Рішення від 18.09.2025 по справі 906/836/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

майдан Путятинський, 3/65, м. Житомир, 10002, тел. (0412) 48 16 20,

e-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, web: https://zt.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ 03499916

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"18" вересня 2025 р. м. Житомир Справа № 906/836/25

Господарський суд Житомирської області у складі: судді Прядко О.В.,

розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін справу за позовом Житомирського обласного центру зайнятості

до Макарчук Алли Миколаївни

про стягнення 199620,00 грн

Процесуальні дії по справі. Виклад позицій учасників судового процесу, заяви, клопотання.

Житомирський обласний центр зайнятості звернувся до Господарського суду Житомирської області з позовом про стягнення з Фізичної особи-підприємця Макарчук Алли Миколаївни коштів мікрогранту в сумі 199620,00 грн.

Позовні вимоги мотивовано тим, що відповідач допустив невиконання обов'язкової умови договору мікрогранту відповідно до п.20 Порядку надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.06.2022 №738, а саме не створив протягом шести місяців з дня зарахування коштів мікрогранту двох робочих місць, у зв'язку з чим отримана ним сума мікрогранту вважається заборгованістю; на претензію позивача кошти у повному обсязі повернуті не були.

Ухвалою суду від 14.07.2025 позовну заяву залишено без руху та встановлено позивачу строк для усунення виявлених недоліків.

18.07.2025 до суду від позивача надійшла заява про усунення недоліків від 18.07.2025.

Ухвалою суду від 21.07.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Відповідно до ч.6 ст.242 ГПК України, сторони про відкриття провадження у справі 906/836/25 повідомлені належним чином, зокрема, відповідач шляхом надіслання ухвали суду від 21.07.2025 рекомендованою кореспонденцією за адресою реєстрації та на електронну пошту: ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.46, 50-52).

28.07.2025 до суду на виконання вимог ухвали від 21.07.2025 від позивача надійшла заява з доданими до неї оригіналами документів, на яких ґрунтуються позовні вимоги, для огляду судом.

Відповідач своїм процесуальним правом подання відзиву на позовну заяву у встановлений судом строк не скористався, заяви із запереченнями проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження не надсилав.

Судом в межах наданих йому повноважень були створені всі належні умови в реалізації учасниками судового процесу прав, передбачених цим Кодексом, висловлення своєї правової позиції у спорі та надання відповідних доказів.

Згідно з ч.4 ст.13 ГПК України, кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій. Подання заяв по суті справи є правом учасників справи (ч.4 ст.161 ГПК України).

Приймаючи до уваги, що сторони про відкриття провадження у даній справі повідомлені належним чином, матеріали справи містять достатньо документів, необхідних для вирішення спору по суті та прийняття обґрунтованого рішення, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи за наявними матеріалами, відповідно до ч.9 ст.165, ч.5 ст.252 ГПК України.

Під час розгляду справи №906/836/25 судом досліджено докази і пояснення позивача, викладені у позовній заяві, оглянуто надані позивачем оригінали документів, на яких ґрунтуються позовні вимоги, копії яких містяться в матеріалах справи.

Згідно з ч.4 ст.240 ГПК України, у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.

ФОП Макарчук Алла Миколаївна (надалі-Відповідач) звернулась через єдиний державний вебпортал "ДІЯ" із заявою від 24.06.2024 № JBB698 на отримання гранту на власну справу в розмірі 250 000,00грн з метою реалізації бізнес-плану "Музичне кафе".

Пунктом 9 Порядку надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу, затвердженого постановою КМУ від 21.06.2022 № 738 (далі - Порядок) визначено, що заява формується отримувачем особисто або у відділенні уповноваженого банку засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) після проходження ним ідентифікації та автентифікації з використанням інтегрованої системи електронної ідентифікації, електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, та/або інших засобів ідентифікації, які дають змогу однозначно встановлювати особу отримувача.

