у м.Кривий Ріг ради вжити заходів для ОСОБА_2 і виконати процедуру ведення трудових книжок» позивачу роз'яснено, що районна у місті рада правомочна розглядати питання, які належать до її компетенції. Порядком підготовки та перепідготовки фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 1 червня 2020 р. № 430 уповноваженим органом, до якого фізичні особи звертаються із заявою про включення до переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі визначено структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів сільських, селищних, районних у містах (у разі утворення), міських рад. Таким чином, органом, уповноваженим розглядати заяви про включення до переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі відповідно до Порядку 430 є управління праці та соціального захисту населення виконкому районної у місті ради. Для отримання направлення для проходження навчання або складання іспиту з подальшим включенням до переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі, ОСОБА_2 необхідно особисто надати до управління заяву та документи відповідно до п.6 Порядку 430.

ОСОБА_2 перебуває на обліку в управлінні як одержувач компенсації фізичній особі, яка надає соціальні послуги на непрофесійній основі ОСОБА_1 та отримує компенсацію з 01.01.2020 по 31.12.2025 відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 23.09.2020 № 859 «Деякі питання призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі» та ст.13 Закону України «Про соціальні послуги». Питання нарахування єдиного внеску за осіб, які одержують компенсацію за надання соціальних послуг, з третього кварталу 2023 року знаходиться на контролі департаменту соціальної політики виконкому Криворізької міської ради. Враховуючи вищевикладене, чинним законодавством, яке регулює питання призначення та виплати компенсації фізичній особі, яка надає соціальні послуги на непрофесійній основі, не передбачене внесення записів до трудових книжок відомостей щодо періодів здійснення догляду на непрофесійній основі громадянам, які його потребують. Призначення, перерахування/виплата компенсації фізичній особі, яка надає соціальні послуги на непрофесійній основі не створює для уповноваженого органу зобов'язання занесення періоду часу догляду та надання соціальних послуг отримувачем компенсації до трудової книжки останнього. Підстави для оформлення ОСОБА_3 трудової книжки відсутні, так як він не перебуває у трудових відносинах із виконкомом Тернівської районної у місті ради. Роботодавцем (виконавчим комітетом Тернівської районної у місті ради) з ОСОБА_4 трудовий договір не укладався, розпорядження голови районної у місті ради про прийняття його на роботу позаштатним працівником не приймалось, трудові відносини між ним та виконавчим комітетом Тернівської районної у місті ради - відсутні, потреби в позаштатних працівниках у виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради немає. Враховуючи вищезазначене, підстави для розгляду питань зазначених у заяві на пленарному засіданні сесії Тернівської районної у місті ради відсутні.

Щодо передачі доданої заяви про надання матеріальної допомоги до Криворізької міської ради, відповідач повідомляє, що звернення позивача за вх.№С-448-П у порядку, встановленому Регламентом виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради, затвердженого рішенням виконкому Тернівської районної у місті ради від 18.08.2021 №426 згідно з резолюцією керівника було передано для розгляду до управління праці та соціального захисту населення виконкому районної у місті ради. Управлінням встановлено, що до звернення позивача від 11.12.2024 вх.№С-448-П додано заяву від 11.12.2024 про надання матеріальної допомоги. Відповідно до рішення виконавчого комітету Криворізької міської ради від 23.01.2025 №46 «Про надання одноразової матеріальної допомоги мешканцям міста» ОСОБА_1 було надано одноразову матеріальну допомогу за рахунок бюджетних коштів. Крім цього, позивачу надаються соціальні послуги з догляду без провадження підприємницької діяльності на непрофесійній основі, без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг її сином ОСОБА_2 , який щомісячно у період з 01.01.2020 по 31.12.2025 отримує компенсацію фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 23.09.2020 № 859 «Деякі питання призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі» та ст.13 Закону України «Про соціальні послуги».

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позовна заява, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (позивач) є особою з інвалідністю І групи, що підтверджується матеріалами справи.

