Рішення від 17.09.2025 по справі 140/5530/25

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 вересня 2025 року ЛуцькСправа № 140/5530/25

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Димарчук Т.М.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "ПОІНТ БРОК" до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Приватне підприємство "ПОІНТ БРОК" (далі - ПП "ПОІНТ БРОК", позивач) звернулося в суд з позовом до Головного управління ДПС у Волинській області (далі - ГУ ДПС у Волинській області, відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 27.01.2025 №0029430707 про застосування штрафних (фінансових) санкцій, пені в сумі 425303,68 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за результатами проведення перевірки ГУ ДПС у Волинській області було складено акт документальної позапланової невиїзної перевірки №35539/07-07/44670455 від 26.12.2024, яким встановлено порушення ПП "ПОІНТ БРОК" пункту 3 статті 13 Закону України “Про валюту та валютні операції» та пункту 14-2 постанови Правління Національного банку України “Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану» в частині ненадходження товару в сумі 10800,00 Євро у період з 09.03.2024 по 04.11.2024 по контракту від 21.06.2023 №1 PL/PB з компанією нерезидентом «LAKOMY-MELLER IMPORT-EXPORT Michal Lakomy».

27.01.2025 ГУ ДПС у Волинській області винесено податкове повідомлення-рішення №0029430707, яким ПП «ПОІНТ БРОК» визначено суму штрафних санкцій за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності у розмірі 425 303,68 грн.

Позивач вважає податкове повідомлення-рішення №0029430707 від 27.01.2025 незаконним та таким, що підлягає скасуванню з огляду на наступне.

Відповідно до пункту 14-2 постанови Правління Національного банку України “Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану» граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів становлять 180 календарних днів та застосовуються до операцій, здійснених з 05.04.2022. Згідно загального встановленого принципу, якщо останній день встановленого строку припадає на вихідний такий строк переноситься на наступний робочий день. Як випливає із тексту акту, його висновків та розрахунку пені, крайні терміни здійснення поставки, а відтак і початок перебігу строків заборгованості припадають на вихідні дні (30.12.2023-субота). Таким чином початок строку перебігу заборгованості мав би початись з наступного робочого дня (01.01.2024). Вважає, що контролюючим органом не правильно визначено строки, що в свою чергу вплинуло на курс іноземної валюти, яка взята за основу для розрахунку пені.

Позивач також вказує, що податкове повідомлення-рішення №0029430707 від 27.01.2025 підписане Володимиром Дяком, щодо якого не надано жодних повноважень на право підпису податкових повідомлень-рішень, що є порушенням Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків, затвердженим Наказом Міністерства Фінансів України від 28.12.2015 №1204.

З наведених підстав просить позовні вимоги задовольнити.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 09.06.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін суддею одноособово.

У відзиві на позовну заяву 17.06.2025 відповідач позовні вимоги заперечив та у їх задоволенні просив відмовити (а.с.38-4). В обґрунтування цієї позиції вказав, що ГУ ДПС у Волинській області проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ПП "ПОІНТ БРОК" за період з 01.03.2023 по 04.11.2024 з питань дотримання вимог валютного законодавства при здійсненні зовнішньоекономічних операцій. За результатами перевірки складено акт №35539/07-07/44670455 від 26.12.2024 про порушення позивачем пункту 3 статті 13 Закону України “Про валюту та валютні операції» та пункту 14-2 постанови Правління Національного банку України “Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану» в частині ненадходження товару в сумі 10800,00 Євро у період з 09.03.2024 по 04.11.2024 по контракту від 21.06.2023 №1 PL/PB з компанією нерезидентом «LAKOMY-MELLER IMPORT-EXPORT Michal Lakomy».

На підставі встановлених актом перевірки порушень винесено податкове повідомлення-рішення від 27.01.2025 №0029430707 про застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) в сумі 425303,68 грн.

Згідно інформації АТ «ОКСІ БАНК» від 31.10.2024 за №1041/2015/1 на виконання умов контракту №1 PL/PB від 21.06.2023, укладеному між ПП "ПОІНТ БРОК" та нерезидентом "LAKOMY-MELLER IMPORT-EXPORT Michal Lakomy" (Польща), ПП "ПОІНТ БРОК" 03.07.2023 здійснено передоплату в сумі 10800,00 Євро (455 328,00 грн).