Положеннями пункту 17 Порядку передбачено, що рішення про надання мікрогранту приймається Державним центром зайнятості протягом 15 робочих днів з дня кінцевого строку подання заяв на основі інформації уповноваженого банку, яка включає результати перевірки ділової репутації отримувача та відомостей, зазначених у заяві, а також оцінку співбесіди з отримувачем, проведеної регіональними центрами зайнятості. Порядок обміну та передачі документів між уповноваженим банком та Державним центром зайнятості визначається договором про взаємодію.

Наказом державного центру зайнятості "Про надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу" від 19.07.2024 року №128 прийнято рішення надати Відповідачу мікрогрант на створення або розвиток власного бізнесу в сумі 250 000,00грн (пункт 132 додатку № 1 до вказаного наказу).

Умовами пункту 20 Порядку, зокрема, передбачено, що для отримання мікрогранту отримувач укладає договір мікрогранту у відділенні уповноваженого банку шляхом підписання заяви про приєднання.

29.07.2024 ФОП Макарчук А.М. у відділенні «Ощадбанку» підписала Заяву про приєднання до Договору про надання мікрогранту.

Банком було відкрито рахунок, на який 15.08.2024 надійшли кошти в сумі 250000,00 грн.

З метою здійснення моніторингу та контролю 12.02.2025 Бердичівською філією Житомирського ОЦЗ здійснювався виїзний огляд місця провадження господарської діяльності грантоотримувачки ФОП Макарчук Алли Миколаївни, про що складено відповідний акт перевірки дотримання умов договору мікрогранту № 16 від 12.02.2025. Під час перевірки порушень не виявлено.

29.04.2025, під час проведення чергової перевірки дотримання ФОП Макарчук А.М. умов договору мікрогранту (Акт №86), встановлено, що за адресою, за якою проводилась попередня перевірка, суб'єкт господарювання фактично не знаходиться. За даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань виявлено невиконання обов'язкової умови договору мікрогранту відповідно до пункту 20 Порядку надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу затвердженого Постановою КМУ від 21.06.2022 №738, а саме не створено протягом шести місяців з дня зарахування коштів мікрогранту двох робочих місць.

Умовами пункту 20 Порядку, зокрема, передбачено, що у разі невиконання обов'язкової умови договору мікрогранту, зокрема нестворення отримувачем робочих місць протягом шести місяців з дня зарахування коштів на його рахунок та непрацевлаштування на них осіб згідно з умовами цього Порядку, сума мікрогранту протягом одного місяця після закінчення такого шестимісячного періоду повертається отримувачем у повному обсязі уповноваженому банку на рахунок, з якого здійснюється перерахування мікрогранту.

Як вбачається з матеріалів справи, ФОП Макарчук А.М. були використані кошти в сумі 249252,00 грн, невикористані кошти в сумі 475,00 грн та 49905,00 грн були повернуті на рахунок Ощадбанку 18.02.2025 та 04.04.2025, відповідно. Сума не повернутих коштів мікрогранту становить 199620,00 грн.

Державний центр зайнятостi розглянув лист Макарчук А.М. про розстрочення повернення коштів, та надіслав відповідь вiд 22.04.2025 вих. № 275/2-25 стосовно процедури розiрвання договору мiкрогранту та повернення коштiв, а також вказав банківські реквізити для повернення коштiв мiкрогранту.

Протоколом засідання Комісії Житомирського обласного центру зайнятості з питань опрацювання заяв та бізнес-планів на отримання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу та грантів на створення або розвиток власного бізнесу учасникам бойових дій, особам з інвалідністю внаслідок війни та членам їх сімей, моніторингу та розгляду питань пов'язаних з виконанням умов Договору гранту/мікрогранту №2 від 29.04.2025 прийнято рішення щодо повернення коштів ФОП Макарчук А.М., в сумі 199620,00 грн шляхом проведення відповідної претензійно-позовної роботи щодо особи.

