Рішення від 19.08.2025 по справі 761/47816/24

Справа № 761/47816/24

Провадження № 2-о/761/163/2025

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 серпня 2025 року Шевченківський районний суд м. Києва в складі:

головуючого судді: Левицької Т.В.

при секретарях: Войновському О.І., Котляренко К.І.

за участю заявника: ОСОБА_1

представника заявника ОСОБА_12

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві цивільну справу в порядку окремого провадження за заявою ОСОБА_1 , Заінтересована особа: Цифровий офіс державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про встановлення факту смерті особи, -

ВСТАНОВИВ:

У грудні 2024 року до Шевченківського районного суду м. Києва через систему «Електронний суд» надійшла заява ОСОБА_1 , Заінтересована особа: Цифровий офіс державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про встановлення факту смерті особи.

У своїй заяві заявник просив відповідно до вимог ч.2 ст. 317 ЦПК України встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , що, як зазначив заявник, сталась ІНФОРМАЦІЯ_2 при виконанні військового обов'язку в ході бойових дій з відсічі військової агресії ЗС РФ в районі с. Благодатне Донецької області.

В обґрунтування своєї заяви вказує, що ОСОБА_2 є рідним братом заявника. Згідно з мобілізаційним розпорядженням від 01.05.2022 року та наказу командира військової частини НОМЕР_2 від 01.05.2022 року № 70 ОСОБА_2 був призваний до лав Збройних Сил та зарахований солдатом-водієм до військової частини НОМЕР_2 . ІНФОРМАЦІЯ_3 в ході бойових дій з відсічі військової агресії ЗС РФ в районі між с. Благодатне та м. Залізнянське Донецької області ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , військовослужбовець військової частини НОМЕР_2 , НОМЕР_3 бригади ТРО, НОМЕР_7 батальйон, 6 рота, солдат зник безвісти.

Згідно з повідомленням ІНФОРМАЦІЯ_4 від 10.03.2023 року № 895, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , солдат-стрілець стрілецького відділення 2 взводу 6 роти військової частини НОМЕР_2 призваний на військову службу по мобілізації, зник безвісти 02.02.2023 року під час виконання бойового завдання в районі населеного пункту Благодатне Донецької області.

Вказує, що ОСОБА_2 перебував на території, де було оголошено воєнний стан і велись активні бойові дії і як комбатант виконував бойове завдання, з якого в частину не повернувся. Відомостей про взяття його в полон або інших відомостей про те, що він живий, немає.

Зазначає, що за вказаними фактами Подільським УП ГУ НП в м. Києві внесено відомості до ЄРДР за № 12023100070000284 від 08.02.2023 року за ч. 1 ст. 115 КК України.

18.12.2024 року заявник з метою розпорядження майном та надання допомоги родині брата ОСОБА_2 , а також батькам подав до заінтересованої особи документи для отримання витягу про смерть. Проте рішенням заінтересованої особи у видачі заявнику цих документів відмовлено через відсутність актового запису про смерть. Заявник вважає, що іншим чином отримати свідоцтво про смерть ОСОБА_2 , ніж встановити цей факт у судовому порядку, неможливо.

Ухвалою судді Шевченківського районного суду м. Києва від 24 грудня 2024 року відкрито провадження у справі та призначено справу до судового розгляду в порядку окремого провадження.

Представник заінтересованої особи - Цифровий офіс державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) в судове засідання не з'явився, про дату та час розгляду справи повідомлений в установленому законом порядку.

Заявник та представник заявника в судовому засіданні підтримали заяву та просили заяву задовольнити у повному обсязі.

У своїй заяві заявник також просив суд викликати в судове засідання свідків. Проте в судовому засіданні заявник та його представник не підтримали вказане клопотання, просили залишити його без розгляду, про що судом в судовому засіданні винесено ухвалу про залишення такого клопотання без розгляду, що зазначено в протоколі судового засідання.

Також викладене у заяві клопотання про витребування інформації з Об'єднаного центру з координації пошуку та звільнення військовополонених при СБУ, з Міністерства оборони України, з Подільського УП ГУ НП в м. Києві, з ТОВ «Житло-Сервіс Груп» заявник та його представник не підтримали, оскільки самостійно направили запити про витребування вказаної інформації. Надали суду відповіді на запити з Об'єднаного центру з координації пошуку та звільнення військовополонених при СБУ та ТОВ «Житло-Сервіс Груп».

Заслухавши пояснення заявника та його представника, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши надані докази, вважає, що заява не підлягає задоволенню за наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, згідно з копіями свідоцтва про народження серії НОМЕР_4 та свідоцтва про народження Серія НОМЕР_5 , батьком та матір'ю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зазначені: ОСОБА_3 та ОСОБА_4 .