Граничний строк надходження товару 29.12.2023. Станом на 04.11.2024 товар не надійшов, банком операція з контролю не знята. Станом на 04.11.2024 дебіторська заборгованість по контракту №1 PL/PB від 21.06.2023 становить 10800,00 Євро (455328,00 грн).

Висновок на продовження встановлених законодавством термінів розрахунків в іноземній валюті ПП "ПОІНТ БРОК» до контракту №1 PL/PB від 21.06.2023 центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики не видавався. Документів, які підтверджують звернення до суду ПП "ПОІНТ БРОК" не надано.

Щодо твердження позивача про те, що крайні терміни здійснення поставки та початок перебігу строків заборгованості припадають на вихідні дні (30.12.2023-субота), а відтак початок строку перебігу заборгованості мав би початись з наступного робочого дня (01.01.2024), ГУ ДПС у Волинській області зазначає про помилковість таких доводів позивача, оскільки саме з дати авансових платежів - 03.07.2023 необхідно відрахувати 180 днів.

Вказує на те, що податкове повідомлення-рішення від 27.01.2025 №0029430707 підписано уповноваженою посадовою особою, а саме виконуючим обов'язки заступника начальника ГУ ДПС у Волинській області Володимиром Дяком.

Представник відповідача вважає, що відсутні підстави для визнання протиправним і скасування оскаржуваного податкового повідомлення-рішення та просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог повністю.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.

ГУ ДПС у Волинській області на підставі повідомлення від 13.11.2024 №1153 та наказу від 13.11.2024 №3862-п проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ПП "ПОІНТ БРОК» за період з 01.03.2023 по 04.11.2024 з питань дотримання вимог валютного законодавства при здійсненні зовнішньоекономічних операцій, за результатами якої було складено акт перевірки №35539/07-07/44670455 від 26.12.2024 (а.с.6 зворот-9).

Відповідно до висновку, зазначеного в акті перевірки, перевіркою встановлено порушення позивачем: пункту 3 статті 13 Закону України “Про валюту і валютні операції» від 21.06.2018 №2473-VIII, п. 21 розділу ІІ Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, затвердженого постановою Правління НБУ від 02.01.2019 №5 та пункту 14-2 постанови Правління Національного банку України від 24.02.2022 №18 “Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану» (із змінами і доповненнями) в частині ненадходження товару в сумі 10800,00 Євро у період з 09.03.2024 по 04.11.2024 по контракту від 21.06.2023 №1 PL/PB з компанією нерезидентом «LAKOMY-MELLER IMPORT-EXPORT Michal Lakomy».

Так, в ході проведення перевірки встановлено, що між ПП "ПОІНТ БРОК» та компанією нерезидентом LAKOMY-MELLER IMPORT-EXPORT Michal Lakomy» (Польща) укладено контракт від 21.06.2023 №1 PL/PB.

Перевіркою встановлено, що згідно інформації отриманої від АТ «ОКСІ БАНК» від 31.10.2024 №1041/2015/1 на виконання умов контракту №1 PL/PB від 21.06.2023 ПП "ПОІНТ БРОК" 03.07.2023 здійснено передоплату в сумі 10800,00 Євро. Граничний строк надходження товару 29.12.2023. Дата першого дня перевищення граничного строку розрахунків - 30.12.2023. Станом на 04.11.2024 від нерезидента компанії «LAKOMY-MELLER IMPORT-EXPORT Michal Lakomy» товар не надійшов, банком операція з контролю не знята (а.с.61).

Станом на 04.11.2024 дебіторська заборгованість по контракту №1 PL/PB від 21.06.2023, укладеному ПП "ПОІНТ БРОК" із нерезидентом "LAKOMY-MELLER IMPORT-EXPORT Michal Lakomy" (Польща) становить 10 800,00 ЄВРО (455 328,00 грн).

