29607, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1, e-mail: inbox@km.arbitr.gov.ua, тел.(0382)71-81-84
про залишення позовної заяви без руху
"18" вересня 2025 р. Справа № 924/964/25
м. Хмельницький
Суддя Господарського суду Хмельницької області Шевчук О.І., розглянувши матеріали
за позовом Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області, м. Хмельницький
до Комунального підприємства "Комунсервіс" Чемеровецької селищної ради, Хмельницька область, Кам'янець-Подільський район, смт. Чемерівці
про стягнення 12 487 грн. шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу
До Господарського суду Хмельницької області 17.09.2025 надійшла позовна заява Державної екологічної інспекція у Хмельницькій області (29001, м. Хмельницький, вул. Івана Франка, 2/2, ЄДРПОУ 38045514) до Комунального підприємства "Комунсервіс" Чемеровецької селищної ради (31601, Хмельницька область, Кам'янець-Подільський район, смт. Чемерівці, вул. Франка І., 5, ЄДРПОУ 37127831) про стягнення 12 487 грн. шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, внаслідок здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря за відсутності дозволу стаціонарними джерелами.
За правилами господарського процесуального законодавства позовна заява за формою та змістом повинна відповідати вимогам статей 162, 164 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України).
Відповідно до п.2 ч.1 ст.164 ГПК України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
За змістом ч.2 ст.123 ГПК України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюється законом.
Статтею 2 Закону України "Про судовий збір" визначено, що платники судового збору - громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.
Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно з п.п. 1, 2 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру ставка судового збору становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; а за подання позовної заяви немайнового характеру - 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" з 1 січня 2025 року прожитковий мінімум для працездатних осіб становить 3028 грн.
Дослідивши матеріали позовної заяви та додані до неї документи, суддя дійшов висновку, що подана позовна заява не відповідає вимогам п.2 ч.1 ст.164 ГПК України з огляду на таке.
Згідно ч.ч.1, 2 ст.9 Закону України "Про судовий збір" судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України. Суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.
Отже, судовий збір сплачується за місцем розгляду справи, надходження до спеціального фонду Державного бюджету України якого перевіряються судом перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг). Це означає, що суд зобов'язаний перевірити надходження судового збору до спеціального фонду у межах кожної конкретної справи.
Звертаючись до суду зі скаргою/заявою, скаржник зобов'язаний сплатити судовий збір на загальних підставах та надати до суду документ, який підтверджує сплату судового збору саме у межах цієї справи. Своєю чергою механізм реалізації перевірки зарахування коштів судового збору визначений частиною другою статті 9 Закону України "Про судовий збір".
Оскільки законодавством не встановлено певного порядку проставлення на розрахункових документах на переказ коштів відмітки про зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України, то суди, виконуючи наведені вище вимоги закону, повинні перевіряти таке зарахування, використовуючи способи, передбачені процесуальним законодавством, зокрема, в разі необхідності отримувати таку інформацію з Державної казначейської служби України, що забезпечує казначейське обслуговування цього фонду.
Таким чином, обов'язок перевірки факту зарахування судового збору у конкретній справі покладається на суд (аналогіна позиція викладена у постановах Верховного Суду 28.04.2022 у справі №520/10006/21, від 26.07.2023 у справі № 640/3949/22, від 02.05.2024 у справі № 440/9709/23).
До позовної заяви Державною екологічною інспекцією у Хмельницькій області надано платіжну інструкцію №367 від 18.09.2024 про сплату судового збору у розмірі 3028 грн. з структурованим призначенням платежу: код виду сплати 101, додаткова інформація запису 2705010,2800, оплата суд. збору за позовом ДЕІ у Хмельницькій області, Хмельницький окружний адміністративний суд п. 3.1 ЗУ "Про судовий збір".
Суд, перевіривши зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України через базу даних Діловодство спеціалізованого суду Господарського суду Хмельницької області по вказаній платіжній інструкції на суму 3 028 грн. встановив відсутність у базі підтвердження про зарахування вказаної суми судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.
Судовий збір сплачується на бюджетні рахунки судових установ, відкриття та закриття яких відноситься до компетенції Казначейської служби України відповідно до Порядку відкриття та закриття рахунків у національній валюті в органах Державної казначейської служби України (затвердженого наказом Міністерства фінансів України за №758 від 22.06.2012, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.07.2012 за №1206/21518).
Таким чином, надана платіжна інструкція №367 від 18.09.2024 на суму 3 028 грн. не є належним доказом сплати судового збору. Інших доказів сплати судового збору у цій справі позивачем не надавалося.
З врахуванням викладеного, суд дійшов висновку про недотримання позивачем вимоги п.2 ч.1 ст.164 ГПК України, що відповідно до вимог ч.1 ст.174 ГПК України є підставою для залишення позовної заяви без руху з наданням строку для усунення вказаних недоліків шляхом надання до господарського суду доказів сплати судового збору у встановленому розмірі (3 028 грн.) та зарахування вказаної суми судового збору до Державного бюджету України (на рахунок спеціального фонду).
У разі не виконання вимог ухвали у визначений строк, позовна заява буде вважатися неподаною та повернута позивачу.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 162, 164, 174, 234 Господарського процесуального кодексу України, ст.4 Закону України "Про судовий збір", суд
Позовну заяву Державної екологічної інспекція у Хмельницькій області до Комунального підприємства "Комунсервіс" Чемеровецької селищної ради про стягнення 12 487 грн. шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, залишити без руху.
Встановити позивачу 10-денний строк з дня вручення копії ухвали про залишення позовної заяви без руху для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання суду доказів, які підтверджують сплату судового збору у встановленому порядку і розмірі.
Інформацію по справі, що розглядається, можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://km.arbitr.gov.ua.
Ухвала підписана та набрала законної сили 18.09.2025, оскарженню не підлягає.
Суддя О.І. Шевчук