79014, місто Львів, вулиця Личаківська, 128
16.09.2025 Справа № 914/1817/25
За позовом: Південно-східного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, м.Дніпро,
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю « 1704», м.Львів,
про: стягнення пені у розмірі 204 000 грн.
Суддя І. КОЗАК
При секретарі Б.Мельник
Представники сторін:
Від позивача: В.Оніщенко -представник.
Від відповідача: не прибув.
На адресу Господарського суду Львівської області надійшла позовна заява Південно-східного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України до Товариства з обмеженою відповідальністю « 1704» про стягнення пені у розмірі 204 000 грн.
Ухвалою суду від 11.06.2025 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 01.07.2025.
Рух справи відображено у відповідних ухвалах суду. 12.08.2025 закрито підготовче провадження, розгляд справи по суті призначено на 16.09.2025.
Правова позиція позивача.
У судове засідання 16.09.2025 позивач прибув в режимі відеоконференції, позовні вимоги підтримав, просить стягнути з відповідача 204000,00 грн пені за несплачений штраф. Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що відповідач допустив порушення антиконкурентного законодавства по закупівлі «Вироби з дроту: Електроди», проведених комунальним підприємством «Вінницька транспортна компанія», ідентифікатор закупівлі в системі UA-2023-03-07-006509-a, закупівлі «Зварювальні матеріали, вироби з дроту. Електроди» (лот 3), проведених комунальним підприємством «Теплоенергетик», ідентифікатор закупівлі в системі UA-2023-05-10-013786-a, закупівлі «Електроди», проведених Державним підприємством «Східний гірничо- збагачувальний комбінат», ідентифікатор закупівлі в системі UA-2023-07-05-007418-a. По кожній з цих закупівель відповідачу нараховано по 68000,00 грн штрафу на загальну суму 204000,00 грн.
Попередній розрахунок судових витрат позивача:
· 2448,00 грн - сплачений судовий збір,
Правова позиція відповідача.
Відповідач у судове засідання 16.09.2025 не прибув, не подав відзиву.
Обставини справи.
Адміністративною колегією Південно-східного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (далі - Відділення, Позивач) за розглядом матеріалів справи №54/26-24 прийнято рішення від 24.09.2024 №54/87-р/к (далі - Рішення), яким дії товариство з обмеженою відповідальністю « 1704» визнано порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого пунктом 4 частини другої статті 6 та пунктом 1 статті 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції» (далі - Закон 2210-III), у вигляді вчинення антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів на закупівлю:
- «Вироби з дроту: Електроди», проведених комунальним підприємством «Вінницька транспортна компанія», ідентифікатор закупівлі в системі UA-2023-03-07-006509-a. За зазначене порушення, на Відповідача накладено штраф у розмірі 68 000 гривень (п. 1та п.2 Рішення);
- «Зварювальні матеріали, вироби з дроту. Електроди» (лот 3), проведених комунальним підприємством «Теплоенергетик», ідентифікатор закупівлі в системі UA-2023-05-10-013786-a. За зазначене порушення, на Відповідача накладено штраф у розмірі 68 000 гривень (п.4 та п. 5 Рішення).
- «Електроди», проведених Державним підприємством «Східний гірничо-збагачувальний комбінат», ідентифікатор закупівлі в системі UA-2023-07-05-007418-a. За зазначене порушення, на Відповідача накладено штраф у розмірі 68 000 гривень (п.7 та п. 8 Рішення).
За зазначені порушення, на Відповідача накладено штраф в загальному розмірі 204 000 грн.
Рішення було направлено на юридичну адресу ТОВ « 1704» із супровідним листом від 27.09.2024 №54-02/2713е, який не вручено Відповідачу і повернуто за зворотною адресою відправника з позначкою «за закінченням терміну зберігання», про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення №0600967327015.
Інформація про прийняте Рішення оприлюднене в офіційному друкованому органі центральних органів виконавчої влади України «Урядовий кур'єр» від 20.11.2024 № 235 (7895).
Позивач вважає, що Рішення вважається таким, що вручене Відповідачу 02.12.2024 (оскільки 30.11.2024 та 01.12.2024 припадає на неробочі дні - субота, неділя). Отже, строк сплати штрафу, накладеного Рішенням, закінчився 03.02.2025 (оскільки 02.02.2025 припадає на неробочий день - неділя).
ТОВ « 1704» не оскаржувало Рішення до Господарського суду.
Постановою про відкриття виконавчого провадження від 24.03.2025 ВП №77517265 заступником начальника Шевченківського відділу державної виконавчої служби у місті Львів Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції відкритои виконавче провадження з виконання наказу про примусове виконання рішення від 12.02.2025 №54/1-Ю.
Станом на дату звернення з позовною заявою, виконавче провадження 24.03.2025 ВП №77517265 не завершене.
Штраф станом на дату подання позовної заяви не сплачено.