Висновок на продовження встановлених законодавством термінів розрахунків в іноземній валюті ПП "ПОІНТ БРОК» до контракту №1 PL/PB від 21.06.2023 з нерезидентом центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики не видавався

На підставі акта перевірки №35539/07-07/44670455 від 26.12.2024 ГУ ДПС у Волинській області прийняло податкове повідомлення-рішення від 27.01.2025 №0029430707 про застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) та пені за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності в сумі 425303,68 грн (а.с.12).

Податкове повідомлення-рішення 24.02.2025 було оскаржене ПП "ПОІНТ БРОК" до ДПС України, однак рішенням ДПС України від 17.04.2025 №10853/6/99-00-06-01-03-06 про результати розгляду скарги, податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Волинській області від 27.01.2025 №0029430707 залишено без змін, а скарга без задоволення (а.с.15-19).

Позивач, не погоджуючись з вищевказаним податковим повідомленням-рішенням, звернувся в суд з даним позовом.

При вирішенні спору суд керується такими нормативно-правовими актами.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спірні правовідносини врегульовані положеннями Податкового кодексу України, Законом України “Про валюту і валютні операції» від 21.06.2018 №2473-VIII (далі - Закон №2473-VIII) та Інструкцією про порядок валютного нагляду банків за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів, затвердженою постановою Національного банку України постановою від 02.01.2019 №7.

Підпунктом 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 ПК України визначено, що документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків. Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з підстав, визначених цим Кодексом. Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, що проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.

Підпунктом 19-1.1.4 пункту 19-1.1 статті 19-1 ПК України встановлено, що на контролюючі органи покладено функцію зі здійснення контролю за встановленими законом строками проведення розрахунків в іноземній валюті.

Як встановлено судом, ГУ ДПС у Волинській області проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ПП "ПОІНТ БРОК» за період з 01.03.2023 по 04.11.2024 з питань дотримання вимог валютного законодавства при здійсненні зовнішньоекономічних операцій, за результатами якої було складено акт перевірки №35539/07-07/44670455 від 26.12.2024, яким встановлено порушення позивачем пункту 3 статті 13 Закону України “Про валюту і валютні операції» від 21.06.2018 №2473-VIII, п. 21 розділу ІІ Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, затвердженого постановою Правління НБУ від 02.01.2019 №5 та пункту 14-2 постанови Правління Національного банку України від 24.02.2022 №18 “Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану» (із змінами і доповненнями) в частині ненадходження товару в сумі 10800,00 Євро у період з 09.03.2024 по 04.11.2024 по контракту від 21.06.2023 №1 PL/PB з компанією нерезидентом «LAKOMY-MELLER IMPORT-EXPORT Michal Lakomy».

Правові засади здійснення валютних операцій, валютного регулювання та валютного нагляду, права та обов'язки суб'єктів валютних операцій і уповноважених установ та відповідальність за порушення ними валютного законодавства регламентовано приписами Закону України “Про валюту і валютні операції» від 21.06.2018 №2473-VIII (далі - Закон №2473-VIII).

Згідно з частиною другою статті 3 Закону №2473-VIII питання здійснення валютних операцій, основи валютного регулювання та нагляду регулюються виключно цим Законом.

У частинах четвертій, шостій статті 11 Закону №2473-VIII передбачено, що органами валютного нагляду відповідно до цього Закону є Національний банк України та центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику. Органи валютного нагляду в межах своєї компетенції здійснюють нагляд за дотриманням резидентами та нерезидентами валютного законодавства.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, здійснює валютний нагляд за дотриманням резидентами (крім уповноважених установ) та нерезидентами вимог валютного законодавства.

Відповідно до частини дев'ятої статті 11 Закону №2473-VIII органи валютного нагляду мають право проводити перевірки з питань дотримання вимог валютного законодавства визначеними частинами п'ятою і шостою цієї статті суб'єктами здійснення таких операцій.

Під час проведення перевірок з питань дотримання вимог валютного законодавства органи валютного нагляду мають право вимагати від агентів валютного нагляду та інших осіб, які є об'єктом таких перевірок, надання доступу до систем автоматизації валютних операцій, підтвердних документів та іншої інформації про валютні операції, а також пояснень щодо проведених валютних операцій, а агенти валютного нагляду та інші особи, які є об'єктом таких перевірок, зобов'язані безоплатно надавати відповідний доступ, пояснення, документи та іншу інформацію.

Пунктом 2 частини першої статті 12 Закону №2473-VIII передбачено, що Національний банк України за наявності ознак нестійкого фінансового стану банківської системи, погіршення стану платіжного балансу України, виникнення обставин, що загрожують стабільності банківської та (або) фінансової системи держави, має право запровадити такі заходи захисту, зокрема, встановлення граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів.

Частиною першою статті 13 Закону №2473-VIII визначено, що Національний банк України має право встановлювати граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів.

Національний банк України має право встановлювати винятки та (або) особливості запровадження цього заходу захисту для окремих товарів та (або) галузей економіки за поданням Кабінету Міністрів України.

Граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів не застосовуються щодо розрахунків, пов'язаних з договорами про участь у розподілі пропускної спроможності, а також щодо грошового забезпечення (кредитних лімітів) з метою участі в аукціонах з розподілу пропускної спроможності міждержавних перетинів.

Національний банк України має право встановлювати мінімальні граничні суми операцій з експорту та імпорту товарів, на які поширюються встановлені відповідно до цього Закону граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів.

Відповідно до частин другої, третьої статті 13 Закону №2473-VIII у разі встановлення Національним банком України граничного строку розрахунків за операціями резидентів з експорту товарів грошові кошти підлягають зарахуванню на рахунки резидентів у банках України у строки, зазначені в договорах, але не пізніше строку та в обсязі, встановлених Національним банком України. Строк виплати заборгованості обчислюється з дня митного оформлення продукції, що експортується, а в разі експорту робіт, послуг, прав інтелектуальної власності та (або) інших немайнових прав - з дня оформлення у письмовій формі (у паперовому або електронному вигляді) акта, рахунка (інвойсу) або іншого документа, що засвідчує їх надання.

У разі встановлення Національним банком України граничного строку розрахунків за операціями резидентів з імпорту товарів їх поставка має здійснюватися у строки, зазначені в договорах, але не пізніше встановленого Національним банком України граничного строку розрахунків з дня здійснення авансового платежу (попередньої оплати).

Як визначено частиною четвертою статті 13 Закону №2473-VIII, за окремими операціями з експорту та імпорту товарів граничні строки розрахунків, встановлені Національним банком України, можуть бути подовжені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері економічного розвитку, шляхом видачі висновку.

Порушення резидентами строку розрахунків, встановленого згідно із цією статтею, тягне за собою нарахування пені за кожний день прострочення в розмірі 0,3 відсотка суми неодержаних грошових коштів за договором (вартості недопоставленого товару) у національній валюті (у разі здійснення розрахунків за зовнішньоекономічним договором (контрактом) у національній валюті) або в іноземній валюті, перерахованій у національну валюту за курсом Національного банку України, встановленим на день виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаних грошових коштів за договором (вартості недопоставленого товару) (частина п'ята статті 13 Закону №2473-VIII).

Відповідно до статей 6, 7, 15, 25, 44, 56 Закону України “Про Національний банк України», статей 12, 13 Закону України “Про валюту і валютні операції», з метою врегулювання порядку здійснення банками валютного нагляду за дотриманням резидентами встановлених Національним банком України граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів Правління Національного банку України постановою від 02.01.2019 №7 затверджено Інструкцію про порядок валютного нагляду банків за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів (далі - Інструкція).

Підпунктом 4 пункту 3 розділу I Інструкції визначено, що днем виникнення порушення є перший день після закінчення встановленого Національним банком граничного строку розрахунків за операцією з експорту.

Відповідно до пункту 2 розділу І вказаної Інструкції вимоги цієї Інструкції поширюються на операції з експорту та імпорту товарів, на які Національним банком встановлені граничні строки розрахунків, з урахуванням установлених Національним банком за поданням Кабінету Міністрів України винятків та (або) особливостей для окремих товарів, та (або) галузей економіки та мінімальних граничних сум операцій, на які поширюються встановлені Національним банком граничні строки розрахунків.

Пунктом 5 розділу ІІ вказаної Інструкції передбачено, що банк згідно з вимогами цієї Інструкції здійснює валютний нагляд за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів резидента, які передбачають розрахунки в грошовій формі (уключаючи розрахунки резидента з нерезидентом на території України), що здійснюються через цей банк.

Відповідно до підпункту 1 пункту 6 розділу ІІ Інструкції банк згідно з цією Інструкцією здійснює валютний нагляд за дотриманням резидентом граничних строків розрахунків за операцією резидента з експорту товарів, якщо на дату митного оформлення продукції або виконання резидентом робіт, надання послуг, експорту прав інтелектуальної власності, інших немайнових прав, призначених для продажу (оплатної передачі), розрахунки за такою операцією не завершені (кошти від продажу нерезиденту товару на поточний рахунок резидента не надійшли або надійшли не в повному обсязі) або в банку немає інформації про завершення розрахунків за такою операцією.

Відповідно до пункту 7 розділу ІІ Інструкції банк розпочинає відлік установлених Національним банком граничних строків розрахунків з дати:

1) оформлення МД типу ЕК-10 Експорт, ЕК-11 Реекспорт на продукцію, що експортується (якщо продукція згідно із законодавством України підлягає митному оформленню), або підписання акта або іншого документа, що засвідчує поставку нерезиденту товару відповідно до умов експортного договору (якщо товар згідно із законодавством України не підлягає митному оформленню), - за операціями з експорту товарів;

2) здійснення платежу (списання коштів з рахунку клієнта), а в разі застосування розрахунків у формі документарного акредитива - здійснення банком платежу на користь нерезидента (списання коштів з рахунку банку) - за операціями з імпорту товарів.

Датою здійснення платежу на користь нерезидента - постачальника товару вважається дата здійснення банком платежу на користь нерезидента - постачальника товару, якщо оплата зобов'язань резидента за операцією з імпорту товару здійснюється за рахунок коштів, отриманих від банку на підставі кредитного договору без зарахування цих коштів на поточний рахунок такого резидента в банку.

Відповідно до підпунктів 2, 6 пункту 9 розділу ІІІ Інструкції банк завершує здійснення валютного нагляду за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків:

- у разі експорту товару - після зарахування на поточний рахунок резидента в банку грошових коштів, що надійшли від нерезидента за товар (уключаючи кошти, переказані резидентом із власного рахунку, відкритого за кордоном, якщо розрахунки за експорт товару здійснювалися через рахунок резидента, відкритий за кордоном, та резидентом подано документи іноземного банку, які підтверджують зарахування коштів від нерезидента за товар), або від банку (резидента або нерезидента) за документарним акредитивом, відкритим на користь резидента за операцією з експорту товару, або в порядку, визначеному пунктом 16-2 розділу IV цієї Інструкції;

у разі заміни кредитора в зобов'язанні за операцією з експорту товарів - після зарахування на поточний рахунок резидента - нового кредитора в банку грошових коштів, що надійшли від нерезидента-боржника за поставлений резидентом - первісним кредитором товар, та за наявності документів про заміну кредитора в зобов'язанні за операцією з експорту товарів.

Пунктом 19 розділу IV Інструкції також визначено, що валютний нагляд за дотриманням резидентом граничних строків розрахунків за операцією резидента з експорту продукції здійснює лише банк, до якого надійшов реєстр МД, що містить інформацію про цю операцію. Грошові кошти від експорту товарів мають бути зараховані на відкритий у банку поточний рахунок резидента не пізніше граничних строків розрахунків.

У зв'язку з введенням Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 воєнного стану в Україні, Правлінням Національного банку України прийнято постанову від 24.02.2022 №18 “Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану» (далі - Постанова №18), якою з урахуванням внесених змін, зокрема, постановами Національного банку №113 від 07.06.2022, №142 від 07.07.2022, встановлено з 05 квітня 2022 року граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів - 180 календарних днів (пункт 14-2 Постанови №18).

Пунктом 14-4 Постанови №18 визначено, що розрахунки за операціями резидентів з експорту та імпорту товарів здійснюються не пізніше строку, визначеного в пункті 14-2 цієї постанови, з урахуванням вимог пункту 14-3 цієї постанови в повному обсязі, з урахуванням вимог пункту 14-3 цієї постанови стосовно операцій з експорту, імпорту товарів у незначній сумі (включаючи незавершені розрахунки за операцією). Грошові кошти від нерезидента за операціями резидента з експорту товарів підлягають зарахуванню на рахунок резидента в банку в Україні.

Судом встановлено, що за висновком контролюючого органу, викладеним в акті перевірки №35539/07-07/44670455 від 26.12.2024, позивачем допущено порушення пункту 3 статті 13 Закону №2473-VIII та пункту 14-2 постанови Правління Національного банку України від 24.02.2022 №18 “Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану» (із змінами і доповненнями) в частині ненадходження товару в сумі 10800,00 Євро по контракту від 21.06.2023 №1 PL/PB з компанією нерезидентом «LAKOMY-MELLER IMPORT-EXPORT Michal Lakomy».

Так, на виконання умов контракту, укладеному ПП "ПОІНТ БРОК» в АТ «ОКСІ БАНК» 03.07.2023 були перераховані на рахунок компанії нерезидента за кордоном «LAKOMY-MELLER IMPORT-EXPORT Michal Lakomy» кошти (передоплата) в сумі 10800,00 Євро, що підтверджується інформацією отриманою від АТ «ОКСІ БАНК» від 31.10.2024 №1041/2015/1 (а.с.61).

За період з 03.07.2023 по 04.11.2024 від нерезидента «LAKOMY-MELLER IMPORT-EXPORT Michal Lakomy» товар не отримано, кошти нерезидентом не повернуто. Граничний строк надходження імпортного товару закінчився 29.12.2023. Дата першого дня перевищення граничного строку розрахунків - 30.12.2023

За встановлених вищенаведених обставин, судовим розглядом підтверджено не дотримання ПП "ПОІНТ БРОК» граничних строків розрахунків, встановлених НБУ, за зовнішньоекономічним контрактом від 21.06.2023 №1 PL/PB, який укладено з компанією «LAKOMY-MELLER IMPORT-EXPORT Michal Lakomy», що призвело до порушення пункту 3 статті 13 Закону №2473-VIII.

При цьому, позивач, не заперечує проти факту порушення граничних строків розрахунків, а посилається на те, що контролюючим органом не правильно визначено строки, що в свою чергу вплинуло на курс іноземної валюти, яка взята за основу для розрахунку пені.

Так, у позовній заяві позивач вказує що крайні терміни здійснення поставки (а відтак і початок перебігу строків заборгованості) припадають на вихідні дні (30.12.2023-субота), відтак початок строку перебігу заборгованості мав би початись з наступного робочого дня (01.01.2024).

Суд вважає такі доводи позивача помилковими з огляду на наступне.

Так, пунктом 14-2 постанови Правління Національного банку України “Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану» визначено, що граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів становлять 180 календарних днів та застосовуються до операцій, здійснених з 05.04.2022. Тобто, в даному випадку саме з дати авансових платежів - 03.07.2023 необхідно відрахувати 180 днів.

День виникнення порушення - перший день після закінчення встановленого Національним банком граничного строку розрахунків за операцією з імпорту, згідно Інструкції про порядок валютного нагляду банків за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів, затвердженої Постановою правління НБУ №7 від 02.01.2019.

У розумінні вимог Закону України “Про валюту та валютні операції» та приписів Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, затвердженого постановою Правління НБУ від 02.01.2019 №5, граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів обчислюються саме у календарних днях. Відповідно до чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини, перенесення граничного календарного дня за експортно-імпортними операціями, якщо він припадає на вихідний або святковий день, - не здійснюється.

Окрім того, з листа АТ «ОКСІ БАНК» від 31.10.2024 №1041/2015/1, надісланого Головному управлінню ДПС у Волинській області, вбачається, що на виконання умов контракту №1 PL/PB від 21.06.2023 ПП "ПОІНТ БРОК" 03.07.2023 здійснено передоплату в сумі 10800,00 Євро. Граничний строк надходження товару 29.12.2023. Дата першого дня перевищення граничного строку розрахунків - 30.12.2023.