01.05.2025 на підставі вказаного Протоколу Житомирським обласним центром зайнятостi було видано наказ № 99 «Про затвердження рішення про повернення коштiв мiкрогранту грантоотримувачем №JBB698 ФОП Макарчук Алла Миколаївна».

Відповідач добровільно не повернув кошти у вигляді повернення мікрогранту в сумі 199620,00 грн.

08.05.2025 за вих. №1827/10.01-25 на адресу ФОП Макарчук А.М. було направлено претензію.

За відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, підприємницьку діяльність фізичної особи-підприємця Макарчук Алли Миколаївни (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) було припинено 02.06.2025 на підставі власного рішення, номер запису: 2010350060003379025.

Оскільки претензія була залишена відповідачем без задоволення, Житомирський обласний центр зайнятості звернувся до суду з позовом про примусове стягнення з фізичної особи Макарчук А.М. заборгованості за договором мікрогранту у розмірі 199620,00 грн.

Норми права, застосовані судом, оцінка доказів, аргументів, наведених учасниками справи, та висновки щодо порушення, не визнання або оспорення прав чи інтересів, за захистом яких мало місце звернення до суду.

Відповідно до статті 12 Господарського кодексу України (надалі - ГК України, чинного на момент виникнення спірних правовідносин з надання мікрогранту) держава для реалізації економічної політики, виконання цільових економічних та інших програм і програм економічного і соціального розвитку застосовує різноманітні засоби і механізми регулювання господарської діяльності.

Згідно з частиною третьою статті 16 ГК України підстави та порядок застосування засобів державної підтримки суб'єктів господарювання визначаються законом.

За змістом статті 48 ГК України з метою створення сприятливих організаційних та економічних умов для розвитку підприємництва органи влади на умовах і в порядку, передбачених законом, зокрема, сприяють підприємцям в організації матеріально-технічного забезпечення, подають підприємцям інші види допомоги.

Держава сприяє розвитку малого підприємництва, створює необхідні умови для цього.

Статтею 12 Закону України "Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні" передбачено, що державна підтримка надається суб'єктам малого і середнього підприємництва, які відповідають критеріям, встановленим частиною третьою статті 55 ГК України.

Державна підтримка передбачає формування програм, у яких визначається механізм цієї підтримки. Програми державної підтримки розробляються та впроваджуються спеціально уповноваженим органом у сфері розвитку малого і середнього підприємництва із залученням інших центральних органів виконавчої влади та громадських організацій, що представляють інтереси суб'єктів малого і середнього підприємництва. Державні програми підтримки затверджуються Кабінетом Міністрів України у встановленому законом порядку.

Згідно з частиною першою статті 16 Закону України "Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні" надання фінансової державної підтримки здійснюється спеціально уповноваженим органом у сфері розвитку малого і середнього підприємництва, іншими органами виконавчої влади, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування. Українським фондом підтримки підприємництва та іншими загальнодержавними фондами, регіональними та місцевими фондами підтримки підприємництва.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21.06.2022 затверджено Порядок № 738, який визначає умови, критерії, механізм використання коштів, передбачених Міністерством економіки України у загальному фонді за рахунок коштів резервного фонду державного бюджету за програмою "Надання грантів для створення або розвитку бізнесу" для надання безповоротної державної допомоги фізичним особам, суб'єктам господарювання у формі мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу.

Відповідно до пункту 4 Порядку № 738 розмір мікрогранту, який надається одному отримувачу, визначається відповідно до його запиту, але не менше 50 000 гривень та не перевищує:

- 150 000 гривень у випадку зобов'язання отримувача створити одне робоче місце після отримання мікрогранту та прийняття на нього працівника;

- 250 000 гривень у випадку зобов'язання отримувача створити не менше двох робочих місць після отримання мікрогранту та прийняття на них працівників.