11.12.2024 позивач звернулась до Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради (відповідач) із заявою, яка була зареєстрована у відповідача за №С-448-П.

У заяві позивача просила відповідача:

1. дати направлення ОСОБА_2 до Дніпропетровського обласного центру соціальних служб;

2. надати належно завірені три копії цієї заяви із реєстраційними номерами відповідача, а не ксерокс;

3. частково загладити моральні страждання позивача сумою у 1000 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а саме 3028 грн х 1000 = 3028000 грн;

4. звільнити начальника Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий ріг ради Каретіної Оксани Володимирівни за непідкорення ст. 13 ЗУ «Про соціальні послуги»;

5. надати чистий прибуток Управління праці та соціального захисту населення за 2021-2024 роки (без врахування грудня);

6. прийняти по заяві ненормативний правовий акт на сесії ради;

7. додану заяву про матеріальну допомогу у сумі 10000 грн з необхідними документами, які знаходяться в справі №602595 Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради направити відповідно до ст.7 Закону України «Про звернення громадян» за призначенням до Криворізької міської ради для належного реагування;

8. на сесії Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради зобов'язати ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , Номеровську, ОСОБА_7 , ОСОБА_8 вжити заходів для ОСОБА_2 і виконати процедуру ведення трудових книжок, оскільки з його доходу Управлінням праці та соціального захисту населення відраховується консолідований страховий внесок, збір до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому поряду на регулярній основі в межах пункту 1.1. Інструкції про порядок ведення трудових книжок, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 29 липня 1993 року №58 і Міністерства юстиції України від 08.06.2001 №259/34/5, так як він не може бути працівником доки не буде належним чином оформлена трудова книжка.

Як додаток до заяви була вказана заява від 11.12.2024 про матеріальну допомогу у сумі 10000 грн.

У відповідь на це звернення відповідач направив позивачу лист від 16.12.2024 №С-448-П/06-20, яка була отримана позивачем, що не заперечується самим позивачем у поданій ним позовній заяві.

Проте позивач уважає, що по цій заяві Тернівська районна у м. Кривий Ріг рада повинна була прийняти ненормативний правовий акт (індивідуальний акт) після розгляду заяви на сесії Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради. За доводами позивача, відповідач порушив верховенство права (ст. ст. 3, 19, 22, 46, 59, 140 Конституції України), перевищив владу, службові повноваження і ст.19 Конституції України тлумачить на свій розсуд, що суперечить його точному змісту і не застосовує ст. ст. 26, 32 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Наведені обставини і стали підставою для звернення до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає таке.

Питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об'єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів регулює Закон України «Про звернення громадян». Цей Закон забезпечує громадянам України можливості для участі в управлінні державними і громадськими справами, для впливу на поліпшення роботи органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, для відстоювання своїх прав і законних інтересів та відновлення їх у разі порушення.

Так, відповідно до ч.1 ст.1 Закону України «Про звернення громадян» громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, медіа, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

Статтею 3 Закону України «Про звернення громадян» передбачено, що під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.

Пропозиція (зауваження) - звернення громадян, де висловлюються порада, рекомендація щодо діяльності органів державної влади і місцевого самоврядування, депутатів усіх рівнів, посадових осіб, а також висловлюються думки щодо врегулювання суспільних відносин та умов життя громадян, вдосконалення правової основи державного і громадського життя, соціально-культурної та інших сфер діяльності держави і суспільства.

Заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.

Скарга - звернення з вимогою про поновлення прав і захист законних інтересів громадян, порушених діями (бездіяльністю), рішеннями державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, посадових осіб.

До рішень, дій (бездіяльності), які можуть бути оскаржені, належать такі у сфері управлінської діяльності, внаслідок яких: порушено права і законні інтереси чи свободи громадянина (групи громадян); створено перешкоди для здійснення громадянином його прав і законних інтересів чи свобод; незаконно покладено на громадянина які-небудь обов'язки або його незаконно притягнуто до відповідальності (ст.4 Закону України «Про звернення громадян»).