Розрахунок пені за прострочення Відповідачем сплати штрафу, накладеного Рішенням обчислюється таким чином:
Період нарахування пені за прострочення сплати штрафу:
з 04.02.2025 (наступний день після двомісячного строку для сплати штрафу, накладеного Рішенням) по 09.06.2025 включно (день до якого розраховано пеню).
Кількість днів прострочення сплати штрафу становить 126 днів.
Розмір пені за один день прострочення сплати штрафу становить
204 000 грн х 1,5 % = 3 060 грн, де
204 000 грн - розмір штрафу, накладеного Рішенням;
1,5 % - відсоток від суми штрафу відповідно до частини п'ятої статті 56 Закону 2210 -III.
За 126 днів прострочення сплати штрафу сума пені становить: 3060 х 126 = 385 560 грн.
Відповідно до частини п'ятої статті 56 Закону 2210-III розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням Відділення. Отже, розмір пені становить 204 000 грн.
Станом на дату винесення рішення відповідач не подав доказів сплати суми пені.
Оцінка суду.
Згідно з приписами ст.11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: договори та інші правочини; інтелектуальної, творчої діяльності; завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі; інші юридичні факти.
Відповідно до частини третьої статті 56 Закону 2210-III, особа, на яку накладено штраф за рішенням Відділення, сплачує його у двомісячний строк з дня одержання рішення про накладення штрафу.
Відповідно до частини першої та другої статті 62 Закону 2210-III, строки, в межах яких вчиняються відповідні дії, зокрема при розгляді заяв про надання дозволу на узгоджені дії, концентрацію суб'єктів господарювання, при розгляді справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції тощо, встановлюються законодавством про захист економічної конкуренції, а також органами Антимонопольного комітету України, головою територіального відділення Антимонопольного комітету України. Зазначені строки визначаються календарною датою, зазначенням події, що повинна неминуче настати, чи періодом часу.
Перебіг строку, який обчислюється роками, місяцями або днями, починається наступного дня після календарної дати або настання події, якими визначено його початок. Строк, який обчислюється місяцями, закінчується у відповідне число останнього місяця строку. Якщо кінець строку, який обчислюється місяцями, припадає на такий місяць, що не має відповідного числа, строк закінчується в останній день цього місяця.
У разі, коли останній день припадає на неробочий день, днем закінчення строку вважається перший наступний за ним робочий день.
Частиною першої статті 116 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) передбачено, що перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.
Відповідно до частини першої статті 56 Закону 2210-III, рішення надається для виконання шляхом надсилання або вручення під розписку чи доведення до відома в інший спосіб.
Рішення було направлено на юридичну адресу ТОВ « 1704» із супровідним листом від 27.09.2024 №54-02/2713е, який не вручено Відповідачу і повернуто за зворотною адресою відправника з позначкою «за закінченням терміну зберігання», про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення №0600967327015.
Відповідно до частини першої статті 56 Закону 2210-III, у разі, якщо вручити рішення, розпорядження, немає можливості, зокрема внаслідок: відсутності фізичної особи за останнім відомим місцем проживання (місцем реєстрації) відсутності посадових осіб чи уповноважених представників суб'єкта господарювання, органу адміністративно-господарського управління та контролю за відповідною юридичною адресою, - рішення, розпорядження органів Антимонопольного комітету України вважається таким, що вручене відповідачу, через десять днів з дня оприлюднення інформації про прийняте рішення, розпорядження в офіційному друкованому органі (газета Верховної Ради України "Голос України", газета Кабінету Міністрів України "Урядовий кур'єр", "Офіційний вісник України", друковані видання відповідної обласної ради за останнім відомим місцем проживання чи місцем реєстрації, юридичної адреси відповідача).
Інформація про прийняте Рішення оприлюднене в офіційному друкованому органі центральних органів виконавчої влади України «Урядовий кур'єр» від 20.11.2024 № 235 (7895).
Рішення вважається таким, що вручене Відповідачу 02.12.2024 (оскільки 30.11.2024 та 01.12.2024 припадає на неробочі дні - субота, неділя). Отже, строк сплати штрафу, накладеного Рішенням, закінчився 03.02.2025 (оскільки 02.02.2025 припадає на неробочий день - неділя).
Відповідно до частини першої статті 60 Закону 2210-III заявник, відповідач, третя особа мають право оскаржити рішення органів Антимонопольного комітету України повністю або частково до господарського суду у двомісячний строк з дня одержання рішення. Цей строк не може бути відновлено.
ТОВ « 1704» не оскаржувало Рішення до Господарського суду.
Рішення є законним та відповідно до частини другої статті 56 Закону 2210-III та статті 22 Закону України «Про Антимонопольний комітет України» (далі - Закон 3659-XII), є обов'язковим до виконання.
Відповідно до частини тринадцятої статті 56 Закону 2210-III протягом п'яти днів з дня сплати штрафу суб'єкт господарювання зобов'язаний надіслати відповідно до територіального відділення документи, що підтверджують сплату штрафу.
Станом на день подання позовної заяви Відділення не отримувало від Відповідача документів, що підтверджують сплату штрафу, накладеного Рішенням.