Пункт 5 Порядку № 738 встановлює, що мікрогранти надаються для покриття таких напрямів витрат, як:

- придбання обладнання, необхідного для провадження господарської діяльності отримувачем, яке не підлягає відчуженню до виконання умов договору про надання мікрогранту на створення або розвиток власного бізнесу (крім випадків відчуження внаслідок звернення стягнення на нього уповноваженим банком відповідно до договору застави);

- закупівля сировини та матеріалів (деталі зазначаються отримувачем у бізнес-плані);

- орендна плата за нежитлове приміщення (якщо така орендна плата становить не більше 25 відсотків розміру мікрогранту);

- лізинг обладнання (крім автомобілів, мотоциклів та інших транспортних засобів особистого користування).

Надання мікрогрантів здійснюється Міністерством економіки України через Акціонерне товариство "Ощадбанк" на підставі рішень Державного центру зайнятості, включених до подання про надання мікрогрантів, відповідно до Договору про взаємодію (пункт 6 Порядку № 738).

Для виплати мікрогрантів отримувачам Міністерство економіки України відкриває в Казначействі реєстраційний рахунок загального фонду державного бюджету (пункт 7 Порядку № 738).

За змістом пункту 9 Порядку № 738 заява формується отримувачем особисто або у відділенні уповноваженого банку засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг після проходження ним ідентифікації та автентифікації з використанням інтегрованої системи електронної ідентифікації, електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, та/або інших засобів ідентифікації, які дають змогу однозначно встановлювати особу отримувача.

Заява формується засобами Порталу "Дія" у довільній формі, придатній для сприйняття її змісту, відповідно до відомостей, визначених пунктами 10 і 11 цього Порядку. Формування заяви закінчується накладенням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису або електронної системи BankID.

Невід'ємним додатком до заяви є бізнес-план, форма якого визначається Міністерством економіки України.

Заяви, подані без бізнес-плану, не розглядаються.

Кінцевий строк подання заяв визначається Міністерством економіки України з урахуванням наявного фінансування, про що Міністерство економіки України інформує Державний центр зайнятості та уповноважений банк. Міністерство економіки України встановлює кінцеві строки подання заяв у межах календарного року та визначає граничну суму мікрогрантів, що видаються на всі заяви, подані до одного кінцевого строку.

Уповноважений банк формує перелік поданих заяв, а також їх зберігання в електронній базі даних протягом трьох років з дня завершення прийому заяв.

Повторно подані заяви від одного отримувача не розглядаються.

Пунктом 12 Порядку № 738 передбачено, що Міністерство економіки України на підставі подання Державного центру зайнятості подає в Казначейство подання та платіжне доручення на перерахування коштів у сумі, зазначеній у поданні, для надання мікрогранту з рахунка Міністерства економіки України на спеціальний рахунок, відкритий в уповноваженому банку відповідно до Договору про взаємодію, для подальшого перерахування коштів уповноваженим банком на рахунок отримувача, відкритий в уповноваженому банку для забезпечення супроводу видаткових операцій отримувача.

Уповноважений банк у встановленому порядку та строках перераховує кошти на рахунки отримувачів згідно з Договором про взаємодію.

Мікрогрант надається у безготівковому вигляді.

Відповідно до пункту 17 Порядку № 738 рішення про надання мікрогранту приймається Державним центром зайнятості не пізніше ніж протягом десяти робочих днів з дня кінцевого строку подання заяв на основі інформації уповноваженого банку, яка включає оцінку бізнес-плану та результати перевірки ділової репутації отримувача, а також оцінку співбесіди з отримувачем, проведеної регіональними центрами зайнятості. Порядок обміну та передачі документів між уповноваженим банком та Державним центром зайнятості визначається Договором про взаємодію.

Порядок проведення оцінювання заяв, критерії оцінювання та необхідна кількість балів (оцінка) для прийняття рішень Державним центром зайнятості визначаються Мінекономіки.