Згідно з ч.1 ст.14 Закону України «Про звернення громадян» органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, посадові особи зобов'язані розглянути пропозиції (зауваження) та повідомити громадянина про результати розгляду.

Відповідно до ч.1 ст.15 Закону України «Про звернення громадян» органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).

Як установив суд, 11.12.2024 позивач звернулась до Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради (відповідач) із заявою, яка була зареєстрована у відповідача за №С-448-П.

У заяві позивача просила відповідача:

1. дати направлення ОСОБА_2 до Дніпропетровського обласного центру соціальних служб;

2. надати належно завірені три копії цієї заяви із реєстраційними номерами відповідача, а не ксерокс;

3. частково загладити моральні страждання позивача сумою у 1000 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а саме 3028 грн х 1000 = 3028000 грн;

4. звільнити начальника Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий ріг ради Каретіної Оксани Володимирівни за непідкорення ст. 13 ЗУ «Про соціальні послуги»;

5. надати чистий прибуток Управління праці та соціального захисту населення за 2021-2024 роки (без врахування грудня);

6. прийняти по заяві ненормативний правовий акт на сесії ради;

7. додану заяву про матеріальну допомогу у сумі 10000 грн з необхідними документами, які знаходяться в справі №602595 Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради направити відповідно до ст.7 Закону України «Про звернення громадян» за призначенням до Криворізької міської ради для належного реагування;

8. на сесії Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради зобов'язати ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , Номеровську, ОСОБА_7 , ОСОБА_8 вжити заходів для ОСОБА_2 і виконати процедуру ведення трудових книжок, оскільки з його доходу Управлінням праці та соціального захисту населення відраховується консолідований страховий внесок, збір до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому поряду на регулярній основі в межах пункту 1.1. Інструкції про порядок ведення трудових книжок, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 29 липня 1993 року №58 і Міністерства юстиції України від 08.06.2001 №259/34/5, так як він не може бути працівником доки не буде належним чином оформлена трудова книжка.

Як додаток до заяви була вказана заява від 11.12.2024 про матеріальну допомогу у сумі 10000 грн.

У відповідь на це звернення відповідач направив позивачу відповідь від 16.12.2024 №С-448-П/06-20.

Проте позивач уважає, що по цій заяві Тернівська районна у м. Кривий Ріг рада повинна була прийняти ненормативний правовий акт (індивідуальний акт) після розгляду заяви на сесії Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради.

Суд зазначає, що систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування відповідно до Конституції України визначає Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Згідно зі ст.5 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення.

У містах з районним поділом за рішенням територіальної громади міста або міської ради відповідно до цього Закону можуть утворюватися районні в місті ради. Районні в містах ради утворюють свої виконавчі органи та обирають голову ради, який одночасно є і головою її виконавчого комітету.

Частинами 1-4 статті 41 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що питання організації управління районами в містах належать до компетенції міських рад.

Районні у містах ради (у разі їх створення) та їх виконавчі органи відповідно до Конституції та законів України здійснюють управління рухомим і нерухомим майном та іншими об'єктами, що належать до комунальної власності територіальних громад районів у містах, формують, затверджують, виконують відповідні бюджети та контролюють їх виконання, а також здійснюють інші повноваження, передбачені цим Законом, в обсягах і межах, що визначаються міськими радами.

Обсяг і межі повноважень районних у містах рад та їх виконавчих органів визначаються відповідними міськими радами за узгодженням з районними у містах радами з урахуванням загальноміських інтересів та колективних потреб територіальних громад районів у містах.

Визначений міськими радами обсяг повноважень районних у місті рад та їх виконавчих органів не може змінюватися міською радою без згоди відповідної районної у місті ради протягом даного скликання.

Отже, обсяг і межі повноважень районних у містах рад, у тому числі, і Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради, та їх виконавчих органів визначаються відповідними міськими радами (у спірних правовідносинах Криворізькою міською радою) за узгодженням з районними у містах радами з урахуванням загальноміських інтересів та колективних потреб територіальних громад районів у містах.