Відповідно до частини п'ятої статті 56 Закону 2210-III за кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі півтора відсотка від суми штрафу; нарахування пені зупиняється на час розгляду чи перегляду господарським судом справи про визнання недійсним рішення органу Антимонопольного комітету України про накладення штрафу; відповідного рішення (постанови) господарського суду.
Згідно з частиною сьомою статті 56 Закону 2210-III передбачено, що у разі несплати пені органи Антимонопольного комітету України стягують пеню в судовому порядку.
Відповідно до частин восьмої та дев'ятої статті 56 Закону 2210-III у разі якщо протягом строку, встановленого абзацом першим частини третьої цієї статті, рішення органу Антимонопольного комітету України не виконується, Голова Антимонопольного комітету України, голова територіального відділення Антимонопольного комітету України видає наказ про примусове виконання рішення органу Антимонопольного комітету України, прийнятого за результатами розгляду справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, у тому числі про стягнення штрафу (частина восьма статті 56); наказ Голови Антимонопольного комітету України, голови територіального відділення Антимонопольного комітету України про примусове виконання рішення органу Антимонопольного комітету України, прийнятого за результатами розгляду справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, у тому числі про стягнення штрафу, є виконавчим документом, який пред'являється до органів державної виконавчої служби для примусового виконання в порядку, визначеному законом (частина дев'ята статті 56).
Виконуючою обов'язки Голови Відділення видано наказ про примусове виконання рішення від 12.02.2025 №54/1-Ю, який пред'явлено разом з супроводжувальним листом від 18.02.2025 №54-02/695е до Шевченківського відділу державної виконавчої служби у місті Львів Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.
Постановою про відкриття виконавчого провадження від 24.03.2025 ВП №77517265 заступником начальника Шевченківського відділу державної виконавчої служби у місті Львів Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції відкрито виконавче провадження з виконання наказу про примусове виконання рішення від 12.02.2025 №54/1-Ю.
Станом на дату звернення з позовною заявою, виконавче провадження 24.03.2025 ВП №77517265 не завершене.
Тобто, штраф станом на дату подання позовної заяви не сплачено.
Розрахунок пені за прострочення Відповідачем сплати штрафу, накладеного Рішенням позивач обчислив таким чином:
Період нарахування пені за прострочення сплати штрафу:
з 04.02.2025 (наступний день після двомісячного строку для сплати штрафу, накладеного Рішенням) по 09.06.2025 включно (день до якого розраховано пеню).
Кількість днів прострочення сплати штрафу становить 126 днів.
Розмір пені за один день прострочення сплати штрафу становить 204 000 грн х 1,5 % = 3 060 грн, де
204 000 грн - розмір штрафу, накладеного Рішенням;
1,5 % - відсоток від суми штрафу відповідно до частини п'ятої статті 56 Закону 2210-III.
За 126 днів прострочення сплати штрафу сума пені становить:
3060 х 126 = 385 560 грн.
Відповідно до частини п'ятої статті 56 Закону 2210-III розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням Відділення. Отже, розмір пені становить 204 000 грн.
Відповідно до частин сьомої та чотирнадцятої статті 56 Закону 2210-III, у разі несплати штрафу у строки, передбачені рішенням, органи Антимонопольного комітету України стягують пеню в судовому порядку. Суми стягнутих штрафів та пені зараховуються до Державного бюджету.
До повноважень голови територіального відділення згідно пункту 16 частини першої статті 17 Закону 3659-XII віднесено звернення до суду з позовами, заявами і скаргами у зв'язку із застосуванням законодавства про захист економічної конкуренції.
Підсумовуючи, заявлений позов є правомірним та підлягає задоволенню в повному обсязі.
Судові витрати.
Сплачений позивачем судовий збір покладається на відповідача.
Керуючись ст.ст. 129, 219-221, 238-242 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Позовні вимоги задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю « 1704» (адреса: вул.Лемківська, б.26, м.Львів, 79000, ідентифікаційний код 44262777) в дохід загального фонду Державного бюджету України за кодом бюджетної класифікації доходів 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», на рахунок ГУК Львiв/Львівська тг/21081100, код отримувача (ЄДРПОУ) 38008294, банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.); номер рахунку (IBAN):UA268999980313070106000013933, банк отримувача Казначейство України (ЕАП) пеню в сумі 204 000 грн.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю « 1704» (вул.Лемківська, будинок 26, місто Львів, Львівська область, Україна, 79000; ідентифікаційний код юридичної особи: 44262777) на користь Південно-східного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України на р/р UA178201720343100001000001441, банк отримувач: ДКСУ м. Київ, МФО 820172, ідентифікаційний код 20306037, 2448 грн судового збору,
4. Відповідно до ч. 1 ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
5. Апеляційну скаргу на рішення суду можна подати в порядку, визначеному Господарським процесуальним кодексом України.
6. Інформацію у справі, яка розглядається, можна отримати за такою веб-адресою: http://lv.arbitr.gov.ua.
Повне рішення складено та підписано 17.09.2025.
Суддя Козак І.Б.