Якщо необхідну кількість балів (оцінку) набрали більше заяв, ніж визначена гранична сума мікрогрантів відповідно до абзацу п'ятого пункту 9 цього Порядку, мікрогранти надаються отримувачам з найбільшою кількістю балів. Решта заявок автоматично розглядається у наступному періоді в межах встановленого кінцевого строку. Повторне оцінювання таких заяв не проводиться, для цілей рішення про видачу мікрогранту використовується перша оцінка заяви (пункт 18 Порядку № 738).

Згідно з пунктом 19 Порядку № 738 оцінка заяв отримувачів мікрогрантів проводиться на постійній основі відповідно до переліку заяв на отримання мікрогранту, сформованого уповноваженим банком.

Після формування переліку заяв, перевірки ділової репутації та оцінки бізнес-плану уповноважений банк надсилає їх до Державного центру зайнятості в електронній формі для подальшої передачі регіональному центру зайнятості. Регіональний центр зайнятості проводить особисту співбесіду з отримувачем та надсилає результати співбесіди до Державного центру зайнятості. Державний центр зайнятості забезпечує прийняття рішень про надання мікрогрантів та інформування отримувачів про прийняте рішення відповідно до Договору про взаємодію.

Уповноважений банк засобами програмного забезпечення з використанням інформаційних джерел, що ним використовуються у своїй діяльності, проводить перевірку ділової репутації та оцінювання бізнес-плану отримувача.

Перевірка ділової репутації проводиться за критеріями, зазначеними у Договорі про взаємодію, зокрема: життєздатність бізнес-ідеї; реалістичність бізнес-плану.

Крім того підпунктом 14.1.277-1 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України визначено, що бюджетний грант - цільова допомога у вигляді коштів або майна, що надаються на безоплатній і безповоротній основі за рахунок коштів державного та/або місцевих бюджетів, міжнародної технічної допомоги для реалізації проекту або програми у сферах культури, туризму та у секторі креативних індустрій, спорту та інших гуманітарних сферах у порядку, встановленому законом. Перелік надавачів бюджетних грантів визначає Кабінет Міністрів України.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідач отримав кошти за заявою на створення й розвиток власного бізнесу, однак не виконав обов'язкової умови договору мікрогранту в частині працевлаштування працівників протягом шести місяців з дня зарахування коштів на рахунок отримувача, а тому сума мікрогранту в розмірі 199620,00 грн, що не була повернута в добровільному порядку, підлягає поверненню уповноваженому банку на рахунок, з якого здійснювалося перерахування мікрогранту.

Відповідно до ст.86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Станом на день ухвалення рішення доказів повернення отриманих коштів мікрогранту суду не надано.

Враховуючи вищевикладене, повно і всебічно з'ясувавши обставини справи та оцінивши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку задовольнити позов, стягнути з відповідача 199620,00 грн коштів мікрогранту.

Щодо розподілу судових витрат.

В силу приписів ст.129 ГПК України, витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись статтями123, 129, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,-

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити.

2. Стягнути з Макарчук Алли Миколаївни ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) на користь Житомирського обласного центру зайнятості (вул. Київська, 83, м. Житомир, 10001, код ЄДРПОУ 03491398, на спеціальний рахунок, відкритий в уповноваженому банку для перерахування коштів за наступними реквізитами: рахунок НОМЕР_2 , отримувач АТ "Ощадбанк", код отримувача 00032129, надавач платіжних послуг отримувача АТ "Ощадбанк", призначення платежу: повернення суми гранту (Мікрогрант) ПІБ/назва отримувача, код ЄДРПОУ/РНОКПП): 199620,00 грн кошти мікрогранту.

3. Стягнути з Макарчук Алли Миколаївни ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) на користь Житомирського обласного центру зайнятості (вул. Київська, 83, м. Житомир, 10001, код ЄДРПОУ 03491398, р/р UA658201720355429002007004025, ДКСУ м. Київ, МФО 820172) 3 028,00 грн судового збору.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Прядко О.В.

Друк: 1 - у справу;

- позивачу (до ел.каб.);

2 - відповідачу (рек.) + на ел.пошту: ІНФОРМАЦІЯ_2.