Так, 30.06.2016 Криворізькою міською радою прийнято рішення № 381 «Про обсяг і межі повноважень районних у місті рад та їх виконавчих органів».

Розділом ІІ додатку до цього рішення визначено виключні повноваження Тернівської районної у місті ради.

Так, виключно на пленарних засіданнях районної у місті ради вирішуються питання:

2.1 обрання голови, заступника голови районної у місті ради, дострокове припинення їх повноважень у випадках, передбачених законом;

2.2 затвердження регламенту районної у місті ради;

2.3 утворення й ліквідація постійних та інших комісій районної у місті ради, затвердження й зміна їх складу, обрання голів комісій;

2.4 утворення виконавчого комітету районної у місті ради, визначення його чисельності, затвердження персонального складу, унесення змін до складу виконавчого комітету та його розпуск;

2.5 затвердження за пропозицією голови районної у місті ради структури виконавчих органів ради, загальної чисельності апарату ради та її виконавчих органів, витрат на їх утримання, положень про управління, відділи та інші виконавчі органи;

2.6 ухвалення рішення про розмежування повноважень між її виконавчим комітетом, відділами, управліннями та іншими виконавчими органами й головою районної у місті ради в межах повноважень, наданих цим рішенням;

2.7 затвердження плану роботи районної у місті ради та заслуховування звіту про його виконання з урахуванням вимог статті 32 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності»;

2.8 заслуховування звітів голови районної у місті ради про діяльність виконавчих органів ради, у тому числі щорічного звіту про здійснення державної регуляторної політики виконавчими органами відповідної ради та виконання Закону України «Про доступ до публічної інформації»;

2.9 заслуховування звітів постійних комісій, керівників виконавчих органів районної у місті ради та посадових осіб;

2.10 заслуховування повідомлень депутатів про роботу в раді, виконання ними її доручень;

2.11 розгляд запитів депутатів, ухвалення рішень за ними;

2.12 ухвалення рішень про дострокове припинення повноважень депутата ради в порядку, встановленому законодавством;

2.13 скасування актів виконавчих органів районної у місті ради, які не відповідають Конституції чи законам України, іншим актам законодавства, рішенням відповідної ради, ухвалених у межах її повноважень;

2.14 ухвалення рішень про надання згоди на створення за ініціативи жителів будинкових, вуличних, квартальних та інших органів самоорганізації населення, дострокове припинення їх повноважень у випадках, передбачених законом, про наділення органів самоорганізації населення частиною власних повноважень органів місцевого самоврядування, а також про передачу коштів, матеріально-технічних та інших ресурсів, необхідних для їх здійснення;

2.15 затвердження районного у місті бюджету, унесення змін до нього, звіту про його виконання; програм соціально-економічного та культурного розвитку району в місті, цільових програм з інших питань місцевого самоврядування; 2.16 заслуховування інформації прокурорів і керівників органів Національної поліції України про стан законності, боротьби зі злочинністю, охорони громадського порядку та результати їх діяльності на відповідній території;

2.17 унесення до виконкому міської ради пропозицій щодо ухвалення рішень з питань адміністративно-територіального устрою в межах і в порядку, визначених законом;

2.18 затвердження схем організації дорожнього руху на території району;

2.19 видача довідки про наявність у фізичної особи земельних ділянок;

2.20 утворення цільових фондів та затвердження положень про них;

2.21 організації й проведення роботи щодо оформлення спеціальної бюджетної дотації фізичним особам та суб'єктам господарювання, незалежно від форми власності, з метою державної підтримки розвитку тваринництва та переробки сільськогосподарської продукції;

2.22 затвердження списку присяжних та народних засідателів;

2.23 виконання функцій відповідно до вимог чинного законодавства України стосовно переведення дачних і садових будинків, що відповідають державним будівельним нормам, у житлові будинки;

2.24 створення резервного фонду районного у місті бюджету;

2.25 розгляд електронних петицій до районних у місті рад.