Як на правові підстави звернення до суду із вказаною заявою, заявник посилається на положення статті 317 ЦПК України,

Згідно з частиною першою статті 317 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.

Згідно з частин 2, 4 статті 317 ЦПК України, справи про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, розглядаються невідкладно з дня надходження відповідної заяви до суду. Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, підлягає негайному виконанню.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, строк дії якого неодноразово продовжувався і діє на час розгляду заяви.

Згідно з частиною другою статті 319 ЦПК України, рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.

Частинами третьою-четвертою статті 49 ЦК України передбачено, що державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть. Реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону. Народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно частини першої статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.

Водночас пункт 1 розділу 5 Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року № 52/5, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 18 жовтня 2000 року за № 719/4940, деталізує положення статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» та встановлює, що підставою для державної реєстрації смерті є: а) лікарське свідоцтво про смерть (форма № 106/о) установленої форми; б) фельдшерська довідка про смерть (форма № 106-1/о) установленої форми; в) лікарське свідоцтво про перинатальну смерть; г) рішення суду про оголошення особи померлою; ґ) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час; д) повідомлення державного архіву або органів Служби безпеки України у разі реєстрації смерті осіб, репресованих за рішенням несудових та судових органів; е) повідомлення установи виконання покарань або слідчого ізолятора, надіслане разом з лікарським свідоцтвом про смерть.

Відповідно до частини першої статті 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Згідно з пунктом 5 частини другої статті 293 ЦПК України встановлення фактів, що мають юридичне значення, здійснюється в порядку окремого провадження. Особливістю окремого провадження є те, що воно спрямоване на з'ясування необхідних фактів за відсутності правового спору.

Чинний ЦПК України містить чотири процедури, наслідком якої є ухвалення судового рішення, на підставі якого органами Державної реєстрації актів цивільного стану може бути видано свідоцтво про смерть, зокрема: встановлення факту смерті особи в певний час в разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті (пункт 8 частини першої статті 315 ЦПК України); встановлення факту смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру (пункт 9 частини першої статті 315 ЦПК України); встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України або на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан (стаття 317 ЦПК України); визнання фізичної особи померлою (статті 305-309 ЦПК України).

Вказані процедури є відмінними між собою та мають певні особливості.

Відповідно до частини другої статті 46 ЦК України фізична особа, яка пропала безвісти у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена судом померлою після спливу двох років після закінчення воєнних дій. З урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців.

Згідно з частиною третьою статті 46 ЦК України фізична особа оголошується померлою від дня набрання законної сили рішенням суду про це. Фізична особа, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави припустити її загибель від певного нещасного випадку або у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена померлою від дня її вірогідної смерті.

Порядок оголошення фізичної особи померлою встановлюється ЦПК України (частина четверта статті 46 ЦК України).

Відповідно до статті 305 ЦПК України заява про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою подається до суду за місцем проживання заявника або за останнім відомим місцем проживання (перебування) фізичної особи, місцеперебування якої невідоме, або за місцезнаходженням її майна.

Згідно з частиною першою статті 306 ЦПК України у заяві про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою повинно бути зазначено: для якої мети необхідно заявникові визнати фізичну особу безвісно відсутньою або оголосити її померлою: обставини, що підтверджують безвісну відсутність фізичної особи, або обставини, що загрожували смертю фізичній особі, яка пропала безвісти, або обставини, що дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку.

Тому оголошення фізичної особи померлою - це ствердження судовим рішенням припущення про смерть цієї особи, тобто, констатація високого ступеня ймовірності смерті.

Підставою для оголошення особи померлою є не факти (докази), які напевне свідчать про її загибель, а обставини, що дають підставу припускати смерть такої особи.

З огляду на викладене, виходячи зі змісту статей 43, 46 ЦК України, статей 305, 306 ЦПК України, за наявності припущень про факт смерті фізичної особи, у тому числі у зв'язку з воєнними діями, без достовірних доказів, які свідчать про цей факт, правильним буде звернення до суду із заявою про оголошення судом особи померлою (частина друга статті 46 ЦК України), а не із заявою про встановлення факту смерті цієї фізичної особи (пункт 9 частини першої статті 315 ЦПК України).

Подібні висновки зроблені у постановах Верховного Суду від 28 лютого 2024 року у справі № 506/358/22 (провадження № 61-7094св23) та від 13 березня 2024 року у справі № 204/7924/23 (провадження № 61-16728св23).

Завданням цивільного судочинства є саме ефективний захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів. Такий захист можливий за умови, що права, свободи чи інтереси позивача власне порушені, а учасники використовують цивільне судочинство для такого захисту (постанова Верховного Суду у складі Об'єднаної палати Касаційного цивільного суду від 05 вересня 2019 року в справі № 638/2304/17 (провадження № 61-2417сво19)).