Посилання позивача на те, що податкове повідомлення-рішення від 27.01.2025 №0029430707 підписано виконуючим обов'язки заступника начальника ГУ ДПС у Волинській області Володимиром Дяком, щодо якого не надано жодних повноважень на право підпису податкових повідомлень-рішень, суд до уваги не бере з огляду на наступне.

Згідно з п. 86.8 ст. 86 ПК України податкове повідомлення-рішення приймається в порядку, передбаченому статтею 58 цього Кодексу, керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу протягом п'ятнадцяти робочих днів з дня, наступного за днем вручення платнику податків, його представнику або особі, яка здійснювала розрахункові операції, акта перевірки, та надсилається (вручається) платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

Відповідно до п. п.58.2 ст. 58 ПКУ форма та порядок надіслання податкового повідомлення-рішення визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Згідно з п. 1 Розділу ІІІ Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України №1204 від 28.12.2015, структурний підрозділ контролюючого органу, який склав податкове повідомлення-рішення, роздруковує його у двох примірниках (податкові повідомлення-рішення за формами «Ф» та «МПЗФ» - в одному примірнику) та після погодження з підрозділами правової роботи передає на підпис керівнику (виконувачу його обов'язків, його заступнику або уповноваженій особі) контролюючого органу.

З матеріалів справи вбачається, що податкове повідомлення-рішення від 27.01.2025 №0029430707 підписане виконуючим обов'язки заступника начальника ГУ ДПС у Волинській області Володимиром Дяком на якого наказом ДПС України №145-о від 21.01.2025 покладено виконання обов'язків заступника начальника ГУ ДПС у Волинській області, а відтак спірне податкове повідомлення-рішення підписане уповноваженою на те посадовою особою ГУ ДПС у Волинській області.

Суд зауважує, що позивачем у даній справі не надано жодних належних документів, які могли б бути підставою для не нарахування пені або зупинення нарахування пені відповідно до Закону №2473-VIII, а саме: висновки центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері економічного розвитку, на подовження граничних строків розрахунків, встановлених Національним банком України; позовні заяви резидента до суду, міжнародного комерційного арбітражу про стягнення з нерезидента заборгованості, що виникла внаслідок недотримання нерезидентом строку, передбаченого зовнішньоекономічним договором (контрактом), або документи про звернення до уповноваженого органу відповідної країни документа про стягнення такої заборгованості з боржника-нерезидента на користь резидента в позасудовому (досудовому) примусовому порядку; довідка уповноваженої організації (органу) країни розташування сторони зовнішньоекономічного договору (контракту) або третьої країни відповідно до умов цього договору (контракту) стосовно виникнення та закінчення дії форс-мажорних обставин, які стали причиною несвоєчасного виконання умов договору.

З огляду на викладене, враховуючи підтверджений факт порушення граничних строків розрахунків, встановлених НБУ, за зовнішньоекономічним контрактом від 21.06.2023 №1 PL/PB, який укладено з компанією «LAKOMY-MELLER IMPORT-EXPORT Michal Lakomy» та відсутності підстав звільнення платника податків від відповідальності, відповідач правомірно виніс податкове повідомлення-рішення від 27.01.2025 №0029430707, яким застосовано штрафну (фінансову) санкцію у вигляді пені у розмірі 425303,68 грн, у зв'язку з чим останнє не підлягає скасуванню.

Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем по справі, як суб'єктом владних повноважень, виконано покладений на нього обов'язок щодо доказування правомірності прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.

З урахуванням встановлених обставин справи та вищенаведених норм законодавства, суд дійшов висновку, що відповідач при прийнятті оскаржуваного податкового повідомлення-рішення діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією та законами України, а тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.

У зв'язку з відмовою у задоволенні позову судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 243-246, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Приватного підприємства "ПОІНТ БРОК" до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 27.01.2025 №0029430707, відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: Приватне підприємство "ПОІНТ БРОК" (43020, Волинська область, м. Луцьк, вулиця Рівненська, буд. 76А, код ЄДРПОУ 44670455).

Відповідач: Головне управління ДПС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, буд. 4, код ЄДРПОУ 44106679).

Суддя Т.М. Димарчук