Враховуючи наведений вище перелік питань, які вирішуються виключно на пленарних засіданнях Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради, суд зазначає, що питання порушені у поданому позивачем зверненні (вх. №С-448-П від 11.12.2024), а саме, дати направлення ОСОБА_2 до Дніпропетровського обласного центру соціальних служб; надати належно завірені три копії цієї заяви із реєстраційними номерами відповідача, а не ксерокс; частково загладити моральні страждання позивача сумою у 1000 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а саме 3028 грн х 1000 = 3028000 грн; звільнити начальника Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий ріг ради ОСОБА_6 за непідкорення ст. 13 ЗУ «Про соціальні послуги»; надати чистий прибуток Управління праці та соціального захисту населення за 2021-2024 роки (без врахування грудня); на сесії Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради зобов'язати ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , Номеровську, ОСОБА_7 , ОСОБА_8 вжити заходів для ОСОБА_2 і виконати процедуру ведення трудових книжок, оскільки з його доходу Управлінням праці та соціального захисту населення відраховується консолідований страховий внесок, збір до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому поряду на регулярній основі в межах пункту 1.1. Інструкції про порядок ведення трудових книжок, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 29 липня 1993 року №58 і Міністерства юстиції України від 08.06.2001 №259/34/5, так як він не може бути працівником доки не буде належним чином оформлена трудова книжка, не є такими, що підлягають вирішенню виключно на сесії Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради.

Водночас, щодо передачі доданої заяви про надання матеріальної допомоги до Криворізької міської ради, відповідач у своїй відповіді повідомив позивача про те, що на звернення позивача за вх.№С-448-П у порядку, встановленому Регламентом виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради, затвердженого рішенням виконкому Тернівської районної у місті ради від 18.08.2021 №426 згідно з резолюцією керівника було передано для розгляду до управління праці та соціального захисту населення виконкому районної у місті ради.

Управлінням встановлено, що до звернення позивача від 11.12.2024 вх.№С-448-П додано заяву від 11.12.2024 про надання матеріальної допомоги.

Відповідно до п.11 Положення про надання одноразової матеріальної допомоги мешканцям міста за рахунок бюджетних коштів, затвердженого рішенням Криворізької міської ради від 29.07.2020 №4859 «Про затвердження Положення про надання одноразової матеріальної допомоги мешканцям міста за рахунок бюджетних коштів у новій редакції» управлінням сформовано пакет документів на матеріальну допомогу та передано згідно з реєстром прийому-передачі до департаменту соціальних послуг виконкому Криворізької міської ради (копія реєстру додана до відзиву на позовну заяву).

Крім того, дослідивши приєднаний до матеріалів справи лист відповідача від 16.12.2024 №С-448-П/06-20, наданий у відповідь на звернення позивача від 11.12.2024 вх. №С-448-П, суд зазначає, що на всі поставлені у зверненні позивача питання Тернівською районною у м. Кривий Ріг радою були надані змістовні відповіді.

Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Згідно з ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, довести правомірність своїх дій чи бездіяльності відповідно до принципу офіційності в адміністративному судочинстві зобов'язаний суб'єкт владних повноважень. Водночас, згідно з принципом змагальності позивач має спростувати доводи суб'єкта владних повноважень, якщо заперечує їх обґрунтованість.

Натомість у цьому випадку позивачем не доведено та не підтверджено належними доказами доводи про те, що звернення позивача від 11.12.2024 вх. №С-448-П підлягає розгляду на сесії Тернівської районної у м. Кривий Ріг раді.

За встановлених обставин справи, наведених положень чинного законодавства, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовної заяви.

Підстави для розподілу судових витрат, згідно зі ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні.

Відповідно до ч.5 ст.250 КАС України, датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Керуючись ст. ст.139, 241-246, 250 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Відмовити в задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення (ухвалу) суду або якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач: Тернівська районна у м. Кривий Ріг рада (вул. Короленка, 1а, м. Кривий Ріг, 50083, код ЄДРПОУ 04052554).

Суддя Н.В. Кучугурна