Як вбачається з матеріалів справи, разом із заявою про встановлення факту смерті заявник надав повідомлення-сповіщення за підписом начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_5 про те, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зник безвісти 02.02.2023 року під час виконання бойового завдання в районі населеного пункту Благодатне Донецької області, бланк отримання пояснень ОСОБА_6 від 05.02.2023 року, ОСОБА_7 , ОСОБА_8 від 18.02.2023 року.

Також до заяви долучено бланк отримання пояснень від 18.02.2023 року, в якому сержантом роти з мобілізаційного забезпечення стрілецької роти військової частини НОМЕР_2 ОСОБА_7 повідомлено про те, що 18.02.2023 року о 08 год. 30 хв. в рамках проведення службового розслідування від 03.02.2023 року № 83 «Про призначення службового розслідування за фактом зникнення безвісти військовослужбовців 6 стрілецької роти» йому було надано два фотознімки для впізнання загиблих військовослужбовців НОМЕР_6 роти військової частини НОМЕР_2 , які зникли 02.02.2023 року під час бою. На фотознімку № 1 зафіксовано місцезнаходження трьох тіл, що пронумеровані цифрами: 1, 2, 3. На фотознімку № 2 зафіксовано місцезнаходження одного тіла, що пронумеровано цифрою № 4. На фотознімку № 1 тіло № 1 схоже на солдата ОСОБА_9 , тіло № 2 схоже на солдата ОСОБА_10 , тіло № 3 схоже на солдата ОСОБА_11 , на фотознімку № 2 тіло № 4 схоже на солдата ОСОБА_2 .

У вказаному бланку отримання пояснень також зазначено, що тіло № 4 лежить на спині, голова нахилена вліво. На голові балаклава, нижня частина якої спущена за підборіддя. Біля правої скроні слабо видно смужку червоного кольору (ймовірно кров). Кисть правої руки торкається оголеного живота. Ліва рука напівзігнута й направлена кистю до грудної клітини. Тіло одягнено у кальсони. Штани спущені до черевиків. На лівому стегні накладений турнікет. Біля голови, з лівої сторони від тіла знаходиться бронежилет. На тілі бронежилет відсутній. Біля правої руки, на відстані від 10-50 см знаходяться предмети, схожі на: рулон бинта, одноразова гумова рукавичка синього кольору,стрічка блакитного кольору і прямокутної форми.

Сержант ОСОБА_8 надав аналогічні пояснення від 18.02.2023 року.

З пояснень старшого стрільця ОСОБА_6 від 05.02.2023 року вбачається, що останній 02.02.2023 року під час виконання бойового завдання на позиціях 6 роти поблизу населеного пункту с. Благодатне бачив, як під час ворожого штурму було поранено ОСОБА_2 , який виконував завдання з аеророзвідки. Під час поранення він знаходився від нього на відстані не більше 50 метрів, але дістатися до нього не було змоги, оскільки відбувався інтенсивний обстріл їх позицій. Після команди «відхід» він залишив позицію і візуальний контакт з пораненим було втрачено.

Разом з тим, за наявності припущень про факт смерті фізичної особи без достовірних доказів, які свідчать про цей факт, правильним є звернення до суду із заявою про оголошення судом особи померлою (частина друга статті 46 ЦК України), а не із заявою про встановлення факту смерті цієї фізичної особи.

Оцінивши належність та допустимість доказів у їх сукупності, суд доходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення заяви ОСОБА_1 про встановлення факту смерті ОСОБА_2 , оскільки заявником не надано належних та допустимих доказів, на підставі яких суд може достовірно встановити смерть громадянина України ОСОБА_2 .

З огляду на вказане, у зв'язку із недостатністю доказів на час розгляду такої заяви, правові підстави для її задоволення в порядку ст.317 ЦПК України - відсутні.

Виходячи зі змісту положень статей 43, 46 ЦК України, статей 305, 306 ЦПК України, суд дійшов висновку про те, що за наявності припущень про факт смерті фізичної особи, у тому числі у зв'язку із воєнними діями, без достовірних доказів, які свідчать про цей факт, та з огляду на наявність у ОСОБА_1 вірогідного припущення про смерть ОСОБА_2 , заявник не позбавлений можливості звернутися до суду із заявою про оголошення судом ОСОБА_2 померлим на підставі частини другої статті 46 ЦК України.

На підставі викладеного, керуючись статтями 12, 13, 76-81, 259, 263-265, 268, 273, 315-319, 430 ЦПК України, ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні заяви ОСОБА_1 , Заінтересована особа: Цифровий офіс державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про встановлення факту смерті ОСОБА_2 - відмовити.

Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо у судовому засіданні було проголошено лише вступну і резолютивну частину судового рішення або у разі розгляду (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, цей строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя: