Дата документу 17.09.2025
Справа № 334/6865/25
Провадження № 3/334/2477/25
17 вересня 2025 року суддя Дніпровського районного суду м. Запоріжжя Турбіна Т.Ф., за участю ОСОБА_1 , прокурора Фоміної Г.В., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Запорізькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, місце роботи АТ «Запоріжжяобленерго» заступник директора, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1
за ч.1 ст.172-6 КУпАП,
22.08.2025 на розгляд суду надійшов матеріал з протоколом про адміністративне правопорушення № 312 від 21.08.2025, відповідно до якого наказом директора Департаменту житлово-комунального господарства та будівництва Запорізької обласної державної адміністрації № 42-к від 12.04.2024 ОСОБА_1 було призначено на посаду головного спеціаліста відділу енергетики управління енергетики та енергозбереження Департаменту житлово-комунального господарства та будівництва Запорізької обласної державної адміністрації з 16.04.2024. Дана посада належить до посади державної служби категорії «В». Наказом № 76-к від 30.05.2024 ОСОБА_1 було звільнено з посади головного спеціаліста відділу енергетики управління енергетики та енергозбереження Департаменту житлово-комунального господарства та будівництва Запорізької обласної державної адміністрації з 31.05.2024 за угодою сторін. При звільненні з посади у ОСОБА_1 з 31.05.2024, після припинення діяльності, виник обов'язок подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями («при звільненні») з термін до 30.06.2024, однак ОСОБА_1 подав таку декларацію лише 17.08.2025 о 15 год. 08 хв. Таким чином, колишній спеціаліст відділу енергетики управління енергетики та енергозбереження Департаменту житлово-комунального господарства та будівництва Запорізької обласної державної адміністрації ОСОБА_1 , будучи згідно з п.п. «в» п.1 ч.1 ст.3, ст.45 ЗУ «Про запобігання корупції» суб'єктом декларування та примітки до ст. 172-6 КУпАП, суб'єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, передбачені ч.1 ст.172-6 КУпАП, у порушення вимог ч.2 ст.45 ЗУ «Про запобігання корупції», вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП, а саме несвоєчасно подав без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями («при звільненні»).
Крім того, відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення № 313 від 21.08.2025 наказом директора Департаменту житлово-комунального господарства та будівництва Запорізької обласної державної адміністрації № 42-к від 12.04.2024 ОСОБА_1 було призначено на посаду головного спеціаліста відділу енергетики управління енергетики та енергозбереження Департаменту житлово-комунального господарства та будівництва Запорізької обласної державної адміністрації з 16.04.2024. Дана категорія належить до посади державної служби категорії «В». Наказом № 76-к від 30.05.2024 ОСОБА_1 було звільнено з посади головного спеціаліста відділу енергетики управління енергетики та енергозбереження Департаменту житлово-комунального господарства та будівництва Запорізької обласної державної адміністрації з 31.05.2024 за угодою сторін. При звільненні з посади у ОСОБА_1 з 31.05.2024, після припинення діяльності, виник обов'язок подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік (після звільнення) в термін до 00:00 год. 01.04.2025, однак ОСОБА_1 подав таку декларацію лише 05.06.2025 о 10 год. 03 хв. Таким чином, колишній спеціаліст відділу енергетики управління енергетики та енергозбереження департаменту житлово-комунального господарства та будівництва Запорізької обласної державної адміністрації ОСОБА_1 , будучи згідно з п.п. «в» п.1 ч.1 ст.3, ст.45 ЗУ «Про запобігання корупції» суб'єктом декларування та примітки до ст. 172-6 КУпАП, суб'єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, передбачені ч.1 ст.172-6 КУпАП, у порушення вимог ч.2 ст.45 ЗУ «Про запобігання корупції», вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП, а саме несвоєчасно подав без поважних причин щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік (після звільнення).
Постановою суду від 17.09.2025 за клопотанням учасників справи матеріали об'єднані в одне провадження.
ОСОБА_1 в судовому засіданні встановлені обставини і свою вину у вчиненні правопорушень визнав.
Прокурор Фоміна Г.В. в судовому засіданні просила суд розглянути протокол про адміністративне правопорушення та накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення відповідно до чинного законодавства.
Частиною 1 ст. 172-6 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до п.п. «в» п.1 ч.1 ст.3 ЗУ «Про запобігання корупції», суб'єктами, на яких поширюється дія цього закону, є державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування.
Відповідно до ч.1 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до ч.2 ст.45 ЗУ «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Відповідно до ч.3 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції», особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Днем припинення діяльності є останній день виконання функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у п.п. «а» та «в» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», у тому числі перебування на посадах, зазначених у п. 1, п.п. «а» та «в» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції». Відлік строку подання декларації при звільненні починається з 00 годин 00 хвилин дня, наступного за днем припинення діяльності.
Так, для кваліфікації діяння за ч. 1ст.172-6КУпАП необхідним є несвоєчасне подання без поважних причин декларації, тобто подання поза строком, визначеним законом.
Згідно наказу директора департаменту житлово-комунального господарства та будівництва Запорізької обласної державної адміністрації № 42-к від 12.04.2024 ОСОБА_1 призначено на посаду головного спеціаліста відділу енергетики управління енергетики та енергозбереження Департаменту житлово-комунального господарства та будівництва Запорізької обласної державної адміністрації з 16.04.2024.
Відповідно до посадової інструкції, посада головного спеціаліста відділу енергетики управління енергетики та енергозбереження Департаменту житлово-комунального господарства та будівництва Запорізької обласної державної адміністрації належить до посади державної служби категорії «В».
Тобто ОСОБА_1 , відповідно до п.п. «в» п. 1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Наказом № 76-к від 30.05.2024 ОСОБА_1 звільнено з посади головного спеціаліста відділу енергетики управління енергетики та енергозбереження Департаменту житлово-комунального господарства та будівництва Запорізької обласної державної адміністрації з 31.05.2024.
З урахуванням вищевказаних положень антикорупційного законодавства, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, при звільненні з посади головного спеціаліста відділу енергетики управління енергетики та енергозбереження Департаменту житлово-комунального господарства та будівництва Запорізької обласної державної адміністрації, після припинення діяльності, з 31.05.2025 повинен був подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями («при звільненні») в термін до 30.06.2024, та щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік (після звільнення) в термін до 00:00 год. 01.04.2025.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , в порушення вищезазначених приписів Закону України «Про запобігання корупції» подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні) 17.08.2025, та щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік (після звільнення) 05.06.2025, тобто несвоєчасно.
Вина ОСОБА_1 підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення № 312 від 21.08.2025; протоколом про адміністративне правопорушення № 313 від 21.08.2025, письмовими поясненнями ОСОБА_1 ; результатами пошуку з Єдиного державного реєстру декларацій; наказом Департаменту житлово-комунального господарства та будівництва № 42-к від 12.04.2024 про призначення на посаду ОСОБА_1 ; наказом Департаменту житлово-комунального господарства та будівництва № 76-к від 30.05.2024 про звільнення ОСОБА_1 ; посадовою інструкцією головного спеціаліста відділу енергетики управління енергетики та енергозбереження департаменту житлово-комунального господарства та будівництва Запорізької обласної державної адміністрації.
Таким чином, проаналізовані судом докази в сукупності дають підстави для висновку, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.172-6 КУпАП.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, який раніше до адміністративної відповідальності не притягався, ступінь його вини, майновий стан, суд вважає доцільним і достатнім застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення в межах санкції ч. 1 ст.172-6 КУпАП, відповідно до норм ст. 36 КУпАП, у вигляді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850,00 гривень.
Крім того, відповідно до ст.40-1 КУпАП у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, судовий збір сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Відповідно до п.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605,60 грн.
Керуючись ст. ст. 33, 36, 40-1, ст.172-6, 283-285, 289 КУпАП, суддя -
Визнати ОСОБА_1 винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850,00 грн. (вісімсот п'ятдесят гривень).
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у сумі 605,60 грн. (шістсот п'ять гривень 60 коп.).
Роз'яснити, щовідповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України.
Відповідно до ч. 2 ст. 308 КУпАП у разі несплати штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень.
Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду через Дніпровський районний суд міста Запоріжжя особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя: Турбіна Т. Ф.